سرکشی نظامیان در مالی؛ رئیس جمهور مجبور به استعفا شد

29/05/1399 10:26:00 ق.ظ

سرکشی نظامیان در مالی؛ رئیس جمهور مجبور به استعفا شد جزئیات بیشتر🔽

نظامیان همچنین از اعضای جامعهٔ مدنی و جنبش‌های سیاسی-اجتماعی کشور خواستند تا به آنان بپیوندند و شرایط گذار را فراهم کنند تا بتوان انتخابات سراسری دموکراتیک برگزار کرد. در پی سرکشی نظامیان مالی، ابراهیم ابوبکر کیتا، رئيس جمهوری این کشور مجبور به استعفا شد. وی روز گذشته توسط نظامیان متمرد دستگیر شده بود. آنها می‌گویند که قصد دارند با برگزاری انتخابات «زمانی مناسب» قدرت را «به‌شکل مدنی» منتقل کنند.

شامگاه دوشنبه و حدود سه ساعت پس از آنکه ابوبکر کیتا از تصمیمش مبنی بر «واگذاری تمامی اختیارات» سخن گفت شماری از سران نظامی در تلویزیون رسمی مالی ظاهر شدند و از تصمیم خود برای ادارهٔ موقت کشور گفتند. سرهنگ اسماعیل واگوئه،‌ معاون فرمانده کل‌ نیروی هوایی مالی به‌عنوان سخنگوی نظامیان گفت: «ما خواستار قدرت نیستیم، بلکه می‌خواهیم ثبات کشور را حفظ کنیم تا بتوان در زمانی مناسب انتخابات سراسری برگزار کرد.»

وی در ادامه از آنچه «خویشاوندسالاری سیاسی»،‌ «ادارهٔ خانوادگی امور دولتی»، «سؤمدیریت، دزدی و خودکامگی»،‌ «بی‌عدالتی با شهروندان»، «آموزش عمومی ضعیف»،‌ و «کشتار روستائيان» و «تروریسم و بنیادگرایی» به‌تندی انتقاد کرد. headtopics.com

این نظامیان همچنین از اعضای جامعه مدنی و جنبش‌های سیاسی-اجتماعی کشور خواستند تا به آنان بپیوندند و شرایط گذار را فراهم کنند تا بتوان انتخابات سراسری دموکراتیک برگزار کرد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس‌جمهور مالی از سوی نظامیان کودتاگر به گروگان گرفته شدابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس‌جمهور مالی از سوی نظامیان کودتاگر به گروگان گرفته شد

نخست‌وزیر مالی نظامیان کودتاگر را به مذاکره فراخواند

از قصابی‌های پایین شهر تا بوچری‌های بالای شهر؛ یک کالای لاکچری به نام گوشت

انتخابات نیوزیلند به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتادجاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند روز دوشنبه گفت که انتخابات پارلمانی که قرار بود در تاریخ ۱۹ سپتامبر برگزار شود تا ۱۷ اکتبر به تعویق افتاده است.

نتانیاهو: به دنبال خط پرواز مستقیم به امارات با گذر از آسمان عربستان هستیمرووین ریولین، رئیس‌جمهوری اسرائیل با ارسال نامه‌ای از محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی برای سفر به بیت المقدس دعوت کرده است.

آیا ضابطان موظف به ارایه حکم بازرسی به صاحب محل بازرسی شده هستند؟