بیانیه دو انجمن ادبی خارج ایران: قتل بکتاش آبتین توسط شاگردان سعید امامی رقم خورد

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 43 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

دو انجمن ادبی خارج از ایران در بیانیه‌ای مشترک نسبت به درگذشت «بکتاش_آبتین» شاعر، نویسنده و فیلمساز ایرانی اعتراض کردند و آن را «قتل» توسط شاگردان «سعید امامی» نامیدند. اطلاع_رسانی

دو انجمن ادبی خارج از ایران در بیانیه‌ای مشترک نسبت به درگذشت «بکتاش آبتین» شاعر، نویسنده و فیلمساز ایرانی اعتراض کردند و آن را «قتل» توسط شاگردان «سعید امامی» نامیدند. این دو انجمن ادبی در بیانیه خود نظام جمهوری اسلامی ایران را یک نظام «انسان‌ستیز و آزادی‌کش» برشمردند.

«بکتاش آبتین»، فیلم‌ساز، شاعر و نویسنده ایرانی که به تحمل ۶ سال زندان محکوم شده بود، در زندان اوین به ویروس کرونا مبتلا شد و به دلیل «تاخیر در اعزام به بیمارستان»، ظهر شنبه ۱۸دی۱۴۰۰ در بیمارستان ساسان تهران فوت کرد. بسیاری از فعالان حقوق بشر، حقوق‌دان‌ها و هم‌بندی‌های بکتاش آبتین در زندان اوین، «دستگاه قضایی و امنیتی ایران» را به «قتل عمد» نسبت به این هنرمند متهم کرده‌اند.

«قتل‌های زنجیره‌ای» به آن دسته از قتل‌های سیاسی و حکومتی در نظام جمهوری اسلامی ایران گفته می‌شود که از اواخر دهه شصت خورشیدی توسط «وزارت اطلاعات ایران» آغاز شد و به قتل نویسندگان، روزنامه‌نگاران و روشن‌فکران ایرانی انجامید. «سعید امامی»، معاون وقت وزارت اطلاعات در دولت «محمد خاتمی» از جمله تئوریسین‌های اصلی این قتل‌ها معرفی شده است که پس از بازداشت، در زندان اوین خودکشی کرد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

وزارت بهداشت ایران: مصرف لبنیات در دو سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته استیک مقام مسئول در وزارت بهداشت ایران از کاهش ۳۰ درصدی لبنیات در سفره مردم در دو سال گذشته خبر داد.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

مجیدی: دو بازیکن خارجی و احتمالاً دو بازیکن لیگ برتری می‌گیریم/ دنبال 3 امتیاز با یک بازی خوب هستیم- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnimسرمربی استقلال: دو بازیکن خارجی می‌گیریم در نیم فصل دوم با بازیکنانی که جذب می‌کنیم شرایط بهتر می‌شود فردا بعد از بازی به صورت مفصل درباره حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا صحبت می‌کنم فعلا برای آرامش تیم در این باره حرف نمی‌زنم
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

انتقال حدود 35 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از خط لوله ترک استریم طی دو سالاز اول سال 2020 تا پایان سال 2021 در مجموع 34.8 میلیارد متر مکعب گاز از طریق خط لوله ترک استریم انتقال یافته است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

سرنگونی پرواز ۷۵۲؛ دو سال بعداختصاصی رادیوفردا/ یادداشتی از گوندوز مامدوف مسئول پرونده پرواز ۷۵۲: دو سال گذشت اما ایران به‌ وعده همکاری با بازرسان اوکراینی عمل نکرده و باید گفت انتظار چنین همکاری بی‌فایده است.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

تایید حکم‌‌‌ زندان دو فعال عرب در دادگاه تجدیدنظر خوزستانحکم زندان دو فعال مدنی عرب اهوازی که مجموعا به هشت‌سال حبس محکوم شده بودند، توسط دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان به تایید رسید.ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

آیا سرانه بودجه معلولان معادل روزی دو تخم مرغ است؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »