بحران اوکراین؛ ایران به‌دنبال «نفوذ» در آسیای مرکزی

31/01/1401 02:00:00 ق.ظ

جیمز دورسی، پژوهشگر ارشد مؤسسه خاورمیانه دانشگاه ملی سنگاپور، در مقاله‌ای برای «اوراسیا ریویو» می‌گوید با بهره گرفتن از «فرصت ژئوپلیتیکی» که در ابتدا با

جیمز دورسی، پژوهشگر ارشد مؤسسه خاورمیانه دانشگاه ملی سنگاپور، در مقاله‌ای برای «اوراسیا ریویو» می‌گوید با بهره گرفتن از «فرصت ژئوپلیتیکی» که در ابتدا با » می‌گوید با بهره گرفتن از «فرصت ژئوپلیتیکی» که در ابتدا با خروج ایالات متحده از افغانستان به وجود آمد و سپس با گرفتار شدن روسیه در جنگ اوکراین به طور قابل توجهی افزایش یافت، ایران تلاش می‌کند نفوذ خود را در منطقه آسیای مرکزی گسترش دهد.

به گفته دورسی، علاوه بر تضعیف «چتر امنیتی روسیه» در قبال کشورهای آسیای میانه که همگی جمهوری‌های استقلال‌یافتهٔ اتحاد جماهیر شوروی کمونیستی سابق هستند، جریان وجوه ارسالی توسط کارگران مهاجر آسیای مرکزی به کشورهای خود به دلیل بحران اوکراین کاهشی چشمگیر یافته است.

Advertisement تحت این شرایط، رژیم ایران امیدوار است با احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» و برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی، بتواند نفوذ خود را در کشورهای منطقه آسیای مرکزی که همگی محصور در خشکی هستند افزایش دهد. headtopics.com

به گفته این تحلیلگر، تجارت با افغانستان که میزبان چندین مسیر زمینی به سوی آسیای مرکزی است، تقریباً 2.9 میلیارد دلار در سال برای ایران سود دارد. علاوه بر این، ایران در حال گفتگو با طالبان برای احیای یک پروژه راه‌آهن بلندپروازانه است که در مرحله اول هرات در افغانستان را به خواف در شمال شرق ایران متصل می‌کند، و در نهایت برای اتصال به پنج کشور آسیای مرکزی توسعه می‌یابد.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

باور-۳۷۳؛ از شایعه حضور در جنگ اوکراین تا نمایش در رژه روز ارتشدر رژه روز ارتش در ایران، از جمله سامانه ضد موشکی باور ۳۷۳ نمایش داده شد که ادعا شده بود برای استفاده در تهاجم به اوکراین در اختیار روسیه قرار گرفته است. از این سامانه چه می‌دانیم؟ گزارشاتی از توافق برای انتقال سامانه باور 373 به سوریه، منتشر شده است. رادیو فردا، 22 تیر 1399

تهاجم روسیه به اوکراین؛ ادامه نبرد در ماریوپل و اولین تلفات غیرنظامیان در لویوفرماندار شهر لویو گفت سه موشک به انبارهایی اصابت کرده است که در حال حاضر مورد استفاده نیروهای مسلح نیست و موشک چهارم نیز به یک تعمیرگاه خودرو اصابت کرده است.

وضعیت توزیع پزشک در ایران/'تبعیض مطلق' در سیستم ارجاع سلامت کشورمعاون فنی نظام پزشکی تهران و عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به مشکلات و چالش‌های توزیع پزشک در کشور، گفت: اختلاف بین غیربرخوردارترین استان ما که استان سیستان و بلوچستان است، با برخوردارترین استان کشور یعنی استان تهران، از نظر میزان پزشک بالای ۱۰ برابر اختلاف است؛ این آمارها به معنای تبعیض مطلق در سیستم ارجاع نظام سلامت کشور است.

سازمان ملل: بحران اوکراین ممکن‌ است 47 میلیون نفر را به گرسنگی بکشاندسازمان ملل: بحران اوکراین ممکن‌ است 47 میلیون نفر را به گرسنگی بکشاند برنامه جهانی غذا (WFP) وابسته به سازمان ملل متحد گزارشی تحت عنوان «ناامنی شدید غذایی ناشی از جنگ اوکراین» منتشر کرد.

چرا مصرف استروئید در بین بدنسازان مرد در بریتانیا در حال افزایش است؟ - BBC News فارسینظام بهداشت‌ودرمان ملی بریتانیا (ان‌اچ‌اس) می‌گوید شواهد و مطالعات نشان می‌دهند مصرف استروئیدهای آنابولیک خطرات بسیاری، از جمله ناباروری و اختلال نعوظ تا اعتیاد و طاسی در پی دارند.

خطیب‌زاده: منتظر پاسخ مناسب واشنگتن در 'وین' هستیم/ سفیر اوکراین موضع کشورش را مطالعه کندسخنگوی وزارت خارجه: *قرار نیست در برجام تغییری انجام شود *تبادل پیام بین ایران و آمریکا در حال انجام است *واشنگتن سیاست تاخیر را در پیش گرفته است *منتظر پاسخ مناسب واشنگتن در 'وین' هستیم *سفیر اوکراین موضع کشورش را مطالعه کند