سگ‌کشی در کهریزک؛ از تکذیب تا تهدید | DW | 21.08.2019

21/08/2019 06:29:00 ب.ظ

تکذیب، توجیه و توضیح درباره سگ آزاری ادامه دارد. پلیس خود را متولی مراقبت از حیوانات خواند و گفت عامل انتشار فیلم کشتار سگ‌ها را دستگیر می‌کند. حامیان حیوانات در طوماری خواستار تنزل جمعیت سگ‌ها به روش انسانی شدند.

سگ کشی, کهریزک

تکذیب، توجیه و توضیح درباره سگ آزاری ادامه دارد. پلیس خود را متولی مراقبت از حیوانات خواند و گفت عامل انتشار فیلم کشتار سگ‌ها را دستگیر می‌کند. حامیان حیوانات در طوماری خواستار تنزل جمعیت سگ‌ها به روش انسانی شدند.

تکذیب، توجیه و توضیح درباره سگ آزاری ادامه دارد. پلیس خود را متولی مراقبت از حیوانات خواند و گفت عامل انتشار فیلم کشتار سگ‌ها را دستگیر می‌کند. حامیان حیوانات در طوماری خواستار تنزل جمعیت سگ‌ها به روش انسانی شدند.

اعتراض گروه‌های حامی حیوانات به کشتار سگ‌ها با آمپول اسید در کهریزک ادامه دارد اما مسئولان امر هم‌چنان موضوع را انکار می‌کنند. حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، می‌گوید فردی که تصاویر سگ کشی را منتشر و افکار عمومی را جریحه‌دار کرده به زودی دستگیر می‌شود. او هم‌زمان خبر داد که پلیس با هر گونه حیوان آزاری و"ایجاد مزاحمت برای حیوانات" برخورد خواهد کرد و از مردم خواست هر گونه اطلاع از آزار حیوانات را به پلیس اطلاع دهند.

این در حالی است که تجمع کسانی که به آزار حیوانات اعتراض داشتند و در برابر شهرداری تهران گرد آمده بودند، با بازداشت تعدادی از معترضان همراه شد. پلیس می‌گوید تجمع کنندگان مجوز نداشتند و شعارهای توهین‌آمیزی نیز علیه ماموران سر می‌دادند. معترضان تجمع دیگری در برابر شهرداری کهریزک برگزار کردند که با مسالمت پایان گرفت.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

گروگانگیری در برزیل؛ تک‌تیرانداز مهاجم را در اتوبوس از پای درآورد«برای ما آن چه در نهایت ضروری به نظر رسید آن بود که به فرد گروگانگیر شلیک کنیم تا او را خنثی کرده و افراد را از درون اتوبوس نجات دهیم.»

دولت و قوه قضائیه در ارائه لایحه حمایت از حقوق حیوانات تعلل کرده‌اندرئیس فراکسیون محیط زیست مجلس: *دولت و قوه قضائیه در ارائه لایحه حمایت از حقوق حیوانات تعلل کرده‌اند *این تعلل باعث ایجاد هزینه می‌شود *پیش نویس طرح حمایت از حقوق حیوانات و منع حیوان آزاری آماده است

روایت یک فعال حقوق حیوانات از کشتار سگ‌ها و خشونت در تجمع حامیان

حمایت کودکان از حیوانات خیابانی در ترکیهگروهی از کودکان ترک و سوری کمک های دارویی و تجهیزات درمانی در اختیار پناهگاه حیوانات در استان حتای قرار دادند. - خبرگزاری آناتولی

موزیک ویدئوی «افشین» خواننده پاپ ایرانی در حمایت از حقوق حیوانات با هنرنمایی یک سگ اوکراینیموزیک ویدئوی «افشین» خواننده پاپ ایرانی در حمایت از حقوق حیوانات با هنرنمایی یک سگ اوکراینی این کلیپ با رویکردی طنزآمیز گوشه هایی از ماجراهای زندگی افشین و رابطه گرم و صمیمی میان او و سگ خانگیش را به تصویر می کشد.

پاکستان هند را به استفاده ابزاری از آب در مناقشه کشمیر متهم می‌کندپاکستان هند را به استفاده ابزاری از آب در مناقشه کشمیر متهم می‌کند پاکستان، هند را به دست زدن به «جنگ نسل پنجم» متهم کرده و می گوید دهلی نو، اسلام آباد را در جریان رها کردن آب از پشت سدی که می تواند موجب جاری شدن سیل در مرز شود، نگذاشته بود.

عکس از آرشیو و متعلق به تجمع علیه سگ‌ کشی در شیراز اعتراض گروه‌های حامی حیوانات به کشتار سگ‌ها با آمپول اسید در کهریزک ادامه دارد اما مسئولان امر هم‌چنان موضوع را انکار می‌کنند.Aa مردی که ۳۱ مسافر یک اتوبوس را در بزرگراهی در شهر ریودوژانیرو برزیل گروگان گرفته بود سرانجام با شلیک تک تیرانداز کشته شد و گروگانگیری پایان یافت.محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به انتشار فیلمی از کشتن سگ‌های ولگرد با روشی نامتعارف از سوی یکی از پیمانکاران شهرداری تهران گفت: به ضرس قاطع اعلام می‌کنم که دولت و قوه قضائیه در ارائه لایحه منع آزار حیوانات تعلل کرده‌اند و این تعلل در چنین موضوعی که تا این اندازه مورد توجه افکار عمومی است باعث ایجاد هزینه می‌شود؛ ما استاد اهمال کاری، تعلل و ایجاد هزینه برای کشور هستیم.گفتگو با خبرگزاری مهر گفت:«انتشار این مطالب سراسر کذب و واهی مردم را ناراحت می‌کند، آیا روی لباس اسم و آرم شهرداری بوده و آیا آمپول به نام شهرداری کهریزک بوده است؟» این در حالی است که «آرش حسینی میلانی»؛ عضو شورای شهر تهران کشتار سگ‌ها را در شهرداری کهریزک تایید کرده و در توئیتر خود نوشت: « خبر تزریق اسید و کشتار غیر اخلاقی سگ‌های خیابان‌گرد تهران متاسفانه صحت دارد و توسط یکی از پیمانکاران شهرداری تهران صورت گرفته است.

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، می‌گوید فردی که تصاویر سگ کشی را منتشر و افکار عمومی را جریحه‌دار کرده به زودی دستگیر می‌شود. او هم‌زمان خبر داد که پلیس با هر گونه حیوان آزاری و"ایجاد مزاحمت برای حیوانات" برخورد خواهد کرد و از مردم خواست هر گونه اطلاع از آزار حیوانات را به پلیس اطلاع دهند. او گفته است که با این حال مأموران تا آخرین لحظه تلاش کرده‌اند تا با فرد گروگانگیر وارد مذاکره شوند. این در حالی است که تجمع کسانی که به آزار حیوانات اعتراض داشتند و در برابر شهرداری تهران گرد آمده بودند، با بازداشت تعدادی از معترضان همراه شد. نماینده مردم اردکان در مجلس با بیان اینکه مواردی از این قبیل در شهرهای مختلف و در مقاطع گوناگون اتفاق افتاده، افزود: از چند سال گذشته و در دولت اول آقای روحانی با کمک مجلس سازمان‌های مردم نهاد (سمن)ها مرکب از هنرمندان مطرح کشور، حقوقدانان و بعضا روحانیان تشکیل شده که در زمینه منع حیوان آزاری فعالیت می‌کنند. پلیس می‌گوید تجمع کنندگان مجوز نداشتند و شعارهای توهین‌آمیزی نیز علیه ماموران سر می‌دادند. سرهنگ فلیس در گفتگو با شبکه تلویزیون محلی گلوبو گفت: «برای ما آن چه در نهایت ضروری به نظر رسید آن بود که به فرد گروگانگیر شلیک کنیم تا او را خلع سلاح کنیم و افراد را از درون اتوبوس نجات دهیم. معترضان تجمع دیگری در برابر شهرداری کهریزک برگزار کردند که با مسالمت پایان گرفت. او در حساب توئیتر خود نوشته بود این برخورد زیبنده شهروندان نیست و از استاندار تهران خواسته بود برای آزادی دستگیرشدگان اقدام کند.

شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران، می‌نویسد این تجمع حق معترضان بود زیرا احساسات شهروندان با کشتار حیوانات جریحه‌دار شده است.» هنوز جزئیاتی در مورد هویت این فرد و انگیزه او از گروگانگیری منتشر نشده، اما پلیس می‌گوید او جوانی بوده و اسلحه‌ای که از آن برای تهدید گروگان‌ها و پلیس استفاده کرده قلابی بوده است. رییس فراکسیون محیط زیست مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه باید مجازات‌هایی در این قانون لحاظ می‌شد قوه قضائیه می‌گفت که ارسال این لایحه باید از طرف این قوه صورت گیرد. او هم چنین خواستار مشخص شدن ماهیت کسانی شده که به تجمع مسالمت‌آمیز مردم حمله کردند.  در فیلمی که ۲۵ مرداد در اینترنت منتشر شد، مامورانی دیده می‌شوند که به سگ‌های بی‌صاحب، اسید تزریق می‌کنند و آنها را می‌کشند. گروگانگیر در دقایق اولیه ۶ نفر از سرنشینان اتوبوس را آزاد کرده بود و سایر سرنشینان نیز در پایان از این گروگانگیری جان سالم به در بردند. گفته شده که ماجرا در کهریزک می‌گذرد. در این زمینه هم دولت، هم قوه قضائیه تعلل کردند و من از آنها می‌خواهم این اختلاف نظر را حل کنند و لایحه را هر چه سریعتر تقدیم مجلس کنند. محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، با اشاره به تکرار سگ کشی در شهرهای ایران، از تعلل دولت و قوه قضاییه در ارائه لایحه منع آزار حیوانات گلایه کرده است. هم‌رسانی این مطلب:. مادامی که مسئولیت ساماندهی در دست شهرداری است اوضاع همین است چون از یک طرف پیمانکاران به فکر سود خودشان هستند و تلاش می کنند با کمترین هزینه مبالغ گزافتری از شهرداری دریافت کرده و سود بیشتری نصیب خود کنند از سوی دیگر شهرداری هم با مسئولیت و وجدان در خصوص ساماندهی حیوانات فعالیت نمی کند.

 بر اساس این لایحه که یک سال و نیم قبل تهیه شده، شکنجه و آزار حیوانات، ضرب و جرح، حبس کردن، ناقص کردن اعضا، آزار جنسی، رها کردن حیوانات، انجام آزمایش‌های علمی بدون مجوز، تعلیم برای استفاده نمایشی و چندین مورد دیگر ممنوع بوده و جرم تلقی می‌شود. طومار علیه کشتار سگ‌ها در این میان جمعی از حامیان حقوق حیوانات طوماری خطاب به مسئولان محیط زیست استان تهران و شهرداری پایتخت تهیه کرده‌اند. در آیات قرآن نیز حقوق حیوانات و مرتبت اجتماعی و احترام آنها مورد تاکید قرار گرفته است. امضا‌کنندگان این طومار، کشتار سازمان یافته سگ‌های بی‌پناه را موجب تاثر شدید افراد باوجدان خوانده و نوشته‌اند: «خواهشمندیم هرچه زودتر نسبت به اتمام این کشتارها ترتیبی صورت دهید و برای کنترل جمعیت این حیوانات وفادار از روشی انسانی‌تر و منطبق‌تر با شئونات و اخلاقیات استفاده کنید.» امضاکنندگان این طومار با پیشنهاد روش‌هایی مثل ساختن پناهگاه‌های بیشتر، امکانات بیشتر برای کمک‌رسانی و عقیم‌سازی حیوانات بی‌سرپرست، برای خدمت‌رسانی در جهت شرایط مطلوب زندگی سگ‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند. اما اسماعیل نعمت‌زاده، شهردار کهریزک، آزار سگ‌ها و عقیم‌سازی آن‌ها را تکذیب کرده و گفته است: «ما برای مجموعه شهرداری که مورد اتهام قرار گرفته ناراحت نیستیم، بلکه از بازی با احساسات انسان‌های پاک و روحیات لطیف مردم شکایت داریم که دیدن فیلم باعث انزجار و ناراحتی آنها شده است. البته این قانون نیازمند به‌روز شدن است چرا که منطبق بر حقوقی که امروز برای حیوانات متصور است نیست. مثلا یکی از گروه‌های حامی در منطقه «تـلو» می‌گویند چون ما در منطقه محرومی که هستیم از سگ ها مراقبت می کنیم شهرداری سگ‌های مناطق دیگر را جمع می‌کند و در منطقه ما رهاسازی می‌کند.

» نعمت‌زاده تهدید کرده که از پرویز پرستویی بازیگر سینما نیز به خاطر اظهار نظر درباره شهرداری کهریزک شکایت خواهد کرد. پرستویی از جمله نوشته بود: «.. انتهای پیام..اگه این حیوان مخل آرامش و آسایشه راهش اینه که بکشیمش؟ .  ضرب و شتم حامیان واقعا قلب ما را به درد آورد.

.. من نمی‌دونم این پایی که پا روی گردن این حیوان زبان بسته است متعلق به چه کسی است فقط می‌تونم بگم بویی از انسانیت نبرده است.» پیروز حناچی، شهردار پایتخت، می‌گوید فیلم سگ‌کشی در کهریزک مال دو سال قبل است و با پیمانکار مربوطه نیز برخورد شده است. الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران، اما در توییتر نوشت: «تخلف صورت گرفته مربوط به هر تاریخی که بوده باشد، واکنش مردم و کنشگران به آن بجاست زیرا کشتار جانداران جرم است. برخورد خشونت آمیز با حامیان حیوانات از سوی شهرداری و ماموران نیروی انتظامی نادرست بود.

» آرش میلانی، رئیس کمیته خدمات شهری شورای شهر تهران نیز گفته است: «قطعا موضوع را تا انتها پیگیری خواهم کرد و مقصران این فاجعه در مجموعه شهرداری و پیمانکاران آن با برخورد جدی سازمانی روبرو خواهند شد.» بازخوردهای انتقادی در شبکه‌های اجتماعی، به تجمع به خاطر سگ‌ها، از سویه دیگری نیز نگاه شده است. برخی با سوءظن به موج اعتراض علیه حیوان آزاری نگریسته‌ و موضوع را انحراف افکار عمومی از واقعیت‌های دیگر جامعه دانسته‌اند. یک شهروند در توییتر می‌نویسد: «اگه همین قدر که کشته شدن سگ‌ها در کهریزک براتون مهمه، کشته شدن انسان‌ها در کهریزک هم براتون مهم بود شاید الان خیلی چیزا فرق می‌کرد.» کاربر دیگری می‌نویسد: «توی این مملکت هیچی سر جای خودش نیست. او همچنین در پاسخ به شهروندانی که حمایت از حقوق حیوانات را در تعارض با فعالیت های دیگر مدنی می‌دانند می گوید:« گاهی شنیده می شود که چرا این تجمعات برای مسائل مهمتر برگزار نمی شود.

یه عده رفتن واسه حق سگ اعتراض کردن که خود سیستم مثل سگ باهاشون برخورد می‌کنه.» یک نفر خطاب به معترضان نوشته است: «... چند تا تون بیکارید، چند تاتون مدتیه خونه خورشت بدون گوشت می‌خورید؟ چند تاتون از بدهکاری خانواده‌تون خبر دارید؟» کاربری هم با اشاره به بی‌عدالتی و فساد در مدیریت شهری و فقر و گرسنگی عده‌ای در گوشه و کنار پایتخت می‌گوید: «این‌هایی که برای سگ اینجور شعار می‌دهند در حمایت از انسان کجایند؟ این اعتراض کجایش به مدنیت می‌خورد؟» نادر فتوره‌چی، روزنامه‌نگار و نویسنده نیز معترضان را"حیوان خانگی دوست" خوانده است. ».

او می‌گوید نگهداری از سگ و گربه در کلان‌شهرها"مد یا ژست تجدد" قشری کوچک است و به تغییر اولویت‌های کل جامعه یا تغییر تعریف حیوان منجر نمی‌شود. او خطاب به"شیفتگان اولویت انسان بر طبیعت" در توییتی می‌نویسد: «اگر حیوان دوستی‌ات ژست نیست، باید کشتار صنعتی حیوانات برای برق و جلای بیشتر زندگی لاکچری را هم محکوم کنی نه آن که شیفته سبک زندگی برآمده از ابعاد صنعتی کشتار باشی.» در همین زمینه: .