دریاچه بافا؛ بهشت پرندگان ترکیه

02/12/2020 01:51:00 ب.ظ

#دریاچه بافا؛ بهشت پرندگان #ترکیه

دریاچه, آیدین

دریاچه بافا؛ بهشت پرندگان ترکیه

دریاچه بافا از جاذبه‌های طبیعی منطقه اژه ، محل زندگی 261 گونه مختلف پرندگان است و در چهار فصل سال بسیاری از مردم را از اقصی نقاط ترکیه و جهان به خود جذب می کند. - خبرگزاری آناتولی

02.12.2020آیدین/خبرگزاری آناتولیدریاچه بافا، حد فاصل استان‌های آیدین و موغلا در منطقه اژه ترکیه با برخورداری از 261 گونه مختلف پرندگان، از جاذبه‌های طبیعی و آثار باستانی میزبان دوستداران طبیعت و هنر عکاسی است.❮دریاچه بافا، حد فاصل استان‌های آیدین و موغلا در منطقه اژه ترکیه با برخورداری از 261 گونه مختلف پرندگان، از جاذبه‌های طبیعی و آثار باستانی میزبان دوستداران طبیعت و هنر عکاسی است. ( Ferdi Uzun - خبرگزاری آناتولی )

دریاجه بافا که تا قرن سوم بعد از میلاد در دریای اژه یک خلیج بوده، با انتقال سپرده‌های آبرفتی به دریاچه تبدیل شده و به آشیانه گونه‌های پرندگان تبدیل شده است.تصاویر هشت هزار ساله روی صخره‌های اطراف دریاچه بافا، مناظر زیبا و بی‌نظیری برای بازدیدکنندگان خلق می‌کند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

آغاز «همه‌پرسی» الحاق به روسیه در مناطق اشغالی اوکراین

همه‌پرسی در چهار منطقه از خاک اوکراین که در ماه‌های اخیر از سوی روسیه به اشغال درآمده به صورت رسمی آغاز شد. انتظار می‌رود این همه‌پرسی که تحت نظارت نیروهای ارتش روسیه برگزار می‌شود به الحاق به فدراسیون روسیه رای آری بدهد. ادامه مطلب >>

کئشکه بو منظره‌لری تانیتماغا گٶره بیرجه هشتگ ویراسیز،سونرا هامیسینی تاپماق راحات اولا.بلکی ایسته‌دیک نورمال بیر زاماندا گَزَک تک‌تک.

نگرانی‌ها از وضعیت دریاچه ارومیه در پی عدم تخصیص حق‌آبه/ تراز دریاچه کاهش یافته استتراز دریاچه ارومیه کاهش یافته است رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به اینکه وزارت نیرو در پرداخت حق‌آبه دریاچه ارومیه کوتاهی کرده است، گفت: در حال حاضر تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است. اونایی که میگفتن ارومیه مال همه مردم ایرانه نه فقط ترک ها کجان پس؟

سرخوش: تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه کاهش یافته استرئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ایران گفت در حال حاضر تراز اکولوژیک این دریاچه نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است. - خبرگزاری آناتولی

همکاری پژوهشگران آمریکایی با ایران در تلاش برای نجات دریاچه ارومیه

محققان ایرانی و آمریکایی برای احیای دریاچه ارومیه همکاری می‌کننددر یک پروژه مشترک و نادر، پژوهشگران و مهندسان منابع آب ایران و آمریکا برای احیای یکی از بزرگترین دریاچه ‌های آب شور جهان با یکدیگر همکاری می‌کنند. پس زاینده‌رود چی؟؟؟ دعوا نگیرن باهم ، چقدر خوبه که بعد از ۴۲ سال فریب دنیا ، بالاخره تصمیم گرفتن اتحاد عمیق خودشون رو علنی کنن .. اسرائیل هم امیدوارم دست از موشک پرانی ها برای انحراف افکار عمومی دست برداره و با شهامت چهره حقیقی خودش رو آشکار کنه ...‌

همکاری دانشمندان ایرانی و آمریکایی برای احیای دریاچه ارومیه

دریاچه بافا از جاذبه‌های طبیعی منطقه اژه، محل زندگی 261 گونه مختلف پرندگان است و در چهار فصل سال بسیاری از مردم را از اقصی نقاط ترکیه و جهان به خود جذب می کند.فرهاد سرخوش در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه هرساله جداول منابع و مصارف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط وزارت نیرو مشخص می‌شود، اظهار کرد: طی دی ماه سال گذشته میزان مصارف و منابع و البته حق‌آبه دریاچه ارومیه تعیین شد.رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ایران گفت در حال حاضر تراز اکولوژیک این دریاچه نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است.دانشگاه ایالتی یوتای آمریکا اعلام کرد که گروهی از پژوهشگران و مهندسان این دانشگاه در تحقیق مشترکی با دانشمندان ایرانی برای احیای دریاچه ارومیه شرکت می‌کنند.

02.12. وی در ادامه با بیان اینکه حق‌آبه دریاچه ارومیه باید از ابتدای آذر ماه سال گذشته تا آخر اردیبهشت امسال به‌تدریج رهاسازی شود، تصریح کرد: متاسفانه تاکنون تنها ۱۶۰ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است که این میزان بسیار کمتر از حق‌آبه تعیین شده از سوی وزارت نیرو است.2020 آیدین/خبرگزاری آناتولی دریاچه بافا، حد فاصل استان‌های آیدین و موغلا در منطقه اژه ترکیه با برخورداری از 261 گونه مختلف پرندگان، از جاذبه‌های طبیعی و آثار باستانی میزبان دوستداران طبیعت و هنر عکاسی است.2021 تهران/ خبرگزاری آناتولی فرهاد سرخوش، رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ایران گفت: تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه تا اواسط فروردین ماه 1271. ❮ دریاچه بافا، حد فاصل استان‌های آیدین و موغلا در منطقه اژه ترکیه با برخورداری از 261 گونه مختلف پرندگان، از جاذبه‌های طبیعی و آثار باستانی میزبان دوستداران طبیعت و هنر عکاسی است. در سال‌های خشک هم می‌توان حق‌آبه دریاچه ارومیه را پرداخت کرد به گفته وی در سال آبی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ میزان بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از سال آبی جاری کمتر بود اما طی این سال حدود ۴۶۱ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه رهاسازی شد. ( Ferdi Uzun - خبرگزاری آناتولی ) دریاجه بافا که تا قرن سوم بعد از میلاد در دریای اژه یک خلیج بوده، با انتقال سپرده‌های آبرفتی به دریاچه تبدیل شده و به آشیانه گونه‌های پرندگان تبدیل شده است. دریاچه ارومیه خواهرخوانده دریاچه بزرگ نمکی یوتا است و در دو دهه گذشته حدود ۹۵ درصد حجم آبش از دست رفته است.

تصاویر هشت هزار ساله روی صخره‌های اطراف دریاچه بافا، مناظر زیبا و بی‌نظیری برای بازدیدکنندگان خلق می‌کند. وضعیت سدها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه درباره وضعیت کنونی سدها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه توضیح داد: درحال‌ حاضر حجم آب سدها در استان آذربایجان غربی ۹۶۰ میلیون متر مکعب است که نسبت به سال قبل تنها حدود ۱۰ درصد کمتر شده است. بر این اساس قرار شد که از سدهای حوضه آبریز ارومیه 640 میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه رهاسازی شود. این دریاچه علاوه بر زیبایی‌های طبیعی، جایی برای امرار معاش روستاییان که از آن ماهیگیری می‌کنند، به شمار می‌رود. بهاالدین سوروجو، رئیس انجمن حفاظت از اکوسیستم و دوست‌داران طبیعت درباره دریاچه بافا به خبرنگار آناتولی گفت: دریاچه بافا و جنگل‌های اطراف آن سال 1994 به عنوان پارک طبعیت ثبت شد. به‌هرحال هیچ کدام از این‌ها نمی‌تواند دلیلی بر عدم پرداخت حق‌آبه دریاچه ارومیه شود و متاسفانه وزارت نیرو در این‌باره کوتاهی کرده است. ..