محققان ایرانی و آمریکایی برای احیای دریاچه ارومیه همکاری می‌کنند

25/04/2021 05:04:00 ب.ظ

محققان ایرانی و آمریکایی برای احیای دریاچه ارومیه همکاری می‌کنند

ایران, آمریکا

محققان ایران ی و آمریکا یی برای احیای دریاچه ارومیه همکاری می‌کنند

در یک پروژه مشترک و نادر، پژوهشگران و مهندسان منابع آب ایران و آمریکا برای احیای یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شور جهان با یکدیگر همکاری می‌کنند.

تحقیق بر روی خشک شدن دریاچه نمک از آن‌جا موضوعی مشترک میان محققان ایرانی و آمریکایی به شمار می‌رود که دریاچه نمک یوتا، بزرگترین دریاچه نمک در نیمکره غربی، همچون دریاچه ارومیه در حال خشک شدن است و از سال ۱۸۴۷ بدین سو نیمی از مساحت آبی خود را از دست داده است.

دریاچه ارومیه طی دو دهه گذشته بیش از ۹۵ درصد از حجم خود را از دست داده است. امری که باعث افزایش شوری آب و به خطر افتادن حیات میگو‌های آبزی دریاچه شده است.کارشناسان می‌گویند از بین رفتن میگوهای دریاچه ارومیه حیات زیستی این ناحیه را به خطر می‌اندازد چرا که فلامینگوها و سایر گونه‌های پرندگان برای تغذیه و ادامه حیات به این موجودات احتیاج دارند. خشک شدن بستر دریاچه که در سال‌های اخیر شدت گرفته است همچنین به شکارچیان اجازه می‌دهد پستانداران در معرض خطر در جزایر جنوبی دریاچه را شکار کنند. این در حالی است که از میان رفتن آب دریاچه همینطور می‌تواند مشکل گرد و غبار برای پنج میلیون ساکن حوضه دریاچه ایجاد کند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

چقدر خوبه که بعد از ۴۲ سال فریب دنیا ، بالاخره تصمیم گرفتن اتحاد عمیق خودشون رو علنی کنن .. اسرائیل هم امیدوارم دست از موشک پرانی ها برای انحراف افکار عمومی دست برداره و با شهامت چهره حقیقی خودش رو آشکار کنه ...‌ دعوا نگیرن باهم ، پس زاینده‌رود چی؟؟؟

همکاری دانشمندان ایرانی و آمریکایی برای احیای دریاچه ارومیه

روسیه: گزینه معقول دیگری برای موفقیت احیای برجام وجود ندارد | DW | 27.04.2021سرپرست هیئت روسی در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین می‌گوید نسبت به موفقیت مذاکرات 'محتاطانه خوش‌بین' است. به گفته او بهترین حالت این است که مذاکرات تا پایان اردیبهشت و قبل از انتخابات ایران به نتیجه برسد.

آسوشیتدپرس: آمریکا برای احیای برجام بخشی از تحریم‌ها را لغو می‌کنددر حالی که گفت و گوهای غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین وارد فاز سوم شده، «آسوشیتدپرس» به نقل از برخی مقامات آمریکا یی نوشت: «دولت بایدن در حال بررسی لغو تا تمامی تحریم ها لغو نشود و محدودیت های خرید هواپیما و سلاح برای ایران رفع نگردد، محال است که ایران پروژه اتمی خود را معلق کند و بزودی و قبل از انتخابات ایران ۶۰ درصد را استارت خواهد مرد. رستاخیز_ملی_با_پهلوی بلوف می زنند تروریست های خاورمیانه از خوشحالی سر از پا نمیشناسند

بورل: باید از فرصت نشست گروه ۷ برای پیشبرد احیای برجام استفاده کردمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید در نشست وزرای خارجه گروه ۷ در نشست لندن بر لزوم پیگیری احیای برجام تاکید می‌کند. این آقا خیلی خوبه! فکر کنم شب که می خوابه هم خواب برجام رو می بینه، اصن با برجام عجین شده! الهی با برجام محشور بشی!! آقای بورل؛ تلاش شما همانند وصل کردن دستگاه اکسیژن به شخصی مرده،❗️ بیهوده است‼️ برجام که همچون الاغی مرده است ❗️ امیدی به بلند شدنش دارید؟‼️ 👈به مردم ایران بپیوندید🙏 نه_به_جمهوری_اسلامی براندازی همه_پرسی 🔻

هیئت آمریکایی به زودی برای ادامه مذاکرات احیای برجام به وین باز می‌گردد🔺هیئت آمریکا یی به زودی برای ادامه مذاکرات احیای برجام به وین باز می‌گردد ▪️ معاون سخنگوی وزارت خارجه گفت آمریکا هیچ ضرب الاجلی برای مذاکرات وین تعیین نکرده است 🤣🤣 ول معطليد اسكولها با کیسه های دلار برای خرید گروگان‌هایشان از جمهوری اسلامی؟؟؟ اگر تصمیم به بازگشت دارید و جدیت دارید،جدیت خود را در عمل نشان دهید نه در گفتار ایران از برجام خارج نشده است،امریکا خارج شده و کارهای غیر قانونی کرده بازگشت به برجام یعنی بازگشت به قانون،و لازمه بازگشت به قانون لغو تحریم های غیر قانونی است

این پژوهش مشترک میان محققان دانشگاه ایالتی یوتای آمریکا و محققان دانشگاه تربیت مدرس ایران انجام می‌شود و قرار است نتیجه یافته‌های آن در برنامه احیای دریاچه ارومیه ایران (که بالغ بر یک میلیارد دلار برآورد شده است) به کار گرفته شود.در اقدامی بسیار کم‌سابقه، استادان دانشگاه‌های ایران و آمریکا همکاری مشترکی را برای تحقیق در مورد احیای دریاچه ارومیه انجام دادند.جهان روسیه: گزینه معقول دیگری برای موفقیت احیای برجام وجود ندارد سرپرست هیئت روسی در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین می‌گوید نسبت به موفقیت مذاکرات"محتاطانه خوش‌بین" است.برخی از شدیدترین تحریم‌های اعمال شده در دوران ریاست جمهوری ترامپ بوده و تلاش خواهد کرد جمهوری اسلامی را به پیروی از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بازگرداند».

تحقیق بر روی خشک شدن دریاچه نمک از آن‌جا موضوعی مشترک میان محققان ایرانی و آمریکایی به شمار می‌رود که دریاچه نمک یوتا، بزرگترین دریاچه نمک در نیمکره غربی، همچون دریاچه ارومیه در حال خشک شدن است و از سال ۱۸۴۷ بدین سو نیمی از مساحت آبی خود را از دست داده است. دریاچه ارومیه طی دو دهه گذشته بیش از ۹۵ درصد از حجم خود را از دست داده است. دریاچه ارومیه و دریاچه «گریت سالت» در ایالت یوتای آمریکا خواهرخوانده یکدیگر محسوب می‌شوند؛ هر دو از زمره دریاچه‌های شور هستند و مساحت زیادی از هر دو در دهه‌های اخیر خشک شده است. امری که باعث افزایش شوری آب و به خطر افتادن حیات میگو‌های آبزی دریاچه شده است. همزمان با این مذاکرات رسانه آلمانی"اشپیگل انلاین" متن گفت‌وگویی با میخائیل اولیانف، سفیر دائم روسیه در مقر سازمان‌های بین‌المللی در وین را منتشر کرد که بخش مهم آن به مذاکرات احیای برجام اختصاص دارد. کارشناسان می‌گویند از بین رفتن میگوهای دریاچه ارومیه حیات زیستی این ناحیه را به خطر می‌اندازد چرا که فلامینگوها و سایر گونه‌های پرندگان برای تغذیه و ادامه حیات به این موجودات احتیاج دارند. این همکاری علمی بین محققان آمریکایی از دانشگاه ایالتی «یوتا» و گروهی به سرپرستی دکتر «سمیه سیما»، عضو هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس، انجام شد. خشک شدن بستر دریاچه که در سال‌های اخیر شدت گرفته است همچنین به شکارچیان اجازه می‌دهد پستانداران در معرض خطر در جزایر جنوبی دریاچه را شکار کنند. از طرفی ایران خواستار حذف تمام تحریم‌ها است و می‌گوید اگر تحریم‌ها برداشته نشود به تعهدات خود در برجام بازنخواهد گشت.

این در حالی است که از میان رفتن آب دریاچه همینطور می‌تواند مشکل گرد و غبار برای پنج میلیون ساکن حوضه دریاچه ایجاد کند. همچون دریاچه گریت سالت که در حال خشک شدن است، دریاچه ارومیه نیز طی دو دهه اخیر بیش از ۹۰ درصد آبش خشک شده است. امید به احیای برجام پیش از انتخابات سرپرست هیئت مذاکره‌کننده روسیه تاکید کرد که هیچ کس نمی‌تواند با قطعیت بگوید که مذاکرات کی به نتیجه می‌رسد اما روسیه و طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای اعتقاد دارند که بهترین حالت این است که گفت‌وگوها تا ۲۱ ماه مه (۳۱ اردیبهشت) به نتیجه برسند. تیم مشترک دانشگاهی داده‌های مربوط به ۴۰ سال اخیر دریاچه را جمع‌آوری کرده و از آن برای تعریف ۸ معیار سلامت اکوسیستم دریاچه ارومیه استفاده کرده است. نود درصد دریاچه ارومیه خشک شده است یافته‌های این تحقیق، که در ژورنال علمی «مطالعات منطقه‌ای هیدرولوژی» منتشر شده است، نشان می‌دهد که تعیین هدف برای نگه داشتن سطح آب در یک میزان الزاما مشکلات دریاچه را حل نخواهد کرد. دریاچه ارومیه زیستگاه آرتمیا (میگوی آب شور) است که بسیاری از جانوران دریاچه و اطراف دریاچه از آن تغذیه می‌کنند. دیوید روزنبرگ، استاد در آزمایشگاه تحقیقات آب و مهندسی محیط‌زیست در دانشگاه ایالتی یوتا، می‌گوید: «ما نمی‌توانیم بگوییم که بازگرداندن سطح دریاچه به یک عدد جادویی باعث بهبود وضعیت می‌شود. آمریکا از اردیبهشت ۱۳۹۷ که از توافق هسته‌ای خارج شد در هیچ نشستی هیچ‌گونه مشارکتی نداشت. به جای آن ما باید ببینیم شرایط زیست‌محیطی آن به لحاظ به هم پیوستگی چگونه است و تغییر سطح دریاچه با گذشت زمان چه تاثیری بر این اکوسیستم می‌گذارد. در حال حاضر تراز آب دریاچه ارومیه به حدی پایین است که قایق‌های گردشگری باید با تراکتور حدود یک کیلومتر از خط ساحل جلو برده شوند تا در محلی مناسب به آب انداخته شوند. منتقدان می‌گویند رییس جمهور آمریکا درحال تسلیم شدن در برابر ایران است.

» سمیه سیما، استاد دانشگاه تربیت مدرس، می‌گوید: «ما اکنون در مرحله تعیین‌کننده‌ای هستیم. هر قدم ارزش دارد و ما باید همین حالا دست به اقدام بزنیم. نتیجه تحقیقات این تیم در تازه‌ترین شماره نشریه علمی «ژورنال هیدرولوژی» منتشر شده است . میخائیل اولیانف در یک پیام توئیتری با انتشار عکسی از این دیدار آن را بسیار سودمند توصیف کرد.» وی افزود: «ما باید تغییر سطح دریاچه را به عنوان یک واقعیت بپذیریم و سپس تلاش‌هایمان را بر بخشی که معقول است متمرکز کنیم.» محققان در این پروژه برای شفافیت بالاتر و تشویق پژوهشگران به کار در این حوزه مقاله خود را به صورت دسترسی آزاد منتشر کرده‌اند و داده‌های خود را به صورت رایگان به اشتراک گذاشته‌‌اند . محققان پیشنهاد کرده‌اند به جای چنین تلاشی، «یک رویکرد جامع و با لحاظ کردن طیف گسترده‌ای از خدمات اکوسیستمی شامل سلامت، کیفیت آب، اقتصاد، اکولوژی و تفریح و گردشگری» به کار گرفته شود. خانم سیما می‌گوید: «این همکاری بین محققان آمریکایی و ایرانی بسیار ارزشمند است زیرا ما در این موضوع اشتراکات فراوانی داریم و تنها با کمک هم می‌توانیم بفهمیم چگونه می‌توان بر این مشکلات فائق آمد. روسیه تا کنون به این اتهام واکنشی نشان نداده است..

» . دیگر اعضای تیم آمریکایی دکتر «.