بازداشت یک فعال محیط‌زیست در بوکان

19/12/1399 10:45:00 ب.ظ

آذربایجان_غربی

نیروهای امنیتی «سمکو معروفی»، فعال محیط‌زیست کُرد و اهل بوکان، را که قبل از این به دو سال حبس محکوم و به صورت مشروط آزاد شده بود، بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند. اخبار_ایران آذربایجان_غربی

روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹، سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو»ضمن انتشار این خبر نوشت که این فعال محیط‌زیست از روز شنبه ۱۶ اسفند که توسط ماموران اداره اطلاعات بوکان بازداشت شده، هیچ تماسی با خانواده خود نداشته است و خبری از وضعیت او در دست نیست.طی چهار روز گذشته، خانواده معروفی تلاش کرده‌اند درباره وضعیت او اطلاعاتی به دست بیاورند ولی موفق نشده‌اند.

سمکو معروفی به همراه سه فعال محیط زیست دیگر به نام‌های «ژاکا اسماعیلی پور»، «هومان فیضی» و «شاهو خضری»، ۲۲ مهر ۱۳۹۸ به دلیل اعتراض به حمله ارتش ترکیه به کردستان سوریه در بوکان بازداشت و بعد از گذشت دو هفته، به قید وثیقه آزاد شد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

وضعیت روانی جامعه‌ای که به دولتش اعتماد ندارد

جلالی ندوشن در این گفت‌وگو به تشریح روحی و روانی جامعه در اعتراضات اخیر پرداخته است. ادامه مطلب >>

ترکیه ده‌ها سیاستمدار اپوزیسیون و یک فعال حقوق بشر را بازداشت کرد | DW | 19.03.2021نیروهای امنیتی ترکیه ده‌ها تن از اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها را در استانبول و آنکارا دستگیر کرد. رئیس انجمن حقوق بشر ترکیه هم بازداشت شده است. این اقدامات باعث بروز انتقادهای بین‌المللی به دولت اردوغان شده است.

بازداشت یک فعال مدنی ساکن ارومیه توسط نیروهای امنیتی

بازداشت یک فعال اینستاگرامی در شرق تهران

یک افسر نیروی دریایی ایتالیا و یک وابسته نظامی سفارت روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شدندیک افسر نیروی دریایی ایتالیا و یک وابسته نظامی سفارت روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شدند جزئیات بیشتر🔽

بازداشت یک شهروند به دلیل انتشار ویدیویی از یک مرغداری در نیکشهر

استان‌وایرـ نیروهای امنیتی «سمکو معروفی»، فعال محیط‌زیست کُرد و اهل بوکان را که قبل از این به دو سال حبس محکوم و به صورت مشروط آزاد شده بود، بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند.دولت ترکیه فشار بر سومین حزب بزرگ اپوزیسیون این کشور را افزایش می‌دهد.استان‌وایر- نیروهای امنیتی امروز دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه با یورش به منزل پدری «سالار طاهر افشار»، این شهروند ساکن ارومیه را بازداشت کردند.رییس پلیس فتا در شرق استان تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس ۶ اردیبهشت‌ماه گفت گرداننده یک صفحه اینستاگرامی به دلیل آنچه که «انتشار تصاویر غیراخلاقی» خوانده شده، شناسایی و بازداشت شده است.

روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹، سازمان حقوق‌بشری « هه‌نگاو » ضمن انتشار این خبر نوشت که این فعال محیط‌زیست از روز شنبه ۱۶ اسفند که توسط ماموران اداره اطلاعات بوکان بازداشت شده، هیچ تماسی با خانواده خود نداشته است و خبری از وضعیت او در دست نیست. طی چهار روز گذشته، خانواده معروفی تلاش کرده‌اند درباره وضعیت او اطلاعاتی به دست بیاورند ولی موفق نشده‌اند. به گزارش خبرگزاری آناتولی، شماری از سیاستمداران بلندپایه این حزب طرفدار كردها هم در میان دستگیرشدگان هستند. سمکو معروفی به همراه سه فعال محیط زیست دیگر به نام‌های «ژاکا اسماعیلی پور»، «هومان فیضی» و «شاهو خضری»، ۲۲ مهر ۱۳۹۸ به دلیل اعتراض به حمله ارتش ترکیه به کردستان سوریه در بوکان بازداشت و بعد از گذشت دو هفته، به قید وثیقه آزاد شد. اسفندماه سال ۱۳۹۹، شعبه ١٣ دادگاه تجدیدنظر آذربایجان غربی به ریاست قاضی «علی پور» و قاضی «رجبی»، سالار طاهر افشار را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد. در کمتر از یک‌ماه، شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری بوکان این فعال محیط زیست را به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی» به دو سال حبس تعزیری محکوم کرد. ترک‌دوغان پیش‌تر حمله نیروهای مسلح ترکیه به منطقه کوهستانی گاره را"در حد جنایت جنگی" خوانده و از دولت خواسته بود، در این زمینه شفاف‌سازی کند. معروفی که از بهمن ۱۳۹۸ جهت اجرای حکم خود در زندان بوکان به سر می‌برد، در آذرماه سال جاری به صورت مشروط و زودتر از موعد از زندان آزاد شد.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: .»  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ابتدای ماه مارس"برای بهبود اوضاع حقوق بشر" و"تقویت حاکمیت قانون" در این کشور یک"برنامه عملیاتی" اعلام کرده بود. این فعال مدنی ۳۱ تیرماه با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت آزاد شد.