روزشمار

روزشمار

پیشتاز آموزش بزرگسالان | DW | 01.10.2020

دهم مهر ۱۳۷۶: ۱۳ سال پیش در چنین روزی شمس‌الملوک مصاحب در تهران درگذشت. می‌گفت: 'بیشتر مشکلات زنان ایران در عدم شناخت مردان از زنان است'.

01/10/2020 10:19:00 ق.ظ

دهم مهر ۱۳۷۶: ۱۳ سال پیش در چنین روزی شمس‌الملوک مصاحب در تهران درگذشت. می‌گفت: 'بیشتر مشکلات زنان ایران در عدم شناخت مردان از زنان است'.

دهم مهر ۱۳۷۶: ۱۳ سال پیش در چنین روزی شمس‌الملوک مصاحب در تهران درگذشت. می‌گفت: 'بیشتر مشکلات زنان ایران در عدم شناخت مردان از زنان است'.

پیشتاز آموزش بزرگسالاندهم مهر ۱۳۷۶: ۱۳ سال پیش در چنین روزی شمس‌الملوک مصاحب در تهران درگذشت. می‌گفت:"بیشتر مشکلات زنان ایران در عدم شناخت مردان از زنان است".شمس‌الملوک مصاحب در سال ۱۲۹۲ در تهران زاده شد.پدر و مادرش هر دو ادیب و شاعر بودند.مقدمات فارسی و عربی را در خانه و سپس در مدرسه آمریکایی ناموس فرا گرفت و پیش از پایان دبیرستان بر زبان‌های انگلیسی و فرانسه مسلط شد.

روابط برخی کشورهای اسلامی با رژیم اشغالگر قدس، زمینه ساز توهین به ساحت پیامبر اعظم است انتقاد خامنه‌ای از مکرون و سکوت او در قبال سربریدن معلم فرانسوی | DW | 28.10.2020 گزارش ویدیوئی| ماجرای هتاکی یک سگ‌گردان به بانوی گیلانی بابت تذکری دوستانه/ وقتی مردم نظاره‌گر‌ کتک‌کاری می‌شو‌ند- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم - Tasnim

۲۰ ساله بود که به دانشسرای مقدماتی رفت و یک سال پس از آن با گشایش دانشگاه تهران رشته ادبیات را در آنجا ادامه داد.۲۷ ساله بود که ناظم مدرسه ناموس شد و همزمان تحصیل ادبیات را پی گرفت.۳۰ ساله بود که با دفاع از پایان‌نامه‌اش"تحقیق در افسانه‌سرایان ایرانی بعد از حمله عرب تا هجوم مغول" نخستین زن ایرانی بود که از دانشگاه تهران دکترای ادبیات گرفت.

۳۷ ساله بود که پس از سرپرستی چند دبیرستان، نخستین زنی بود که رئیس یک اداره بلندپایه دولتی"تربیت معلم" شد و یک سال پس از آن برای پژوهش و تکمیل آموخته‌هایش در زمینه تربیت کودکان و بزرگسالان، نخست به کانادا و سپس به آمریکا رفت و چهار سال بعد با یک دانشنامه دکتری دیگر، این بار در رشته آموزش و پرورش به تهران بازگشت و از آن پس در کنار تدریس ادبیات در دانشگاه تهران وقت خود را صرف مبارزه با بی‌سوادی کرد.

۴۱ ساله بود که ماهنامه"زندگی روستایی" را گشود و کوشید با متن‌های ساده کشاورزان را به مطالعه علاقه‌مند کند.۴۲ ساله بود که به سرپرستی اداره مبارزه با بی‌سوادی رسید و یک سال پس از آن"همه باسواد شویم" کتاب اول آموزش بزرگسالان را با همکاری عباس یمینی شریف نوشت که هشت میلیون نسخه چاپ شد.

او افزون بر کتاب‌های آموزشی برای کودکان و بزرگسالان چند کتاب مانند"چگونه بهتر زندگی کنیم" هم در زمینه آموزگاری سالمندان نوشت.۵۰ ساله بود که به مجلس سنا راه یافت و به این خاطر پس از انقلاب او را با تن‌فروشان در یک سلول زندانی کردند:"می‌گفتند: تو یک جرمی مرتکب شده‌ای، اما ما از شهربانی جواز کار داشتیم و از بهداری کارت بهداشتی داشتیم. کار غیرقانونی نکرده‌ایم. این بیچاره‌ها که اکثرشان چند روز بعد تیرباران شدند، سناتور مجلس سنا بودن را جرمی سنگین‌تر از فحشا می‌دانستند".

شمس‌الملوک مصاحب در ۸۴ سالگی در زادگاهش درگذشت. ادامه مطلب: DW فارسی »

نبرد قره‌باغ؛ اشک و ناله مادر آذربایجانی بر مزار فرزند سربازش

جمهوری خودخوانده‌ آرتساخ (قره باغ) می‌گوید بیش از ۶۰۰ نفر از «پرسنل دفاعی‌اش» بر اثر حملات ارتش آذربایجان کشته شده‌اند. آذربایجان که شمار تلفات جانی نظامیانش را اعلام نمی‌کند می‌گوید ۴۳ شهروند غیرنظامی‌اش در گلوله‌باران و حملات موشکی نیروهای ارمنی کشته شده‌اند.

اصلا بشریت اونقدر که در دنیا کاوش کرده در خودش کاوش نکرده و از خودش هم بیگانه س بقول سلمان رشدی : مردی که از عشق هیچ نمیدانست و از زن بسیار ، با زنی که از مرد هیچ نمیدانست و از عشق بسیار ، وصلت ناجوری میشه خدابیامرز نمیدونست زنان خودشونم خودشونو نشناختن چه برسه به مردان مادرم خیلی دلسوز است. به درس خواندن ماخیلی اهمیت داد. به غذا خوردن ما اهمیت داد.به لباس ما خیلی اهمیت داد.سپاسگزارش هستیم.ولی عاطفه ندارد وفقط دلسوزی دارد. ما براش عاطفه داشتیم و ساپورتش کردیم تاافسرده نباشد و خودمان سه خواهر, مقداری افسرده شدیم.

زندگی من یک کتاب است. چی می خواهید دیگه بدانید. مادرم شکست عشقی خورده بود. از سرلجبازی, همسر پدرم شده بود و بعد پشیمان بود. این وسط پدرم تقصیری نداشت. و همینطور هم برعکسش دیگه چه می خواهید بدانید اصلاح طلب مصدقیون ۲۳ سال پیش میشه نه ۱۳ سال مادرم هیچ وقت ماها رادر اغوش نمی گیرد. حتی وقتی ناراحتیم. عاطفه ندارد فقط حس دلسوزی دارد

روانش شاد،کتابهای درسی،خاطرات خوش گذشته☹😟😣 من پدرم رابیشتر از مادرم دوست دارم چون بیشتر محبت می کردو عاطفه داشت. شاد بود و می خندید و جک می گفت. شعر می گفت. پدرم یک مذهبی شاد و خوشحال و امیدوار به زندگی و مادرم یک غیر مذهبی افسرده که بعدا مذهبی شده بود . من پدرم تاوقتی زنده بود بااینکه الزایمر داشت, درک و عاطفه ی بالاتری شد.به من خیلی محبت می کرد. مادرمن ,یک شکست خورده ی عشقی هست که هیچ وقت نسبت به پدرم عاطفه نداشت.همیشه فقط دلسوزی داشت. همیشه افسرده است و ماسه خواهر بهش محبت کردیم و ساپورتش کردیم

حیات در سیاره سرخ؛ کشف حوضچه‌های شور در کنار دریاچه نمک در مریخاین حقیقت که دریاچه و حوضچه‌های اطراف آن هنوز مایع هستند نشان می‌دهد که از نوع دریاچه زیاده‌شور هستند.

شعار علیه نارندرا مودی پس از مرگ زنی در پی تجاوز گروهی در هندپیکر نیمه‌جان و برهنه او غرق در خون، با زبانی شکافته و ستون فقرات شکسته در مزرعه‌ای پیدا شد. او دو هفته پس از این حادثه بر اثر شدت جراحات جان باخت.

۲۰۷ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته/۴۰۷۹ تن در وضعیت شدید بیماریشناسایی ۳۶۷۷ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۳۶۷۷ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۲۰۷ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۴۵۳۶۳۷ نفر *تعداد بهبودیافتگانِ ترخیص شده: ۳۷۸۷۲۷ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۲۵۹۸۶ نفر

بنیامین نتانیاهو در سازمان ملل: ایران «بزرگترین دشمن صلح در خاورمیانه» استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. ج، اسلامی. نه ایران اسرائیل خارج از مرز های بین المللی به فلسطینان و سوریه حمله میکنه عربستان به یمن حمله میکنه ولی برزگترینش اونوقت ماییم😀 تنها چیزی که صلح رو به خاور میانه برمیگردونه ظهور هیتلری دیگر است...

کرونا طی یک ‌روز در هند 1178 و در برزیل 863 قربانی گرفت

مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۲۶ هزار نفر گذشت/۴۰۹۳ بیمار در وضعیت شدیدمجموع قربانیان کرونا در کشور از ۲۶ هزار نفر گذشت *تعداد مبتلایان جدید: ۳۵۸۲ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۱۸۳ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۴۵۷۲۱۹ نفر *تعداد بهبودیافتگانِ ترخیص شده: ۳۸۰۹۵۶ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۲۶۱۶۹ نفر