احتمال تنش آبی در تابستان ۱۴۰۰ در ۲۰۰ شهر ایران | DW | 26.02.2021

08/12/1399 06:32:00 ب.ظ

مسئولان ایران از احتمال تنش آبی در تابستان آینده به دلیل کاهش بارندگی خبر می‌دهند. پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰ شهر ایران با این معضل روبرو شود. در رتبه‌بندی جهانی، ایران در جایگاه چهارم تنش آبی قرار دارد.

مسئولان ایران از احتمال تنش آبی در تابستان آینده به دلیل کاهش بارندگی خبر می‌دهند. پیش‌بینی می‌شود ۲۰۰ شهر ایران با این معضل روبرو شود. در رتبه‌بندی جهانی، ایران در جایگاه چهارم تنش آبی قرار دارد. بر اساس یک گزارش سال ۹۸ که از سوی موسسه‌منابع جهانی (WRI) منتشر شد، ایران و تعدادی دیگر از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در بالاترین رتبه‌های"تنش آبی" قرار دارند.

بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا هم وضعیت نگران‌کننده‌ای دارند؛ لبنان، اردن، لیبی، کویت، عربستان‌سعودی و امارات از این جمله‌اند.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب با اشاره به وضعیت شهرهای دارای تنش آبی در تابستان سال ۱۳۹۹ گفت: از ۱۷۰ شهر دارای تنش آبی در تابستان سال جاری معادل ۹۵ شهر در وضعیت زرد، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۲ شهر در وضعیت وقرمز بوده‌اند.

این نخستین بار نیست که در رتبه‌بندی جهانی نام ایران به عنوان یکی از کشورهای دارای تنش آبی مطرح می‌شود. از ابتدای دهه ۹۰ بارها برخی مسئولان ایران هم این موضوع را تایید کرده‌اند و رتبه‌بندی تنش آبی به تفکیک استان‌های کشور هم تهیه شده است. headtopics.com

گرمای هواهم بیشترمیشه

به گفته فهمی، زمانی که نیازهای جامعه بیش از منابع آبی باشد، به مرز یک تنش آبی می‌رسد. معمولا اگر ۴۰درصد منابع آبی استفاده شود قابل‌قبول است، اما مصرف ۴۰ تا ۶۰درصد منابع موجب تنش آبی و ۶۰ تا ۸۰درصد بحران آب محسوب می‌شود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

نقش گروه‌های نیابتی ایران در 4 کشور در تنش با اسرائیلمجله «فوربس» در مقاله‌ای با عنوان «چطور گرو‌ههای نیابتی ایران در چهار کشور می‌توانند برای اسرائیل خطر محسوب شوند» به قلم «پل ایدن» نوشته، اگر تنش‌ها بین تا تنور داغه نانتان را بپزید ،چون تا چند روز دیگر نمی تونین از این حرف‌ها بزنید ...! کمک مستقیم ال سعود و ال نهیان در پیشرفت ارام و خزنده صهیونیستها از نیل تا فرات اسرائیل آن زمان که قدرت اتمی هنوز نشده بود و یک کشور نوپا بود از سوی ممالک قدرتمند عربی از همه سو مورد حمله قرار گرفت و پیروز شد.حالا حساب کنید اگر ملت یهود اسرائیل مورد تهدید و جنگ سنگین قرار گیرند اتم های ناب اسرائیلی آن کشورها را شُخم خواهد زد. پاینده_اسرائیل 🇮🇱

آنتونی بلینکن: در مورد انتخابات ایران نظر نمی‌دهم؛ در ایران شخص رهبر تصمیم‌گیرنده استآنتونی بلینکن: در مورد انتخابات ایران نظر نمی‌دهم؛ در ایران شخص رهبر تصمیم‌گیرنده است وزیرخارجه ایالات متحده گفت: «من فکر می‌کنم همان‌طور که یکی از همکارانم چند روز پیش گفت، مسیر پیش روی‌مان بیش از مسافت طی شده است. پس باید ببینیم به کجا خواهیم رسید.» دیگه پول خرج نکنین برای رای آوردن اصلاح طلبا به هیچ جا نمیرسید خسته نباشید جناب وزیر امورخارجه امریکا خیلی پیشرفت داشتید

عضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران: ایران به ورشکستگی آبی رسیده است

کرونا در ایران؛ کاهش تعداد شهرهای قرمز، زرد شدن شهرهای آبی | DW | 04.05.2021بر پایه آمار رسمی بیش از نیمی از شهرهای ایران از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند و همزمان تعداد شهرهای آبی به صفر رسید. دست‌کم شش استان ایران هنوز اوج موج چهارم پاندمی را پشت سر نگذاشته‌اند و موارد ابتلا در آنها افزایشی است. حسن روحانی اخر کاری رفته تو کار رنگ! پول میگیره رنگ شهر ها رودعوض میکنه!!

ایران در مواجهه با تنش‌های آبی داخلی و بین‌المللیایران در مواجهه با تنش‌های آبی داخلی و بین‌المللی یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های مهم جامعه ایران در روزهای اخیر، بحران آب و تنش‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ناشی از آن در داخل و همچنین مرزهای این کشور است.