شکنجه سفید؛ روایت هم‌بندی سابق طاهر قدیریان از وضعیت فعالان محیط زیستی در زندان

20/08/2019 04:26:00 ب.ظ

شکنجه_سفید, محیط_زیست

بیش از ۵۷۰روز از بازداشت موقت 8فعال محیط زیست می‌گذرد. سلول انفرادی،دادن اطلاعات غلط از سوی بازجو به متهم، عدم دسترسی به وکیل،کتاب،روزنامه وتخریب روحیه متهم از مصادیق «شکنجه نرم» یا شکنجه_سفید هستند. گزارش آرزو میرزاخانی را بخوانید اخبار_ایران محیط_زیست

بازداشت موقت هستندبا این وجود، مقام‌های سپاه پاسداران اعلام کردند که این پژوهش‎گران از دوربین‌های تله‌ای برای شناسایی مناطق نظامی و برنامه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی استفاده و به این طریق جاسوسی می‌کرده‌اند.یکی از نزدیکان فعالان محیط زیست بازداشتی در پستی اینستاگرامی در این باره نوشت: «از زندان تماس گرفتند و گفتند یک‌شنبه شب آمدند و به این نتایج رسیدند که اجازه هواخوری بیش‌تر و تماس تلفنی سه بار در هفته برای همه را بدهند. با این حال، باید صبر کرد و دید آیا واقعا این وعده‌ها عملی می‌شود یا خیر.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

پرزیدنت ترامپ پیش از بازگشت به کاخ سفید: ایران می‌خواهد مذاکره کندرئیس جمهوری آمریکا در بازگشت از تعطیلات ده روزه خود، به موضوع آزادی نفتکش ایرانی واکنش نشان داد و گفت «ایران می‌خواهد مذاکره کند.»\r\n پرزیدنت دونالد ترامپ که یکشنبه ۲۷ مرداد نیوجرسی را به مقصد واشنگتن

وداع با یک یخچال طبیعی از بین‌رفته در ایسلند؛ آیندگان خواهند فهمید بشر با تغییرات اقلیمی چه کردوداع با یک یخچال طبیعی از بین‌رفته در ایسلند؛ آیندگان خواهند فهمید بشر با تغییرات اقلیمی چه کرد این در واقع یک مراسم یادبود نمادین بود که با شعر، سخنرانی، و لحظه ای سکوت به زیبایی برپا شد.

تاکید امانوئل مکرون بر حفظ توافق هسته‌ایرئیس‌جمهور فرانسه پیش از دیدار با رئیس‌جمهور روسیه بر تنش‌زدایی از وضعیت توافق هسته‌ای تاکید کرد.

نامه سرگشاده‌ جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران به وزیر علومتهران- ایرناپلاس- ۵۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به احکام صادر شده برای فعالان دانشجویی، خواستار رسیدگی وزیر علوم شدند.

۱۵۰ هکتار جنگل بلوط ایذه گرفتار آتش شداهواز-ایرنا -رییس اداره حفاظت محیط زیست ایذه گفت: ۱۵۰ هکتار از جنگل‌های بلوط ایذه در منطقه حفاظت شده شیمبار دچار آتش سوزی شد.

آتش‌سوزی در جزایر قناری؛ هزاران هکتار جنگل سوختاز آغاز آتش‌سوزی در شنبه گذشته تاکنون بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار از جنگل‌های این منطقه کاملا در آتش سوخته است.

بیش از ۵۷۰ روز از بازداشت موقت هشت فعال محیط زیست ایران می‌گذرد.اشتراک مشاهده نظرات چاپ رئیس جمهوری آمریکا در بازگشت از تعطیلات ده روزه خود، به موضوع آزادی نفتکش ایرانی واکنش نشان داد و گفت «ایران می‌خواهد مذاکره کند.بارگذاری نظرات.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز دوشنبه پیش از دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت: فرانسه خواهان تنش‌زدایی از بحران مسئله توافق هسته‌ای ایران است.

