برلین قبل و بعد از وحدت | DW | 01.10.2020

01/10/2020 10:55:00 ق.ظ

شهر برلین زمانی مرکز جنگ سرد و نماد شهری دو تکه بود. چهره پایتخت آلمان حالا سه دهه پس از وحدت به‌کلی تغییر کرده و شهر حال و هوای دیگری دارد. مقایسه برلین قبل و بعد از وحدت در این گزارش تصویری:

برلین, وحدت آلمان

شهر برلین زمانی مرکز جنگ سرد و نماد شهری دو تکه بود. چهره پایتخت آلمان حالا سه دهه پس از وحدت به‌کلی تغییر کرده و شهر حال و هوای دیگری دارد. مقایسه برلین قبل و بعد از وحدت در این گزارش تصویری:

شهر برلین زمانی مرکز جنگ سرد و نماد شهری دو تکه بود. چهره پایتخت آلمان حالا سه دهه پس از وحدت به‌کلی تغییر کرده و شهر حال و هوای دیگری دارد. مقایسه برلین قبل و بعد از وحدت در این گزارش تصویری:

زندان"هوهن شون‌هاوزن" تا سال ۱۹۸۹ محل نگهداری زندانیان عقیدتی و سیاسی بود. جالب اینکه این زندان کاملا سری محسوب می‌شد و محل آن بر روی نقشه شهر برلین وجود نداشت. بعد از وحدت برای مدتی بسته بود و حالا درهایش برای بازید عموم گشوده شده است.لنین در برلین

قصر جمهوری قلب سیاسی آلمان دمکراتیک (شرقی) سابق بود. این قصر در سال ۱۹۷۲ ساخته شد و ساخت آن ۳۲ ماه طول کشید. این ساختمان که در آن از پنبه نسوز که سرطان‌زا است استفاده شده بود، پس از وحدت ویران شد تا قصر تاریخی برلین که پیش از آن در این محل قرار داشت دوباره ساخته شود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

بازی کردی با عکسها ! هیچ فرقی ندارند جز رنگ

پناهجويان لسبوس؛ زندگی دراقامتگاه جديد بدتر از جهنم موریا | DW | 29.09.2020پناهجویان لسبوس را تنگ هم در چادر جا داده‌اند. بدون فضایی برای حریم خصوصی، بدون حمام یا غذای کافی. مردها در دریا خود را می‌شویند. زن‌ها از این کار ابا دارند. موریا جهنم بود ولی حالا آنها مانند زلزله‌‌زدگان در شوک‌ هستند. عامل جنگ ترکیه و اردوغان است متاسفم واقعا :( اروبائيان بايد براي بدست اوردن چنين دستاورد حقوق بشري بر خود ببالند

تایید درگذشت امیر کویت از سوی دیوان امیری این کشوردیوان کویت درگذشت امیر این کشور را اعلام کرد.

چاووش‌اوغلو: تنها راه‌حل این مسئله عقب‌نشینی نیروهای ارمنستان از خاک آذربایجان استچاووش‌اوغلو: تنها راه‌حل این مسئله عقب‌نشینی نیروهای ارمنستان از خاک آذربایجان است Rezahn01 hahahahahahhahah. felan ke ridin. hahahahaha 🌷

شعار علیه نارندرا مودی پس از مرگ زنی در پی تجاوز گروهی در هندپیکر نیمه‌جان و برهنه او غرق در خون، با زبانی شکافته و ستون فقرات شکسته در مزرعه‌ای پیدا شد. او دو هفته پس از این حادثه بر اثر شدت جراحات جان باخت.

