سرنگونی پرواز ۷۵۲؛ دو سال بعد

18/10/1400 02:43 ق.ظ

اختصاصی رادیوفردا/ یادداشتی از گوندوز مامدوف مسئول پرونده پرواز ۷۵۲: دو سال گذشت اما ایران به‌ وعده همکاری با بازرسان اوکراینی عمل نکرده و باید گفت انتظار چنین همکاری بی‌فایده است.

اختصاصی رادیوفردا/ یادداشتی از گوندوز مامدوف مسئول پرونده پرواز ۷۵۲: دو سال گذشت اما ایران به‌ وعده همکاری با بازرسان اوکراینی عمل نکرده و باید گفت انتظار چنین همکاری بی‌فایده است. گوندوز مامدوف، معاون دادستان کل اوکراین طی سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۱، مسئول تحقیقات جنایی سرنگونی هواپیمای اوکراینی است و این یادداشت را به طور اختصاصی در اختیار رادیوفردا قرار داده است.

دو سال گذشت اما ایران به‌ وعده‌های خود برای همکاری با بازرسان اوکراینی عمل نکرده. ناچاریم اذعان کنیم انتظار چنین همکاری‌ای بی‌فایده است.

اکنون اوکراین باید به تحقیقات خود سرعت بخشد و بر همکاری با سایر کشورهای متاثر برای اجرای عدالت اصرار کند. دو سال پیش، ۸ ژانویه ۲۰۲۰ بوئینگ۷۳۷ با شمارهٔ پروز پی‌اس ۷۵۲ دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی سرنگون شد. در این رویداد تمامی ۱۷۶ مسافر و خدمهٔ این پرواز جان باختند. در میان جانباختگان شهروندان ایران، اوکراین، کانادا، بریتانیا، سوئد و افغانستان بودند.

مطابق حقوق بین‌الملل، تحقیقات کیفری سرنگونی هواپیمای اوکراینی باید توسط کشوری انجام ‌شود که محل وقوع سانحه بود. نهادهای مربوط در ایران در چارچوب تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که پرواز ۷۵۲ توسط دو موشک زمین به هوا که با فاصلهٔ ۳۰ ثانیه از سیستم پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرتاب شده بود، سرنگون شد. headtopics.com

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

گروه همکاری هواپیمای اوکراینی: مذاکره با ایران بی‌فایده است، از طرق بین‌المللی پیگیری می‌کنیمدر آستانه دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین، گروه کشورهای درگیر رسما اعلام کردند که از مذاکره با ایران دست شسته و این پرونده را از طرق بین‌المللی پیگیری خواهد کرد.

گروه همکاری هواپیمای اوکراینی: پرونده را از طریق بین‌المللی پیگیری می‌کنیم | DW | 06.01.2022گروه همکاری هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی با پایان ضرب‌الاجل تعیین‌شده برای جمهوری اسلامی مذاکره با ایران برای دریافت غرامت به خانواده قربانیان را 'بی‌حاصل' خواند و گفت، به قوانین بین‌‌المللی متوسل خواهد شد.

اینستاگرام در پاسخ به صدای آمریکا: ممنوعیت استفاده از هشتگ‌های حمایت از پرواز پی‌‌اس‌۷۵۲ برداشته شد▪️اینستاگرام در پاسخ به صدای آمریکا درباره ایجاد محدودیت برای هشتگ‌های حمایت از خانواده‌های قربانیان پرواز PS752، ضمن عذرخواهی اذعان کرد که این محدودیت «به اشتباه» بوده و از برداشته شدن آن خبر داد من_هم_شمعی_روشن_خواهم_کرد IWillLightACandelToo ps752justice از شما سپاسگزارم

پرواز ۷۵۲؛ ایران می‌گوید پرداخت غرامت «۱۵۰ هزار دلاری» به خانواده‌های جان‌باختگان را آغاز کرده استدر آستانه دومین سالگرد انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین، یک مقام سازمان هواپیمایی ایران روز جمعه ۱۷ دی‌ماه گفت که پرداخت غرامت ۱۵۰ هزار دلاری به هر یک از خانواده‌های...

تشکیل پرونده «شهادت» برای مسافران ایرانی پرواز اوکراینرئیس «بنیاد شهید و امور ایثارگران» ایران اعلام کرد 73 پرونده «شهید» برای قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی تشکیل شده است - خبرگزاری آناتولی

تلاش مقامات ایران برای «مصادره کردن غم پرواز» هواپیمای اوکراینی؛ خانواده‌ قربانیان: از شما بیزاریمبرخی مقامات فعلی و پیشین جمهوری اسلامی در اظهاراتی واقعه شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی را در کنار ماجرای کشته شدن قاسم سلیمانی مطرح کرده‌اند و آنها را «در کنار هم» دانسته‌اند؛ اما خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲ این اظهارات را در جهت «مصادره» می‌دانند.