دویچه وله: پاکستانی‌ها در اطراف مجسمه‌ بودای بامیان حفاری می‌کنند‌

10/11/1400 03:00 ق.ظ

دویچه وله: پاکستانی‌ها در اطراف مجسمه بودای بامیان حفاری می‌کنند

این کارمند ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان که خواست نامش فاش نشود گفته است، حفاری در پای مجسمه بودا توسط افراد پاکستانی جریان دارد و ممکن است مجسمه 53 متری بودا را منفجر کنند.او گفت: «کندن‌کاری در پای بودای کلان از سوی افراد پاکستانی جریان دارد که نه پشتو می‌فهمند‌، نه فارسی و امکان دارد که رواق خالی بودای 53 متری را دوباره انفجار دهند. رفت و آمد کاملاً ممنوع می‌باشد.

عبدالله سرحدی، والی طالبان در بامیان ضمن تایید این خبر گفته است، در اطراف بودا حفاری انجام شده، ولی حالا متوقف شده است. طالبان در سال 2001 بنا به فتوای ملا محمد عمر، رهبر سابق این گروه، دو مجسمه بزرگ بودا در بامیان را منفجر کردند.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

خدا د زمین‌گرم بزنه ای پاکستانی ها ره

واکنش منفی در شبکه‌های اجتماعی به پیام مالی در مورد حضور زنان ایران در ورزشگاهپیام تبریک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مورد راهیابی تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی ۲۰۲۲ و اجازه حضور زنان برای تماشا با واکنش گسترده‌ در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. اینا هم گزینشی بودن تو راست میگی دوبار خفه_شید لامصب ها به خاطر کرونا محدود بوده اگر بفهمید که میدونم سخته براتون فشار بیشتر یعنی قحطی در ایران و فشار مضاعف بر مردم. کمی فکر می باید….

آمار رسمی کرونا در ایران؛ شمار مبتلایان در هر هفته «پنج برابر می‌شود»در عین روند افزایشی شمار مبتلایان به کرونا در ایران، یک عضو ستاد کرونا درباره افزایش آمار بستری‌ها و قربانیان در هفته‌های آینده هشدار داد.

توافق در وین در گرو تصمیم سیاسی آمریکااتخاذ تصمیم سیاسی مربوط به طرفی است که یک توافق حقوقی بین‌المللی با پشتوانه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل (برجام) را با تصمیم سیاسی نادیده گرفته و با خروج از آن عامل شکل‌گیری مشکلات فعلی است.

افزایش تقاضای پناهندگی در اروپا؛ افغان‌ها و سوری‌ها در صدر قرار دارندآژانس پناهندگی اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد که درخواست‌های پناهندگی به ۲۷ کشور عضو این اتحادیه به همراه سوئیس و نروژ، در ماه نوامبر ۲۰۲۱ میلادی دو برابر شده و به رکورد ماه سپتامبر که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۶ میلادی بود، بسیار نزدیک شده است.

وزیر خارجه: در روابط خارجی کشور شاهد گشایش در مناسبات هستیموزیر خارجه کشورمان گفت: سفر آقای دکتر رییسی به مسکو با دستاورد بالا برای کشور همراه بوده است. آقای پوتین طی سه ساعت مذاکره، با احترام کامل و ویژه رفتار کرد و در خصوص موضوعات مهم مورد توجه دوطرف، تصمیمات لازم اتخاذ شد. ولی یه نفری چند وقت پیش گفت مذاکره سم است مذاکره نمیکنیم جنگ هم نمی‌شود... الان چی شد پس🤣🤣🤣🤣🤣🤣 GO-GO

نماینده پارلمان بریتانیا: لندن در برابر گردش پول‌های کثیف روسیه در بی‌ثباتی اروپا مسئول استپایتخت بریتانیا از سوی منتقدان «لندن‌گراد» خوانده می‌شود. رهبران بریتانیا به نادیده گرفتن گردش پول‌های کثیف مسکو متهم می‌شوند.

این کارمند ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان که خواست نامش فاش نشود گفته است، حفاری در پای مجسمه بودا توسط افراد پاکستانی جریان دارد و ممکن است مجسمه 53 متری بودا را منفجر کنند.او گفت: «کندن‌کاری در پای بودای کلان از سوی افراد پاکستانی جریان دارد که نه پشتو می‌فهمند‌، نه فارسی و امکان دارد که رواق خالی بودای 53 متری را دوباره انفجار دهند. رفت و آمد کاملاً ممنوع می‌باشد.»

عبدالله سرحدی، والی طالبان در بامیان ضمن تایید این خبر گفته است، در اطراف بودا حفاری انجام شده، ولی حالا متوقف شده است.

طالبان در سال 2001 بنا به فتوای ملا محمد عمر، رهبر سابق این گروه، دو مجسمه بزرگ بودا در بامیان را منفجر کردند.

والی کنونی طالبان در بامیان که خود در زمان انفجار مجسمه‌های بودا قوماندان نظامی در این ولایت بود، گفته است حالا از آثار تاریخی محافظت می‌کنند.