صدای رسا و عمر نارسا | DW | 09.04.2020

21/01/1399 01:19 ب.ظ

۲۱ فروردین ۱۳۲۱؛ ۷۸ سال پیش در چنین روزی معصومه دده‌بالا با نام هنری‌ هایده در تهران زاده شد. می‌گفت: 'فقط وقتی می‌شه یک ترانه را خوب خوند که شعر و آهنگ جزو خودت بشه'.

۲۱ فروردین ۱۳۲۱؛ ۷۸ سال پیش در چنین روزی معصومه دده‌بالا با نام هنری‌ هایده در تهران زاده شد. می‌گفت: 'فقط وقتی می‌شه یک ترانه را خوب خوند که شعر و آهنگ جزو خودت بشه'. صدای رسا و عمر نارسا ۲۱ فروردین ۱۳۲۱؛ ۷۸ سال پیش در چنین روزی معصومه دده‌بالا با نام هنری‌ هایده در تهران زاده شد. می‌گفت:"فقط وقتی می‌شه یک ترانه را خوب خوند که شعر و آهنگ جزو خودت بشه". هایده در خانواده ساده کم‌درآمدی رشد کرد.

می‌گفت که پدر و مادرش هر دو صدای خوبی داشتند و ترانه‌های آذری را خوش می‌خواندند:"صداهای خوب دیگری هم در فامیل ما هست. من از ۱۲ سالگی جز تصنیف، آواز هم می‌خواندم و به خواهر کوچکم مهستی هم یاد می‌دادم". ۱۳ ساله بود که به اجبار با یک نظامی ازدواج کرد که بر خلاف پدر و مادرش با خوانندگی او سخت مخالف بود.

۲۳ ساله بود که خواهرش به رادیو راه یافت و او را سخت به خوانندگی حرفه‌ای تشویق کرد. ۲۴ ساله بود که با سازنده نامدار ترانه‌های فیلم جعفر پورهاشمی آشنا شد که به او اجرای ترانه"سلسله‌مو" را در فیلم"دالاهو" به کارگردانی سیامک یاسمی پیشنهاد کرد که دو سال بعد بر روی پرده آمد. headtopics.com

تنها شخصیتی در ایران که مورد احترام تمام اقشار ایران حتی اخوند و حزب اللهی بوده و هست،یادش جاویدان

تاج سر موسیقی ایران 👑👑 روحت شاد بانو

خدا رحمتش کنه

ادامه مطلب:
dw_persian »

بانو شما هیچوقت نمردید تا ابد جاودانه هستید يكتاي روي زمين بود نمونه اي از هنر خداوند در خوش صدايي هيچ وقت تكرار نميشود حتي هزاران سال ديگر روحش شاد روحش شاد ❤❤🌹🌹

دو خواهر در روزهای کرونایی خیابانی در آریزونا را از عشق مملو کردنداین پروژه بخشی از یک طرح با رویکرد اجتماعی است که برای بالابردن روحیه اهالی یکی از محله‌های مرکز ایالت آریزونا در دوران شیوع بیماری همه گیر کووید ۱۹ اجرا شده است. Only way of salvation is appearance of the promised saviour. el_salvador ThePromisedSaviour COVID_19

آمار مرگ در اثر کووید-۱۹ در فرانسه از ده هزار نفر گذشتشمار کسانی که در ارتباط با شیوع ویروس کرونا در فرانسه درگذشته اند اکنون از ده هزار نفر فراتر رفته است. جروم سالومون مدیر بهداشت فرانسه گفت روند شیوع در فرانسه همچنان در 'مرحله صعودی' است، به طوری که ارقام روزانه مرگ، بستری شدن و موارد حاد همچنان رو به افزایش است. بی بی سی,بحق این اذان صبح,سفارت امریکا درایران بازبشود.کم کم فکر کنم دارید به این نتیجه می رسیدکه ای کاش به جای سفارت فرانسه,چهل سال سفارت امریکا درایران باز بود

استعفای یک مقام عالیرتبه اتحادیه اروپا در انتقاد به ناکارآمدی این نهاد در مبارزه علیه کروناروزنامه فایننشنال تایمز ادعا می کند رئیس بخش پژوهش های شورای اروپایی بدلیل ناکارآمدی اتحادیه اروپا در مبارزه علیه ویروس کرونا استعفاداده است. حق داره کشورهای پیشرفته اروپای حتی قادر نیستند خودشون ماسک و دستکش و سایر لوازم مورد احتیاجشون را تهیه کنند و از چین که عامل شیوع این ویروس تو اروپا و سایر کشورهای دنیا بوده معامله می‌کنند

در پی دعوا بر سر کاغذپران در شهر کابل سه نفر کشته شدندطارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان چهارشنبه 8 آوریل در نشست خبری در کابل گفت، در پی دعوا بر virus chain khamenei virus

ریزش پل در مسیری معمولا شلوغ در ایتالیا؛ اعمال قرنطینه از تلفات جانی جلوگیری کردمقام‌های امداد و نجات ایتالیا اعلام کردند که یک پل در یک مسیر معمولا شلوغ در شمال این کشور، صبح چهارشنبه ۸ آوریل (۲۰ فروردین) فرو ریخت اما چون در حال حاضر ایتالیا در قرنطینه کامل است این حادثه تلفات جانی نداشت.

