صبح قیامت؛ چرا همه از هیولای بورس می‌ترسند؟

19/06/1399 10:52 ق.ظ

سقوط چند درصدی ارزش سهام، باعث شکل گرفتن صف‌های طولانی فروش می‌شود. نه فقط خریداران عادی، بلکه حقوقی‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری هم نگران‌اند مبادا دیر از مهلکه در بروند و آوار بورس روی سرشان خراب شود. گزارش علی رنجی پورranjipour 👇 اخبار_ایران اقتصاد

سایت مدیریت فناوری بورس تهران نشان می‌دهد شاخص کل از روز ۱۱ تیر امسال تا دیروز هرگز کمتر از یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نبود، تا این که سرانجام روز سه‌شنبه ۱۶شهریور ۱۳۹۹ به یک‌میلیون و ۵۷۰ هزار واحد رسیده است.

شاخص دیروز در مقایسه با شاخص روز ۱۹ مرداد، نشان از سقوط ۲۵ درصدی بازار سرمایه در کمتر از یک ماه دارد. این به معنی آن است که گروه زیادی از سرمایه‌گذارانی که در طول یک ماه گذشته وارد بورس شده‌اند، در این مدت زیان کرده‌اند، اما این زیان در مقابل رشد افراطی بازار در تیر و مرداد، قابل توجه نیست.

بورس تهران دیروز دقیقا در نقطه‌ای ایستاد که ۷۰ روز پیش در آن قرار داشت. این البته به هیچ وجه نقطه بدی نیست. درست است که ارتفاع بورس از اورست ۱۹ مرداد پایین‌تر آمده، اما همچنان در اوج قله‌های مرتفع هیمالیا است. headtopics.com

اگر وضعیت را به نسبت آخر خرداد، یا اول سال یا پارسال همین نقطه نگاه کنیم، بازدهی بازار بورس تهران همچنان خیره‌کننده است. بازدهی بورس به نسبت ۳۱ خرداد ۲۰ درصد است. عدد شاخص کل ۳ برابر بزرگ‌تر از شاخص اولین روز کاری بورس در سال ۱۳۹۹ و ۵ برابر بزرگ‌تر از شاخص کل پارسال همین روز است. این میزان بازدهی نه‌تنها در مقام مقایسه با تورم، بلکه در مقام مقایسه با سایر بازار ارز و طلا و مسکن حیرت‌انگیز و چه بسا غیرعادی است.

ادامه مطلب:
iranwire »

روحانی: مسئولان بورس از سرمایه‌های مردم مراقبت کنندآموزش حضوری اولویت نخست دولت | رییس جمهوری: شرایط ما با کشورهای دیگر متفاوت است‌ در زمینه بازگشایی‌ها، مقابله با کرونا شرایط کشور ما را با شرایط کشورهای دیگر در همه زمینه ها مقایسه نکنید رئیس جمهوری: برخی‌ها فکر می کنند اصول بهداشتی و سلامت فقط در بحث کروناست. می‌خواهیم دانش آموزان از لحاظ جسمی و روحی و نشاط دارای سلامت کامل باشند. نمی‌توان بچه‌ها را در آپارتمان برای یک سال حبس کرد، آن هم بیماری ایجاد می‌کند ما می‌خواهیم روح و جسم دانش آموزان سالم باشد

افت متوالی بورس تهران؛ استفاده از صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه - BBC News فارسیافت مستمر شاخص بورس اوراق بهادار تهران در حالی ادامه دارد که بازار ارز در ایران شاهد افزایش قیمتهاست. در بازار آزاد قیمت دلار بیش از ۲۵۳۰۰ تومان گزارش شده است. شاخص کل بورس تا بعدازظهر امروز حدود ۳۷ هزار واحد افت کرد و به یک میلیون و ۵۷۰ هزار رسید. همزمان طی دو هفته اخیر قیمت خودرو در ایران افزایش یافته است.

ربیعی: حمایت دولت از بورس با دخالت در شاخص‌ها متفاوت استسخنگوی دولت گفت: ما باید از مردم و دارایی‌های آنان حمایت کنیم ولی دستکاری کردن شاخص‌ها یا بالا و پایین بردن آن با حمایت از بازار سرمایه، متفاوت است.

کاهش ۴۰ هزار واحدی شاخص بورسکاهش ۴۰ هزار واحدی شاخص بورس شاخص کل بورس امروز برخلاف دو روز گذشته، روندی نزولی به خود گرفت و بیش از ۴۰ هزار واحد کاهش یافت.

عقب‌گرد بورس به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدعقب‌گرد بورس به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد حرکت نزولی شاخص کل بورس همچنان ادامه دارد و این شاخص امروز با بیش از ۳۷ هزار واحد کاهش به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد عقب‌گرد کرد.

بحران بورس در ایران؛ کاربران از شواهد «دستکاری و فریب» دولت روحانی در بورس برای «غارت» ثروت مردم می‌گویند🔺بحران بورس در ایران؛ کاربران از شواهد «دستکاری و فریب» دولت روحانی در بورس برای «غارت» ثروت مردم می‌گویند ⚡️رشد منفی ۴۰ هزار واحدی بازار سهام ایران حکایت از جهت نزولی پیکان نمودار شاخص سهام دارد.