بر ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی کشته‌شده چه گذشت؟

07/06/2021 10:30:00 ب.ظ

ساسان_نیکنفس, زندانی_سیاسی

بنا بر تایید «علی شریف‌زاده»، وکیل ساسان_نیکنفس این زندانی_سیاسی در پی بی‌توجهی مسوولان زندان مرکزی تهران بزرگ ( فشافویه ) به پرونده پزشکی او و تاییدیه وکیل بابت عدم تحمل کیفر، جان خود را از دست داد.

از سوی دیگر، به گفته محمودیان، خانواده و وکیل ساسان نیک‌نژاد بارها بر عدم تحمل کیفر او تاکید کرده بودند: «اما با پافشاری غیرقانونی مسوولان قضایی و عدم رسیدگی به پرونده پزشکی، حبس او ادامه پیدا کرد.»علی شریف‌زاده، وکیل ساسان نیک‌نفس در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»، این مدت بی‌خبری را تایید کرد: «مقامات زندان تهران بزرگ و مقامات قضایی از روز جمعه که حال او رو به وخامت رفت و به بهداری منتقل شد، نه خبری از وضعیت سلامت و نه حتی از محل نگه‌داری این زندانی به من و اعضای خانواده‌اش نداده‌اند. برخی گفتند که او را به "بیمارستان امام خمینی" منتقل کرده‌اند و برخی دیگر گفتند که احتمالا به بیمارستان لقمان" منتقل شده است. حتی برخی اطلاعات ما از احتمال مرگ او در اورژانس بهداری زندان پس از عدم موفقیت عملیات احیای قلب حکایت دارد. من به عنوان وکیل و خانواده او از صبح روز جمعه و پس از انتقال به بهداری، هیچ خبری نداشتیم.» 

ادامه مطلب:
ایران وایر »

آغاز «همه‌پرسی» الحاق به روسیه در مناطق اشغالی اوکراین

همه‌پرسی در چهار منطقه از خاک اوکراین که در ماه‌های اخیر از سوی روسیه به اشغال درآمده به صورت رسمی آغاز شد. انتظار می‌رود این همه‌پرسی که تحت نظارت نیروهای ارتش روسیه برگزار می‌شود به الحاق به فدراسیون روسیه رای آری بدهد. ادامه مطلب >>

ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی محبوس در زندان فشافویه درگذشت

مرگ علی اکبر محتشمی‌پور از بنیان‌گذاران حزب‌الله لبنان بر اثر کرونامنابع خبری ایران، صبح روز دوشنبه 17 خرداد، از درگذشت علی اکبر محتشمی‌پور از بنیان‌گذاران حزب‌الله لبنان، در سن 75 سالگی، بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، در لبنان بره جشن بگیره.بالاخره یه ملا مرد

برخورد دو قطار در جنوب پاکستان ده‌ها کشته و زخمی بر جا گذاشتبه گفته مقامات راه آهن، حدود هزار و ۱۰۰ مسافر در دو قطار بودند و مقدمات کمک به مسافران زنده مانده در حال انجام است.

پدافند هوایی آمریکا دو پهپاد را بر فراز پایگاه عین الاسد در عراق سرنگون کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

رهگیری و سرنگونی دو پهپاد بر فراز پایگاه عین الاسدارتش عراق، صبح روز یکشنبه 16خرداد اعلام کرد، سامانه پدافند هوایی این کشور دو پهپاد انفجاری را بر فراز پایگاه هوایی عین الاسد واقع در استان الانبار سرنگون

علی‌اکبر محتشمی‌پور از بنیان‌گذاران گروه شبه‌نظامی «حزب الله»، بر اثر کرونا درگذشتعلی‌اکبر_محتشمی‌پور از بنیان‌گذاران گروه شبه‌نظامی «حزب الله»، بر اثر کرونا درگذشت ▪️محتشمی‌پور در دهه ۱۳۶۰، وقتی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه بود، از بنیان‌گذاران «گروه‌های اسلامی در منطقه شام»، از جمله «حزب‌الله لبنان» و گروه‌های فلسطینی بود. بيش باد! سلام❤❤❤❤❤❤❤ جان جان جان کیرم خرسند و خوشحال و ایستاده و رقصان❤ اینها ایرانی نبودن .مشتی مزدور اجنبی در قالب سفیر در سدریه

