حمله آمریکا به بوکمال؛ پیامی که شاید ایران انتظار نداشت | DW | 26.02.2021

08/12/1399 04:55:00 ب.ظ

علاوه بر رویکرد سختگیرانه‌دولت بایدن که رفع تحریم‌ها را با بازگشت ایران به برجام و شروع مذاکرات گره زده است، حمله به بوکمال هم نشان داد که ملاحظات برجامی لزوما استفاده سخت‌افزاری در تقابل با ایران را منتفی نمی‌کند.

علاوه بر رویکرد سختگیرانه‌دولت بایدن که رفع تحریم‌ها را با بازگشت ایران به برجام و شروع مذاکرات گره زده است، حمله به بوکمال هم نشان داد که ملاحظات برجامی لزوما استفاده سخت‌افزاری در تقابل با ایران را منتفی نمی‌کند. وزیر دفاع آمریکا اما می‌گوید که"تحقیقات عراقی‌ها به این نتیجه رسیده است که کتائب حزب‌الله و کتائب سید الشهدا در حملات اخیر به مقرهای استقرار نیروها و پرسنل آمریکایی در عراق نقش داشته‌اند" و حمله به مواضع این دو گروه در بوکمال در همین رابطه بوده است.

وزیر دفاع آمریکا اما می‌گوید که"تحقیقات عراقی‌ها به این نتیجه رسیده است که کتائب حزب‌الله و کتائب سید الشهدا در حملات اخیر به مقرهای استقرار نیروها و پرسنل آمریکایی در عراق نقش داشته‌اند" و حمله به مواضع این دو گروه در بوکمال در همین رابطه بوده است.

تنشی که رو به افزایش رفته است بخش دیگری از تلاش‌های تهران برای تحقق‌بخشیدن به خروج نیروهای آمریکایی از عراق تکیه و استناد به مصوبه‌سال پیش در مجلس عراق است که با اکثریت آرا، ولی در غیاب بخش‌هایی از فراکسیون‌های مختلف تصویب شد و به موجب آن نیروهای آمریکایی باید هر چه سریع‌تر خاک عراق را ترک کنند.

از سوی دیگر دولت بایدن در قیاس با دولت ترامپ رابطه تنگاتنگ‌تری با اقلیم کردستان عراق دارد و زمامداران این منطقه نیز بر ماندن نیروهای آمریکایی در عراق به عنوان عنصری در مقابله با تهدیدات احتمالی داعش و نیز فاکتوری در برقراری توازن قوا در صحنه سیاسی عراق تمایل و تاکید دارند. شماری از گروه‌های سنی که از قدرت‌گیری ایران و نیروهای شیعی نزدیک به آن خشنود نیستند نیز دارای درک و دریافت مشابه‌ای نسبت به حضور نیروهای آمریکایی هستند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

جنگ تبلیغاتی فک نکنم جو پیره همچین جراتی داشته باشه والسلام

پلیس فرانسه مردی را که با چاقو به او حمله کرده بود به ضرب گلوله کشتاین فرد که هنوز دربارۀ سن و هویت او اطلاعاتی منتشر نشده، با شلیک گلوله بشدت زخمی می‌شود اما تلاش نیروهای امداد برای ماساژ قلبی و زنده نگه داشتن او به نتیجه‌ای نمی‌رسد و او می‌میرد. کار درستی کرد احتمالا افغان و یا پاکستانی یا چچینی است.من قسما تصویرش را دارم به او یعنی کی نفهمیدیم

فرانسه: حمله به مسلمانان حمله به جمهوریت استدولت فرانسه به دنبال تصویب قانونی در پارلمان این کشور است که با بنیادگرایی که ارزش‌های فرانسه را تهدید می‌کند، مقابله کند. دارمنن خود یکی از طرفداران جدی این لایحه است. اینطور می‌شود فرانسه شد. به رسمیت شناختن همه بعنوان شهروندان جمهوری و حمایت از حقوق آنان.

حمله اسرائیل به ۱۲ کشتی حامل نفت و سلاح ایران به سوریه

وال استریت جورنال:‌ حمله اسرائیل به کشتی‌های حامل نفت ایران به سوریه‎به گفته‌ مقامات آمریکایی و منطقه‌ای، اسرائیل از اواخر سال 2019 تاکنون دست‌کم 12 کشتی که بیشتر آنها

حمله به کشتی تجاری متعلق به ایران در دریای مدیترانه

حمله شبه‌نظامیان وابسته به ایران به شهرک مسکونی رسم‌الخوالد در جنوب سوریه