تذکر خامنه ای به ظریف پس از ملاقات دردسرساز کاترین اشتون در تهران

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 81 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ظریف در کتاب راز_سر_به_مهر؛ امروز در شرایطی عازم دور دوم مذاکرات_هسته‌ای می‌شوم که پیروزی‌ها شکست جلوه داده می‌شود،دستگاه سیاست خارجی در ذلت ساختاری به سر می‌برد و به جای تقدیر از وزیر امور خارجه و همکارانش، توبیخ می‌شویم. راستی_آزمایی

اسفند ۱۳۹۲ چند ماه پس از توافق موقت اتمی ژنو که به توقف تحریم‌های اتمی و آزاد شدن برخی از دارایی‌های مسدود شده ایران منجر شد، «کاترین اشتون» مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مشغول مذاکرات اتمی همراه با جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ بود، سفری دو روزه به ایران داشت. خانم اشتون در روز هشتم مارس که روز جهانی زن است، در تهران به سر می‌برد و رخدادی در سفارت اتریش در تهران که وی در آن حضور داشت، «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه وقت را تا مرز استعفا سوق داد.

این ملاقات بدون اطلاع و هماهنگی با وزارت امور خارجه که میزبان رسمی خانم اشتون بود، انجام شده بود؛ اما دیداری غیرمرسوم محسوب نمی‌شد. مثلا روسای جمهوری ایران در سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی با خاخام‌های یهودی ضد صهیونیسم دیدار می‌کنند و بابت این ملاقات‌های همیشگی از سوی دولت میزبان توبیخ نمی‌شوند؛ اما در جمهوری اسلامی به روایت ظریف، وضعیت به گونه‌ای دیگر است:

ظریف در ادامه نامه استعفا نوشته است که این مقام ارشد امنیتی بر خلاف گزارش شورای عالی امنیت ملی درباره دیدار اشتون با زنان ایرانی، در گزارش مکتوب خود ادعا کرده است که قبل از انجام این دیدار به وزارت خارجه و پلیس دیپلماتیک هشدار داده بوده و این گزارش به رویت آیت‌الله «علی خامنه‌ای» هم رسانده شده بود؛ «نامه سراپا کذب باعث تکدر خاطر مقام معظم رهبری و تذکر شدید به اینجانب می‌شود.»

یک روز قبل از ترک تهران و آغاز مذاکرات وین «عباس عراقچی»، معاون وقت وزارت خارجه با سفیر آلمان در تهران دیدار کرد و به وی گفت که «دکتر ظریف از دیدار ناراحت است و از لحاظ داخلی هم تحت فشار سنگین داخلی قرار دارد؛ لذا هنوز متقاعد نشده است که شام کاری قبل از شروع مذاکرات بین ایشان و خانم اشتون چقدر می‌تواند مفید باشد و با توجه به برگزاری دیدار در اقامتگاه سفیر اتریش، بعید است دورهای بعدی مذاکرات در وین برگزار شود.

کتاب راز سر به مهر می‌گوید به جای ضیافت شام، دیداری صبح روز بعد میان اشتون و ظریف برگزار شد: «پس از بیان تند دکتر بلافاصله چهره درهم کشیده وی تغییر یافت و از موضعی تدافعی سعی در توجیه دیدار تهران نمود.» در کتاب مشخص نیست واکنش ظریف و همکاران او به توضیح ساده و صادقانه اشتون چه بوده است، اما راز سر به مهر اصرار دارد که هیات ایرانی در این دیدار با تندی و تلخی با اشتون روبه‌رو شد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

برگزاری تجمعی در واشنگتن در حمایت از بازداشت‌شدگان یورش ششم ژانویه به کنگرهکمیته‌ای متشکل از هفت نماینده دموکرات و دو جمهوریخواه، که همگی توسط مجلس نمایندگان برگزیده شده‌‌اند، در حال تحقیق درباره پرونده یورش ۶ ژانویه به کنگره هستند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

کاهش تدریجی ابتلا و فوت ناشی از کرونا در کشور / نگرانی از سویه 'لامبدا'کاهش تدریجی ابتلا و فوت ناشی از کرونا در کشور وزارت بهداشت: خوشبختانه در روزهای اخیر،شاهد کاهش تدریجی موارد ابتلا،بستری و فوت ناشی از بیماری کرونا هستیم. هرچند که این توزیع در همه استان‌ها یکسان نیست،اما اکثر استان‌ها به مرحله‌ای از آرامش دست پیدا می‌کنند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

عضویت ایران در پیمان شانگهای؛ آیا تهران ناامید از تحریم‌زادیی غرب به شرق پناه برد؟ایران از پذیرش در خواست عضویت دائم خود در بلوک تحت رهبری چین و روسیه استقبال کرد؛ چرخشی به سمت شرق که آن را به معنای باز شدن درهای بازارهای بزرگ آسیایی و غلبه بر تحریم‌های اقتصادی غرب و به ویژه آمریکا می‌داند. ایران به کسیپناه نمی‌برد، همه فرانسه وآلمان واکراین نیستند جناب
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

امانوئل مکرون در اعتراض به معامله زیردریایی سفیران فرانسه را از آمریکا و استرالیا فراخواند🔺 امانوئل مکرون در اعتراض به معامله زیردریایی سفیران فرانسه را از آمریکا و استرالیا فراخواند ◾ سخنگویان شورای امنیت ملی کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا فرانسه را «دیرینه‌ترین شریک واشنگتن» خواندند. ⬇ بیشتر بخوانید: اینجور حرکتها و فقط نمایش رسانه ای است... مثلا استرالیا چه گوهی میخواد با زیر دریایی اتمی بخوره؟ کل اقتصاد معدن و انرژی و کشاورزی استرالیا وابسته به چین... با همین خبر قیمت سنگ آهن استرالیا ۱۰٪ افت کرده... قرارداد توتال خرید هواپیما و بازار خودرو ایران دست فرانسه بود مثل گوسفندی که میوفته دنبال الاغ افتاد دنبال ترامپ بازار بزرگ ایران رو از دست داد حالا حقش هست فرانسه هیچ گهی نمیتواند بخورد
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

فوت یکی از والدین ۵۱ هزار کودک ایرانی در اثر ابتلا به کرونا
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

فدراسیون بین المللی خبرنگاران: ۱۵۳ رسانه در افغانستان «به اجبار» دست از کار کشیده‌انددر حالی که تنها شش هفته از روی کار آمدن طالبان می‌گذرد، فدراسیون بین المللی خبرنگاران می‌گوید در همین مدت کوتاه ۱۵۳ رسانه در افغانستان اجباراً دست از کار کشیده‌‌اند و هزاران تن از فعالان این عرصه بیکار شده‌اند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »