روزنامه اطلاعات: چینی‌های شاغل در ایران شاید مامور باشند | DW | 28.02.2021

28/02/2021 03:37:00 ب.ظ

روزنامه اطلاعات به دست‌اندرکاران سیاست خارجی و اطلاعاتی هشدار داده است که مواظب حضور چینی‌ها در ایران باشند. به نوشته این روزنامه، شاغلان چینی در ایران ممکن است مامور باشند و حضورشان به نفع منافع ملی نباشد.

روابط ایران و چین, کارگران چینی

روزنامه اطلاعات به دست‌اندرکاران سیاست خارجی و اطلاعاتی هشدار داده است که مواظب حضور چینی‌ها در ایران باشند. به نوشته این روزنامه، شاغلان چینی در ایران ممکن است مامور باشند و حضورشان به نفع منافع ملی نباشد.

روزنامه اطلاعات به دست‌اندرکاران سیاست خارجی و اطلاعاتی هشدار داده است که مواظب حضور چینی‌ها در ایران باشند. به نوشته این روزنامه، شاغلان چینی در ایران ممکن است مامور باشند و حضورشان به نفع منافع ملی نباشد.

روزنامه اطلاعات روز یک‌شنبه دهم اسفند در مقاله‌ای با اشاره به وضعیت اقلیت مسلمان اویغور در چین نوشته است، گرچه گزارش‌ها درباره بدرفتاری با آنها ممکن است با"اغراض ضد چینی" منتشر شده باشد، اما"شواهد تاریخی، حاکی از آن است که مسلمانان در ایالت سین کیانگ چین با مشکلات عدیده‌ای مواجهند".

در این مقاله با اشاره به گزارش‌ها درباره کار اجباری و تحت نظر قرار گرفتن ایغورها ابراز تاسف شده است: «دولت چین برای رد این اتهامات، بیشتر لابی‌گری سیاسی می‌کند تا اینکه لااقل به یک هیأت از کشورهای دوست مسلمان اجازه بازدید و تحقیق از وضع ایغورها را بدهد.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

چین بیشترین سرمایه گذاری و بیشترین تبادل مالی و بیشترین صادرات را در جهان دارا می باشد. این در حالی است که کشور های اروپایی بیشتر از نوک دماغشان نرفتند. بعد از ماهیهای خلیج فارس ،گوشت و استخوان ایرانی در منوی غذایی چینی ها قرارگرفته منافع ملی سمو نگاه اگه اینا ماموران چرا طبقه ۱۵ برات رو بهشون اجاره دادی شاید بخوان اونجا رو مرکز جاسوسی کنن!!! حاج_آقا_دعایی دایی_جان_ناپلئو

سخنان سفیر ایران در عراق؛ ترکیه سفیر ایران را احضار کرد | DW | 28.02.2021ترکیه در واکنش به سخنان سفیر ایران در بغداد درباره احترام به مرزهای عراق، سفیر جمهوری اسلامی در آنکارا را احضار کرد. یک دیپلمات ترکیه می‌گوید، آخرین کسی که می‌تواند درباره احترام به مرزهای عراق درس بدهد سفیر ایران است. آخوند های شیعه مانند سگ دیوانه هستند که پاچه همه را میگیرند لا تركيا تتخلى عن ايران ولا ايران تتخلى عن تركيا يحتاج احدهما للآخر وبينهما حلف عميق تصريحات وتصعيدات متفق عليها تمكنا من ادارة ازمة سوريا ونجحا في ادارة أزمة ناغورني قرهباخ لكنه اعلام ضروري مصاحب لمفاوضات العراق مع الناتو هرروز میشاشن به آقا ☹️

واکنش دولت ایران به سخنان رضایی؛ اختلاف مواضع یا جنگ قدرتمحسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران اخیرا در گفت‌وگویی با روزنامه بریتانیایی «فایننشال

روزنامه کیهان: سیاست بازگشت تعهدات برجامی مانع فروپاشی کامل ساختار تحریم‌ها نخواهد شدروزنامه کیهان روزنامه نزدیک به رهبر ایران به پیشنهاد جدید رئیس‌ جمهوری ایران به آمریکا در رابطه با خزانه_خالی_است و خامنه‌ای گزینه‌ای دیگری جز پذیرش هر خفتی را ندارد، چند تا هارپوت و پورت و زِر مفت هم نزنه !؟

