بولسانارو به دلیل تخطی در مبارزه با کرونا متهم به 'جنایت علیه بشریت' شد | DW | 20.10.2021

28/07/1400 05:17 ب.ظ

یک کمیسیون تحقیقات پارلمانی در برزیل می‌گوید رئیس جمهور این کشور از تهیه به موقع واکسن برای جلوگیری از مرگ هزاران برزیلی بر اثر کرونا تخطی جدی کرده و خواستار محاکمه او شده است. در گزارش از جنایت علیه بشریت سخن رفته است.

یک کمیسیون تحقیقات پارلمانی در برزیل می‌گوید رئیس جمهور این کشور از تهیه به موقع واکسن برای جلوگیری از مرگ هزاران برزیلی بر اثر کرونا تخطی جدی کرده و خواستار محاکمه او شده است. در گزارش از جنایت علیه بشریت سخن رفته است. یک کمیسیون تحقیقات پارلمانی در برزیل اتهامات سنگینی را علیه ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل مطرح کرده است.

این کمیسیون پس از تقریبا شش ماه تحقیق درباره نحوه برخورد دولت بولسانارو در رابطه با اپیدمی کرونا گزارش نهایی خود را منتشر کرده است و می‌گوید رئیس جمهور و دولت او مرتکب تخطی بسیار جدی شده‌اند. بولسونارو حتی به "نسل کشی" و"جنایت علیه بشریت" متهم شده است.در گزارش از"بی کفایتی و سهل انگاری"،"انتشار عمدی اطلاعات نادرست"،"شارلاتانیزم" و در یک نسخه پیش‌نویس حتی از"قتل" سخن رفته است. نویسندگان گزارش می‌گویند: «رئیس جمهور ژائیر بولسونارو از وظیفه خود برای جلوگیری از مرگ هزاران برزیلی تخطی کرده است و باید به دلیل نقش داشتن در مرگ عده زیادی در کشور محاکمه شود.»

کمیسیون تحقیق همچنین خواستار محاکمه ۶۰ نفر دیگر، از جمله وزیر بهداشت پیشین و پسران بولسونارو شده است. این گزارش تقریباً ۱۲۰۰ صفحه‌ای اگرچه هنوز یک پیش‌نویس است و معلوم نیست به آن رای داده شود، اما در عمل مانند یک بمب خبری عمل کرده و رسانه‌های برزیلی بلافاصله بعد از بیرون آمدن آن در روز سه‌شنبه ۱۹ اکتبر اقدام به انتشار آن کردند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

زمان محاکمه دجال تهران، سید علی گدا کی میرسه؟ رهخر قرمساق جمهوری عسلامی هم باید به دلبل جنایت علیه بشریت ناشی از خریت بیش از حد محاکمه بشه

رکورد مرگ روزانه ناشی از کرونا در روسیه؛ پروازها به ایران از سرگرفته می‌شودثبت این افزایش شدید موارد ابتلا و مرگ‌و‌میر در روسیه در حالی است که رسانه‌های ایران و روسیه در روزهای اخیر گزارش داده‌اند بنا به مصوبه جدید ستاد عملیاتی کرونای روسیه،‌ آن کشور از ۱۸ آبان پروازها به چند کشور، از جمله ایران، را با چهار پرواز در هفته از سر خواهد گرفت. در هر جای دنیا سرایت کرونا بیشتر باشد اولین کار پرواز و مسافرت به ایران انجام میشود چون اینجا با کمبود ویروس مواجه هستیم

دانشمندان چینی: کره ماه بیش از آنچه تصور می‌شد از نظر آتشفشانی فعال بوده استچین در نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی فضاپیمای بدون سرنشینی را به کره ماه فرستاد تا برای اولین بار پس از چند دهه، نمونه‌هایی از سنگ‌ها و خاک کره ماه را با خود به زمین بیاورد.

بلینکن: پایان دادن به جنگ یمن از اولویت بالایی نزد واشینگتن برخوردار استآنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا تأکید کرد کشورش از همکاری‌ها برای دست‌یابی به راه‌حلی فراگیر برای پایان دادن به جنگ در یمن استقبال اگرآمریکا ازحوثی هاحمایت نمیکرد عربستان راتحریم تسلیحاتی نمیکرد وجنگ تمام میشد هرگز جنگ در یمن پایان نخواهد یافت مگر رژیم ملاها اول سرنگونی شود

انحصار آسیب‌های بسیاری به کشور وارد کرده است/ مخابرات از انحصار خارج شودرییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: پیشنهاد مشخص سازمان بازرسی کل کشور در خصوص مشکلات خدمات تلفن ثابت، خارج کردن شبکه مخابرات از انحصار است. انحصار آسیب‌های بسیاری به بخش‌های مختلف کشور من‌جمله این حوزه وارد کرده است.

نماینده مجلس: در آغاز و پایان کار دولت‌ها در ایران «مملکت تعطیل است»🔺نماینده مجلس: مملکت در آغاز و پایان کار دولت‌ها در ایران «تعطیل است» ▪️سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی می‌گوید گرانی روز‌افزون را نمی‌توان به گردن دولت رئیسی و حتی روحانی انداخت و یک سال آخر و شش ماه اول دولت‌ها «مملکت تعطیل است.» اخی یه جور حرف میزنه انگار رئیسی_جلاد۶۷ قاتل امامه حکومت رئیسی قاتل و روحانی قاتل و نامرد واحمدی نژاد عوضی وخاتمی خائن کثافت و رفسنجانی بیشرف که با سد ستزیهاش باعث نابودی ابها وایران شد و خامنه ای قاتل در زمان ریاست جمهوری وحالا هم بیش از سی سال رهبر قاتل جنایتکارهمشون نابودگرند

چاووش‌اوغلو: حضور ما در سوریه و لیبی ثبات در منطقه را تامین کرده استوزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که حضور ما در سوریه و لیبی ثبات در منطقه را تامین کرده است. - خبرگزاری آناتولی

حرکت اعتراضی مردم برزیل علیه عدم مبارزه بولسونارو با کرونا با قرار دادن ۱۰۰۰ صلیب در برابر کنگره این کشور

یک کمیسیون تحقیقات پارلمانی در برزیل اتهامات سنگینی را علیه ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل مطرح کرده است. این کمیسیون پس از تقریبا شش ماه تحقیق درباره نحوه برخورد دولت بولسانارو در رابطه با اپیدمی کرونا گزارش نهایی خود را منتشر کرده است و می‌گوید رئیس جمهور و دولت او مرتکب تخطی بسیار جدی شده‌اند. بولسونارو حتی به "نسل کشی" و"جنایت علیه بشریت" متهم شده است.در گزارش از"بی کفایتی و سهل انگاری"،"انتشار عمدی اطلاعات نادرست"،"شارلاتانیزم" و در یک نسخه پیش‌نویس حتی از"قتل" سخن رفته است. نویسندگان گزارش می‌گویند: «رئیس جمهور ژائیر بولسونارو از وظیفه خود برای جلوگیری از مرگ هزاران برزیلی تخطی کرده است و باید به دلیل نقش داشتن در مرگ عده زیادی در کشور محاکمه شود.»

کمیسیون تحقیق همچنین خواستار محاکمه ۶۰ نفر دیگر، از جمله وزیر بهداشت پیشین و پسران بولسونارو شده است.

این گزارش تقریباً ۱۲۰۰ صفحه‌ای اگرچه هنوز یک پیش‌نویس است و معلوم نیست به آن رای داده شود، اما در عمل مانند یک بمب خبری عمل کرده و رسانه‌های برزیلی بلافاصله بعد از بیرون آمدن آن در روز سه‌شنبه ۱۹ اکتبر اقدام به انتشار آن کردند.

"دولت می‌خواسته مردم را به صورت هدفمند در معرض ویروس قرار دهد"

نویسندگان گزارش استدلال می‌کنند که رئیس جمهور و دولت او آگاهانه تصمیم گرفتند که واکسن را زود نخرند؛ تصمیمی که باعث مرگ هزاران نفر شده است.

پیش‌نویس گزارش نهایی می‌گوید: «برزیل می‌توانست یکی از اولین کشورهای جهان باشد که ایمن سازی گسترده را آغاز کند.» و در ادامه آن آمده است که"بولسونارو و کابینه اش انعقاد قرارداد با تولیدکنندگان واکسن را به تأخیر انداختند" و "ایمیل هایی که شرکت داروسازی فایزر در اواسط سال گذشته به دولت برزیل ارسال کرده بود ، هفته‌ها بی‌پاسخ ماند."

حرکت اعتراضی علیه بولسونارو در بارسلون در تابستان امسال

کمیسیون همچنین به این نتیجه رسیده است که بولسونارو بر خلاف توصیه جدی متخصصان عمل کرده است که"هر روز تاکید می‌کردند فقط واکسیناسیون جان انسان‌ها را نجات می‌دهد". به گفته نویسندگان گزارش، دولت تصمیمی آگاهانه علیه پیشگیری از گسترش کرونا از طریق ایمن سازی مردم گرفت اما "در عوض پول زیادی را صرف داروهای بسیار بحث برانگیز کرد" و نتیجه گرفته است که"در نهایت هدف دولت یک کمپین واکسیناسیون در مقیاس بزرگ نبود". در گزارش آمده است: «آنها می‌خواستند مردم را به طور هدفمند در معرض ویروس قرار دهند تا ایمنی گله‌ای سریعتر به دست آید.»آمار رسمی نشان می‌دهد از هر ۱۰ برزیلی یک نفر تا به حال به کرونا مبتلا شده است اما تعداد موارد گزارش نشده احتمالا چندین برابر بیشتر است. بیش از ۶۰۰ هزار نفر در کشور بر اثر یا در ارتباط با کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بسیاری از شهروندان می‌پرسند اگر دولت درست عمل می‌کرد و بولسونارو ویروس کرونا و خطرات آن را جدی گرفته بود ، آیا عزیزان آنها زنده نمی‌مانند؟ کمیسیون تحقیقاتی پارلمان ۱۱ عضودارد که در میان آنها هفت سناتور منتقد رئیس جمهور هستند. این کمیسیون از اواخر آوریل در حال برگزاری نشست‌هایی است که به طور مستقیم از طریق تلویزیون و اینترنت پخش می‌شود و میلیون‌ها برزیلی آن را دنبال می کنند.

پزشکان، دانشمندان، فعالان حقوق بشر، کارآفرینان و همچنین سیاستمداران، از جمله وزیر بهداشت و وزیر خارجه پیشین و نزدیکترین کارمندان اطراف بولسونارو در این فاصله به کمیسیون احضار شدند.بولسونارو همیشه از کمیسیون تحقیق انتقاد کرده و هنوز در مورد گزارش نهایی آن اظهار نظری نکرده است. اما سوال اصلی این است که این گزارش چه پیامدهای مشخصی خواهد داشت. چند ساعت پس از علنی شدن گزارش اتهام"قتل" از گزارش به وضوح حذف شد. اکنون اتهام اصلی علیه رئیس جمهور برزیل"جنایت علیه بشریت" است.با وجود این گزارش ۱۲۰۰ صفحه‌ای، محاکمه رئیس جمهور بسیار بعید به نظر می‌رسد. دادستان کل باید به این نتیجه برسد که شواهد ملموس و کافی برای شروع تحقیقات وجود دارد و او یکی از متحدان بولسونارو است. استیضاح بولسونارو نیز بعید است. او از حمایت بلوک قدرتمندی در کنگره برخوردار است که همیشه از کسی پیروی می‌کنند که به آنها بیشترین پست و مزایا را می‌دهد.

تظاهرات علیه بولسونارو در اکتبر امسال در ریودوژانیرو

بنابراین جدی ترین پیامد گزارش از دست رفتن"محبوبیت" بولسونارو است. نظرسنجی‌ها نشان از سقوط محبوبیت او می‌دهند. این سقوط همراه است با فلاکت اقتصادی و افزایش فقر و بیکاری در برزیل. سال آینده انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار می‌شود و بولسونارو به احتمال زیاد دوباره نامزد خواهد شد. شکست دولت او در مبارزه با کرونا می‌تواند باعث شکست او شود.

بسیار محتمل است که گزارش کمیسیون تحقیقات با درخواست برپایی بنای یادبود کشته شدگان کرونا و ثبت این جمله بر این بنای یادبود پایان بگیرد:"ما هرگز فراموش نخواهیم کرد."