که خانواده ساسان نیک‌نژاد نزدیک به ۴۸ ساعت است که از او بی‌خبر هستند.استان‌وایرـ «ساسان نیک‌نفس»، فعال مدنی که در حال گذراندن دوران حبس ۵ ساله خود در زندان تهران بزرگ بود، درگذشت.بیمارستان خاتم الانبیا تهران خبر دادند.به گفته رسانه‌های محلی، برخی از مسافران برای شرکت در یک جشن عروسی با قطار «میل اکسپرس» در حال سفر بودند، اما مشخص نیست که آیا کسی از آنها در میان کشته‌شدگان هست یا نه.

  از سوی دیگر، به  گفته  محمودیان، خانواده و وکیل ساسان نیک‌نژاد بارها بر عدم تحمل کیفر او تاکید کرده بودند: «اما با پافشاری غیرقانونی مسوولان قضایی و عدم رسیدگی به پرونده پزشکی، حبس او ادامه پیدا کرد.» علی شریف‌زاده، وکیل ساسان نیک‌نفس در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»، این مدت بی‌خبری را تایید کرد: «مقامات زندان تهران بزرگ و مقامات قضایی از روز جمعه که حال او رو به وخامت رفت و به بهداری منتقل شد، نه خبری از وضعیت سلامت و نه حتی از محل نگه‌داری این زندانی به من و اعضای خانواده‌اش نداده‌اند. وقتی انسان بی‌گناهی را به‌خاطر عقیده، سیاست و مخالفت زندانی می‌کنید و او می‌میرد، این مرگ، مرگ عادی نیست، این قتل است. برخی گفتند که او را به "بیمارستان امام خمینی" منتقل کرده‌اند و برخی دیگر گفتند که احتمالا به بیمارستان لقمان" منتقل شده است. او عضو دفتر روح‌الله خمینی در پاریس، تهران و قم، عضویت در شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، همچنین در سال 1359 عضو هیات بررسی بنیاد مستضعفان و همزمان نماینده خمینی و عضو شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما بود. حتی برخی اطلاعات ما از احتمال مرگ او در اورژانس بهداری زندان پس از عدم موفقیت عملیات احیای قلب حکایت دارد. هیچ کس حتی خانواده از وضعیت او اطلاعی ندارد. من به عنوان وکیل و خانواده او از صبح روز جمعه و پس از انتقال به بهداری، هیچ خبری نداشتیم. اما این شبکه به دلیل بی‌توجهی دولت‌های حاکم، فساد مالی و فرسودگی طبیعی ریل‌ها و علائم هشداری در طول زمان از بین رفته‌اند خطرساز شده است، به طوری که تصادفات قطار به اتفاقی معمول در آمده است.

»  به گفته این وکیل، صبح روز ۱۷ خرداد، مادر این زندانی سیاسی به «محمدی»، دادیار ناظر بر زندان مراجعه کرده اما پاسخ شنیده بود که به آن‌ها اطلاع خواهند داد.» خانم محمدی همچنین با اشاره به بیماری این فعال مدنی و ناتوانایی او از تحمل حبس، نوشت: «ساسان هیجده ماه شرایط سخت بیماری را تحمل کرد. ایران در آن زمان اسرائیل را متهم به ارسال این بسته انفجاری کرد. از سوی دیگر، برخی زندانیان به مادر ساسان گفته بودند که شنیده‌اند او را به بیمارستان لقمان اعزام کرده‌اند ولی در پی مراجعه مادر ساسان، مسوولان بیمارستان این انتقال را تکذیب کردند. ساسان ساعت هفت و نیم صبح روز جمعه به بهداری زندان منتقل شده بود. چرا هیچ نهادی به خانواده ساسان اطلاع نمی دهد که او در کدام بیمارستان و در چه شرایطی است؟ آقای رییسی در کارزار کسب قدرت است و آقای حاج محمدی دوربین به دست در حال گزارش سازی برای "عالی نشان دادن" وضع زندانها، پزشکی قانونی در حال تکرار بی مسئولیتی و بیمارستانها تحت کنترل نیروهای امنیتی.  «احمدرضا حائری»، فعال حقوق بشر که مدتی با ساسان در زندان تهران بزرگ هم‌بند بود، در همین خصوص به «ایران‌وایر» گفت: «من با دو زندانی از هم‌بندی‌های ساسان که در بهداری زندان همراه او بودند، صحبت کردم. او درسال 1388، با ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی همکاری داشت. آن‌ها گفتند که تا ساعت ۱۲ ظهر هیچ اقدامی برای اعزام او به بیمارستان نشده بود.» ساسان نیک‌نفس، در مرداد ماه سال ۱۳۹۸، به همراه ۵ نفر دیگر، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام هر یک بطور جداگانه با تودیع قرارهای وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

ساعت ۱۲ ظهر مسوولان زندان به این دو زندانی گفته‌اند که آمبولانس تا آن ساعت آماده نبوده است. به گفته این دو زندانی، ساعت ۱۶ عصر روز جمعه، ساسان را به بیمارستان اعزام می‌کنند. این حکم در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شده بود و آقای نیک‌نفس از ۶ مرداد ۱۳۹۹ در حال تحمل ۵ سال حکم قابل اجرای خود بود..»  این روند تا روز دوشنبه ادامه داشت و هیچ‌ مسوولی پاسخی به سوال‌ها و پی‌گیری‌های خانواده ساسان نمی‌داد. به گفته حائری، شنیده‌های تایید نشده‌ و نبود پاسخی شفاف از وضعیت و مکان نگه‌داری ساسان، باعث فشار بیشتر بر خانواده این زندانی سیاسی بود: «مادر سال‌خورده ساسان و دو دختر جوان این زندانی با نگرانی در خانه منتظر یک خبر بودند.  📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:. تنها خبری که تا عصر دوشنبه داشتیم، شایعاتی مبنی بر فوت او بود.

»  در نهایت اما خبر از سوی وکیل ساسان تایید شد: «بر اساس آیين‌نامه سازمان زندان‌ها، پزشک بهداری زندان اجازه دارد در صورت فوری بودن شرایط زندانی، مستقیما دستور اعزام او را به بیمارستان خارج از زندان صادر کند. ساسان اولین بار حدود دو ماه بعد از اجرای حکم زندان در سال گذشته، با استناد به بیماری افسردگی شدید، دیابت و بیماری کبدی، برای دریافت حکم عدم تحمل کیفر به پزشکی قانونی اعزام شد. سازمان پزشکی قانونی بعد از یک هفته درخواست صدور حکم عدم تحمل کیفر را رد و اعلام کرد که این زندانی سیاسی می‌تواند با نظارت دارویی و درمانی، حبس را بگذراند. اما کدام دارو؟  شریف‌زاده می‌گوید که هیچ اطلاعی از داروهایی که در زندان تهران بزرگ به این زندانی سیاسی داده بودند، ندارد و حتی نسبت به رژیم غذایی او به دلیل ابتلا به دیابت، بی‌خبر بوده است:‌ «بار دوم اعزام ساسان به سازمان پزشکی قانونی هفته پیش بود که بعد از درخواست تشکیل کمیسیون پزشکی قانونی برای بررسی کامل شرایط سلامت او اتفاق افتاد. ساسان از زندان تهران بزرگ به جلسه اعزام شد اما به دلیل نامعلومی این جلسه تشکیل نشد و در بازگشت به زندان، ساسان را به قرنطینه تیپ۲ زندان منتقل کردند.

»  به گفته این وکیل، در همین سالن قرنطینه، ساعت هفت و نیم صبح روز جمعه با جاری شدن لخته خون از بینی و دهان، ساسان را به بهداری زندان منتقل کردند.  شریف‌زاده هم‌چنین به سابقه اقدام به خودکشی موکل خود اشاره کرد که در کنار دیابت، از افسردگی شدید رنج می‌برد: «حتی یک تا دو بار در زندان اقدام به خودکشی کرده بود. در یک ملاقات با او، دست ساسان را دیدم که با چاقو بریده شده و متوجه خودزنی او شدم.»  با وجود تمام این موارد که سندی مبنی بر رفتار غیرمسوولانه و غیرقانونی مقامات قوه قضاییه است، خبرگزاری این قوه به نقل از روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران، با انتشار .