حمله آمریکا به بوکمال؛ پیامی که شاید ایران انتظار نداشت | DW | 26.02.2021علاوه بر رویکرد سختگیرانه‌دولت بایدن که رفع تحریم‌ها را با بازگشت ایران به برجام و شروع مذاکرات گره زده است، حمله به بوکمال هم نشان داد که ملاحظات برجامی لزوما استفاده سخت‌افزاری در تقابل با ایران را منتفی نمی‌کند. جنگ تبلیغاتی فک نکنم جو پیره همچین جراتی داشته باشه والسلام تا یه مدت دیگه امریکا باید به نیروهای ایران یا گروههای وابسته یا هر چی که خودشون بهش میگن در خاک امریکا حمله کنه 🤣😆✌️ جواب بوکمال داده خواهد شد

احتمال تنش آبی در تابستان ۱۴۰۰ در ۲۰۰ شهر ایران | DW | 26.02.2021مسئولان ایران از احتمال تنش آبی در تابستان آینده به دلیل کاهش بارندگی خبر می‌دهند. پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰ شهر ایران با این معضل روبرو شود. در رتبه‌بندی جهانی، ایران در جایگاه چهارم تنش آبی قرار دارد. گرمای هواهم بیشترمیشه

چینی‌های شاغل در یک پروژه سد سازی ایران، عکس از آرشیو روزنامه اطلاعات روز یک‌شنبه دهم اسفند در مقاله‌ای با اشاره به وضعیت اقلیت مسلمان اویغور در چین نوشته است، گرچه گزارش‌ها درباره بدرفتاری با آنها ممکن است با"اغراض ضد چینی" منتشر شده باشد، اما"شواهد تاریخی، حاکی از آن است که مسلمانان در ایالت سین کیانگ چین با مشکلات عدیده‌ای مواجهند".ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق خبرگزاری آناتولی روز یک‌شنبه ۲۸ فوریه گزارش داد که وزارت خارجه ترکیه سفیر جمهوری اسلامی در آنکارا را به دلیل اظهارات یک دیپلمات ایرانی درباره نقض حاکمیت ملی عراق احضار کرد.تایمز» اظهار داشت که از این به بعد، هر یک ریال که به هرکسی بدهیم، یک ریال را ادعا خواهیم کرد، زیرا اقتصاد برای ما بسیار مهم است.آمادگی برای بازگشت به تعهدات برجامی، واکنش تندی نشان داد و آن را «مواضع عجیب» و «مصداق دو صدایی» خواند.

در این مقاله با اشاره به گزارش‌ها درباره کار اجباری و تحت نظر قرار گرفتن ایغورها ابراز تاسف شده است: «دولت چین برای رد این اتهامات، بیشتر لابی‌گری سیاسی می‌کند تا اینکه لااقل به یک هیأت از کشورهای دوست مسلمان اجازه بازدید و تحقیق از وضع ایغورها را بدهد.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید موسسه اطلاعات یکی از بنگاه‌های خبری نیمه‌رسمی و مهم دوران پهلوی دوم بود که چند ماه پس از انقلاب ۵۷ با حکم احمد آذری قمی، دادستان وقت انقلاب اسلامی، مصادره شد و در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید بنا به گزارش‌های رسیده، ایران نیز متقابلا سفیر ترکیه در تهران را احضار کرده است. این روزنامه در ادامه مقاله خود نوشته است: «با تمامی احترامی که برای دولت چین قائل هستیم و با تأکید بر توسعه روابط تهران پکن، باید به دست‌اندرکاران سیاست خارجی و اطلاعاتی کشور هشدار دهیم که مواظب حضور چینی‌ها در ایران باشند. در واکنش به این اظهارات، روابط عمومی وزارت خارجه ایران یکشنبه 17اسفند در اطلاعیه‌ای با تاکید بر اینکه اظهارات محسن رضایی درباره کمک‌های ایران به سوریه و عراق دیدگاه شخصی او بوده اعلام کرده که ایران بنا به درخواست دولت‌های عراق و سوریه در آن کشورها حضور دارد.» مقاله‌نویس اطلاعات می‌گوید، از آنجا که دولت چین تلاش می‌کند تا مأموران خود را زیر لوای کارگر یا کارشناس و بازرگان راهی مناطق مختلف دنیا کند، احتمال دارد حضور بیش از حد آنها در ایران، در مواردی"به نفع منافع ملی ما" نباشد. آمریکا، اتحادیه اروپا و دولت ترکیه حزب کارگران کردستان را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند. کارگران چینی در حال کار بر روی پله‌های برقی متروی تهران در بخش دیگری از این مقاله به شایعات زیادی"در افواه عمومی" مبنی بر واگذاری بنادر و جزیره کیش یا قشم به چینی‌ها اشاره شده که به باور این روزنامه"موجب سست شدن باور مردم نسبت به حاکمیت می‌شوند".» در همین خصوص حمید رسایی از اصول‌گرایان تندرو و نماینده سابق مجلس در توییتی پیشنهاد حسن روحانی را خیانت توصیف کرده ونوشت: «راهبرد کل دربرابر کل یا جز در برابر جز که روحانی ازآن سخن گفته، علاوه براینکه برخلاف سیاست قطعی اعلام شده ایران از طرف رهبر انقلاب است، درشورای عالی امنیت ملی هم رد شده! آیا اصرار روحانی روی این موضوع، مصداق همان دوصدایی نیست که شهید سلیمانی آنرا خیانت نامید؟» اظهارات روحانی در رابطه با اجرای جز به جز تعهدات و کاهش بخش به بخش تحریم‌ها در تضاد کاملی با سخنان علی خامنه‌ای، رهبر ایران قرار دارد که از زمان ورود جو‌ بایدن، ریاست جمهوری ایالات متحده به کاخ سفید همواره خواستار رفع تمامی و یکباره تحریم‌ها به عنوان پیش شرط مذاکره با آمریکا بوده است.