آن‌ها بهمن سال ۱۳۹۶ بازداشت شده‌اند. پس از مدتی بی‌خبری و با مرگ «کاووس سید امامی»، یکی از این فعالان محیط زیست، معلوم شد که اطلاعات سپاه پاسداران آن‌ها را دستگیر کرده است. او افزود: «ما می‌توانیم یک‌چیزی خیلی سریع انجام بدهیم اما آنها واقعا نمی دانند چطور شروع کنند. این افراد اعضای موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بودند که پروژه‌های حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، پلنگ آسیایی، خرس سیاه آسیایی و قوچ لارستان را اجرایی می‌کرد. مرداد ۲۷, ۱۳۹۸ فساد در ایران | متهم فساد ارزی در ایران می‌گوید با دستور روحانی و علی شمخانی اقدام کرده است احمد عراقچی که پرونده او تحت بررسی قرار دارد، برادرزاده عباس عراقچی معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است. در میان بازداشتی‌ها، کاووس سید امامی، استاد دانشگاه «امام صادق» و عضو هیات مدیره این موسسه نیز بود که ۱۹ بهمن سال گذشته پس از دستگیری، به طرز مشکوکی در زندان از دنیا رفت. تورم به بالاترین حد خود رسیده است. علت مرگ او را «خودکشی» عنوان کردند؛ موضوعی که به شدت از سوی خانواده‎اش و کسانی که از نزدیک سید امامی را می‌شناسند، تکذیب شد. انتهای پیام.

«مراد طاهباز» عضو هیات مدیره و «هومن جوکار» خزانه‎دار و مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، «سپیده کاشانی»، فعال و کارشناس محیط زیست و همسر هومن جوکار و «نیلوفر بیانی»، «سام رجبی»، «امیرحسین خالقی»، «طاهر قدیریان» و «عبدالرضا کوهپایه» کارشناسان و فعالان محیط زیست، از همان زمان تاکنون در بازداشت موقت هستند . آنها نمی توانند نفت‌شان را بفروشند. به گفته او حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز این نامه را با دستوری برای دخالت در بازار ارز، به بانک مرکزی فرستاد تا بانک مرکزی درباره نحوه دخالت برنامه ریزی کند. سایت «کلمه» سال گذشته درباره علت دستگیری آن‎ها نوشت: «ایستادگی این افراد در برابر اجرای برنامه‌های موشکی و فعالیت‌های هسته‌ای سپاه پاسداران در مناطق حفاظت شده محیط زیستی علت بازداشت آنان بوده است.» با این وجود، مقام‌های سپاه پاسداران اعلام کردند که این پژوهش‎گران از دوربین‌های تله‌ای برای شناسایی مناطق نظامی و برنامه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی استفاده و به این طریق جاسوسی می‌کرده‌اند. حتی از آن چیزی که ما فکر می‌کردیم کمتر در حال فروش نفت هستند. بر اساس آن‏چه نزدیکان فعالان محیط زیست می‌گویند، شرایط جسمانی آن‏ها به هیچ وجه مناسب نیست. او توضیح داد که در بازارهای این‌چنینی فیزیک ارز خیلی جابجا نمی‌شود و امروز خریدار و فروشنده قراری می‌گذارند و فردا که موعد تسویه می‌شود متناسب با قیمت‌ها مابه‌التفاوت ریالی را مبادله می‌کنند. در طول مردادماه امسال، پنج تن، از جمله هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی و طاهر قدیریان که جرم آن‎ها سال گذشته «افساد فی الارض» اعلام شد، در اعتراض به وضعیت نامشخص خود دست به اعتصاب غذا زدند. ابرکشتی گریس۱ که میانه تیرماه به ظن قاچاق نفت به سوریه و به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا توسط دولت جبل الطارق توقیف شده بود، هفته پیش رفع توقیف شد.

خواسته آن‎ها، تعیین تکلیف پرونده‌ها، تبدیل قرار بازداشت به وثیقه و انتقال به بند عادی زندان بود.  ۹روز پس از اعتصاب غذا فعالان محیط زیست، کاربران فضای مجازی با راه‌اندازی هشتگ «عدالت_برای_محیط_زیستی_ها»، تلاش کردند صدای آن‌ها را به گوش مسوولان برسانند. پرزیدنت ترامپ در حالی روز یکشنبه از تمایل جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا گفت که روز جمعه گذشته نیز او در یک نشست انتخاباتی در شمال شرقی آمریکا گفت که جمهوری اسلامی و چین به دنبال توافق با ایالات متحده هستند. به گفته آقای عراقچی، وی از کارگزاران شناخته شده ارز بود و بانک مرکزی روی او نظر مثبت داشت. این هم‎صدایی باعث شد فردای آن روز از زندان تماس بگیرند و اعلام کنند که اعتصاب غذای خود را در مقابل وعده تغییر شکسته‌اند. یکی از نزدیکان فعالان محیط زیست بازداشتی در پستی اینستاگرامی در این باره نوشت: «از زندان تماس گرفتند و گفتند یک‌شنبه شب آمدند و به این نتایج رسیدند که اجازه هواخوری بیش‌تر و تماس تلفنی سه بار در هفته برای همه را بدهند.. با این حال، باید صبر کرد و دید آیا واقعا این وعده‌ها عملی می‌شود یا خیر. در نهایت به گفته این مقام سابق بانک مرکزی، سالار آقاخانی ۱۵۹ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو بدون دریافت کارمزد در بازار ارز توزیع کرد.

» «کتی رجبی»، خواهر سام رجبی روز گذشته در توییتی در این باره نوشت: «سامی خوبه و زنگ می‌زنه. ما به آنها ۱۵۰ میلیارد دلار پول دادیم [که] ۱. از طرف مسوولین هم بی‌خبری و سکوت! عمر آن‌ها که نیست. پس این اعداد و این روزها خیلی برایشان اهمیتی ندارد. پول نقد! . احمد عراقچی، برادرزاده عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، مرداد سال گذشته پس از برکناری از سمت خود در بانک مرکزی به اتهام اخلال در نظام بانکی بازداشت شد. حدود ۱۰ ماه پیش برای سامی منع پی‌گرد قانونی صادر شد اما هم‌چنان در بازداشت موقت است. با آغاز دادگاه و بهمن ماه به او گفتند که آزاد می‌شود، فقط باید وکیلش را عزل کند..

سامی هم گول خورد. در سخنان آقای عراقچی به صراحت عنوان می شود که دولت در مقطعی از بازار ارز غافل شده بود و به همین دلیل نابسامانی هایی صورت گرفت.» از وضعیت دیگر فعالان محیط زیست بازداشتی اما خبری نیست؛ جز طاهر قدیریان که روز گذشته با مادرش ملاقات داشت. آنها هم می‌خواهند توافق کنند. مادر او درباره وضعیت فرزندش به «انصاف نیوز» گفته است: «به طاهر گفته‌اند پس از کشته شدن یک نفر در این پرونده، ماجرا پیچیده شده و به همین علت است که هنوز بلاتکلیف مانده‌اید.» این در حالی است که مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی علت مرگ کاووس سید امامی را خودکشی اعلام کرده بودند و هرگز ادعای کشته شدن او را نپذیرفته‎اند. و بگذارید به شما بگویم، که ایران هم می‌خواهد توافق کند؛ چون تحریم‌ها برای آنها خوب نیست و آنها از این مسئله خوشحال نیستند. وزارت خارجه آمریکا همچنین در پیامی توئیتری به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد به ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی اشاره کرد. «فضه اناری» هم‎چنین به نقل از پسرش ‌گفته است: «من حرفی ندارم برای حفظ نظام این‎جا باشم و حاضرم به این خاطر این‎جا بمانم.

اما در این چهاردیواری بسیار کوچک، هیچ آزادی ندارم و ۱۹ ماه است این‎جا هستم.» رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه ۱۷ مرداد در پیامی در حساب توئیتر خود : «ایران دچار مشکل اقتصادی جدی است. عصب‌های چشمم دارند کارایی‌ خود را از دست می‌دهند.» رئیس جمهوری آمریکا تیر ماه امسال آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، و هشت فرمانده ارشد نظامی را هدف تحریم های اقتصادی قرار داد. دیگر تقریبا نمی‌توانم جایی را نگاه کنم از بس جایی را ندیدم.» پیش از این هم دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در جمع گروهی از هواداران خود که جمهوری اسلامی ایران به شدت خواهان مذاکره برای رسیدن به یک توافق است. من الان ۱۹ ماه است شب و ماه و ستاره‌ها را ندیده‌ام.» مادر طاهر قدیریان از منع کردن وکیل پسرش درباره صحبت از پرونده او خبرداده است: «قاضی گفته که چون دادگاه محرمانه است، حتی یک "واو" هم نباید از دادگاه بیرون ببرید. بعد از اینکه پرزیدنت ترامپ در هفته های اخیر چندبار گفت که قصد دارد به ایران کمک کند اما با افزایش تنش‌ها، او هفته پیش نسبت به مذاکره و توافق احتمالی با جمهوری اسلامی ابراز بدبینی کرد و گفت: «برایم سخت‌تر می‌شود که بخواهم با ایران مذاکره و توافق بکنم؛ چون آنها رفتار خیلی بدی دارند.

