بحران روسیه و اوکراین؛ چرا جمهوری اسلامی به اجبار سکوت کرده است؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 43 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

اوکراین به دنبال عضویت در «پیمان آتلانتیک شمالی» یا «ناتو» است که یک سازمان نظامی غربی محسوب می‌شود. اما روسیه، اوکراین را تحت نفوذ سیاسی خود می‌خواهد و از گسترش ناتو به سمت مرزهای خود نگران است. اطلاع_رسانی راستی_آزمایی

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون از اظهارنظر درباره بحران روسیه و جامعه جهانی بر سر احتمال حمله نظامی به اوکراین، سکوت کرده‌اند. تنها واکنش در اوج این بحران نقل قول رسانه‌های ایران از تماس تلفنی «حسین امیرعبداللهیان» با وزیر خارجه روسیه است که طی آنطرف جمهوری اسلامی «بعد از اطلاع از مواضع مسکو در این خصوص از سوی همتای روس خود ضمن درک دیدگاه‌ها و نگرانی‌های روسیه از دخالت‌های خارجی، ابراز امیدواری کرد وضعیت جاری از طریق مسالمت‌آمیز حل‌وفصل شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌دانند، در صورت انتقاد از روسیه بابت لشکرکشی به نزدیکی مرز اوکراین و تهدید عملی این کشور به تجاوز نظامی، حمایت‌های فعلی روسیه در حد پذیرفتن«ابراهیم رئیسی» به عنوان مهمان را هم از دست می‌دهند و با توجه به مشکلات بین‌المللی جمهوری اسلامی خصوصا در برابر ایالات متحده، امید به حق وتوی روسیه در شورای امنیت را هم از دست می‌دهند.

در ادامه این سیاست، جمهوری اسلامی به طور مداوم ایالات متحده را بابت حملات نظامی، یا با ادبیات منشور ملل متحد «استفاده از زور نظامی» در عراق، افغانستان و سوریه سرزنش کرده است؛ اما حالا اگر از اقدام مشابه روسیه حمایت کند، اعتبار باقی‌مانده بین‌المللی آن در معرض آسیب بیشتری قرار می‌گیرد. برای توصیف وضعیت آچمزی که جمهوری اسلامی در آن درگیر شده، رفتاری که مقام‌های تهران در برابر عمل بی‌سابقه سفیر روسیه در تهران در پیش گرفتند، اوضاع نظام را به خوبی توصیف می‌کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

روسیه: امتناع اوکراین از پیوستن به ناتو به کاهش نگرانی‌های ما کمک می‌کندروسیه: امتناع اوکراین از پیوستن به ناتو به کاهش نگرانی‌های ما کمک می‌کند دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که امتناع اوکراین از پیوستن به ناتو به کاهش نگرانی‌های روسیه در مورد تضمین‌های امنیتی کمک می‌کند.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تاکید اوکراین بر پیوستن به ناتو؛ روسیه خواستار «مذاکرات بیشتر» با غرب استرئیس‌جمهوری اوکراین در دیدار با صدراعظم آلمان گفت که اوکراین به رغم فشارهای روسیه، از تمایل خود برای عضویت در ناتو عقب‌نشینی نخواهد کرد. اگه اینطور روسیه باید چنان ادبش کنه که کمر نتونه راست کنه زن تو نیوشا بگاد هومن کونی 😂😂😂🍆🍆
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

بلینکن: احتمال حمله روسیه به اوکراین زیاد و قریب‌الوقوع استآنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرد که احتمال اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین آن قدر زیاد و قریب‌الوقوع است که برای توجیه خروج بسیاری از کارمندان دروغ میگه
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

بحران اوکراین؛ ایالات متحده سفارتخانه خود را از کی‌یف به لویو منتقل می‌کندوزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد که با توجه به افزایش پرشتاب شمار نیروهای نظامی روسیه در مرز اوکراین، سفارتخانه این کشور در کی‌یف به شهر لویو، واقع در غرب اوکراین، منتقل می‌شود. هواپیما B52 نزدیک بوشهر چه می کنه 🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴🔴 پس مرز بندی هم کردن و شرق اوکراین رو پیشکش پوتین کردن تا مثه نویل چمبرلین از ترس به یک دیکتاتور باج بدن
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

شوک تازه بحران اوکراین به بازارهای مالی؛ سقوط سهام و رشد قیمت نفت و طلاصدور دستور خروج فوری آمریکایی‌ها از اوکراین از سوی کاخ سفید به دلیل نگرانی‌ها از حمله نظامی قریب‌الوقوع روسیه بازارهای مالی جهان را متاثر کرد، چنان که همزمان با افزایش قیمت نفت و طلا بهای سهام سقوط کرد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بحران اوکراین؛ صدراعظم آلمان برای کاستن از تنش به کی‌یف و مسکو می‌رودآلمان همچون ایالات متحده و دست کم پانزده کشور اروپایی و غیر اروپایی در پی بحرانی شدن اوضاع و هویدا شدن نشانه‌هایی دال بر وقوع جنگ دراوکراین خواستار خروج فوری اتباع خود از این کشور شده‌اند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »