توافق ترکیه و ونزوئلا بر سر تعمیق روابط؛ امضای چند تفاهم‌نامه | DW | 09.06.2022

19/03/1401 12:43 ب.ظ

در جریان دیدار رئیس جمهوری ترکیه و همتای ونزوئلایی او در آنکارا چند توافق‌نامه و تفاهم‌نامه در حوزه‌های مختلف امضاء شد. مادورو می‌گوید ترکیه برای ونزوئلا در 'جهانی دوباره متولد شده' دارای پتانسیلی عظیم است.

در جریان دیدار رئیس جمهوری ترکیه و همتای ونزوئلایی او در آنکارا چند توافق‌نامه و تفاهم‌نامه در حوزه‌های مختلف امضاء شد. مادورو می‌گوید ترکیه برای ونزوئلا در 'جهانی دوباره متولد شده' دارای پتانسیلی عظیم است. در جریان دیدار رئیس جمهوری ترکیه و همتای ونزوئلایی او در آنکارا چند توافق‌نامه و تفاهم‌نامه در حوزه‌های مختلف امضاء شد. مادورو می‌گوید ترکیه برای ونزوئلا در"جهانی دوباره متولد شده" دارای پتانسیلی عظیم است.

خبرگزاری آلمان صبح پنج‌شنبه گزارش داد رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان و همتای ونزوئلایی او نیکلاس مادورو در این دیدار بر سر گسترش و تعمیق روابط دو کشور توافق کردند. ناکارآمدی، سوءمدیریت، فساد و تحریم‌های شدید آمریکا از جمله عواملی هستند که اقتصاد ونزوئلا را تا مرز فروپاشی به قهقرا برده‌اند و باعث فرسودگی زیرساخت‌های صنایع آن شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در جریان دیدار میان روسای جمهوری و هیئت‌های ترکیه و ونزوئلا وزیران فرهنگ و گردشگری دو کشور تفاهم‌نامه‌ای برای گسترش همکاری امضاء شد. بنابر این گزارش در دیدارهای شامگاه چهارشنبه شهاب کاوجی اوغلو، رئیس بانک مرکزی ترکیه و کالیکستو اورتگا، همتای ونزوئلایی او نیز تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند. headtopics.com

اردوغان فقط پول را بو می کشد مثل یک سگ شکاری، به غرب و شرق هم فکر نمی کند مثلاً ترکیه بدون وفاداری عضو ناتو است و از آن برای فشار به همسایگانش استفاده می کند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

ابراز همدردی ترکیه در پی خروج قطار مسافری از ریل در ایرانوزارت امور خارجه ترکیه در پی حادثه خروج قطار از ریل در ایران، با مردم و دولت این کشور ابراز همدردی کرد. - خبرگزاری آناتولی

جنگ در اروپا؛ درگیری‌های شدید خیابانی نیروهای اوکراین با روس‌ها در شهر سیورودونتسک در دونباسجنگ اوکراین؛ درگیری‌های شدید خیابانی در شهر سیورودونتسک در دونباس آخرین تحولات، خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز سه‌شنبه هفتم ژوئن ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید🔽 مسکو: مناطق مسکونی سیورودونتسک را «به طور کامل» آزاد کردیم جزئیات بیشتر را در صفحه پوشش زنده خبرهای حمله روسیه به اوکراین در وب‌سایت یورونیوز بخوانید:

سفر رئیس جمهور ونزوئلا به ترکیه؛ مادورو با اردوغان دیدار می‌کنددولت ترکیه اعلام کرده است که نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، سه‌شنبه برای سفری دور روزه به آنکارا سفر می‌کند.

روسیه و سوریه در حالت تقویت نیرو علیه عملیات ترکیه | DW | 07.06.2022در حالی که ترکیه ممکن است به‌زودی عملیات بزرگی را علیه نیروهای کرد در شمال سوریه آغاز کند، روسیه و سوریه نیروهای خود در شمال سوریه را تقویت کرده‌اند.

هلیکوپترهای ملی ''آتاک'' ترکیه در رزمایش «آفیس-2022» شرکت کردندهلیکوپترهای ملی ''آتاک'' ترکیه در رزمایش «آفیس2022» شرکت کردند آفیس؟ Office پیشرفتهای تورکیه در همه زمینه ها خصوصا در زمینه تجهیزات نظامی خوشحال کننده و البته امید بخش است

کشف 407 کیلوگرم مواد مخدر در استان بینگول ترکیهنیروهای امنیتی ترکیه در استان بینگول 407 کیلوگرم حشیش کشف و ضبط کردند. - خبرگزاری آناتولی

جهان

توافق ترکیه و ونزوئلا بر سر تعمیق روابط؛ امضای چند تفاهم‌نامه

در جریان دیدار رئیس جمهوری ترکیه و همتای ونزوئلایی او در آنکارا چند توافق‌نامه و تفاهم‌نامه در حوزه‌های مختلف امضاء شد. مادورو می‌گوید ترکیه برای ونزوئلا در"جهانی دوباره متولد شده" دارای پتانسیلی عظیم است.

مجتمع ریاست‌جمهوری بش‌تپه در آنکارا شامگاه چهارشنبه، هشتم ژوئن (۱۸ خرداد) محل دیدار هیئت‌های بلندپایه ترکیه و ونزوئلا و شاهد امضای چند تفاهم‌نامه و توافق‌نامه دوجانبه میان مسئولان دو کشور بود.

خبرگزاری آلمان صبح پنج‌شنبه گزارش داد رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان و همتای ونزوئلایی او نیکلاس مادورو در این دیدار بر سر گسترش و تعمیق روابط دو کشور توافق کردند.

ونزوئلا با وجود در اختیار داشتن بزرگ‌ترین ذخایر نفتی جهان از سال‌ها پیش با بحران سیاسی و اقتصادی عمیقی روبرو بوده و به یکی از منزوی‌ترین کشورهای جهان بدل شده است.

ناکارآمدی، سوءمدیریت، فساد و تحریم‌های شدید آمریکا از جمله عواملی هستند که اقتصاد ونزوئلا را تا مرز فروپاشی به قهقرا برده‌اند و باعث فرسودگی زیرساخت‌های صنایع آن شده‌اند.

همکاری بانک‌های مرکزی دو کشور درگیر تورم

به گزارش خبرگزاری آناتولی در جریان دیدار میان روسای جمهوری و هیئت‌های ترکیه و ونزوئلا وزیران فرهنگ و گردشگری دو کشور تفاهم‌نامه‌ای برای گسترش همکاری امضاء شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بنابر این گزارش در دیدارهای شامگاه چهارشنبه شهاب کاوجی اوغلو، رئیس بانک مرکزی ترکیه و کالیکستو اورتگا، همتای ونزوئلایی او نیز تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.

ونزوئلا از سال ۲۰۱۷ تا ابتدای سال جاری میلادی با ابرتورمی دست به گریبان بود که سال ۲۰۲۰ به سه هزار درصد هم رسید و به سقوط ارزش بولیوار، پول ملی آن منجر شد.

ترکیه نیز گرچه اقتصادی به مراتب قدرتمندتر دارد، در دو سال اخیر با تورم شدیدی دست به گریبان است که ماه گذشته از مرز ۷۰ درصد هم فراتر رفت.

مادورو در نشست خبری مشترک با اردوغان گفت: «بدن تمام کشورمان تحت شکنجه قرار گرفته و در معرض تهدیدات، تحریم‌ها و انسدادها بوده، اما اکنون در حال رشد است. ما یک کشور فروتن هستیم اما یک ویژگی مهم داریم؛ ما در زمینه نفت در صدر جهان هستیم.»

چشم امید ونزوئلا به"جهان چند قطبی"

رئیس جمهوری ترکیه اندکی پس از این نشست در یک پیام توئیتری به زبان اسپانیایی بدون نام بردن از آمریکا تحریم‌های"یک‌جانبه" علیه ونزوئلا را محکوم کرد.

به نوشته آناتولی، مادورو در کنفرانس خبری مشترک با اردوغان ابراز امیدواری کرد ونزوئلا بتواند از ظرفیت‌های ترکیه در یک"جهان چند قطبی" برای گسترش همکاری‌ها و پیشرفت بهره ببرد.

رئیس جمهوری ونزوئلا گفت: «ترکیه تاثیر بزرگ سیاسی و پتانسیلی بسیار مهم دارد؛ پتانسیلی بسیار بزرگ برای جهانی که دوباره متولد شده است، جهانی که ما به آن جهان چندقطبی می‌گوئیم.»

خوان گوایدو، رئیس پیشین پارلمان و رهبر اپوزیسون ونزوئلا ژانویه ۲۰۱۹ اعلام پیروزی مادورو در انتخابات ریاست جمهوری سال پیش را حاصل تقلب و باطل خواند و خود را رئیس دولت موقت در این کشور در دوران گذار تا برگزاری انتخابات مجدد اعلام کرد.

آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی گوایدو را به عنوان رئیس دولت موقت و قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند. بنابر اعلام کاخ سفید، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با گوایدو ضمن حمایت از او از گفت‌وگو میان اپوزیسیون و دولت مادورو برای یافتن یک راه حل سیاسی و برگزاری یک انتخابات آزاد و احیای نهادهای دموکراتیک پشتیبانی کرد.

مجوز احتمالی آمریکا برای صادرات محدود نفت ونزوئلا

پس از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین که ۲۴ فوریه آغاز شد و وضعیت بازارهای بین‌المللی انرژی را بحرانی کرد، گزارش‌هایی درباره آمادگی آمریکا برای کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا به منظور ایجاد تعادل در بازار منتشر شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خبرگزاری رویترز، روز یک‌شنبه، پنجم ژوئن به نقل از منابع آگاه گزارش داد آمریکا قصد دارد به منظور جایگزین کردن بخشی از نفت روسیه، برای صادرات نفت ونزوئلا به اروپا مجوز مشروط صادر کند.

پنج فرد مطلع به رویترز گفته‌اند شرکت انی Eni، بزرگ‌ترین شرکت ایتالیایی فعال در حوزه نفت و گاز و شرکت رپسول Repsol، غول صنایع انرژی اسپانیا می‌توانند از ماه آینده واردکننده نفت ونزوئلا باشند.

تا کنون جزئیات بیشتری درباره این مجوز احتمالی منتشر نشده اما دو منبع آگاه به رویترز گفته‌اند آمریکا تلاش می‌کند با این اقدام نیکلاوس مادورو را به از سرگیری مذاکره با گروه‌های اپوزیسیون ترغیب کند.

تصویر عجیب تورم در ونزوئلا: یک کیف پول برای خرید یک کیلو مرغ

میلیون‌ها بولیوار (واحد پول ونزوئلا) برای یک کیلو مرغ

اگر کسی بخواهد در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، به بازار برود و خرید بکند، باید صبر و حوصله داشته باشد و میلیون‌ها بولیوار پول نقد: این مرغ حدود ۲ کیلو وزن دارد و ارزش آن بیش از ۱۴ میلیون بولیوار است. به حساب یورو، چیزی در حدود ۲ یورو.

تصویر عجیب تورم در ونزوئلا: یک کیف پول برای خرید یک کیلو مرغ

پول بی‌ارزش

بهای یک کیلو گوجه فرنگی در ونزوئلا حدود ۵ میلیون بولیوار است. چیزی در حدود ۴۰ سنت در کشورهای اروپایی. اما این پول برای شهروندان ونزوئلا رقم ناچیزی نیست. چون هر روز هم درآمد آنها کمتر می‌شود و هم پس‌‌اندازهاشان از ارزش می‌افتد. بر اساس محاسبه صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم در ونزوئلا در سال جاری حدود یک میلیون درصد بوده است.

تصویر عجیب تورم در ونزوئلا: یک کیف پول برای خرید یک کیلو مرغ

بهای یک دستمال توالت

یک دستمال توالت حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بولیوار قیمت دارد. آن هم به شرط آنکه در بازار یافت شود. بسیاری از کالاها در بازار کمیاب شده‌اند. کمیاب شدن کالاهای ضروری و دارو باعث فرار گسترده مردم شده است.

تصویر عجیب تورم در ونزوئلا: یک کیف پول برای خرید یک کیلو مرغ

کالای لوکسی به نام نوار بهداشتی

بهای یک بسته نوار بهداشتی در ونزوئلا سه و نیم میلیون بولیوار است. اکنون دولت مادورو به حذف ۵ صفر از پول کشور اقدام کرده که از روز ۲۰ اوت ۲۰۱۸ به مورد اجرا گذاشته شد. دولت سرگرم چاپ اسکناس‌های جدید است.

تصویر عجیب تورم در ونزوئلا: یک کیف پول برای خرید یک کیلو مرغ

وزن کدام بیشتر است؟

مردم از خود می‌پرسند وزن کدام بیشتر است: وزن یک کیلو برنج یا اسکناس لازم برای خرید آن؟ یک کیلو برنج حدود دو و نیم میلیون بولیوار قیمت دارد. اسکناس‌های جدید را"بولیوار با ثبات" نام نهاده‌اند. اما این نخستین اصلاح پولی و ارزی نیست که توسط دولت ونزوئلا اجرا می‌شود. کارشناسان در موفقیت این اصلاحات نیز تردید جدی دارند.

تصویر عجیب تورم در ونزوئلا: یک کیف پول برای خرید یک کیلو مرغ

ارزش آن را دارد؟

قیمت یک بسته پوشک بچه تا کنون ۸ میلیون بولیوار بود. بر اساس اصلاح پول کشور، بهای همین بسته پوشک از این پس ۸۰ بولیوار است. مردم یاد اصلاحات پولی و ارزی ده سال پیش ونزوئلا می‌افتند. در آن هنگام نیز دولت سه صفر از پول حذف کرده و اسم اسکناس جدید را"بولیوار قوی" گذاشته بود. حال"بولیوار باثبات" جایگزین پول بی ارزشی به نام"بولیوار قوی" می‌شود.

تصویر عجیب تورم در ونزوئلا: یک کیف پول برای خرید یک کیلو مرغ

و حکایت پنیر

بهای یک کیلو پنیر ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار بولیوار است. بر اساس اسکناس‌های جدید، ۷۵ بولیوار. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که تورم و گرانی همچنان افزایش یابد. به باور آن‌ها اصلاح پول و ارز کشور، درد مردم و اقتصاد بحران‌زده ونزوئلا را درمان نخواهد کرد.

تصویر عجیب تورم در ونزوئلا: یک کیف پول برای خرید یک کیلو مرغ

فرار مردم

این نخستین بار نیست که مردم ونزوئلا ناگزیر به فرار از کشور می‌شوند. این بار اما موضوع مربوط به فرار ثروتمندان نمی‌شود. شهروندان تهیدست ونزوئلا به علت بیکاری، تورم و کمبود کالاهای ضروری ناگزیر به ترک کشور هستند. سازمان ملل از دو میلیون آواره سخن می‌گوید. رقمی که حتی می‌تواند بیشتر شود. مردم به کلمبیا و به برزیل پناه می‌برند.