حذف بکتاش آبتین از مطبوعات ایران؛ «منفعت‌طلبی» یا «خودسانسوری»

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 83 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 37%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

مطبوعات ایران نسبت به ظلم حکومتی علیه بکتاش آبتین سکوت کردند و خبر درگذشت او نیز خبر اول هیچ روزنامه‌ای نبود. «پژمان موسوی»، روزنامه‌نگار می‌گوید این سکوت ناشی از «خودسانسوری و منفعت‌طلبی» مطبوعات ایران است. خبرنگاری_جرم_نیست AmirMiresmaeili

مطبوعات ایران در روزهای گذشته نسبت به ظلم حکومتی علیه بکتاش آبتین شاعر و مستندساز سکوت کردند و خبر درگذشت او نیز خبر اول هیچ روزنامه‌ای نبود. «پژمان موسوی»، روزنامه‌نگار می‌گوید این سکوت ناشی از «خودسانسوری و منفعت‌طلبی» مطبوعات ایران است.سکوت رسانه‌های داخلی ایران در خصوص درگذشت یک شاعر، نویسنده و فیلمساز زندانی در روزهای گذشته سوال‌برانگیز شده است.

«پژمان موسوی»، روزنامه‌نگار باسابقه ایرانی، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران و سردبیر مجله‌های «مروارید» و «تجربه» در گفت‌وگو با «خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید، پشت کردن رسانه‌های ایرانی به بکتاش آبتین، عدم انتشار گزارش‌های تحقیقی درباره دلایل بروز این فاجعه و پیگیری نکردن درباره چرایی اعمال ظلم از سوی مدیران امنیتی و قضایی، بیش از آنکه به سرکوب و دستور حکومتی مربوط باشد، به «خودسانسوری» مطبوعات مربوط است.

درحالی که فضای مجازی سرشار از عصبانیت و خشم شهروندان ایرانی نسبت به ظلم جاری‌شده علیه این شاعر بود، رسانه‌های ایرانی همراهی با حکومت و سکوت را ترجیح دادند تا این سوال برای بسیاری پیش بیاید که پس چرا در مواردی مانند قتل یک شهروند سیاه‌پوست آمریکایی توسط پلیس این کشور، روزنامه‌های ایرانی به صورت تمام‌صفحه آن را پوشش می‌دهند؟

در زندان به دلیل عدم وجود امکانات بهداشتی و شیوع گسترده ویروس کرونا، دوبار به این ویروس مبتلا شد که بار دوم نتوانست جان سالم به در ببرد. بازجوهای امنیتی، مسئولان زندان و قاضی پرونده، با انتقال فوری او به بیمارستان مخالفت کردند و در نهایت پس از گذشت ۱۰ روز از ابتلای او، بکتاش آبتین با دست و پای زنجیر شده به بیمارستان طالقانی منتقل شد.

«پژمان موسوی» امروز ۱۹دی۱۴۰۰ درباره دلیل سکوت رسانه‌های داخل ایران نسبت به ظلم اعمال‌شده علیه بکتاش آبتین می‌گوید: «این اتفاق را بیشتر ناشی از خودسانسوری رسانه‌ها می‌دانم تا دستوری حکومتی. فکر نمی‌کنم دستورالعملی آمده باشد که انتشار خبر به کما رفتن بکتاش آبتین را منع کرده باشند. روزنامه‌ها آن‌قدر به وضعیت فلاکت‌بار خودسانسوری افتاده‌اند که حالا خودشان تشخیص می‌دهند که اگر همچنین خبری را کار کنند، احتمالا برای‌شان مخاطره‌انگیز می‌شود و خودشان تصمیم می‌گیرند کار نکنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

خاکسپاری بکتاش آبتین تحت فشار نیروهای امنیتی؛ کانون نویسندگان: خانواده‌ داغدیده‌ آبتین را تنها نگذارید🔺 خاکسپاری بکتاش_آبتین تحت فشار نیروهای امنیتی؛ کانون نویسندگان: خانواده‌ داغدیده‌ آبتین را تنها نگذارید ▪ کانون_نویسندگان ایران ساعتی پیش اعلام کرد که با فشار نیروهای امنیتی مراسم به ساعت ۳ بعدازظهر یکشنبه تغییر کرده است. ⬇ بیشتر بخوانید:
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

کانون نویسندگان ایران: حکومت آزادی‌ستیزان بکتاش آبتین را از ما گرفت | DW | 08.01.2022کانون نویسندگان ایران خبر درگذشت بکتاش آبتین، شاعر، نویسنده، فیلمساز و عضو برجسته این کانون را اعلام کرد. این کانون در اطلاعیه‌‌ای که در کانال تلگرام خود منتشر کرد، نوشت او 'جان شیرین خود را فدای آزادی کرد'. نمیدانند در اروپا چه خبر است ... جان شیرین کودکان از آنان گرفته میشود ... SR_Farsi_Dari
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

بکتاش آبتین درگذشتزرافشانی به ایلنا خبر داد؛ بکتاش آبتین درگذشت
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

واکنش‌ها به درگذشت بکتاش آبتین؛ ادامه «قتل‌های زنجیره‌ای» توسط حکومت ایران استمرگ بکتاش آبتین در پی ابتلا به کرونا در زندان، که صبح شنبه ۱۸ دی در بیمارستان اتفاق افتاد، واکنش‌های گسترده‌ای از سوی نهادهای صنفی، حقوق بشری و در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت. بایدن با که میخاهد مُذاکره کُند ! حکومتی نامشروع ک نماینده ملت ایران نمیباشد ! دولت آمریکا بداند هَر زد و بند یا توافقی بنام برجام با حکومت نامشروع از نظر اکثریت ایرانیان غیر قابل قبول میباشد . بایدن و حزب او عَواقب آن را خواهند دید اگر اَشتباه کُنند و راه اوباما را برود
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

تینوش نظم‌جو، ناشر آخرین کتاب بکتاش آبتین: او ناظم حکمت امروز بود
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

بیانیه دو انجمن ادبی خارج ایران: قتل بکتاش آبتین توسط شاگردان سعید امامی رقم خورد
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »