ایلنا, شورای امنیت, برجام, ترامپ, مکانیسم ماشه

ایلنا, شورای امنیت

فکر نکنیم بایدن بیاید، بلافاصله تحریم‌ها تمام می‌شود/ تلاش ترامپ برای عرضه سلسله‌ای از دستاوردهای سیاست خارجی به رای‌دهندگان آمریکایی

کارشناس ارشد مسائل سیاست خارجی به تحلیل شرایط ایران و آمریکا در اجرای مکانیسم ماشه و همچنین اثر آن بر انتخابات آمریکا پرداخت.

18/09/2020 01:13:00 ب.ظ

قهرمان‌پور در گفت‌وگو با ایلنا : فکر نکنیم بایدن بیاید، بلافاصله تحریم‌ها تمام می‌شود/ تلاش ترامپ برای عرضه سلسله‌ای از دستاوردهای سیاست خارجی به رای‌دهندگان آمریکایی

کارشناس ارشد مسائل سیاست خارجی به تحلیل شرایط ایران و آمریکا در اجرای مکانیسم ماشه و همچنین اثر آن بر انتخابات آمریکا پرداخت.

وی افزود: اگر به صحنه داخلی آمریکا و جایگاه اقداماتی که ترامپ در سیاست خارجی در رقابت انتخاباتی‌اش دارد، توجه کنیم، بعد از موضوع صربستان، کوزوو، امارات و حالا بحرین و قطر ترامپ به دنبال این است که در موضوع ایران نیز امتیازی به دست بیاورد و بتواند آن را در رقابت‌های انتخاباتی مورد استفاده قرار دهد، به همین دلیل تلاش او این است که از نظر رقابت انتخاباتی از اهمیت موضوع کرونا بکاهد و بر اهمیت موضوع سیاست خارجی بیافزاید.

آمریکا پلیس کوبا و فرماندهان آن را به دلیل سرکوب تظاهرات در این کشور تحریم کرد قالیباف: طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی درباره اینستا و واتساپ باید اصلاح شود کشوری که بیشتر جمعیتش را در یک هفته واکسن زد - BBC News فارسی

این‌تحلیل‌گر ارشد سیاست خارجی ادامه داد: این موضوع، استراتژی کمپین ترامپ است. به این دلیل که اگر مدیریت بحران کرونا همچنان موضوع شماره یک انتخابات باشد، احتمال باخت ترامپ وجود دارد برای همین هم همه توان خود را به کار گرفته که از میزان اهمیت این موضوع برای افکار عمومی بکاهد و یکی از راه‌هایی که در پیش گرفته‌ این است که دستاوردهای سیاست خارجی را برجسته کند، یا سلسله‌ای از دستاوردها را در سیاست خارجه خودش به رای دهندگان آمریکایی و به ویژه آرا مرددی که تا الان تصمیم نگرفته‌اند به چه کسی رای دهند، عرضه کند.

وی تحلیل خود از شرایط شورای امنیت را اینگونه مطرح کرد: بند ۳۶ و ۳۷ برجام مکانیزم حق اختلاف است، بند ۳۶ مربوط به شیوه حل اختلاف در داخل برجام و بند ۳۷ مربوط به شیوه حل اختلاف در خارج از برجام یا در شورای امنیت؛ مکانیزم ماشه در اصل برای بی‌اثر کردن وتو طراحی شده است و به گونه‌ای است که حق وتوی روسیه و چین و حتی اروپا یعنی فرانسه و انگلیس اثری ندارد. یعنی آمریکا با ادعایی که خودش مطرح کرده است درخواست داده که چون ایران برجام را به صورت اساسی نقض کرده است، آنها خواستار بازگشت تحریم‌ها هستند، این می‌تواند فرآیندی که در شورای امنیت برای بازگشت تحریم‌ها پیش‌بینی شده را در پی داشته باشد یا اینکه آمریکا به صورت یکجانبه تحریم‌ها را بازگرداند. headtopics.com

این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل درباره انتخاب بایدن در انتخابات و تفاوتی که با ترامپ دارد و اینکه چقدر می‌تواند به ایران کمک کند، اظهار داشت: حتما زیان بایدن کمتر از ترامپ است؛ گزینه مطلوب ما نیست اما به هر حال در مجموع بایدن نسبت به ترامپ، کمتر ماجراجو است و اخلاق‌های پیش‌بینی ناپذیر کمتری دارد و یک سیاستمدار کلاسیک آمریکایی مثل کلینتون، جورج بوش و اوباما است در این موارد کشورمان با این سیاست راحت‌تر برخورد کرده و بازدارندگی بیشتری ایجاد کرده است تا سیاستمداران نامتعارفی مثل دونالد ترامپ که اساساً فهم‌شان از سیاست با مسیر رایج فرق می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به فهم کلاسیک سیاستمداران آمریکایی می‌بینیم که معمار تحریم‌ها کلینتون بوده و بعد از آن هم طبیعتا دیگر روسای جمهور آن را ادامه دادند و از این نظر نیز بایدن حرف عجیب و غریبی نمی‌زند؛ کسانی که در ایران فکر می‌کنند اگر بایدن بیاید بلافاصله تحریم‌ها تمام می‌شود، با دقت کمتری به صحنه نگاه می‌کنند.

قهرمانپور تصریح کرد: ترامپ مسیری رفته و هزینه‌هایی را داده است هر کسی در آمریکا سر کار بیاید می‌خواهد از این فضایی که ترامپ به وجود آورده، استفاده کند و خواستههای آمریکا را بازگردانند، جو ‌بایدن نیز تابع همین فضا است اگر بیاید زمانی طول خواهد کشید تا به برجام بازگردد و همان کارهایی که آمریکا از گذشته داشته است را تکرار خواهد کرد.

ادامه مطلب: ILNA/خبرگزاری ایلنا »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

وزارت دادگستری آمریکا به دنبال هکر ایرانی- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimوزارت دادگستری آمریکا به دنبال هکر_ایرانی نام این هکر بهزاد محمدزاده، ۱۹ ساله است اتهام ادعایی محمدزاده حمله به ۵۱ وب‌سایت آمریکا اعلام شده است

آمریکا فروشندگان بین‌المللی اسلحه به ایران را به تحریم تهدید کردساعاتی پیش از این هشدار، مایك پمپئو، وزیر خارجه آمریكا گفته بود كه دولت واشنگتن در تلاش برای تصویب مجدد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، هفته آینده بار دیگر به سازمان ملل روی خواهد آورد.

چین با رزمایش نظامی به سفر نماینده آمریکا به تایوان پاسخ دادسخنگوی وزارت امور خارجه چین با محکوم کردن رویکرد آمریکا برای آنچه «بازی با کارت تایوان جهت مهار پکن» عنوان شده، تاکید کرد «آنها که با آتش بازی می‌کنند تنها خودشان را می‌سوزانند.»

نظر هواداران ترامپ و بایدن در مورد بازگشت آمریکا به برجام و جنگ با ایران چیست؟تازه‌ترین بررسی بنیاد گروه اوراسیا نشان می‌دهد، در حالی که ۶۳.۷ درصد حامیان جو بایدن موافق بازگشت این کشور به برجام هستند تنها ۲۸ درصد طرفداران دونالد ترامپ موافق این اقدام ایالات متحده هستند.

آمریکا چهار هواپیمای جنگی A_۲۹ به ارتش افغانستان داد - BBC News فارسیآمریکا ۴ فروند هواپیمای جنگیA_۲۹ را به افغانستان تحویل داد. سرپرست وزارت دفاع این کمک را نشان دهنده تعهد دوامدار کمک‌های جهانی به نیروهای امنیتی خواند. او با اشاره به مذاکرات صلح گفت جنگ این روزها از سوی مخالفان مسلح شدت گرفته و خطاب به طالبان گفت 'با زور هیچ چیزی به دست نمی‌آورید.'

دود آتش آمریکا به اروپا رسیدبر اساس تازه‌ترین آمار ارائه شده از سوی مقامات محلی، آتش‌سوزی‌ها در ایالت‌های کالیفرنیا و اورگان تا کنون دست کم ۳۰ کشته به جا گذاشته است.