تضعیف پارلمان از طریق تحدید و تهدید احزاب؛ خامنه‌ای و خلع ید مجلس شورای اسلامی

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 65 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

نظام «ولایت فقیه»، چه در زمان رهبری آیت‌الله خمینی و چه در زمان آیت‌الله خامنه‌ای، به دلیل اعتقاد به الهی بودن حق حکمرانی، نظام حزبی مطلوب را «نظام تک‌حزبی» به منظور آمریت بر جامعه دانسته‌اند. گزارش پژمان تهوریPTahavori 👇 راستی_آزمایی خامنه_ای احزاب

موضوع همه این گزارش‌ها علی خامنه‌ای، یکی از مرموزترین رهبران جهان است. از زندگی شخصی او کمتر چیزی گفته می‌شود و به جز پسرش «مجتبی» که در سال‌های اخیر نامش مطرح شده، کمتر نام، تصویر و گفته‌ای از خانواده‌اش رسانه‌ای شده است. اما این ابهام رازآلود تنها مختص زندگی شخصی و خانوادگی او نیست؛ ۲۸ سال پس از نشستن روی کرسی بالاترین فرد نظام در جمهوری اسلامی، با انتشار چند ویدیوی کوتاه، رازی درباره رهبری او برملا و مشخص شد که انتخابش به عنوان رهبر، موقت بوده است.

تجربه «حزب جمهوری اسلامی» در دوره حکومت خمینی نمونه ملموس این طرز فکر است؛ این طرز فکر البته پس از آنکه با واقعیت مواجه شد و تشکیل یک حزب فراگیر ایدئولوژیک در ایران را ناممکن یافت، عملا در دوران رهبری خامنه‌ای راهی دیگر در پیش گرفت: تشکیل ائتلافی از احزاب که در واقع هیات‌ها و محفل‌های سیاسی بودند و قدر مشترک‌شان همسویی با یک ایدئولوژی و فکر مشترک به شمار می‌رفت.

خامنه‌ای با تاکید بر اینکه «اینها را تحزب نمی‌دانم، اینها روش‌های غلط سیاسی است که در دنیا هم رایج است»، تعریف خود از نظام حزبی مطلوبش را چنین توضیح می‌دهد: «حزب مطلوب عبارت است از یک تشکیلاتی که نقش راهنمایی و هدایت آحاد مردم را به سمت یک آرمان‌هایی ایفا می‌کند.

اما در نظام ولایت فقیه که حق انتخاب شدن تنها در اختیار گروهی محدود و بسته است، احزاب در خدمت یک کارکرد مرکزی یعنی جهت‌دهی به آرا هستند. از این رو، ایجاد رقابت سیاسی از طریق بالا بردن مشارکت سیاسی امری بلاموضوع در نظام ولایت فقیه است؛ چرا که اساسا انتخابات در این نظام به معنی رقابت دموکراتیک نیست. و همچنین آزادی بیان و آزادی فعالیت سیاسی و حزبی وجود نداشته که احزاب بتوانند کارکرد خود را ایفا کنند.

شکل گیری خلق‌الساعه ائتلاف‌های سیاسی با کارکرد انتخاباتی، به جای وجود احزاب فراگیر، مجالسی کم‌وبیش یک‌دست پدید آورده و سبب شده تا نه کسی در برابر عملکرد مجلس پاسخگو باشد و نه نمایندگان به مطالبات مردم اهمیتی بدهند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

گزارش مرکز آمار از روند تضعیف عدالت اجتماعی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

باراک اوباما: ادعاهای تقلب در انتخابات دمکراسی را تضعیف می‌کند - BBC News فارسیباراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا چهره های ارشد حزب جمهوری خواه را متهم کرده است که با همراهی کردن با دونالد ترامپ در رد نتیجه انتخاباتی که بازنده آن اعلام شد مشغول تضعیف دمکراسی هستند. آقای بایدن روز شنبه با توجه به شمارش بخش اعظم آرا از سوی سازمان های معتبر خبری برنده انتخابات معرفی شد اما رئیس جمهور کنونی آمریکا با طرح ادعای تقلب و شکایات متعدد در دادگاه ها از پذیرش آن خودداری کرده است. باراک ... خورد با صدای_جمهوری_اسلامی_ایران_از_لندن خود تقلب در انتخابات چطور؟ ترامپ نباید روی این زمین پر از مین خطرناک میرفت. بخصوص بمحض مطلع شدن از ارسال فرم پستی رأی به اکثریت مردم بدون توجه به تقاضای ممهور به امضائشان و مستند به شماره ملی، کارت هویت، و آدرس مشخص آنها. خب مقاومت کافی نکرد و اما عبرتی گرفت عالی: «اثبات تقلب بمراتب مشکلتر از ارتکابشه.»!🤥
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

صدیقی: طالبان تلاش دارند تا نظام افغانستان را در سطح ملی و جهانی تضعیف کندصدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 30 دسامبر اعلام کرد، طالبان تلاش دارند تا نظام این هرنظام با خیانت دروغ دزدی رشوه غصب زورگوی ووووو تضعیف میشود این هاهم اعمال خود حوکمت داران است
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

وزیر دفاع ترکیه: تحریم‌های آمریکا اعتماد در ناتو را تضعیف می‌کندوزیر دفاع ترکیه گفته است، تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه تمامی ارزش‌های ائتلاف با واشنگتن را متزلزل می‌کند. هدف ناتو مقابله با روسیه است کسی که از روسیه اسلحه خریده ناتو رو ضعیف کرده زیادی هم زبل بازی درآوردن کار خوبی نیست! اونوقت از اینجا رونده و از اونجا مونده میشی دیگه ببم جان! مثل بچه آدم رفتار کردن خیلی منطقیتره تا بخواهی با همه ببندی و آخر سر؛ سرت بیکلاه بمونه! اتحادیه اروپا هم جا داره الان چپقی چاق کنه از اردوغان!!!
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

سازمان ملل متحد می‌گوید همه‌گیری کووید-۱۹ حقوق بشر را در سراسر جهان تضعیف کرده استسازمان ملل متحد می‌گوید همه‌گیری کووید-۱۹ حقوق بشر را در سراسر جهان تضعیف کرده است این همه‌گیری در جهان تاکنون دست‌کم ۶۸ میلیون نفر را مبتلا کرده و جان ۱.۵ میلیون نفر را گرفته است. 42 سال است که کرونای ولایت فقیه حقوق انسانی را در ایران تضعیف کرده
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »