بیانیه ستاد حقوق بشر در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه ایران

05/08/1400 09:09:00 ب.ظ

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای، گزارش اخیر گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران را ناعادلانه و سیاسی توصیف کرد و آن را مردود دانست.

بیانیه ستاد حقوق بشر در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه ایران ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای، گزارش اخیر گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران را ناعادلانه و سیاسی توصیف کرد و آن را مردود دانست

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای، گزارش اخیر گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران را ناعادلانه و سیاسی توصیف کرد و آن را مردود دانست.

«بسمه تعالیستاد حقوق بشر ارائه گزارش وضعیت حقوق بشر ایران توسط جاوید رحمان، بدون در نظر گرفتن واقعیات موجود و مبتنی بر نگرشی غیرحرفه‌ای، ناعادلانه و سیاسی را مردود دانسته و قویاً محکوم می‌نماید. امروز، استفاده ابزاری از حقوق بشر توسط کشورهای مدعی غربی و آمریکایی بر مردم جهان آشکار گردیده است و چنین رفتار سیاسی را ناقض واقعی حقوق بشر می‌دانند.

۱- ستاد حقوق بشر، انتصاب گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران را یک طرح ناعادلانه و با انگیزه سیاسی توسط کشورهای غربی به ویژه یکی از ناقض‌ترین آنها در حقوق بشر، یعنی کانادا و در راستای نگاهی مغرضانه علیه ملّت ایران دانسته و چنین گزارشی را غیر واقعی و غیر منصفانه می شناسد. کشورهای غربی که در کارنامه سیاهشان تأمین منابع مالی، تسلیحات شیمیایی و ابزار و ادوات جنگی زمینی و هوایی را در جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه مردم ایران دارند و عده کثیری را به شهادت رسانده و مجروح نموده‌اند، به ویژه کانادا که بقایای هزاران کودک بومی بی‌گناه به قتل رسیده مدفون در گورهای دسته جمعی را در اثر حفاری‌های اخیر به جهانیان عرضه نموده است، نمی‌توانند مدعی حقوق بشر باشند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

رییس اصلی ستاد حقوق بشر جمهوری‌اسلامی. اگر راست میگویید اجازه دهید جاوید رحمان به ایران بیاید تا از شکنجه گاههایتان بازدید و با خانواده های قربانیان گفتگو کند

جاوید رحمان: ناقضان حقوق بشر در ایران به جای پاسخگویی مقام می‌گیرندبیچارهجاوید_رحمان نمی دونه که در جمهوری_تروریستی_اسلامی هیچ چیز سر جای خود نیست. یه آدم گرسنه برای سرقت ۳ بسته بادام_هندی ( حدود ۱۰ هزارتومان)برای سیر کردن شکم به زندان میره و غارتگران و شکنجه گران در بیرون زندان ها آزاد می چرخند.

جاوید رحمان: ناقضان حقوق بشر در مناصب بالای دولتی قرار گرفته‌اند؛ ایران: گزارش سیاسی استجاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران: ناقضان حقوق بشر در مناصب بالای دولتی قرار گرفته‌اند تهران: انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران ناعادلانه و با انگیزه سیاسی است جزئیات بیشتر🔽 حقوق بشر فقط شما آلمانی ها که ۲۰ سال مردم افغانستان را بخاک وخون کشیدید و به صدام سلاح شیمیایی دادید😂😂😂😂😂😂😂😂 جناب جاوید عزیز .. سپاسگزارم از اینکه صدای ملت ایران هستید... جاوید بمانید و سربلند .. قصه پر غصه من .. قصه میلیون ها ایرانی که جرات دم زدن ندارن .. فقط درد من نیست ..

سازمان ملل: مزدوران روس در جمهوری افریقای مرکزی حقوق بشر را نقض می‌کنندسازمان ملل طی گزارشی از نقض حقوق بشر در جمهوری افریقای مرکزی توسط مزدوران شرکت نظامی «واگنر» روسیه خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

تخت جمشید اثبات رعایت حقوق بشر در تاریخ ایرانیان استبهرام پارسایی، نماینده سابق شیراز در مجلس، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین: 🔹تخت جمشید اثبات ریشه‌دار بودن حقوق بشر در تاریخ ایرانیان است نه نماد ظالمان 🔹آلمان با سابقه جنایت‌های تاریخی، نازی‌ها را ظالم نمی‌خواند این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

حقوق شهروندی | دادگاه تجدیدنظر ضیا نبوی را به ارائه خدمات عمومی در «آسایشگاه جانبازان» محکوم کرداین فعال دانشجویی مجازات‌های تکمیلی صادرشده برای خود را شامل منع خروج از کشور به مدت دو سال، ارائه خدمات عمومی به مدت چهار ماه روزی چهار ساعت در «آسایشگاه جانبازان»، الزام به تحصیل و یادگیری مباحث سبک زندگی انسانی، و کنترل هیجان عنوان کرد.

عددنما| حقوق کارگران چقدر مکفی است؟📊 عددنما| حقوق کارگران چقدر مکفی است؟ 👈مشاهده تصویر باکیفیت اجتماعی EtemadOnline

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، این ستاد گزارش اخیر گزارشگر ویژه به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد را «غیرحرفه‌ای، ناعادلانه و سیاسی» خوانده و در بیانیه خود آورده است: «بسمه تعالی ستاد حقوق بشر ارائه گزارش وضعیت حقوق بشر ایران توسط جاوید رحمان، بدون در نظر گرفتن واقعیات موجود و مبتنی بر نگرشی غیرحرفه‌ای، ناعادلانه و سیاسی را مردود دانسته و قویاً محکوم می‌نماید.استان‌وایر- جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران از ادامه نقض گسترده حقوق بشر در ایران انتقاد کرد و گفت ناقضان حقوق بشر در این کشور به جای پاسخگویی به مناصب بالای سیاسی رسیده‌اند.آقای رحمان روز دوشنبه ۲۵ اکتبر در جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد با بیان اینکه ایران در سال ۲۰۲۱ تاکنون ۲۳۰ نفر را اعدام کرده است، از آمار بالای اعدام در این کشور انتقاد کرد.سازمان ملل طی گزارشی از نقض حقوق بشر در جمهوری افریقای مرکزی توسط مزدوران شرکت نظامی «واگنر» روسیه خبر داد.

امروز، استفاده ابزاری از حقوق بشر توسط کشورهای مدعی غربی و آمریکایی بر مردم جهان آشکار گردیده است و چنین رفتار سیاسی را ناقض واقعی حقوق بشر می‌دانند. ۱- ستاد حقوق بشر، انتصاب گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران را یک طرح ناعادلانه و با انگیزه سیاسی توسط کشورهای غربی به ویژه یکی از ناقض‌ترین آنها در حقوق بشر، یعنی کانادا و در راستای نگاهی مغرضانه علیه ملّت ایران دانسته و چنین گزارشی را غیر واقعی و غیر منصفانه می شناسد. وی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته حدود دویست مورد اعدام در ایران انجام شده است، گفت برخی از این احکام اعدام براساس اعترافات اجباری و اعتراف تحت شکنجه صورت گرفته است. کشورهای غربی که در کارنامه سیاهشان تأمین منابع مالی، تسلیحات شیمیایی و ابزار و ادوات جنگی زمینی و هوایی را در جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه مردم ایران دارند و عده کثیری را به شهادت رسانده و مجروح نموده‌اند، به ویژه کانادا که بقایای هزاران کودک بومی بی‌گناه به قتل رسیده مدفون در گورهای دسته جمعی را در اثر حفاری‌های اخیر به جهانیان عرضه نموده است، نمی‌توانند مدعی حقوق بشر باشند. آقای رحمان با انتقاد از نبود شفافیت در دستگاه قضایی ایران، گفت که این موضوع به سوء‌استفاده های جدی در دستگاه قضایی این کشور دامن زده است. ۲- جمهوری اسلامی ایران دفاع از حقوق ملّت در برابر خطر تروریسم را وظیفه خود می‌داند و اقدامات قهرآمیز یکجانبه غیرقانونی و غیر انسانی آمریکا را که سلامت کودکان، زنان و مردان نیازمند دارو و مراقبت های پزشکی را به مخاطره انداخته است، محکوم می نماید و عدم توجّه گزارشگر به این نقض فاحش حقوق بشر را موجب تأسف عمیق می‌داند. گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران ادامه داد که جمهوری اسلامی همچنان به اعدام کسانی که در زیر ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند، ادامه می‌دهد. ۳- با وجود اعلام مکرر موارد نقایص تخطی از مقررات آیین کار رویه داران موضوع قطعنامه ۵/۲ شورای حقوق بشر به گزارشگر ویژه، متأسفانه کماکان وی به اتهامات نادرست و ارائه اطلاعات غلط پرداخته و گزارش اخیر وی نیز فاقد وجاهت حقوقی است. به همین سبب کسانی که مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرند، از شکایت خودداری می‌کنند.

۴- ما به طور مکرر در پاسخ‌های خود برای جاوید رحمان روشن نمودیم که مجازات اعدام فقط برای جنایات جدّی و آن هم پس از طی مراحل دادرسی عادلانه و فرآیند مطابق با قوانین اعمال می گردد و متذکر شده‌ایم که عنوان مدافعان حقوق بشر را برای مجرمینی که بر اساس حکم دادگاه پس از طی فرآیند قانونی محکومیت قطعی یافته‌اند، به کار نبرد و از این اصطلاح سوء استفاده نکند و موجب توهین به مدافعان واقعی حقوق بشر نگردد. او تاکید کرد فیلم‌هایی که اخیرا از زندان اوین درز کرده است «استفاده گسترده از خشونت در زندان های ایران» را آشکار می‌کند. او گفت که انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران این نکته را برجسته می‌کند. اما دلیل عدم دقّت و توجّه وی را جلب رضایت مدعیان دروغین حقوق بشر از جمله تحریم‌کنندگان قهرآمیز یکجانبه، غیرقانونی و غیر انسانی می دانیم. ۵- جمهوری اسلامی ایران به تعامل و همکاری های سازنده خود با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر و سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل متحد ادامه می‌دهد و عقیده دارد همکاری های بر اساس احترام متقابل، تضمین کننده ارتقاء و حمایت از حقوق بشر در عرصه بین المللی است و ارائه چنین گزارش معیوب و مخدوشی را استفاده سیاسی، ابزاری از حقوق بشر علیه کشور ارزیابی می‌کند. وی اشاره کرد که در یکسال اخیر، مردم معترض به بی آبی در خوزستان با تیراندازی و سرکوب حکومت ایران مواجه شدند. ۶- متأسفانه، گزارش گزارشگر صرف‌نظر از ماهیت ادعاها و اتهامات مندرج در آن، به صورت هدفمند بر روی موارد منفی متمرکز شده و تلاش ها، تدابیر و اقدام های منتج به ارتقای وضعیت حقوق بشر در ایران، در آن هیچ جایگاهی ندارد. او در ادامه به سرکوب اعتراضات به کمبود آب در استان خوزستان اشاره کرد و گفت که در این اعتراضات دستکم ۹ نفر از جمله یک خردسال کشته و تعداد زیادی زخمی شدند. در حالی که دولت جمهوری اسلامی ایران مستمراً تمام همّت و تلاش خود را صرف ارتقاء و حمایت از حقوق بشر شهروندانش می‌کند و پیشرفت ها و دستاورد های چشمگیری در این زمینه حاصل شده است، اما این قبیل موارد مثبت یا هیچ انعکاسی در گزارش‌های گزارشگر پیدا نمی‌کند یا به صورت ناقص همراه با تحلیل های منحرف کننده و تفسیرهای جانبدارانه می‌شود که این خود، نقض فاحش اصل بی‌طرفی و شفافیّت است. گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران تاکید کرد که آمران این سرکوب‌ها نه تنها مجبور به پاسخگویی نشده‌اند بلکه به مقام‌های ارشد سیاسی در حکومت ایران دست پیدا کرده‌اند. از سوی دیگر رسانه‌های محلی در جمهوری افریقای مرکزی طی گزارش‌های در روز نهم سپتامبر ماه گذشته مدعی شدند که چهل غیرنظامی در نتیجه عملیات توسط مزدوران روس در شمال غربی این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

۷- پیش‌داوری و مفروض انگاشتن ادعاهای مطرح شده از سوی منابع وابسته به گروه‌های تروریستی و معاند موجب شده تا موضوعاتی که قبلاً به آنها در موضع و موقع خود پاسخ‌های مستدل و مستند داده شده یا پرونده‌هایی که گاه چندین سال از مختومه شدن آنها می گذرد، مجدداً در این گزارش‌ها تکرار شوند و گزارشگر با استفاده از آنها، حجم وسیعی از اتهامات دروغین و ساختگی خود را به جمهوری اسلامی ایران نسبت ناروا ‌دهد. ۸- ایراد دیگر بر روش تهیه گزارش‌ها، این است که گزارش «وضعیت حقوق بشر» می‌بایست براساس واقعیات موجود و قابل مشاهده و اطلاعات موثق و بررسی شده و به صورت شفّاف و به دور از هرگونه دوپهلوگویی و گمانه زنی تهیه گردد، بنابراین پیش‌داوری از یک سو و حدس و گمان و انجام پیش بینی در خصوص آینده نامعلوم از سوی دیگر، نمی‌بایست در گزارش جایی داشته باشد. جاوید رحمان همچنین در سخنانش به زندانیان دو تابعیتی در ایران پرداخت و از باقر نمازی نام برد. تهران: انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران با انگیزه سیاسی است در پی سخنان آقای رحمان درباره وضعیت حقوق بشر در ایران که آن را «وخیم» دانسته بود، زهرا ارشادی، سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، هدف از ارائه چنین گزارش هایی را تنها، استفاده ابزاری از حقوق بشر علیه دیگر کشورها عنوان کرد. ۹- اتکای گزارش ها بر اطلاعات جعلی دریافتی از برخی فرقه ها و گروه‌های تروریستی که سابقه سیاهی در به خاک و خون کشیدن هزاران شهروند ایرانی بی گناه داشته و در حال حاضر نیز از هیچ خصومتی با ملّت ایران و همراهی با دشمنان آنان کوتاهی نمی‌کنند، همچنین نقش پررنگ اطلاعات دریافتی از برخی سازمانهای وابسته به دول معاند با ملّت ایران، بیانگر «عدم صداقت» و «عدم حسن نیّت» گزارشگر بوده و هیچ مجالی را برای پذیرش «ادعای استقلال گزارشگر ویژه» باقی نمی گذارد. ۱۰- با وجود اینکه بنابر آمار اعلام شده توسط کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران به بیش از ۷۰ درصد مکاتبات رویه‌های ویژه شورای حقوق بشر در سال ۲۰۲۰ پاسخگو بوده و در مقایسه با سایر کشورها جزء کشورهای پیشتاز در پاسخگویی می‌باشد، لیکن شاهد تکرار همان ادعاهای مطروحه در مکاتبات رویّه‌های ویژه بدون توجه به پاسخ ها و روشنگری‌های قبلی جمهوری اسلامی ایران در گزارش اخیر وی (برای ارائه به نشست ۷۶ مجمع عمومی) می‌باشیم. گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران به تاثیر تحریم‌ها بر مقابله ایران با همه گیری کرونا نیز اشاره کرد و گفت: «من هم قبول دارم تحریم بر نحوه مقابله با کرونا تاثیر دارد». بر خلاف عرف و رویّه‌های جاری بین‌المللی، وی نه تنها به «اطلاعات مکتسبه از دولت مربوطه» ‌توجّهی ننموده، بلکه از حدود ۱۵۰ منبع مورد اشاره در پاورقی های گزارش اخیر، فقط ۱۲ مورد به منابع داخلی استناد شده است! ضمن آنکه در این موارد محدود نیز شاهد سوءبرداشت وی از خبرهای مورد استناد و نهایتاً تلاش برای تحریف حقایق می باشیم.

۱۱- جمهوری اسلامی ایران براساس موازین قانونی و شرعی، عمیقاً با ایمان به ارزش های انسانی و حقوق بشر خود را موظّف به گسترش ارزش‌های انسانی دانسته و همواره تلاش می نماید تا تمامی حقوق بشر رعایت، تضمین و اجراء شود.. پیشرفت‌ها و دستاوردهای حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران، حکایت از این امر دارد والبته همواره برای ارتقای تأمین امنیّت، رفاه، آزادی و کرامت تلاش خواهیم کرد. اراده جدّی جمهوری اسلامی ایران برای ارتقاء حقوق بشر و رفع کاستی‌ها و پاسداری از دستاوردها موجب شده است که دولت همواره مسئولانه در تمام زمینه های ممکن، فرصت‌های بازنگری نسبت به قوانین، رویکردها و اجراء را فراهم آورد. ۱۲- با وجود اینکه گزارش جاوید رحمان تحت عنوان وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه شده است، امّا هیچگونه قرابتی با وضعیت واقعی حقوق بشر مردم ایران ندارد. فارغ از نادیده انگاشتن عامدانه اصلی‌ترین مؤلفه‌های نقض حقوق بشر در ایران از جمله تحریم‌های ظالمانه و ضدّانسانی که به نقض مستقیم و غیر مستقیم تمامی حق‌های اساسی و بنیادین حقوق بشری منجر گردیده است، آفتی غیرقابل کتمان در این گزارش است که بی طرفانه بودن و منصفانه بودن آن را بطور جدّ با چالش مواجه نموده است.

۱۳- عدالت اقتضاء می‌کند پاسخ ها و روشنگری‌های جمهوری اسلامی ایران نیز به طور کامل همراه گزارش‌ منتشر و ارائه گردد. لیکن عملاً نه تنها در هیچیک از عبارات گزارش چنین الزام اصولی رعایت نشده، بلکه گزارشگر ویژه از الزامات مصوّب وفق بند «د»  ماده ۸ ضمیمه قطعنامه ۵/۲ شورای حقوق بشر مبنی بر اینکه گزارشگر می‌بایست خلاصه مکتوب پاسخ ها و نظریات کشور مورد نظر را به گزارش خود ضمیمه نماید، تخطی فاحش نموده است. ۱۴- پذیرش ادعاها و اتهام های گروه‌های تروریستی و معاندان ملّت ایران و مبنا قرار دادن آنها، عملاً گزارش را در حد یک بیانیه سیاسی تنزل داده است. ۱۵- سکوت گزارشگر در مورد یکی از مهم ترین محورهای نقض حقوق بشر ملّت ایران در طول سال های پس از انقلاب اسلامی یعنی تروریسم، جای هیچ شک و شبهه‌ای را برای جانبدارانه بودن گزارش وی باقی نمی‌گذارد. ملّتی که بیش از ۴۰ سال به صورت مستمر از تروریسم بین‌المللی مورد حمایت برخی کشورهای غربی آسیب دیده، نه تنها هیچگاه شاهد درخواست پیگیری آنها از سوی نهادهای بین المللی نبوده، بلکه حتی شاهد استفاده از ادعاهای مجعول آنها در گزارش تحت عنوان وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران است.

بر این اساس، از جاوید رحمان باید پرسید که آیا ترور مقامات، دانشمندان و شهروندان ایرانی، مصداق نقض حق حیات نیست که نسبت به آنها سکوت اختیار کرده است؟! ترور بزرگترین فرمانده مبارزه با تروریسم و مدافع راستین حقوق ملّت ایران و ملّت های منطقه، شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، توسط رئیس جمهور سابق رژیم آمریکا، چه جایگاهی در گزارش وی داشته است؟!» انتهای پیام .