در رسانه‌های آمریکا؛ آغاز درمان با پلاسما در نیویورک، آیا معجزه نزدیک است؟در حالی که آمریکا این هفته بدترین آمارهای جهانی اپیدمی کرونا را یکی پس از دیگری از آن خود کرده، با آغاز چند طرح درمانی و پژوهشی در نیویورک و همچنین ساخت تست‌های کرونا که ظرف ۱۵ دقیقه نتیجه آن مشخص می‌شود، بارقه‌هایی از امید و یا به قول دونالد ترامپ 'پرتویی از نور در انتهای تونل' پدید آمده است. به طوری که بسیاری از رسانه‌های آمریکا سراغ موضوعاتی چون چگونگی خروج از محدودیت‌های ناشی از کرونا رفته‌اند. درمان با پلاسما در ايران ك خيلي وقت صورت ميگيره، همين از همه كساني ك خوب شدن خواسته شده پلاسما خونشون اهدا كنن ، ولي انگار به اندازه كافي كار ساز نيست پاسخ: نُچ باید دید با چه روشهایی اینکارو می کنند... چرا که نه ، دانشمندان تلاش می کنند و قطعا به نتیجه می رسند 🙏🏼🙏🏼🙏🏼

روزشمار چهره‌های تاریخی

صدای رسا و عمر نارسا

۲۱ فروردین ۱۳۲۱؛ ۷۸ سال پیش در چنین روزی معصومه دده‌بالا با نام هنری‌ هایده در تهران زاده شد. می‌گفت:"فقط وقتی می‌شه یک ترانه را خوب خوند که شعر و آهنگ جزو خودت بشه".

هایده در خانواده ساده کم‌درآمدی رشد کرد.

می‌گفت که پدر و مادرش هر دو صدای خوبی داشتند و ترانه‌های آذری را خوش می‌خواندند:"صداهای خوب دیگری هم در فامیل ما هست. من از ۱۲ سالگی جز تصنیف، آواز هم می‌خواندم و به خواهر کوچکم مهستی هم یاد می‌دادم".

۱۳ ساله بود که به اجبار با یک نظامی ازدواج کرد که بر خلاف پدر و مادرش با خوانندگی او سخت مخالف بود.

۲۳ ساله بود که خواهرش به رادیو راه یافت و او را سخت به خوانندگی حرفه‌ای تشویق کرد.

۲۴ ساله بود که با سازنده نامدار ترانه‌های فیلم جعفر پورهاشمی آشنا شد که به او اجرای ترانه"سلسله‌مو" را در فیلم"دالاهو" به کارگردانی سیامک یاسمی پیشنهاد کرد که دو سال بعد بر روی پرده آمد.

۲۶ ساله بود که با ترانه"آزاده" که آخرین ترانه رهی معیری بر روی یکی از نخستین آهنگ‌های علی تجویدی بود کار حرفه‌ای‌اش را آغاز کرد:

"با آنکه همچون اشکِ غم بر خاکِ ره افتاده‌ام من

با آنکه هرشب ناله‌ها چون مرغ شب سرداده‌ام من،

آزاده‌ام من".

می‌گوید:"من شیفته صدای دلکش از رادیو بودم. آواز را نزد استادان احمد عبادی، فرهنگ شریف و به خصوص آقای علی تجویدی یاد گرفتم و مدت کوتاهی هم پیش آقای فریدون ناصری سُلفِژ (نتخوانی) کار کردم".

در ادامه می‌گوید که ترانه اولش به خاطر مخالفت همسرش فقط یک بار از رادیو پخش شد و تنها پس از جدا شدن از همسرش و گذراندن مدت درازی بیماری به خاطر اینکه اجازه خواندن نداشت، توانست همکاری با رادیو را ادامه دهد.

۳۰ ساله بود که با فریدون خشنود آهنگساز سبک پاپ آشنا شد و پس از آن در کنار ترانه‌های کلاسیک، به سبک پاپ هم می‌خواند و در این سبک با آهنگسازان نامداری چون انوشیروان روحانی و جهانبخش پازوکی کار کرد.

ویژگی صدای او در این بود که لطافت صدا را به هنگام خواندن"فورته" یعنی بلندخواندن هم حفظ می‌کرد.

۳۶ ساله بود که با بروز انقلاب اسلامی مجبور به ترک ایران شد، مدتی در لندن ماند و سپس به لس‌آنجلس رفت و تا پایان عمر کوتاهش در کالیفورنیا زیست و خواند.

او در برونمرز بیشتر آهنگهای صادق نوجوکی را با شعرهایی از لیلا کسری می‌خواند که تقریبا همه در سبک پاپ هستند.

هایده در ۴۷ سالگی در سانفرانسیسکو شمال کالیفرنیا درگذشت.

تاریخ