سنگ آسمانی, شهاب‌سنگ در آلمان

سنگ آسمانی, شهاب‌سنگ در آلمان

سنگین‌ترین شهاب‌سنگ آلمان کشف شد | DW | 18.07.2020

شهاب‌سنگی که در باغچه یک خانه مسکونی کشف شده، سنگین‌وزن‌ترین شهاب‌سنگ کشف‌ شده در آلمان است. صاحب‌ خانه این جرم آسمانی را حدود ۳۰ سال پیش کشف کرده اما به آن اهمیت نداده بود.

18/07/2020 09:00:00 ب.ظ

شهاب‌سنگی که در باغچه یک خانه مسکونی کشف شده، سنگین‌وزن‌ترین شهاب‌سنگ کشف‌ شده در آلمان است. صاحب‌ خانه این جرم آسمانی را حدود ۳۰ سال پیش کشف کرده اما به آن اهمیت نداده بود.

شهاب‌سنگی که در باغچه یک خانه مسکونی کشف شده، سنگین‌وزن‌ترین شهاب‌سنگ کشف‌ شده در آلمان است. صاحب‌ خانه این جرم آسمانی را حدود ۳۰ سال پیش کشف کرده اما به آن اهمیت نداده بود.

در سال ۱۹۸۹ یک شهروند آلمانی به نام هانس یورگ بایر در شهرک بلاوبویرن در ایالت بایرن هنگام بیل‌ زدن در باغچه خانه‌اش به سنگی برمی‌خورد که اکنون به عنوان سنگین‌ترین شها‌ب‌سنگ کشف‌شده در آلمان ثبت شده است.وزن این سنگ آسمانی (۳۰ کیلو و ۲۶گرم) نسبت به اندازه آن (۲۸ در ۲۵ در ۲۰ سانتیمتر) تعجب  بایر را برمی‌انگیزد اما او اهمیتی نمی‌دهد و سنگ را جابجا نمی‌کند. 

مخالفت شورای امنیت با بازگشت «امارت اسلامی» به افغانستان رضا پهلوی:‌ فرصت کوبیدن آخرین میخ بر تابوت رژیم ایران فراهم است رضا پهلوی با انتقاد از اتحادیه اروپا: مشروعیت بخشیدن به رئیسی همانند یک سیلی بود

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندیداو ۲۵ سال بعد دوباره در حال بیل‌زدن باغچه به سنگ نامانوس برمی‌خورد و این بار تصمیم می‌گیرد که آن را به زباله‌دانی ببرد، اما پشیمان می‌شود و آن را با زحمت به زیرزمین خانه‌اش منتقل می‌کند. بایر پس از گذشت پنج سال به این فکر می‌افتد که به راز سنگینی سنگ پی‌ببرد.

برای این منظور او یک قعطه ۲۰گرمی را از سنگ جدا می‌کند و به مرکز هوافضای آلمان در برلین می‌فرستد. هانس‌ یورگ بایر، کاشف سنگین‌ترین شهاب‌سنگ آلمانسنگ آسمانی استثناییسنگ مرموز در این مرکز و چند آزمایشگاه دیگر مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد و کارشناسان به این نتیجه می‌رسند که هانس یورگ بایر یک شهاب‌سنگی استثنایی پیدا کرده است. headtopics.com

استثنایی به این دلیل که تاکنون رکورددار وزن شهاب‌سنگ‌های کشف‌شده در آلمان، سنگی به وزن ۱۷ کیلو و ۲۵ گرم بود. شهاب‌سنگ‌ها که اکثرا از سنگ و فلز ساخته‌ شده‌اند بقایای دنباله‌دارها یا سیارک‌ها هستند که هنگام عبور از زمین کاملاً آتش نمی‌گیرند و معمولا یا با صدای بلند در نزدیکی زمین منفجر می‌شوند یا به زمین برخورد می‌کنند.

به احتمال زیاد شهاب سنگ بایر دست‌کم صدها سال پیش به زمین فرود آمده است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدگفته می‌شود، روزانه حدود ۵۰ تن شهاب‌سنگ به درون جو زمین می‌آید که بیشتر آنها از جو عبور نمی‌کنند و همانجا نابود می‌شوند. در سال ۲۰۱۳ یک سنگ آسمانی به طول ۶۰ متر و با حداقل سرعت ۵۴ هزار کیلومتربرساعت در آسمان شهر چیلیابنسک روسیه منفجر شد.

تنها بر اثر شکستن شیشه‌های ساختمان‌‌ها که حاصل فشار ناشی از انفجار بود، حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر زخمی شدند. گفته می‌شود که تاکنون ۳۰۸ شهاب‌سنگ از ایران در جهان ثبت شده‌است. ادامه مطلب: DW فارسی »

500 هزار سیستانی در یک قدمی مهاجرت/ مرزهای شمالی سیستان و بلوچستان خالی‌تر می‌شوند + فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

کشف 53 کیلوگرم هروئین در مرز ترکیه با ایران

کشف 750 سکه 3 هزار ساله در تهران- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimکشف ۷۵۰ سکه ۳ هزار ساله در تهران رئیس پلیس پیشگیری تهران از کشف ۷۵۰ عدد سکه عتیقه، سه آلبوم مخصوص به سکه‌های سه هزار سال پیش، یک کتاب قدیمی و تعدادی تجهیزات لازم برای حفاری از یک باند خرید و فروش عتیقه‌جات خبر داد

کشف و انهدام باند سارقین سازمان یافتهانهدام باند سارقین سازمان یافته کشف و انهدام باند سارقین سازمان یافته که اقدام به سرقت از منزل و ماشین و موبایل میکردند توسط مأموران پليس بازداشت شدند

رسوایی 'نفوذ نئونازی‌ها' در اداره پلیس ایالت هسن آلمان | DW | 16.07.2020گروه 'شهروندان رایش' برای چند نفر از جمله دو زن کابارتیست و سیاستمدار، ایمیل‌های تهدیدآمیز و پیام مرگ ارسال کرده است. از قرار، اطلاعات شخصی افراد از اداره پلیس هسن درز کرده‌اند. رئیس پلیس به بازنشستگی اجباری تن داد.

ارتش آلمان در جستجوی تجهیزاتی که از انبار ناپدید شده است | DW | 17.07.2020بنا به گزارش‌های تازه مقدار فراوانی از تجهیزات رزمی ارتش آلمان ناپدید شده است. ارتش و کمیسیون امور دفاع در پارلمان آلمان نگران هستند و تحقیقاتی را آغاز کرده‌اند. احزاب گوناگون از ولنگاری احتمالی در ارتش انتقاد کرده‌اند.

آخرین خبرهای شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ | DW | 18.07.2020