طاهر الان خیلی مریض است. تیرویید او مشکل دارد. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در. داروی تیروییدش را دو ماه است ترک کرده‌اند. گفته‌اند که اول شهریور برای آزمایش او را می‌برند که دارو بدهند.» این فعال محیط زیست به گفته مادرش دچار نارسایی کبدی شده است: «طاهر گفت برای من آزمایش تیپوسونوگرافی نوشته‌اند اما هنوز انجام نشده است.

» یکی از افرادی که مدتی با طاهر قدیریان در زندان اوین هم‎بند بوده است، در این باره به «ایران‎وایر» می‌گوید: «سال گذشته من و طاهر چند ماهی در زندان اوین هم‎بند بودیم. دو داعشی، " رضا گلپور " و دو صراف هم با ما در یک بند بودند. طاهر ۹۰ روز در انفرادی بود. حرف زیادی نمی‌زد. من بیش‌تر اوقات در کما بودم و وقتی به هوش می‌آمدم، این طاهر بود که به من دلداری می‌داد.

قلب بزرگی داشت. پسر آرام و مهربانی بود.» او اضافه می‌کند:«آن زمان که هم بند بودیم، به او گفته بودند جرمش جاسوسی است. طاهر اما روحیه خوبی داشت. شکنجه فیزیکی نمی‌شدیم چون زندان، دادیار داشت و بعد از هر بازجویی، از زندانیان سوال می‌کرد که آیا شکنجه شده‌اید یا نه؟ اما نام شکنجه‌ها در آن‎جا "شکنجه سفید" است.

» سلول انفرادی، دادن اطلاعات غلط از سوی بازجو به متهم، عدم دست‌رسی به وکیل، کتاب و روزنامه و تخریب روحیه متهم از مصادیق «شکنجه نرم» یا شکنجه سفید هستند: «این شکنجه صدها برابر بدتر از شکنجه فیزیکی است و طاهر و دیگر فعالان محیط زیستی و سیاسی بازداشتی را این گونه آزار می‌دادند.» گفتنی است فعالان محیط زیست اولین کسانی نیستند که شکنجه سفید می‌شوند؛ زندانیان دیگری هم‎چون «نرگس محمدی»، فعال مدنی زندانی هم در سال ۱۳۹۵ در نامه‌ای به «انجمن جهانی قلم» درباره این نوع شکنجه نوشت: «در این محبس که بی‌شباهت به یک قوطی دربسته نمی‌باشد، فرد در خلأ و فضای تیره و مبهمی رها می‌شود که از هر آن چه لازمه حس و درک انسان بودن و حفظ هویت خویش است، محروم می‌شود؛ از هوا و نور و صدا گرفته تا خبر و خواندن و نوشتن.» هم‎بند طاهر قدیریان معتقد است که ماندن در انفرادی بدترین شکنجه است: «زمان در انفرادی نمی‌گذرد. من هم مدتی این وضعیت را داشتم. مرا به جرم اتهام و تبلیغ علیه نظام دستگیر کرده بودند.

در حالی که تنها جرم من، شرکت در تظاهرات علیه گرانی‌ها بود.» می‎گوید: «فقط روزی دو بار، نیم ساعت صبح و نیم ساعت بعدازظهر برای هواخوری بیرون می‌رفتیم. بیش از این اجازه بیرون رفتن نداشتیم. دو سال است که طاهر شب را ندیده است.» او اضافه می‌کند: « وضعیت آن‎هایی که در انفرادی هستند، خیلی بد است.

برخی برای بیرون آمدن از آن تن به هر اعترافی می‌دهند.» به گفته او، طاهر قدیریان مدتی دندان درد داشت و بالاخره مسوولان زندان مجبور شدند دندانش را عصب کشی کنند: «اما از وضعیت کلی جسمانی او اطلاعی ندارم. آن زمان جرمش جاسوسی بود و هنوز به او اتهام مفسد فی‎الارض‌ نزده بودند. وضعیتش بهتر بود. بعد از آن دیگر از طاهر خبری ندارم چون بعد از مدتی مرا به زندان دیگری انتقال دادند.

از دیگر فعالان محیط زیست هم خبری ندارم. آن‎ها در انفرادی بودند و کسی در موردشان حرفی نمی‌زد و از آن‎ها خبری نداشت. تنها خبری که شنیدیم، خبر فوت کاووس سید امامی بود که به ما گفتند خودش را با زیرپیراهنی که به تن داشت، به دار آویخته است. هیچ کس اما حقیقت را نمی‌داند.» مطالب مرتبط: .