بریتانیا: برنامه هسته‌ای ایران بسیار پیشرفته و بیش از هر زمانی نگران کننده است

27/07/1400 07:37 ب.ظ

بریتانیا: برنامه هسته‌ای ایران بسیار پیشرفته و بیش از هر زمانی نگران کننده است العربيه_فارسى

وزارت خارجه بریتانیا ضمن اشاره به ادامه نقض تعهدات هسته‌ای ایران، گفت بیش از دو سال است که این کشور در پایبندی به توافق هسته‌ای ناکام مانده و دائماً و وزارت خارجه بریتانیا سه‌شنبه، ۱۹ اکتبر، تأکید کرد که برنامه هسته‌ای ایران بسیار پیشرفته و بیش از هر زمانی نگران کننده است. Advertisement این وزارتخانه اعلام کرد که اگر ایران خواهان بازگشت به مذاکرات هسته‌ای است راه دیپلماسی همچنان باز است.

در همین راستا کمیته پارلمانی بریتانیا با اشاره به این‌که ایران علناً به میزان ۶۰ درصد اورانیوم غنی‌سازی می‌کند، دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای را برای صلح بین‌المللی خطرناک توصیف کرد. این کمیته پارلمانی ضمن هشدار درباره خطر فناوری‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای در حال توسعه ایران بر صلح و امنیت جهانی، خواستار آن شد تا محدودیت‌های بیشتری بر برنامه هسته‌ای این کشور اعمال شود.

رافائل گروس در ایران سفر مدیر آژانس به تهران پس از تنش‌های ماه سپتامبر میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تهران درباره روند بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌بینی کرد که او تا قبل از نشست ماه نوامبر شورای حکام آژانس به تهران خواهد رفت. headtopics.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

ایران می‌گوید که نمی‌خواهد موضوع «تبادل زندانیان» به مذاکرات هسته‌ای گره بخورد🔺 ایران می‌گوید که نمی‌خواهد موضوع «تبادل زندانیان» به مذاکرات_هسته‌ای گره بخورد ▪ جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته تعداد قابل توجهی از شهروندان کشورهای غربی، به ویژه آمریکا و بریتانیا را بازداشت کرده است. ⬇ بیشتر بخوانید: حالا اینا که یکی از اون یکی پفیوزترن.....ولی فقط عکسایی که این رسانه از ظریف بی پدر میذاشت رو مقایسه کنید با عکسایی که از این مادر بخطا میذاره! هنوز متوجه نشدید که گروگان گرفتند؟ شما جاسوس رو حلوا حلوا میکنید الدنگ

اشک و شوق آزادی در میانمار؛ بیش از یک هزار زندانی سیاسی آزاد شدنددولت نظامی میانمار که اخیرا وعده آزادی بیش از پنج هزار زندانی سیاسی را داده است، شب گذشته بیش از یک هزار نفر از آنها را آزاد کرد ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽

جوزپ بورل: زمان برای نجات توافق هسته‌ای رو به اتمام استجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از مقامات ایران خواست تا زمان را از دست ندهند و به مذاکرات هسته‌ای بازگردند.بورل، یک‌شنبه، 17 اکتبر، خاطرنشان زمان رو به اتمام نیست شما نگران دستیابی ایران به سلاح هسته ای هستید منتظر میمانید مذاکره میکنید پس لطفا شعار توخالی ندهید

دریافت بیش از 1250 شکایت توسط کمیسیون انتخابات عراقکمیسیون عالی انتخابات عراق اعلام کرد که تاکنون بیش از 1250 شکایت و اعتراض درباره انتخابات اخیر پارلمانی دریافت کرده و در حال بررسی آنها است.این کمیسیون،

سخنگوی وزارت خارجه ایران: برای بازگشت به مذاکرات برجام هیچ پیش‌شرطی نگذاشته‌ایم▪️ سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت این کشور هیچ پیش‌شرطی برای از سر گیری مذاکرات وین مطرح نکرده و اظهارات وزیر خارجه ایران تنها برای «تبیین یک منطق» بوده است. وزیر خارجه نخودیه، جدی نگیریدش. ماله كشي چند سالي هست بدجور تو اين نظام كاناليزه شده. یعنی صرفا گوه داغ خورده بود😂

پرونده کالاهای اساسی دپوشده در گمرک از مجلس به قوه قضائیه فرستاده شد🔺پرونده کالاهای اساسی دپوشده در گمرک از مجلس به قوه قضائیه فرستاده شد بر اساس گزارش ها، دپوی کالا در گمرک‌های ایران به دولت پیشین هم برمی‌گردد و این پرونده به عملکرد وزیران و مدیران ارشد دولت روحانی نیز مرتبط است. ⬇️ بیشتر بخوانید: سلطان گریم تویی بقیه اداتم نمیتونن در بیارن😳

به‌طور بی‌بازگشتی به تقویت توانمندی‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

وزارت خارجه بریتانیا سه‌شنبه، ۱۹ اکتبر، تأکید کرد که برنامه هسته‌ای ایران بسیار پیشرفته و بیش از هر زمانی نگران کننده است.

Advertisement

این وزارتخانه اعلام کرد که اگر ایران خواهان بازگشت به مذاکرات هسته‌ای است راه دیپلماسی همچنان باز است.

در همین راستا کمیته پارلمانی بریتانیا با اشاره به این‌که ایران علناً به میزان ۶۰ درصد اورانیوم غنی‌سازی می‌کند، دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای را برای صلح بین‌المللی خطرناک توصیف کرد.

این کمیته پارلمانی ضمن هشدار درباره خطر فناوری‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای در حال توسعه ایران بر صلح و امنیت جهانی، خواستار آن شد تا محدودیت‌های بیشتری بر برنامه هسته‌ای این کشور اعمال شود.

رافائل گروس در ایران

سفر مدیر آژانس به تهران

پس از تنش‌های ماه سپتامبر میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تهران درباره روند بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌بینی کرد که او تا قبل از نشست ماه نوامبر شورای حکام آژانس به تهران خواهد رفت.

رافائل گروسی، سه‌شنبه، پس از دیدار و بحث و گفت‌وگو با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا دربارهٔ مسئله نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، ضمن «ضعیف» دانستن روند بازرسی‌های بین‌المللی بر تأسیسات اتمی ایران گفت، در سفر به تهران و دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور درباره پیشنهادهایی برای فعال‌سازی برنامه بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» گروسی پس از دیدار با بلینکن توضیح داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون اجازه ورود به تأسیسات هسته‌ای کرج را دریافت نکرده‌اند.

او در عین حال اما تأکید کرد که روند تعمیر و نگهداری سیستم‌های نظارتی در همه سایت‌های هسته‌ای اعلام شده ایران به استثنای تأسیسات کرج تکمیل شده‌ است.

گروسی همچنین در گفت‌وگویی با روزنامه «فایننشیال تایمز» تأکید کرد که به علت عدم دادن مجوز بازرسی از تأسیسات هسته‌ای کرج، روند بازرسی بین‌المللی از تأسیسات هسته‌ای ایران کامل نیست. او ضمن هشدار درباره غیرکامل بودن روند بازرسی‌ها ادامه بازرسی‌های بین‌المللی از تأسیسات هسته‌ای ایران را مهم ارزیابی کرد.

این در حالی است که ایران با اتکا به رویکرد به سوی شرق به رغم فشارهای بین‌المللی تاکنون با وقت‌کشی و تعیین پیش‌شرط‌هایی از پیوستن به مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ طفره می‌رود و بی‌اعتنا به هشدارهای جهانی همچنان به نقض تعهدات برجامی خود ادامه داده و توانمندی‌های هسته‌ای خود را گسترش می‌دهد.

در واکنش به این تحولات پرونده هسته‌ای ایران، اسرائیل اما در حال بررسی گزینه‌هایی برای مقابله با برنامه هسته‌ای تهران است و در این راستا تل‌آویو روز گذشته بودجه‌ای به ارزش ۱٫۵ میلیارد دلار را برای هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای ایران تصویب کرده‌ است.