ظاهرا منظور بحث‌ها و حاشیه‌های مربوط به"سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین" است که صحبت آن از چند سال پیش مطرح بوده، اما جزئیات آن هنوز به طور رسمی فاش نشده است. وزارت خارجه ترکیه با توجه به فراخواندن سفیر ایران در این کشور گفت: «انتظار آنکارا از تهران نه مخالفت با مبارزه ترکیه علیه تروریسم، بلکه همراهی با ترکیه است. ابعاد تضاد و تداخل بعد سیاسی: سخنان رضایی چگونگی تفکر یک نظامی برخاسته از سپاه پاسداران را نشان می‌دهد. خامنه‌ای در نقش حامی رابطه با چین این سند با نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، پیگیری می‌شود و تاکید بر اهمیت آن به سفر رئیس جمهوری چین به تهران در سال ۹۴ بازمی‌گردد. خامنه‌ای بهمن ۹۴ در دیدار با شی جین‌پینگ گفته بود: «دولت و ملت ایران همواره به دنبال گسترش روابط با کشورهای مستقل و قابل اطمینان همچون چین بوده و هستند و بر همین اساس، توافق رؤسای جمهوری ایران و چین برای یک روابط استراتژیک ۲۵ ساله، کاملاً درست و حکمت‌آمیز است.» مسجدی با بیان این که"سنجار با ترکیه چه ربطی دارد؟" افزود، مسائل این منطقه یک موضوع داخلی است که باید توسط خود عراقی‌ها حل شود و ایران به همین دلیل"هر تهدیدی از طرف ترکیه یا جای دیگری" را رد می‌کند.» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در سال‌های اخیر گزارش‌های زیادی درباره کارگران شاغل چینی در ایران منتشر شده که محور اصلی آنها دستمزد بسیار بالاتر آنها به نسبت حقوق کارگران ایرانی بوده است. وی و رفقای سردارتلاش دارند ایده «دولت جوان انقلابی» علی خامنه‌ای را با ایده «دولت نظامیان» همسان و منطبق نشان دهند و همزمان رضایت رهبر کنونی را کسب کرده و رهبر بعدی را نیز در برابر «عمل انجام شده» قرار بدهند. روزنامه اطلاعات نوشته است که یکی از شرط‌های چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس اعزام سه هزار کارگر چینی به بندرعباس بوده، اما چون با این درخواست موافقت نشده، از سرمایه‌گذاری منصرف شده‌اند. او در یک پیام توئیتری و ظاهرا با کنایه به حضور جمهوری اسلامی در عراق و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی نوشت: «من فکر می‌کنم آخرین فردی که باید در مورد احترام به مرزهای عراق درس بدهد، سفیر ایران باشد.

چینی‌ها در سالیان گذشته برای مشارکت در بسیاری از پروژه‌های کلان در ایران اعلام آمادگی کرده و در برخی فعال شده‌اند. تحلیلگران معتقدند، توقف همکاری چینی‌ها در بسیاری از موارد به خاطر درگیر نشدن با تحریم‌های آمریکا بوده که احتمالا از علت‌هایی است که سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله را نیز بلاتکلیف گذاشته است. ایران خود را حامی حوثی‌ها می‌داند که با عنوان"انصارالله" شناخته می‌شوند.. در همین زمینه: .