استقبال عربستان از قطعنامه شورای حکام؛ ایران: دوربین‌ها را خاموش و سانتریفیوژهای پیشرفته نصب می‌کنیم

19/03/1401 11:26 ق.ظ

دولت ایران اعلام کرد که در واکنش به «رفتار غیر سازنده آژانس و تصویب قعطنامه» گام های عملی متقابلی را اتخاذ خواهد کرد.

دولت ایران اعلام کرد که در واکنش به «رفتار غیر سازنده آژانس و تصویب قعطنامه» گام های عملی متقابلی را اتخاذ خواهد کرد. یک روز پس از صدور قطعنامه‌ انتقادی توسط شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه فعالیت‌های اتمی ایران، وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای از عزم این کشور برای واکنش عملی به این قطعنامه خبر داد.

قطعنامه دیروز آژانس انرژی اتمی با ۳۰ رای موافق از مجموع ۳۵ رای این شورا صادر شد. چین و روسیه با این قطعنامه مخالفت کردند و سه کشور هند، پاکستان و لیبی نیز به آن رای ممتنع دادند.

سفر گروسی به اسرائیل در آستانه نشست شورای حکام؛ بنت ایران را به فریب دادن جامعه جهانی متهم کرد در بیانیه امروز وزارت خارجه ایران آمده است: «تصویب قطعنامه یادشده که بر اساس گزارش شتابزده و غیر متوازن مدیرکل آژانس و مبتنی بر اطلاعات دروغین و ساختگی رژیم صهیونیستی صورت گرفته است، نتیجه ای جز تضعیف روند همکاری و تعاملات جمهوری اسلامی ایران با آژانس در بر نخواهد داشت.»

این بیانیه همچنین به واکنش عملی ایران به این قطعنامه اشاره کرده است و از «غیرفعال کردن دوربین‌های فرا پادمانی و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته» به عنوان دو اقدام عملی در برابر ٰ«رویکرد غیرسازنده آژانس» نام برده است. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

اگه امسال هم حجاج ج ا رو راه نده ی لطفی کرده به جیب مردم ایران وممنون میشیم ازش این حرفها همه هوشه باش جاهلانه بعداز عروسی عقد حکومت جاهلیت فاحشه فرقه فارسیسم با صلیبچیهای استعمارجهانی از مترسکهای حکومتهای اعراب منطقه، کاو سامری صلیبچیهای استعمارجهانی است. خوب کاری میکند کسی که به ما نریده بود کلاغ کون‌ دریده بود اخه عربستان را چه به این گوه خوری ها 😡😡😡😡

چقدر جدیدا زرد شدید، حس میکنم رفتید زیر مجموعه ایندیپندت فارسی با مالکیت سعودی شدید

استقبال عربستان از تصمیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایرانعربستان سعودی از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران استقبال کرد. - خبرگزاری آناتولی

آمریکا بخشی از نفت ایران را برداشت؛ یونان حکم مصادره را لغو کرددر فاصله حکم دو دادگاه یونان در مصادره و عدم مصادره نفت ایران، آمریکا بخشی از نفت ایران را برداشت. تا اينها باج ندن كه اون حرومزاده ها باج خواهي نميكردن😡 دنیا ،دنیای زور و قدرته،دیپلماسی بدون قدرت یعنی پشم پس باید قوی بود شما حرامزاده ها دزدی خودتون رو مثل بی بی سی میگید برداشت. ما حقمون میگیریم میگید دزدی. دزد شمایید بی پدرها

سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد دلاری عربستان برای مقابله با پیری؛ شرکت بن‌سلمان داروی عمر طولانی را می‌یابد؟خاندان سلطنتی عربستان سعودی با تاسیس یک سازمان غیرانتفاعی قصد دارد سالانه ۱ میلیارد دلار از ثروت نفتی خود را برای حمایت از تحقیقات پایه‌ای در مورد پیری و یافتن راه‌هایی برای افزایش عمر شهروندانش هزینه کند.

اسرائیل: در صورت تداوم فعالیت‌های اتمی، قدرت‌های جهانی پرونده ایران را به شورای امنیت بازگردانندنفتالی بنت ضمن استقبال از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس علیه ایران می‌گوید، اگر ایران به فعالیت‌های خود ادامه دهد، قدرت‌های بزرگ باید پرونده ایران را به شورای امنیت بازگردانند. چرا حکومت اسراییل که مرتب به خاک کشورهای همسایه خود تجاوز نظامی میکند و حقوق غیر یهودیان را ‌ برابر حقوق یهودیان رسمی نمیشناسد اجازه بازرسی آژانس را هرگز نداده و کسی حق سوال در مورد تاسیسات اتمی و بمب‌های اتمی اسراییل را ندارد! رو که ندارند سنگ پای قزوین است. شاد باشید. حمید رفیع تعیین تکلیف نفتالی بنت برای قدرت‌های بزرگ!

آمریکا و سه کشور اروپایی پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران را به آژانس تحویل دادندآمریکا و سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه پیش‌نویس قطعنامه خود درباره لزوم همکاری بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به شورای حکام این نهاد نفت السعود اتش خواهد گرفت ..

آمریکا و اروپا قطعنامه انتقادی علیه ایران را رسما به شورای حکام آژانس ارائه کردندآمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه روز سه‌شنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ انتقاد از جمهوری اسلامی به دلیل «بی‌پاسخ گذاشتن» پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به شورای حکام ارائه کردند.

Send

یک روز پس از صدور قطعنامه‌ انتقادی توسط شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه فعالیت‌های اتمی ایران، وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای از عزم این کشور برای واکنش عملی به این قطعنامه خبر داد.

قطعنامه دیروز آژانس انرژی اتمی با ۳۰ رای موافق از مجموع ۳۵ رای این شورا صادر شد. چین و روسیه با این قطعنامه مخالفت کردند و سه کشور هند، پاکستان و لیبی نیز به آن رای ممتنع دادند.

سفر گروسی به اسرائیل در آستانه نشست شورای حکام؛ بنت ایران را به فریب دادن جامعه جهانی متهم کرد

در بیانیه امروز وزارت خارجه ایران آمده است: «تصویب قطعنامه یادشده که بر اساس گزارش شتابزده و غیر متوازن مدیرکل آژانس و مبتنی بر اطلاعات دروغین و ساختگی رژیم صهیونیستی صورت گرفته است، نتیجه ای جز تضعیف روند همکاری و تعاملات جمهوری اسلامی ایران با آژانس در بر نخواهد داشت.»

این بیانیه همچنین به واکنش عملی ایران به این قطعنامه اشاره کرده است و از «غیرفعال کردن دوربین‌های فرا پادمانی و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته» به عنوان دو اقدام عملی در برابر ٰ«رویکرد غیرسازنده آژانس» نام برده است.

در بخشی از این بیانه با بیان اینکه « ایران در حال حاضر از شفاف ترین برنامه صلح آمیز هسته ای در میان کشورهای عضو آژانس برخوردار است.» آمده است:«ظاهرا برخی یادشان رفته که تمام موضوعات گذشته یکبار و برای همیشه در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ توسط شورای حکام بسته شد.»

بیانیه ۴ کشور غربی : قطعنامه پیامی صریح برای ایران است

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز چهارشنبه با اکثریت آراء قطعنامه‌ای علیه ایران به تصویب رساند و از این که ایران به پرسش‌های آژانس در مورد ذرات اورانیوم یافت شده در سه مکان هسته‌ای اعلام نشده خود پاسخ روشنی نداده است، انتقاد کرد.

پس از صدور این قطعنامه وزارت‌خانه‌های خارجه آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک، از ایران خواستند تا به تعهدات قانونی خود عمل کند و با آژانس همکاری کند.

در این بیانیه آمده است که رای اکثریت قاطع آرا در تصویب این قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیامی صریح برای ایران است که باید به تعهدات پادمانی خود عمل کند و شفاف‌سازی‌های فنی معتبری درباره موضوعات پادمان باقی‌مانده ارائه کند.

استقبال اسرائیل و عربستان از صدور قطعنامه علیه ایران

نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل و بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل هر دو در پیام‌هایی جداگانه از قطعنامه دیروز شورای حکام استقبال کردند. بنت گفته است که در صورت تداوم فعالیت‌های ایران قدرت‌های بزرگ باید پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ببرند.

وزیر دفاع اسرائیل نیز ایران را خطری برای صلح در منطقه و جهان توصیف کرد و گفت:«علاوه بر محکومیت، باید گام‌های ملموسی بردارد. هر دوربین نظارتی که خاموش می‌شود باید به آن با تحریم‌های دیپلماتیک و اقتصادی پاسخ داد.»

نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز ایران را متهم کرد که همچنان به رویکرد غیرشفاف در خصوص برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد و تاکید کرد: « ایران از صبر و حسن نیت کشورهای عضو برجام برای توسعه برنامه هسته‌ای خود سوء‌استفاده می‌کند.»

توییت خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران

در ادامه واکنش‌های ایران، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در توییتی نوشت:« آمریکا و سه کشور اروپایی با تلاش برای پیشبرد یک قطعنامه برآمده از سوء محاسبه و مشاوره غلط علیه کشوری با شفاف‌ترین برنامه هسته ای صلح آمیز در جهان، اغراض کوته‌ بینانه خود را فراتر از اعتبار آژانس قرار دادند.»

خطیب زاده در ادامه توییت خود افزوده است که «بانیان این قطعنامه مستقیما مسئول تبعات بعدی هستند. پاسخ ایران قاطع و متناسب است.»

واکنش منفی نماینده روسیه به صدور قطعنامه علیه ایران

از میان ۳۵ کشور حاضر در شورای حکام، روسیه و چین تنها کشورهایی بودند که به قطعنامه این شورا علیه ایران رای منفی دادند. «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در حساب توئیتری خود و در واکنش به تصویب این قطعنامه گفت: «منطق پشت این کار کم و بیش قابل فهم است. آیا این قطعنامه باعث بهبود همکاری بین تهران و آژانس اتمی می‌شود؟ و دوم این که آیا تصویب قطعنامه یاد شده به نهایی شدن مذاکرات وین کمک خواهد کرد؟ در هر دو مورد پاسخ‌ها منفی است. پس برای چه این قطعنامه را صادر کردید؟»

هم‌رسانی این مطلب: