گرمایش و تغییرات آب و هوایی, انتشار گازهای گلخانه‌ای, بحران زیست محیطی, وضعیت اضطرار اقلیمی, کنفرانس تغییرات اقلیمی گلاسکو (کوپ ۲۶)

گرمایش و تغییرات آب و هوایی, انتشار گازهای گلخانه‌ای

تحلیل کارشناسان؛ چرا تغییرات اقلیمی بر خاورمیانه از ایران تا سوریه تبعات مضاعفی دارد؟

تحلیل کارشناسان؛ چرا تغییرات اقلیمی بر خاورمیانه از ایران تا سوریه تبعات مضاعفی دارد؟

17/10/2021 06:46:00 ب.ظ

تحلیل کارشناسان؛ چرا تغییرات اقلیمی بر خاورمیانه از ایران تا سوریه تبعات مضاعفی دارد؟

کارشناسان معتقدند که بحران آب و هوایی تهدیدی مضاعف برای کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود؛ چنان که ضمن کاهش درآمدهای نفتی به دلیل تشدید همگرایی جهانی به سوی تولید انرژی‌های پاک، با تشدید افزایش دمای هوا این منطقه را غیرقابل سکونت خواهد کرد.

نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهوری قبرس در این کنفرانس گفت: «منطقه ما به عنوان کانون جهانی تغییرات اقلیمی طبقه‌بندی شده است.» اشاره او به گزارش اخیر سازمان جهانی هواشناسی سازمان ملل متحد بود که تصریح کرده است: « منطقه پُرآفتاب شرق مدیترانه و خاورمیانه، منطقه بسیار آسیب‌پذیری است.» اما در آستانه برگزاری کنفراس تغییرات اقلیمی گلاسکو(کوپ۲۶) برخی کشورهای «بسیار آسیب‌پذیر» این منطقه همچون ایران، عراق، لیبی و یمن هنوز زیر بار الحاق نهایی و رسمی به پیمان آب و هوایی پاریس نرفته‌اند.

یک میلیارد دلار کمک برای راه‌اندازی شبکه اجتماعی ترامپ | DW | 05.12.2021 کوهنورد یابنده جعبه جواهرات صاحب نیمی از آن شد | DW | 05.12.2021 باقری: از خواسته‌هایمان عقب‌نشینی نمی‌کنیم/ آمریکا گام اول را بردارد

جفری ساکس، رئیس شبکه راهکارهای توسعه پایدار سازمان ملل، نیز در حاشیه این کنفرانس به خبرگزاری فرانسه گفت: «مشکلات زیادی در این منطقه وجود دارد چون از یک سو خاورمیانه مرکز تولید انرژی‌های فسیلی است که ما ناچاریم تولید آنها را متوقف کنیم و از سوی دیگر این منطقه روز به روز خشک‌تر می‌شود و پس از تجربه سال‌ها جنگ نظامی و تنش سیاسی بر سر منابع نفتی، اکنون سراسر آن درگیر تنش‌های آبی و جابجایی اجباری جمعیت است.» استاد دانشگاه کلمبیا در نیویورک تاکید کرد: «باید یک تحول عظیم در منطقه ایجاد شود تا این منطقه پرآفتاب به مرکز تولید انرژی خورشیدی و اقتصاد سبز جهان تبدل بشود.»

آقای ساکس خاطر نشان کرد که مطابق فرضیه‌ای، تغییرات آب و هوایی یکی از عوامل محرک جنگ داخلی سوریه بوده چرا که در وقوع خشکسالی بی‌سابقه بیش از یک میلیون کشاورز را به شهرها کوچاند و موجب تقویت فشار اجتماعی برای رخداد قیام سال ۲۰۱۱ شد.لوران فابیوس، وزیر خارجه سابق فرانسه نیز در سخنرانی خود در این کنفرانس گفت:«آتش سوزی‌های فاجعه‌بار در قبرس، یونان، ترکیه، اسرائیل و لبنان، درجه حرارت بیش از ۵۰ درجه سانتیگرادی در کویت، عمان، امارات عربی متحده، عربستان سعودی، عراق و ایران و خشکسالی در ترکیه و تنش آبی در کشورهای مختلف منطقه به ویژه اردن، صحنه‌هایی از یک فیلم سینمایی غیرواقعی نیستند بلکه تراژدی واقعی و کاملا ملموس هستند.» headtopics.com

آقای فابیوس نیز مانند دیگر سخنرانان این کنفرانس هشدار داد که با ادامه از میان رفتن زمین‌های کشاورزی و افزایش تنش‌های آبی، منطقه خاورمیانه آبستن درگیری‌ها و خشونت‌های آتی است.یوس للیولد، متخصص هلندی نیز هشدار داد که مطابق برآوردهای انجام شده، با ادامه روند موجود انتشار گازهای گلخانه‌ای، احتمال افزایش ۶ درجه سانتیگرادی دمای هوای کره زمین وجود دارد که این افزایش دما در منطقه خاورمیانه بیشتر خواهد بود، به طوری که دمای این منطقه به حدود ۶۰ درجه سانتیگراد در تابستان خواهد رسید و عملا امکان زندگی در این منطقه را از بین خواهد رفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندیدقبرس به عنوان نزدیکترین عضو اتحادیه اروپا به خاورمیانه، در تلاشی بین‌المللی با مشارکت ۲۴۰ دانشمند در تدارک برنامه اقدامی ۱۰ ساله برای مقابله با تغییرات اقلیمی در منطقه خاورمیانه است؛ برنامه‌ای که قرار است در کنفرانس سال آینده تغییرات آب و هوایی در شرق مدیترانه و خاورمیانه ارائه شود.