زنی از سفیر فرانسه به دلیل برداشتن کاندوم حین همخوابگی شکایت کرددر فرانسه قانون یا رویه قضایی خاصی برای این عمل، یعنی برداشتن کاندوم در جریان رابطه جنسی توافقی که به آن «پنهان‌کاری» در رابطه جنسی نیز گفته می‌شود، وجود ندارد. ریییدم سر در یورونیوز با این خبراش چه خبر مهمى حاجى. گاييديد با اخبارتون رسانه تحریف و دروغ

کویت بعد از صباح، کویت می‌ماند؟ - BBC News فارسیامیر کویت شیخ صباح جابر الصباح در سن نود و یک سالگی درگذشت. او بیش از چهارده سال زمامداری این امیرنشین را در حاشیه خلیج فارس به عهده داشت و پنجمین امیر کویت از پایان قیمومت بریتانیا بر این امیرنشین بود. حالا اين كه نوشتى رو ترجمه كن جان مادرت. ببينيم چى نوشتى نه ایران می‌شود

دروازه براندنبورگ این دروازه که در سال ۱۷۹۱ ساخته شده یکی از مشهورترین نمادهای شهر برلین است.برای بیش از ۱۳هزار پناهجویی که پس از سوختن اقامتگاه موریا در جزیره لسبوس آواره شدند، اکنون کمپی با چادر برپا شده و نه هزار نفر را در ‌آن اسکان داده‌اند.به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری روسیا الیوم، دیوان کویت امروز -‌سه شنبه- درگذشت امیر این کشور را اعلام کرد.29.

در دوران جنگ سرد بخشی از مرز بین برلین شرقی و غربی از کنار آن عبور می‌کرد و درست در پشت بخش شرقی منطقه تحت تسلط ارتش سرخ شوروی سابق شروع می‌شد و کسی اجازه ورود به این منطقه را نداشت. از سال ۱۹۸۹ که دو بخش شرقی و غربی آلمان وحدت کردند، این دروازه به یک جاذبه توریستی تبدیل شده است. این‌ اطلاعات را بهروز اسدی، مدیر عامل دفتر خارجیان بنیاد غیرانتفاعی مالتزر در سه ایالت آلمان در اختیار دویچه‌وله فارسی قرار داد. زندان"هوهن شون‌هاوزن" زندان"هوهن شون‌هاوزن" تا سال ۱۹۸۹ محل نگهداری زندانیان عقیدتی و سیاسی بود.  لینک کوتاه. جالب اینکه این زندان کاملا سری محسوب می‌شد و محل آن بر روی نقشه شهر برلین وجود نداشت. انگار دچار زلزله یا طوفان شده‌اند. بعد از وحدت برای مدتی بسته بود و حالا درهایش برای بازید عموم گشوده شده است. به دنبال حل ریشه‌ای این مسئله هستیم.

دیوار برلین ۲۸ سال تمام این دیوار به طول ۱۶۷ کیلومتر و ۸۰۰ متر دو بخش شرقی و غربی برلین را از هم جدا می‌کرد. در هر چادر دو تا سه خانوار را جا داده‌اند. این دیوار به‌شدت تحت محافظت و کنترل بود و ده‌ها نفر هنگام تلاش برای عبور از آن کشته، زخمی و یا بازداشت شدند. گرچه دیوار پس از وحدت دو کشور برداشته شد، اما بخشی از آن به‌عنوان یادبود محفوظ مانده و هنرمندانی از سراسر جهان بر روی آن نقاشی کرده‌اند و به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است. اقامتگاه جدید حتی امکانات ابتدایی موریا را هم ندارد از وخامت وضع اقامتگاه موریا گزارش‌های زیادی در رسانه‌های دنیا پخش شده بود. لنین در برلین این مجسمه ۱۹ متری از لنین که از سنگ گرانیت قرمز تراشیده شده، از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۱ در فریدریش‌هاین قرار داشت و به هنگام رونمایی از آن ۲۰۰ هزار نفر حضور داشتند. با فروپاشی دیوار برلین و شوروی (سابق)، این مجسمه برچیده شد و میدان لنین سابق اکنون میدان سازمان ملل متحد نام گرفته است. اما حالا پناهجویان در میان چادرهای سفید سرگردان و بهت زده گاه حسرت همان وضع سابق را می‌خورند.

از قصر جمهوری تا قصر برلین قصر جمهوری قلب سیاسی آلمان دمکراتیک (شرقی) سابق بود. این قصر در سال ۱۹۷۲ ساخته شد و ساخت آن ۳۲ ماه طول کشید. مثلا پناهنده‌ها نانوایی می‌کردند. این ساختمان که در آن از پنبه نسوز که سرطان‌زا است استفاده شده بود، پس از وحدت ویران شد تا قصر تاریخی برلین که پیش از آن در این محل قرار داشت دوباره ساخته شود. فروشگاه"Intershop" آلمان شرقی البته شهروندان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بین‌المللی با"مارک آلمان شرقی" نمی‌توانستند خرید کنند و باید با ارز دیگر کشورها همچون مارک آلمان غربی یا دلار بهای کالاهای خریداری‌شده را پرداخت می‌کردند. حمام و سه وعده غذا داشتند. اولین فروشگاه در ایستگاه راه‌ آهن خیابان فریدریش (عکس) تاسیس شد.

البته حالا دیگر این منطقه اصلا دیگر قابل مقایسه با گذشته نیست و مملو از بوتیک‌ها و فروشگاه‌های دیگر است. دکتر بروند. زمین بازی کودکان کودکان باید عاری از هر نگرانی بازی و رشد کنند. در تمام زمین‌های بازی کودکان در آلمان شرقی گوی‌هایی ساخته شده از لوله‌های فلزی نصب شده بود.» او در این مدت با هرکدام از پناهجویان که گفت‌وگو کرده، از نگرانی، ناامیدی و ناراحتی روحی شکایت شنیده است. کسانی که در کودکی در این گوی‌ بازی کرده‌اند می‌دانند که برخورد با لوله‌ فلزی چقدر دردناک است. پس از وحدت طناب‌های پلاستیکی جایگزین لوله‌های فلزی شدند. بیشترشان از افغانستان آمده‌اند.

مدرسه میز و نیمکت و تخته سیاه. تنها تفاوت اساسی قبل و بعد از وحدت دو آلمان حضور تکنولوژی در مدارس است. آنها از جنگ، از تعقیب و از زندان فرار کرده‌اند. قبلا کتاب و دفتر و مداد و تخته سیاه در هر دو کشور برای آموزش کافی بود. حالا تخته سیاه و گچ به"وایت تافل" تبدیل شده و حضور کامپیوتر و لپ‌تاپ نیز ملموس است. نمی‌خواهد نامش را بگوید. هتل "اینتر هتل متروپل" سیزده‌ طبقه‌ای که در سال ۱۹۷۷ افتتاح شد، در خیابان فریدریش قرار داشت و شهروندان آلمان شرقی که خود را حکومتی"کارگری" می‌نامید فقط از بیرون می‌توانستند آن را تماشا کنند.

هزینه این هتل باید با ارزهای خارجی پرداخت می‌شد و محل رفت و آمد تاجران، دیپلمات‌ها و سلبریتی‌های آن دوران بود. به دویچه‌وله می‌گوید زندگی در ارودگاه قبلی خیلی بد بود ولی حالا و در کمپ جدید «بدتر شده، نه دستشویی هست، نه حمام و نه برق. حالا شعبه‌ای از هتل زنجیره‌ای ماریتیم در آن مستقر است؛ هر چند گران، اما باز به روی عموم مردم. فروشگاه غرب (KaDeWe) فروشگاه غرب (به آلمانی: Kaufhaus des Westens) که به آن در برلین به اختصار"کا. قبلا در چادر زندگی می‌کرده و مورد آزار قرار گرفته است. دِ. وِ" گفته می‌شود با مساحت ۶۰ هزار متر مربعی دومین فروشگاه بزرگ اروپا محسوب می‌شود که در سال ۱۹۰۷ افتتاح شد. می‌گوید حالا به کمپی برای آسیب دیدگان منتقل شده و با یک زن دیگر در یک اتاق زندگی می‌کند.

این فروشگاه در غرب برلین قرار داشت و بر اثر بمباران‌های جنگ جهانی دوم تقریبا کاملا نابود شد که پس از بازسازی بار دیگر به جاذبه‌ای برای خریداران تبدیل گردید. دروازه براندنبورگ این دروازه که در سال ۱۷۹۱ ساخته شده یکی از مشهورترین نمادهای شهر برلین است. ۱۰ روز از ایجاد این کمپ می‌گذرد و به گفته بهروز اسدی هنوز یک دوش در آنجا کار نگذاشته‌اند. در دوران جنگ سرد بخشی از مرز بین برلین شرقی و غربی از کنار آن عبور می‌کرد و درست در پشت بخش شرقی منطقه تحت تسلط ارتش سرخ شوروی سابق شروع می‌شد و کسی اجازه ورود به این منطقه را نداشت. از سال ۱۹۸۹ که دو بخش شرقی و غربی آلمان وحدت کردند، این دروازه به یک جاذبه توریستی تبدیل شده است.  توالت‌های کمپ سیار است که باید دائما تمیز و ضدعفونی شوند. زندان"هوهن شون‌هاوزن" زندان"هوهن شون‌هاوزن" تا سال ۱۹۸۹ محل نگهداری زندانیان عقیدتی و سیاسی بود.

جالب اینکه این زندان کاملا سری محسوب می‌شد و محل آن بر روی نقشه شهر برلین وجود نداشت. شنیدن صوت 02:25 گفت‌وگو با یک پناهنده زن افغان در لسبوس قبل از آتش گرفتن کمپ موریا گزارش شد که ۳۵ نفر مبتلا به کرونا در آنجا شناسایی شده‌‌اند. بعد از وحدت برای مدتی بسته بود و حالا درهایش برای بازید عموم گشوده شده است. دیوار برلین ۲۸ سال تمام این دیوار به طول ۱۶۷ کیلومتر و ۸۰۰ متر دو بخش شرقی و غربی برلین را از هم جدا می‌کرد. بهروز اسدی می‌گوید: «آمار رسمی از شمار مبتلایان وجود ندارد. این دیوار به‌شدت تحت محافظت و کنترل بود و ده‌ها نفر هنگام تلاش برای عبور از آن کشته، زخمی و یا بازداشت شدند. گرچه دیوار پس از وحدت دو کشور برداشته شد، اما بخشی از آن به‌عنوان یادبود محفوظ مانده و هنرمندانی از سراسر جهان بر روی آن نقاشی کرده‌اند و به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است. ۲۰۰ چادر با همکاری صلیب سرخ آلمان و ایتالیا زده شده و بقیه را به کمک کمیساریای عالی امور پناهندگان سوار کرده‌اند.

لنین در برلین این مجسمه ۱۹ متری از لنین که از سنگ گرانیت قرمز تراشیده شده، از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۱ در فریدریش‌هاین قرار داشت و به هنگام رونمایی از آن ۲۰۰ هزار نفر حضور داشتند. با فروپاشی دیوار برلین و شوروی (سابق)، این مجسمه برچیده شد و میدان لنین سابق اکنون میدان سازمان ملل متحد نام گرفته است. به محض آمدن باران همه چیز در گل ولای فرو می‌رود. از قصر جمهوری تا قصر برلین قصر جمهوری قلب سیاسی آلمان دمکراتیک (شرقی) سابق بود. این قصر در سال ۱۹۷۲ ساخته شد و ساخت آن ۳۲ ماه طول کشید.» یک پاکت برای صبحانه، یکی برای بقیه روز چند کمپ دیگر هم در لسبوس هست که بهروز اسدی به آنها اشاره می‌کند. این ساختمان که در آن از پنبه نسوز که سرطان‌زا است استفاده شده بود، پس از وحدت ویران شد تا قصر تاریخی برلین که پیش از آن در این محل قرار داشت دوباره ساخته شود.

فروشگاه"Intershop" آلمان شرقی البته شهروندان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بین‌المللی با"مارک آلمان شرقی" نمی‌توانستند خرید کنند و باید با ارز دیگر کشورها همچون مارک آلمان غربی یا دلار بهای کالاهای خریداری‌شده را پرداخت می‌کردند. آنها افراد «آسیب‌‌پذیر جسمی و روحی هستند». اولین فروشگاه در ایستگاه راه‌ آهن خیابان فریدریش (عکس) تاسیس شد. البته حالا دیگر این منطقه اصلا دیگر قابل مقایسه با گذشته نیست و مملو از بوتیک‌ها و فروشگاه‌های دیگر است. یک خانه زنان هم هست که در آن ۲۰۰ زن با بچه‌های‌شان زندگی می‌کنند. زمین بازی کودکان کودکان باید عاری از هر نگرانی بازی و رشد کنند. در تمام زمین‌های بازی کودکان در آلمان شرقی گوی‌هایی ساخته شده از لوله‌های فلزی نصب شده بود.  بهروز اسدی می‌گوید: «زیر درختان زیتون خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند به اقامتگاهی که دولت دایر کرده بروند.

کسانی که در کودکی در این گوی‌ بازی کرده‌اند می‌دانند که برخورد با لوله‌ فلزی چقدر دردناک است. پس از وحدت طناب‌های پلاستیکی جایگزین لوله‌های فلزی شدند. ارتش پاکت برای صبحانه به آنها می‌دهد و یک پاکت برای وعده میان نهار و شام. مدرسه میز و نیمکت و تخته سیاه. تنها تفاوت اساسی قبل و بعد از وحدت دو آلمان حضور تکنولوژی در مدارس است.» سازمان‌های امداد رسانی بسیاری چه یونانی، چه خارجی داوطلب کمک به پناهجویان در لسبوس هستند و در آنجا فعالیت می‌کنند. قبلا کتاب و دفتر و مداد و تخته سیاه در هر دو کشور برای آموزش کافی بود.

حالا تخته سیاه و گچ به"وایت تافل" تبدیل شده و حضور کامپیوتر و لپ‌تاپ نیز ملموس است. در عین حال که امکان دسترسی و امداد هم به این سازمان‌ها به سادگی داده نمی‌‌شود. هتل "اینتر هتل متروپل" سیزده‌ طبقه‌ای که در سال ۱۹۷۷ افتتاح شد، در خیابان فریدریش قرار داشت و شهروندان آلمان شرقی که خود را حکومتی"کارگری" می‌نامید فقط از بیرون می‌توانستند آن را تماشا کنند. هزینه این هتل باید با ارزهای خارجی پرداخت می‌شد و محل رفت و آمد تاجران، دیپلمات‌ها و سلبریتی‌های آن دوران بود. برخی کشورهای شرق اروپا به هیچ عنوان حاضر به پذیرش پناهجو نیستند. حالا شعبه‌ای از هتل زنجیره‌ای ماریتیم در آن مستقر است؛ هر چند گران، اما باز به روی عموم مردم. فروشگاه غرب (KaDeWe) فروشگاه غرب (به آلمانی: Kaufhaus des Westens) که به آن در برلین به اختصار"کا. آلمان در مجموع حدود ۱۵۰۰ پناهجو را می‌گیرد.

دِ. وِ" گفته می‌شود با مساحت ۶۰ هزار متر مربعی دومین فروشگاه بزرگ اروپا محسوب می‌شود که در سال ۱۹۰۷ افتتاح شد. به گفته بهروز اسدی روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر ۷۰۰ نفر که پناهندگی‌شان بر اساس کنوانسیون ژنو پذیرفته شده‌ به آتن منتقل شده‌اند و تا پایان این هفته نیز ۷۰۰ نفر دیگر به آتن فرستاده می‌شوند. این فروشگاه در غرب برلین قرار داشت و بر اثر بمباران‌های جنگ جهانی دوم تقریبا کاملا نابود شد که پس از بازسازی بار دیگر به جاذبه‌ای برای خریداران تبدیل گردید. مطالب بیشتر از مدیا سنتر . او می‌گوید ایجاد کمپ جدید پناهجویان در لسبوس تصمیم مشترک دولت یونان و اتحادیه اروپا بوده و «این وظیفه کشورهای اروپایی است که در این شرایط پاسخگوی بخشی از این مشکلات باشند و برای این وضع چاره‌ای بیاندیشند.