تحلیل کارشناسان؛ چرا تغییرات اقلیمی بر خاورمیانه از ایران تا سوریه تبعات مضاعفی دارد؟

25/07/1400 06:46:00 ب.ظ

تحلیل کارشناسان؛ چرا تغییرات اقلیمی بر خاورمیانه از ایران تا سوریه تبعات مضاعفی دارد؟

گرمایش و تغییرات آب و هوایی, انتشار گازهای گلخانه‌ای

تحلیل کارشناسان؛ چرا تغییرات اقلیمی بر خاورمیانه از ایران تا سوریه تبعات مضاعفی دارد؟

کارشناسان معتقدند که بحران آب و هوایی تهدیدی مضاعف برای کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود؛ چنان که ضمن کاهش درآمدهای نفتی به دلیل تشدید همگرایی جهانی به سوی تولید انرژی‌های پاک، با تشدید افزایش دمای هوا این منطقه را غیرقابل سکونت خواهد کرد.

نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهوری قبرس در این کنفرانس گفت: «منطقه ما به عنوان کانون جهانی تغییرات اقلیمی طبقه‌بندی شده است.» اشاره او به گزارش اخیر سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل متحد بود که تصریح کرده است: « منطقه پُرآفتاب شرق مدیترانه و خاورمیانه، منطقه بسیار آسیب‌پذیری است.» اما در آستانه برگزاری کنفراس تغییرات اقلیمی گلاسکو(کوپ۲۶) برخی کشورهای «بسیار آسیب‌پذیر» این منطقه همچون ایران، عراق، لیبی و یمن هنوز زیر بار الحاق نهایی و رسمی به پیمان آب و هوایی پاریس نرفته‌اند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

وزیر خارجه عربستان در آمریکا؛ شاهزاده سعودی در مورد ایران با بلینکن و مالی گفت‌وگو کردآنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت: شراکت قوی بین ایالات متحده و عربستان سعودی وجود دارد. ما متعهد به دفاع از پادشاهی هستیم. کارهای زیادی داریم که با هم در زمینه مسائل مختلف بسیار مهم انجام دهیم؛ از تغییرات اقلیمی گرفته تا انرژی، از در گیری‌های یمن تا مسايل مربوط به ایران. آمریکااین گاو شیرده رو میدوشه، میگه واسه جلوگیری از برنامه اتمی ایران میدوشمت،اینم با اجازه آمریکا مخالفانش رو اره میکنه،میگه واسه جلوگیری از برنامه اتمی ایران اره میکنم،جالب اینکه همه میدونند برنامه اتمی ایران فقط یه بهانه است واسه دوشیدن این و سرکوب کردن اون،حتی خودشونم میدونن شيداى_همدانى_را_آزاد_كنيد

گفتگو با مجید گلپور، مشاور اتحادیه اروپا؛ نقش تحولات منطقه‌ بر برجام و دعوت نماینده اتحادیه به تهرانمجید گلپور، پژوهشگر و مشاور اتحادیه اروپا، معتقد است که شرایط جدید منطقه خاورمیانه و تحولات افغانستان، دولت ابراهیم رئیسی را مجاب کرده تا از سرگیری مذاکرات پسا برجامی را جدی بگیرد.

یک نماینده مجلس ایران: مذاکرات هسته‌ای روز پنجشنبه در بروکسل از سرگرفته می‌شودعلاوه بر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز بهروز محبی نجم‌آبادی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس ایران نیز در صفحه توئیتر خود نوشته است که مذاکرات هسته‌ای این هفته از سر گرفته می‌شود. گوه اضافی خورده مملکت بی صاحب شده هر کسی برای خودش تایم میده

همه چیز درباره 'دوز سوم'یک متخصص ویروس‌شناسی با بیان اینکه دو تا چهار هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن، بدن به بالاترین حد ایمنی می‌رسد، گفت: آنتی بادی ناشی از واکسن‌ها معمولا تا ۶ ماه دوام دارد و پس از آن به تدریج میزان آنتی بادی در بدن کاهش می‌یابد. چرا راستش را نمی گید که سینو فارم چینی به درد نخور است . کلی پول به چین دادید و حالا هیچ . روز از نو روزی از نو .

صادرات ایران به روسیه از مسیر دریای خزر برای اجتناب از آذربایجانبا وجود کاهش ظاهری تنش‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان پس از تماس تلفنی اخیر وزرای خارجه دو کشور، مقامات ایران اعلام کردند از این به بعد از

بورل: آماده دیدار با مذاکره‌کنندگان ایران هستم اما وقت رو به پایان استبه‌رغم اظهارات صریح مقامات جدید ایران مبنی بر این‌که عجله‌ای برای بازگشت به مذاکرات ندارند و با در پیش گرفتن رویکرد تعامل با شرق پرونده هسته‌ای را از ✌❤🇮🇷🇮🇷🇮🇷 بد جوری به قد قد افتادی ها

شرکت‌کنندگان در کنفرانس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی در شرق مدیترانه و خاورمیانه که هفته گذشته برگزار شد، بر سر کوتاهی کشورهای این منطقه که سال‌هاست درگیر بحران‌هایی از جمله جنگ و مهاجرت بوده‌اند، در مقابله با گرمایش هوا توافق داشتند.اشتراک چاپ شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان سعودی، با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، و رابرت مالی نماینده ویژه این وزارتخانه در امور ایران، دیدار کرد.Aa انریکه مورا، معاون سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای به دعوت علی باقری، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران به تهران سفر کرده است.Aa یک نماینده مجلس ایران روز یکشنبه پس از نشست غیرعلنی نمایندگان با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه گفت که مذاکرات نیمه‌کاره تهران با کشورهای باقی‌مانده در برجام درباره راه‌های احیای این توافق روز پنجشنبه از سر گرفته می‌شود.

نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهوری قبرس در این کنفرانس گفت: «منطقه ما به عنوان کانون جهانی تغییرات اقلیمی طبقه‌بندی شده است.» اشاره او به گزارش اخیر سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل متحد بود که تصریح کرده است: « منطقه پُرآفتاب شرق مدیترانه و خاورمیانه، منطقه بسیار آسیب‌پذیری است. بر اساس گزارش ها، شاهزاده فیصل بن فرحان در دیدار با رابرت مالی، که در نمایندگی دیپلماتیک ریاض در واشنگتن برگزار شد، درباره برنامه هسته ای ایران و اقدامات این کشور در منطقه گفت‌وگو کردند.» اما در آستانه برگزاری کنفراس تغییرات اقلیمی گلاسکو(کوپ۲۶) برخی کشورهای «بسیار آسیب‌پذیر» این منطقه همچون ایران، عراق، لیبی و یمن هنوز زیر بار الحاق نهایی و رسمی به پیمان آب و هوایی پاریس نرفته‌اند. گفتگو درباره اوضاع افغانستان،‌ از سرگیری روابط ایران و اتحادیه اروپا و بازگشت دوباره اینستکس و نهایتا گفتگو درباره برجام. جفری ساکس، رئیس شبکه راهکارهای توسعه پایدار سازمان ملل، نیز در حاشیه این کنفرانس به خبرگزاری فرانسه گفت: «مشکلات زیادی در این منطقه وجود دارد چون از یک سو خاورمیانه مرکز تولید انرژی‌های فسیلی است که ما ناچاریم تولید آنها را متوقف کنیم و از سوی دیگر این منطقه روز به روز خشک‌تر می‌شود و پس از تجربه سال‌ها جنگ نظامی و تنش سیاسی بر سر منابع نفتی، اکنون سراسر آن درگیر تنش‌های آبی و جابجایی اجباری جمعیت است. در عین حال، بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، رابرت مالی سفر به سه کشور امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی را از روز جمعه ۲۳ مهر آغاز می کند و محور این سفر که تا بیست و نهم مهرماه ادامه خواهد داشت، بررسی اقدامات تهران در منطقه و گفت‌وگو درباره تلاش‌ها برای متقاعد کردن ایران به بازگشت به اجرای کامل برجام است.» استاد دانشگاه کلمبیا در نیویورک تاکید کرد: «باید یک تحول عظیم در منطقه ایجاد شود تا این منطقه پرآفتاب به مرکز تولید انرژی خورشیدی و اقتصاد سبز جهان تبدل بشود. علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس ایران نیز پس از نشست غیرعلنی مجلس با حسین امیرعبداللهیان گفت: «وزیر امور خارجه درباره مذاکرات هسته‌ای به صراحت اعلام کرد که سیاست جمهوری اسلامی اقدام در برابر اقدام و عمل در برابر عمل است.

» آقای ساکس خاطر نشان کرد که مطابق فرضیه‌ای، تغییرات آب و هوایی یکی از عوامل محرک جنگ داخلی سوریه بوده چرا که در وقوع خشکسالی بی‌سابقه بیش از یک میلیون کشاورز را به شهرها کوچاند و موجب تقویت فشار اجتماعی برای رخداد قیام سال ۲۰۱۱ شد. در ابتدای این دیدار آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: «شراکت قوی بین ایالات متحده و عربستان سعودی وجود دارد. البته دولت بایدن همچنان قصد دارد در منطقه بدون نیروهای نظامی حاضر باشد. لوران فابیوس، وزیر خارجه سابق فرانسه نیز در سخنرانی خود در این کنفرانس گفت:«آتش سوزی‌های فاجعه‌بار در قبرس، یونان، ترکیه، اسرائیل و لبنان، درجه حرارت بیش از ۵۰ درجه سانتیگرادی در کویت، عمان، امارات عربی متحده، عربستان سعودی، عراق و ایران و خشکسالی در ترکیه و تنش آبی در کشورهای مختلف منطقه به ویژه اردن، صحنه‌هایی از یک فیلم سینمایی غیرواقعی نیستند بلکه تراژدی واقعی و کاملا ملموس هستند.» آقای فابیوس نیز مانند دیگر سخنرانان این کنفرانس هشدار داد که با ادامه از میان رفتن زمین‌های کشاورزی و افزایش تنش‌های آبی، منطقه خاورمیانه آبستن درگیری‌ها و خشونت‌های آتی است. کارهای زیادی داریم که با هم در زمینه مسائل مختلف بسیار مهم انجام دهیم؛ از تغییرات اقلیمی گرفته تا انرژی، از درگیری‌های یمن تا مسايل مربوط به ایران. یوس للیولد، متخصص هلندی نیز هشدار داد که مطابق برآوردهای انجام شده، با ادامه روند موجود انتشار گازهای گلخانه‌ای، احتمال افزایش ۶ درجه سانتیگرادی دمای هوای کره زمین وجود دارد که این افزایش دما در منطقه خاورمیانه بیشتر خواهد بود، به طوری که دمای این منطقه به حدود ۶۰ درجه سانتیگراد در تابستان خواهد رسید و عملا امکان زندگی در این منطقه را از بین خواهد رفت. ترکیه ای که قصد بازسازی امپراطوری عثمانی را دارد و می بینیم که در بسیاری از سرزمین های این منطقه از جمله افغانستان حضوری مهم و موثر دارد. به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید قبرس به عنوان نزدیکترین عضو اتحادیه اروپا به خاورمیانه، در تلاشی بین‌المللی با مشارکت ۲۴۰ دانشمند در تدارک برنامه اقدامی ۱۰ ساله برای مقابله با تغییرات اقلیمی در منطقه خاورمیانه است؛ برنامه‌ای که قرار است در کنفرانس سال آینده تغییرات آب و هوایی در شرق مدیترانه و خاورمیانه ارائه شود.» عربستان سعودی بیش از شش ماه است که مذاکراتی با هدف عادی سازی روابط با جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرده است. این خبر به روزرسانی می‌شود.

البته نمایندگان کشورهای جهان نیز طی کنفرانسی در گلاسکو که از ۳۱ اکتبر تا ۱۲ نوامبر برگزار خواهد شد، برای حصول توافق در مورد برنامه‌ای دقیق‌ با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای گردهم خواهند آمد. با این حال، گرتا تونبرگ، نوجوان سوئدی فعال در زمینه محیط‌ زیست روز شنبه و پیشاپیش از نتیجه‌بخش بودن این کنفرانس ابراز ناامیدی کرد. با این حال وزیر امور خارجه سعودی در مصاحبه ای، مذاکرات اخیر ریاض و تهران را که با میانجیگری دولت عراق در بغداد انجام شده و در حال پیگیری است، «جدی» و رویکرد طرف ایرانی را «دوستانه» توصیف کرد. این پیچیدگیها چشم انداز نویی از ده سال آینده خاورمیانه برایمان ترسیم می کند. او پیش‌بینی کرد که با وجود ایراد سخنرانی‌های جذاب از سوی رهبران جهان و طرح وعده‌های جذاب، اقدامی جدی برای بهبود شرایط زیست محیطی کره زمین صورت نخواهد گرفت. با این حال، او از رهبران جهان خواست تا در مورد شرایط حاد زیست محیطی کره زمین «صادق» باشند. وزیر امور خارجه عربستان در ادامه این گفت‌وگو با اذعان به عدم حصول پیشرفت‌هایی زیاد در این مذاکرات که یک نوبت آن پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری ایران صورت گرفته، گفت رویکرد ایرانی‌ها دوستانه بوده و فعلا این مذاکرات در فازی که او «اکتشافی» نامید قرار دارد. هم‌رسانی این مطلب: . به این ترتیب، می توان گفت که این پیچیدگیها چشم انداز نویی از ده سال آینده خاورمیانه برایمان ترسیم می کند.