البته نمایندگان کشورهای جهان نیز طی کنفرانسی در گلاسکو که از ۳۱ اکتبر تا ۱۲ نوامبر برگزار خواهد شد، برای حصول توافق در مورد برنامه‌ای دقیق‌ با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای گردهم خواهند آمد. با این حال، گرتا تونبرگ، نوجوان سوئدی فعال در زمینه محیط‌ زیست روز شنبه و پیشاپیش از نتیجه‌بخش بودن این کنفرانس ابراز ناامیدی کرد. او پیش‌بینی کرد که با وجود ایراد سخنرانی‌های جذاب از سوی رهبران جهان و طرح وعده‌های جذاب، اقدامی جدی برای بهبود شرایط زیست محیطی کره زمین صورت نخواهد گرفت. با این حال، او از رهبران جهان خواست تا در مورد شرایط حاد زیست محیطی کره زمین «صادق» باشند.

ادامه مطلب: euronews فارسی »

رافائل گروسی در تهران با محمد اسلامی و حسین امیرعبداللهیان دیدار کرد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که دوشنبه شب ۲۲ نوامبر برای گفتگو با مقام‌های ایرانی وارد تهران شده است، روز سه‌شنبه ۲۳ نوامبر با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی و همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.

وزیر خارجه عربستان در آمریکا؛ شاهزاده سعودی در مورد ایران با بلینکن و مالی گفت‌وگو کردآنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت: شراکت قوی بین ایالات متحده و عربستان سعودی وجود دارد. ما متعهد به دفاع از پادشاهی هستیم. کارهای زیادی داریم که با هم در زمینه مسائل مختلف بسیار مهم انجام دهیم؛ از تغییرات اقلیمی گرفته تا انرژی، از در گیری‌های یمن تا مسايل مربوط به ایران. آمریکااین گاو شیرده رو میدوشه، میگه واسه جلوگیری از برنامه اتمی ایران میدوشمت،اینم با اجازه آمریکا مخالفانش رو اره میکنه،میگه واسه جلوگیری از برنامه اتمی ایران اره میکنم،جالب اینکه همه میدونند برنامه اتمی ایران فقط یه بهانه است واسه دوشیدن این و سرکوب کردن اون،حتی خودشونم میدونن شيداى_همدانى_را_آزاد_كنيد

گفتگو با مجید گلپور، مشاور اتحادیه اروپا؛ نقش تحولات منطقه‌ بر برجام و دعوت نماینده اتحادیه به تهرانمجید گلپور، پژوهشگر و مشاور اتحادیه اروپا، معتقد است که شرایط جدید منطقه خاورمیانه و تحولات افغانستان، دولت ابراهیم رئیسی را مجاب کرده تا از سرگیری مذاکرات پسا برجامی را جدی بگیرد.

یک نماینده مجلس ایران: مذاکرات هسته‌ای روز پنجشنبه در بروکسل از سرگرفته می‌شودعلاوه بر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز بهروز محبی نجم‌آبادی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس ایران نیز در صفحه توئیتر خود نوشته است که مذاکرات هسته‌ای این هفته از سر گرفته می‌شود. گوه اضافی خورده مملکت بی صاحب شده هر کسی برای خودش تایم میده

همه چیز درباره 'دوز سوم'یک متخصص ویروس‌شناسی با بیان اینکه دو تا چهار هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن، بدن به بالاترین حد ایمنی می‌رسد، گفت: آنتی بادی ناشی از واکسن‌ها معمولا تا ۶ ماه دوام دارد و پس از آن به تدریج میزان آنتی بادی در بدن کاهش می‌یابد. چرا راستش را نمی گید که سینو فارم چینی به درد نخور است . کلی پول به چین دادید و حالا هیچ . روز از نو روزی از نو .

صادرات ایران به روسیه از مسیر دریای خزر برای اجتناب از آذربایجانبا وجود کاهش ظاهری تنش‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان پس از تماس تلفنی اخیر وزرای خارجه دو کشور، مقامات ایران اعلام کردند از این به بعد از

بورل: آماده دیدار با مذاکره‌کنندگان ایران هستم اما وقت رو به پایان استبه‌رغم اظهارات صریح مقامات جدید ایران مبنی بر این‌که عجله‌ای برای بازگشت به مذاکرات ندارند و با در پیش گرفتن رویکرد تعامل با شرق پرونده هسته‌ای را از ✌❤🇮🇷🇮🇷🇮🇷 بد جوری به قد قد افتادی ها