ایران, آمریکا, تحقیق, بحران زیست محیطی

ایران, آمریکا

محققان ایرانی و آمریکایی برای احیای دریاچه ارومیه همکاری می‌کنند

محققان ایرانی و آمریکایی برای احیای دریاچه ارومیه همکاری می‌کنند

25/04/2021 05:04:00 ب.ظ

محققان ایران ی و آمریکا یی برای احیای دریاچه ارومیه همکاری می‌کنند

در یک پروژه مشترک و نادر، پژوهشگران و مهندسان منابع آب ایران و آمریکا برای احیای یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شور جهان با یکدیگر همکاری می‌کنند.

تحقیق بر روی خشک شدن دریاچه نمک از آن‌جا موضوعی مشترک میان محققان ایرانی و آمریکایی به شمار می‌رود که دریاچه نمک یوتا، بزرگترین دریاچه نمک در نیمکره غربی، همچون دریاچه ارومیه در حال خشک شدن است و از سال ۱۸۴۷ بدین سو نیمی از مساحت آبی خود را از دست داده است.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس: ایران همکاری با تروریست‌ها در سوریه، یمن و لبنان را متوقف کند پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد توضیحات دفتر رییس‌جمهوری در پی برخی شایعات درباره دیدار اخیر هیات دولت با رهبر معظم انقلاب

دریاچه ارومیه طی دو دهه گذشته بیش از ۹۵ درصد از حجم خود را از دست داده است. امری که باعث افزایش شوری آب و به خطر افتادن حیات میگو‌های آبزی دریاچه شده است.کارشناسان می‌گویند از بین رفتن میگوهای دریاچه ارومیه حیات زیستی این ناحیه را به خطر می‌اندازد چرا که فلامینگوها و سایر گونه‌های پرندگان برای تغذیه و ادامه حیات به این موجودات احتیاج دارند. خشک شدن بستر دریاچه که در سال‌های اخیر شدت گرفته است همچنین به شکارچیان اجازه می‌دهد پستانداران در معرض خطر در جزایر جنوبی دریاچه را شکار کنند. این در حالی است که از میان رفتن آب دریاچه همینطور می‌تواند مشکل گرد و غبار برای پنج میلیون ساکن حوضه دریاچه ایجاد کند.

تیم مشترک دانشگاهی داده‌های مربوط به ۴۰ سال اخیر دریاچه را جمع‌آوری کرده و از آن برای تعریف ۸ معیار سلامت اکوسیستم دریاچه ارومیه استفاده کرده است.نود درصد دریاچه ارومیه خشک شده استیافته‌های این تحقیق، که در ژورنال علمی «مطالعات منطقه‌ای هیدرولوژی» منتشر شده است، نشان می‌دهد که تعیین هدف برای نگه داشتن سطح آب در یک میزان الزاما مشکلات دریاچه را حل نخواهد کرد. headtopics.com

دیوید روزنبرگ، استاد در آزمایشگاه تحقیقات آب و مهندسی محیط‌زیست در دانشگاه ایالتی یوتا، می‌گوید: «ما نمی‌توانیم بگوییم که بازگرداندن سطح دریاچه به یک عدد جادویی باعث بهبود وضعیت می‌شود. به جای آن ما باید ببینیم شرایط زیست‌محیطی آن به لحاظ به هم پیوستگی چگونه است و تغییر سطح دریاچه با گذشت زمان چه تاثیری بر این اکوسیستم می‌گذارد.»

سمیه سیما، استاد دانشگاه تربیت مدرس، می‌گوید: «ما اکنون در مرحله تعیین‌کننده‌ای هستیم. هر قدم ارزش دارد و ما باید همین حالا دست به اقدام بزنیم.»وی افزود: «ما باید تغییر سطح دریاچه را به عنوان یک واقعیت بپذیریم و سپس تلاش‌هایمان را بر بخشی که معقول است متمرکز کنیم.»

محققان در این پروژه برای شفافیت بالاتر و تشویق پژوهشگران به کار در این حوزه مقاله خود را به صورت دسترسی آزادمنتشر کرده‌اندو داده‌های خود را به صورت رایگانبه اشتراک گذاشته‌‌اند. ادامه مطلب: euronews فارسی »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

چقدر خوبه که بعد از ۴۲ سال فریب دنیا ، بالاخره تصمیم گرفتن اتحاد عمیق خودشون رو علنی کنن .. اسرائیل هم امیدوارم دست از موشک پرانی ها برای انحراف افکار عمومی دست برداره و با شهامت چهره حقیقی خودش رو آشکار کنه ...‌ دعوا نگیرن باهم ، پس زاینده‌رود چی؟؟؟

همکاری دانشمندان ایرانی و آمریکایی برای احیای دریاچه ارومیه

روسیه: گزینه معقول دیگری برای موفقیت احیای برجام وجود ندارد | DW | 27.04.2021سرپرست هیئت روسی در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین می‌گوید نسبت به موفقیت مذاکرات 'محتاطانه خوش‌بین' است. به گفته او بهترین حالت این است که مذاکرات تا پایان اردیبهشت و قبل از انتخابات ایران به نتیجه برسد.

آسوشیتدپرس: آمریکا برای احیای برجام بخشی از تحریم‌ها را لغو می‌کنددر حالی که گفت و گوهای غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین وارد فاز سوم شده، «آسوشیتدپرس» به نقل از برخی مقامات آمریکا یی نوشت: «دولت بایدن در حال بررسی لغو تا تمامی تحریم ها لغو نشود و محدودیت های خرید هواپیما و سلاح برای ایران رفع نگردد، محال است که ایران پروژه اتمی خود را معلق کند و بزودی و قبل از انتخابات ایران ۶۰ درصد را استارت خواهد مرد. رستاخیز_ملی_با_پهلوی بلوف می زنند تروریست های خاورمیانه از خوشحالی سر از پا نمیشناسند

بورل: باید از فرصت نشست گروه ۷ برای پیشبرد احیای برجام استفاده کردمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید در نشست وزرای خارجه گروه ۷ در نشست لندن بر لزوم پیگیری احیای برجام تاکید می‌کند. این آقا خیلی خوبه! فکر کنم شب که می خوابه هم خواب برجام رو می بینه، اصن با برجام عجین شده! الهی با برجام محشور بشی!! آقای بورل؛ تلاش شما همانند وصل کردن دستگاه اکسیژن به شخصی مرده،❗️ بیهوده است‼️ برجام که همچون الاغی مرده است ❗️ امیدی به بلند شدنش دارید؟‼️ 👈به مردم ایران بپیوندید🙏 نه_به_جمهوری_اسلامی براندازی همه_پرسی 🔻

هیئت آمریکایی به زودی برای ادامه مذاکرات احیای برجام به وین باز می‌گردد🔺هیئت آمریکا یی به زودی برای ادامه مذاکرات احیای برجام به وین باز می‌گردد ▪️ معاون سخنگوی وزارت خارجه گفت آمریکا هیچ ضرب الاجلی برای مذاکرات وین تعیین نکرده است 🤣🤣 ول معطليد اسكولها با کیسه های دلار برای خرید گروگان‌هایشان از جمهوری اسلامی؟؟؟ اگر تصمیم به بازگشت دارید و جدیت دارید،جدیت خود را در عمل نشان دهید نه در گفتار ایران از برجام خارج نشده است،امریکا خارج شده و کارهای غیر قانونی کرده بازگشت به برجام یعنی بازگشت به قانون،و لازمه بازگشت به قانون لغو تحریم های غیر قانونی است