دیدار سفیر ایران در کابل با وزیر خارجه طالبان؛ ایران «آماده سرمایه‌گذاری» در افغانستان است

02/08/1400 04:20:00 ق.ظ

سفیر ایران در این دیدار، که گفته می‌شود به درخواست طالبان انجام شده، از مشکلات اقتصادی با عنوان «دشمن مشترک ایران و افغانستان» یاد کرده و گفته ایران آماده سرمایه‌گذاری در افغانستان است.

کایل, طالبان

🔺 سفیر ایران در کایل در این دیدار، که گفته می‌شود به درخواست طالبان انجام شده، از مشکلات اقتصادی با عنوان «دشمن مشترک ایران و افغانستان » یاد کرده و گفته ایران آماده سرمایه‌گذاری در افغانستان است. ⬇ بیشتر بخوانید:

سفیر ایران در این دیدار، که گفته می‌شود به درخواست طالبان انجام شده، از مشکلات اقتصادی با عنوان «دشمن مشترک ایران و افغانستان » یاد کرده و گفته ایران آماده سرمایه‌گذاری در افغانستان است.

در همین حال، روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله روز شنبه خود، با اشاره به اجلاس اخیر در مسکو درباره افغانستان، نوشته است ظاهرا برخی از کشورهای شرکت‌کننده در آستانه تصمیم‌گیری برای به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان هستند و گفته می‌شود که ایران هم به چنین تصمیمی نزدیک شده است.

سردبیر این روزنامه در ادامه، به رسمیت شناختن حکومت طالبان را «خطای استراتژیک» خوانده و نوشته این تصمیم برای جمهوری اسلامی ایران از خطای استراتژیک هم بالاتر است و باید آن را یک «ننگ» نامید که در تاریخ ثبت خواهد شد.برخی کشورها و از جمله ایالات متحده بارها به طالبان هشدار داده اند که عملکرد آنها، و نه گفته‌هایشان، ملاک رویکرد آینده جامعه جهانی در قبال آنها خواهد بود.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

تصاویر مربوط به کشته شدن سرکرده داعش در سوریه

خبرگزاری آناتولی به تصاویری از عملیات مخالفان نظامی در جنوب سوریه که منجر به کشته شدن ابوالحسن الهاشمی القریشی سرکرده گروه تروریستی داعش شده، دست یافت. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

‌جمهوری اسلامی ایران همیشه به ما کمک کرده و ما روی کمک ایشان حساب ویژه ای کرده ایم . امید ما به صلح هم به خاطر ایران است ‌مردم افغانستان و جمهوری اسلامی ایران همیشه و در همه حال در کنار یکدیگر بودند و خوهند بود . در این سال‌ها خیلی ها خواستند با دسیسه نفاق بیندازند اما نتوانستند ‌یادمان باشد که جمهوری اسلامی ایران بیشترین کمک را به افغانستان کرده است . یک نمونه اش سال ها پذیرش مهاجران افغانستانی است

ایران کشور بزرگ وبرای افغانستان قابل اعتماد میباشد بر خلاف پاکستان که در امور افغانستان در هر شرایطی دخالت نموده است . ایران و افغانستان دو کشور دوست و همسایه میباشد ودارای روابط حسنه میباشد واین رابطه حسنه را ایران در هر شرایطی حفظ نموده است . پاکستان هم یکی از همسایگان افغانستان است که در مقابل کمک هایش بافغانستان در امور افغانستان دخالت مینماید اما ایران با هموار کردن مسیر تجارت با افغانستان بدون دخالت مشکلات را ریشه ای حل میکند .

ایران همواره برای رفع مشکلات افغانستان تلاش نموده واین تلاش هایش صادقانه میباشد . در شرایطی که در افغانستان مشکلات اقتصادی یکی از چالش های مهم دولت طالبان میباشد گام های ایران برای رفع این مشکل بسیار مثبت و را ه کشا میباشد . ایان و افغانستان دارای روابط محکم تجاری میباشد واین رابطه به نفع هردو کشور میباشد .

از کمک های ایران به مردم فقیر افغاغنستان صمیمانه تشکر مینمائیم . تشکر از برادران ایرانی برای همدردی و همراهی با ملت مظلوم افغانستان. باشد که در همه زمینه ها در کنار مردم بایستید و در برقراری امنیت و ارامی در افغانستان کمک دهید.

کرونا در ایران؛ هزینه سنگین تعجیل در بازگشایی‌ها

فقر و گرسنگی و و بیکاری و مشکلات اقتصادی در افغانستان، بیداد می کند. ما از همه ملت ها می خواهیم که به داد مردم فقیر و درمانده افغانستان برسند و آنها را رها نکنند و تا می توانند به نفع مردم در افغانستان سرمایه گذاری کنند. هدف ایران بر خلاف امریکا و پاکستان، ایجاد صلح و ارامش در افغانستان است. از جمهوری اسلامی و هر کشوری که قدمی در راستای امنیت و ارامش مردم افغانستان بردارد ما قدردان هستیم.

با تشکیل حکومت همه شمول و رعایت حقوق اقلیت های مذهبی و قومی و سیاسی و امنیت برای همه مردم افغانستان، می توانید از جهان بخواهید شما را به رسمیت بشناسید. در غیر اینصورت، حکومتتان مورد اقبال هیچکسی نیست. جمهوری اسلامی منافع و مصالح مردم افغانستان را در تعاملات با طالبان در نظر می گیرد امید داریم که این روند رو به پیشرفت رود و خواسته های مردم افغانستان دنبال شود.

نقش مثبت و سازنده ایران در کنار ملت افغانستان را نباید نادیده گرفت. قطعا دوستی دو ملت ایران و افغانستان در تضاد با منافع بسیاری از کشورهای غربی و منطقه خاورمیانه است و ثبات و آرامش را نمی خواهند. جمهوری اسلامی همواره بر ایجاد صلح میان افغانها تلاش کرده‌. از انصاف دور نباشیم ایران امنیتش را در ابادی و امنیت در افغانستان می داند و برای آن کوشش می کند.

پس راه باز شد که ایشالا مشکلات اقتصادی افغانستان حل شود زیرا به هر کجا ایران پا به میدان گذارد، دشمنان ثروتمند ایران دور نیستند، سریع پا به میدان گذاشته تا از رقیب خویش پس نمانند بعد از مازوت ایرانی به لبنان، لبنان دو شبه دولتدار شد، انگار که مشکل دولتسازی هیچگاه نداشتن

گروسی: آژانس دائما پیگیر تحولات مذاکرات احیای برجام است/بازرسی آژانس در ایران بسیار قوی استگروسی: *آژانس دائما پیگیر تحولات مذاکرات احیای برجام است *بازرسی آژانس در ایران بسیار قوی است *بازرسان ما هر روز سال آن‌جا هستند *اگر دیپلماسی شکست بخورد، با وضعیتی مواجه خواهیم شد که تاثیر سیاسی بزرگی بر جای خواهد گذاشت به وقت صبح قیامت که سر زخاک برآرم به جستجوی مذاکرات برجام برخیزمو منتظر راه حل نهایی باشم؛؛😬😬😬 ((تا قیامت طول میکشه این مذاکرات))😁😁😁✋✋ گور پدر دروغگو بیناموس .

احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی زندانی در ایران، برنده جایزه «آکادمیک فریدم» شدویدا مهران‌نیا، همسر این پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا درباره انتخاب آقای جلالی گفت این جایزه نمادی است برای بیان این که فرد دانشگاهی نباید زندانی باشد و باید بتواند در فضای آزاد به کارهای تحقیقاتی خود ادامه دهد.

اسلام دیوبندی در افغانستان و ایران، پرگارعنوان برنامه این هفته پرگار: اسلام دیوبندی در افغانستان و ایران دیوبندی چیست؟ نفوذ اسلام دیوبندی در افغانستان و ایران چقدر است؟ تا چه حد عملکرد طالبان در عرصه سیاست را می‌توان ناشی از برداشت دیوبندی آن از فقه حنفی دانست؟ این خیلی زر میزنه اوس غول خورى چي هر څه واى ضمن اینکه بی بی سی مشغول است که در افغانستان یک جریان' اصلاح طلب' بسازد و تقویت کند و در پناه این بازی نهایتا' حکومت طالبان تثبیت شود اما این جمله حسیب عمار بسیار خنده دار بود : ' در افغانستان تندروی جائی ندارد' 😂 فکر کنم ایشان هم مثل من بسیار بی خبر تشریف دارند!

حضور چین برای پروژه‌های مسکن در ایران تایید شدبه دنبال مطرح شدن حضور چینی‌ها برای ساخت مسکن در ایران توسط یکی از نمایندگان مجلس که البته بعدا تکذیب شد، معاون وزیر راه و شهرسازی صراحتا مذاکره با چینی‌ها در ایران را تایید کرده اما گفته که آنها قرار است تکنولوژی وارد کنند نه اینکه بسازند. این ذهنیت نیز ایجاد شد که تکنولوژی چین قرار است به کاهش ۳۰ درصدی قیمت تمام شده مسکن در ایران منجر شود. اولش میگن تکنولوژی و سرمایه‌گذاری، و معافیت مالیاتی میگیرن، بعد میگن ایران نیروی کار متخصص برای تکنولوژی نداره، بعد نیرو میارن، بعد خودشون کلی ساختمان تو جاهای خوب تهران میخرن و به کارمندهای خودشون اجاره میدن. بعد به خاطر تقاضای ایجاد شده قیمت خونه می‌ره بالا. بیکاری و تورم بالا. دیپلماسی عزّت! از نه شرقی نه غربی رسیدیم به: نه به جمهوری! فقط اسلامی!

آلکس آقابابیان؛ مدیر دوبلاژ ارمنی و از پایه‌گذاران دوبله در ایران

جمهوری اسلامی ایران هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناحته و آن را مشروط به عملکرد طالبان دانسته است، با این حال از زمان قدرت گرفتن این گروه افراطی در نیمه ماه اوت، رویکرد محتاطانه‌ای را در پیش گرفته است.«یک بام و دوهوا» حکایت وضعیت کرونایی این روزهای ایران است، از یک‌سو صحبت از بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، لغو دورکاری‌ همه ادارات دولتی و از سرگیری نماز جمعه است و از سوی دیگر هشدار جدی در خصوص وقوع پیک ششم کرونا است.به گزارش ایسنا به نقل از شبکه ام.اشتراک چاپ احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی زندانی در ایران، به عنوان یکی از چهار برنده جایزه «آکادمیک فریدم» در بروکسل بلژیک معرفی شد.

در همین حال، روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله روز شنبه خود، با اشاره به اجلاس اخیر در مسکو درباره افغانستان، نوشته است ظاهرا برخی از کشورهای شرکت‌کننده در آستانه تصمیم‌گیری برای به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان هستند و گفته می‌شود که ایران هم به چنین تصمیمی نزدیک شده است. سردبیر این روزنامه در ادامه، به رسمیت شناختن حکومت طالبان را «خطای استراتژیک» خوانده و نوشته این تصمیم برای جمهوری اسلامی ایران از خطای استراتژیک هم بالاتر است و باید آن را یک «ننگ» نامید که در تاریخ ثبت خواهد شد. *** حمید سوری، رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» می‌گوید با توجه به اینکه تاکنون مطالعاتی در زمینه اثربخشی مداخلات از جمله دورکاری و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها انجام نشده است، مشخص نیست خطرات حاصل از بازگشایی‌ها چه‌قدر خواهد بود. برخی کشورها و از جمله ایالات متحده بارها به طالبان هشدار داده اند که عملکرد آنها، و نه گفته‌هایشان، ملاک رویکرد آینده جامعه جهانی در قبال آنها خواهد بود.بی. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، ضمن تاکید بر اهمیت رعایت حقوق اقشار مختلف جامعه افغانستان، از جمله زنان و اقلیت‌های قومی، جنسیتی و مذهبی، برداشته شدن تحریم‌های وضع شده علیه طالبان را منوط به رفتار آنها در آینده دانسته و گفته است، مشروعیت و حمایتی که طالبان از جامعه جهانی طلب می‌کند، به رفتار آنها بستگی دارد. به طور مثال تنها کسانی که واکسن زده‌اند، می‌توانند به بعضی محل‌ها وارد شوند یا سرکار بروند یا در بازگشایی مدارس هم همه‌چیز مرحله به مرحله انجام می‌شود؛ اما در چنین شرایطی باید محاسبه و ارزیابی شود که خطراتی که هر کدام از اقدامات به دنبال دارد، به چه میزان است و براساس آن تصمیم‌گیری صورت گیرد. برترین‌ها . خانم مهران‌نیا افزود: «به او اجازه دادند با خانواده‌اش در ایران تماس بگیرد و آنها تماس تلفنی با ما گرفتند و ارتباط تلفن به تلفن داشتیم.