ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی محبوس در زندان فشافویه درگذشت

17/03/1400 03:48 ب.ظ

«ساسان_نیک‌نفس»، فعال مدنی که در حال گذراندن دوران حبس ۵ ساله خود در زندان تهران بزرگ بود، درگذشت. برخی از فعالان و کنشگران مدنی و سیاسی در ایران این مرگ را «غیرعادی» توصیف کرده و آن را «قتل» نامیده‌اند. اخبار_ایران زندانیان_سیاسی

خود، ضمن اعلام این خبر نوشت: «ساسان نیک‌نفس در زندان به قتل رسید! این مرگ عادی نیست. وقتی انسان بی‌گناهی را به‌خاطر عقیده، سیاست و مخالفت زندانی می‌کنید و او می‌میرد، این مرگ، مرگ عادی نیست، این قتل است.

»

ساعتی پیش از اعلام این خبر از سوی آقای رونقی، «نرگس محمدی»، فعال سرشناس حقوق بشر که چند ماه پیش از زندان اوین آزاد شده، در صفحهخود نوشته بود: «ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ از دیروز عصر به بیمارستان منتقل شده است. هیچ کس حتی خانواده از وضعیت او اطلاعی ندارد. هم بندی هایش وضعیت او حین انتقال به بیمارستان را بسیار نگران کننده اعلام کرده اند.»

خانم محمدی همچنین با اشاره به بیماری این فعال مدنی و ناتوانایی او از تحمل حبس، نوشت: «ساسان هیجده ماه شرایط سخت بیماری را تحمل کرد. چهار بار به پزشکی قانونی اعزام شد و بالاخره با شرایط نگران کننده به بیمارستانی نامعلوم منتقل شده است. چرا هیچ نهادی به خانواده ساسان اطلاع نمی دهد که او در کدام بیمارستان و در چه شرایطی است؟ آقای رییسی در کارزار کسب قدرت است و آقای حاج محمدی دوربین به دست در حال گزارش سازی برای "عالی نشان دادن" وضع زندانها، پزشکی قانونی در حال تکرار بی مسئولیتی و بیمارستانها تحت کنترل نیروهای امنیتی.

ادامه مطلب:
iranwire »

تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام محتشمی پورتسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام محتشمی پور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت روحانی مجاهد حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر محتشمی‌پور را تسلیت گفتند قسمت خود رهبر حقیر بشه حال من بنده خدا به خامنه ای : به عرض تان برسانم از اینکه محتشمی پور از دنیا رفت ما ایرانی های مظلوم بسیار خوشحال هستیم چون یه ظالم از دنیا برود هزاران مظلوم در امنیت کامل می شود بخصوص مسلمان ها شیعه ها سنی ها سپس محتشمی پور روحش در عذاب ابدیت قرار گیرد و بیش باد بیش باد

مرگ علی اکبر محتشمی‌پور از بنیان‌گذاران حزب‌الله لبنان بر اثر کرونامنابع خبری ایران، صبح روز دوشنبه 17 خرداد، از درگذشت علی اکبر محتشمی‌پور از بنیان‌گذاران حزب‌الله لبنان، در سن 75 سالگی، بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، در لبنان بره جشن بگیره.بالاخره یه ملا مرد

انتخابات در جمهوری اسلامی: سوءاستفاده از یک فرایند دموکراتیک برای بازتولید استبداددکتر رضا پرچی‌زاده: عدمِ مشارکتِ مردمی در نمایش‌های انتخاباتیِ رژیم در حقیقت «اهرمِ قدرت»ی بی‌هزینه برای اعتراض و در نهایت ایجادِ تغییرِ سیاسی/اجتماعی در مملکت است. رژیم نه.. نظام جمهوری اسلامی ایران

عددنما| بهترین پیش‌بینی مشارکت در انتخابات چقدر است؟📊 عددنما| بهترین پیش‌بینی مشارکت در انتخابات چقدر است؟ 👈مشاهده تصویر باکیفیت سیاسی EtemadOnline به زودی گذر زمان مشخص خواهد کرد . زمان داور بسیار عادلی است.

اینفوگرافی| پرتکرارترین کلمات نامزدهای ریاست جمهوری در مناظره اولچه کسی تمرکز بر چه چیزی داشت؟ شاید بتوان از طریق شمارش تعداد کلمات بیان شده توسط نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400، به برخی نکات آن‌ها پی برد.

عبدالناصر همتی؛ در جستجوی معجزه برای صعود سیاسی از پلکان اقتصاد«عبدالناصر همتی» در زمره معدود مدیران جمهوری اسلامی که بیش از چهار دهه است در پست‌های با ثبات مدیریتی و اقتصادی به کار گرفته شده‌اند و امیدوار است با تکیه بر تحصیلات و عملکردش بتواند راهی به سوی پاستور بیابد. اما عبدالناصر همتی کیست و چگونه به جایگاه فعلی رسید؟ همتی باید تو خندوانه بغل دست جناب خان لبو بفروشه جناب_آقا خان Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more. وای به حال ملتی که خیانتکاران و دزدان و دین گریزان بر آن حاکم شوند، می شود حال الان ملت ایران، فقیر، زباله گرد برای آینده ای بهتر به دینداران رای_میدهیم که در جهت اعتلای ایران قدم بر می دارند و برای آن برنامه دارند.نه به هوچیگران غربگدا ی اختلاسگر دزد

استان‌وایرـ «ساسان نیک‌نفس»، فعال مدنی که در حال گذراندن دوران حبس ۵ ساله خود در زندان تهران بزرگ بود، درگذشت. اینستاگرام

خود، ضمن اعلام این خبر نوشت: «ساسان نیک‌نفس در زندان به قتل رسید! این مرگ عادی نیست. وقتی انسان بی‌گناهی را به‌خاطر عقیده، سیاست و مخالفت زندانی می‌کنید و او می‌میرد، این مرگ، مرگ عادی نیست، این قتل است.»

ساعتی پیش از اعلام این خبر از سوی آقای رونقی، «نرگس محمدی»، فعال سرشناس حقوق بشر که چند ماه پیش از زندان اوین آزاد شده، در صفحهخود نوشته بود: «ساسان نیک‌نفس، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ از دیروز عصر به بیمارستان منتقل شده است. هیچ کس حتی خانواده از وضعیت او اطلاعی ندارد. هم بندی هایش وضعیت او حین انتقال به بیمارستان را بسیار نگران کننده اعلام کرده اند.»

خانم محمدی همچنین با اشاره به بیماری این فعال مدنی و ناتوانایی او از تحمل حبس، نوشت: «ساسان هیجده ماه شرایط سخت بیماری را تحمل کرد. چهار بار به پزشکی قانونی اعزام شد و بالاخره با شرایط نگران کننده به بیمارستانی نامعلوم منتقل شده است. چرا هیچ نهادی به خانواده ساسان اطلاع نمی دهد که او در کدام بیمارستان و در چه شرایطی است؟ آقای رییسی در کارزار کسب قدرت است و آقای حاج محمدی دوربین به دست در حال گزارش سازی برای "عالی نشان دادن" وضع زندانها، پزشکی قانونی در حال تکرار بی مسئولیتی و بیمارستانها تحت کنترل نیروهای امنیتی. یک نفر خبری از وضعیت ساسان به خانواده اش بدهد و آن‌ها را از نگرانی و چشم به راهی نجات دهد.»

ساسان نیک‌نفس، در مرداد ماه سال ۱۳۹۸، به همراه ۵ نفر دیگر، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام هر یک بطور جداگانه با تودیع قرارهای وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

او بعدا توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام ۱ سال حبس تعزیری، توهین به رهبری و روح الله خمینی هم به ۲ سال و در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شده بود و آقای نیک‌نفس از ۶ مرداد ۱۳۹۹ در حال تحمل ۵ سال حکم قابل اجرای خود بود.در گزارشی از وخامت حال او به دلیل ابتلا به بیماری افسردگی و چندین بار خودزنی خبر داده و گفته بود که این زندانی سیاسی از حق دسترسی به خدمات پزشکی و درمان محروم است.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: