جمهوری خلق چین و رویای تبدیل شدن به یک ابرقدرت نظامی | DW | 01.10.2019

09/07/1398 01:02:00 ب.ظ

هفتاد سال پیش، روز اول اکتبر، مائو تسه‌تونگ، رهبر حزب کمونیست، تاسیس جمهوری خلق چین را اعلام کرد. چین بر آن است تا در یکصدمین سالگرد تاسیس کشور خود، سال ۲۰۴۹، به موازات آمریکا تبدیل به یک ابرقدرت نظامی جهان شود.

هفتاد سال پیش، روز اول اکتبر، مائو تسه‌تونگ، رهبر حزب کمونیست، تاسیس جمهوری خلق چین را اعلام کرد. چین بر آن است تا در یکصدمین سالگرد تاسیس کشور خود، سال ۲۰۴۹، به موازات آمریکا تبدیل به یک ابرقدرت نظامی جهان شود. روز اول اکتبر، سالروز تاسیس جمهوری خلق چین است. ۷۰ سال از روزی که مائو تاسیس جمهوری خلق چین را اعلام کرد، می‌گذرد. شی‌جین پینگ در سالروز تاسیس این کشور یک رژه نظامی گسترده بر پا کرده است. هدف از این رژه نمایش قدرت نظامی چین است.

شی جین ‌پینگ، رهبر چین به ایجاد یک"ارتش قدرتمند" به عنوان یکی از ارکان اصلی تحول این کشور می‌نگرد. بر اساس اطلاعاتی که منتشر شده، بودجه نظامی چین ظرف ده سال گذشته افزایشی بالغ بر ۸۰ درصد داشته است. هیچ رهبر دیگری در چین همچون شی جین ‌پینگ در راستای تقویت ارتش این کشور اقدام نکرده است. از زمان قدرت گیری شی جین پینگ، بودجه نظامی افزایش یافته و ارتش این کشور مدرن شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید شی جین پینگ در سر خود رویای تبدیل شدن به یک ابرقدرت نظامی را می‌پروراند. سیاست حزب کمونیست چین بر این محور استوار است که این کشور تا سال ۲۰۴۹، یعنی در یکصدمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، تبدیل به یک ابرقدرت نظامی شود. headtopics.com

شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست و رئیس جمهوری چین به باور رهبران چین، سرنوشت جهان در سال ۲۰۴۹ در اختیار دو ابرقدرت و چند قدرت کوچکتر خواهد بود. بر اساس این سیاست، چین و آمریکا این دو ابرقدرت خواهند بود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

درگیری در هنگ‌کنگ در سالگرد تاسیس جمهوری خلق چیندو گروه از موافقان و مخالفان دولت پکن در مراسم سالگرد تشکیل جمهوری خلق چین با یکدیگر درگیر شدند. - خبرگزاری آناتولی

رئیس جمهوری به ارمنستان سفر می ‌کندرئیس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی نخست وزیر ارمنستان، عصر دوشنبه ۸ مهر ماه جاری به این کشور سفر می کند.

عبدالله: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به مرحله دوم نمی‌رودعبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که رای وی بالا بوده و انتخابات به مرحله دوم نخواهد رفت. - خبرگزاری آناتولی

جایزه حقوق بشری اتحادیه اروپا به فعال زندانی اویغور در چین رسیدشورای اروپا جایزه حقوق بشری سال ۲۰۱۹ خود، موسوم به جایزه واتسلاو هاول، را به طور مشترک یک روشنفکر از اقلیت مسلمان اویغور زندانی در چین و جوانان فعال در زمینه حقوق بشر در بالکان اهدا کرد.

قدرت نمایی چین در مراسم رژه نظامی به مناسب هفتادمین سالگرد حکومت کمونیستیشی جین پینگ در مراسم روز سه شنبه وعده داد که پیشرفت «صلح آمیز» کشورش همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

اعتراض «صلح سبز» به سفر وزیر محیط زیست برزیل به آلماناعضای صلح سبز پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن شعارهای اعتراضی از جمله «آمازون را فراموش نکنید» نوشته شده بود.