ترکیه ده‌ها سیاستمدار اپوزیسیون و یک فعال حقوق بشر را بازداشت کرد | DW | 19.03.2021

29/12/1399 07:07 ب.ظ

نیروهای امنیتی ترکیه ده‌ها تن از اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها را در استانبول و آنکارا دستگیر کرد. رئیس انجمن حقوق بشر ترکیه هم بازداشت شده است. این اقدامات باعث بروز انتقادهای بین‌المللی به دولت اردوغان شده است.

نیروهای امنیتی ترکیه ده‌ها تن از اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها را در استانبول و آنکارا دستگیر کرد. رئیس انجمن حقوق بشر ترکیه هم بازداشت شده است. این اقدامات باعث بروز انتقادهای بین‌المللی به دولت اردوغان شده است. به گزارش خبرگزاری آناتولی، شماری از سیاستمداران بلندپایه این حزب طرفدار كردها هم در میان دستگیرشدگان هستند. اوزترک ترک‌دوغان، رئیس سازمانان حقوق بشر ترکیه (IHD) نیز بازداشت شده است.

ترک‌دوغان پیش‌تر حمله نیروهای مسلح ترکیه به منطقه کوهستانی گاره را"در حد جنایت جنگی" خوانده و از دولت خواسته بود، در این زمینه شفاف‌سازی کند.یلنا بیوم از سازمان عفو بین‌الملل در رابطه با دستگیری این فعال حقوق بشر توئیت کرد: «جوهر برنامه عملیاتی حقوق بشر هنوز خشک نشده است.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ابتدای ماه مارس"برای بهبود اوضاع حقوق بشر" و"تقویت حاکمیت قانون" در این کشور یک"برنامه عملیاتی" اعلام کرده بود. تلاش دادگاه قانون اساسی برای ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها

دادستان عمومی آنکارا روز چهارشنبه ۱۷مارس کیفرخواستی برای ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها ارائه کرده بود. در پی آن زهو ارسلان، رئیس دادگاه قانون اساسی ترکیه روز جمعه ۱۹ مارس یک"گزارشگر" را برای بررسی کیفرخواست منصوب کرد. چنین اقدامی به معنای نخستین گام برای روند ممنوعیت به‌شمار می‌رود. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

وزیر دادگستری ترکیه: مقابله با خشونت علیه زنان مبارزه در راه حقوق بشر استوزیر دادگستری ترکیه ضمن تاکید بر تداوم مبارزه علیه خشونت علیه زنان تصریح کرد که کشورش با عزم راسخ برای حفظ کرامت هر فرد، خانواده و ساختار اجتماعی همراه با همه نهادها تلاش می‌کند. - خبرگزاری آناتولی

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ترکیه مواضع شبه‌نظامیان کرد را بمباران کردبنا به اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه یک جنگنده نیروی هوایی ترکیه به مواضع شبه نظامیان کرد در روستای صیدا در نزدیکی عین عیسی حمله کرد. با بمباران نمیشه یک ملت رو نابود کرد آزموده را آزمودن. خطاست سرنوشت صدام در انتظار اردوغان قاتل مگه خر پریده به مادرت ترکیه کوردا مگه مادرتو گاییدن بی ناموص

هشدار آلمان: ترکیه در موضوعات حقوق بشر سیگنال‌های اشتباه می‌فرستدجو بایدن و جوزپ بورل نیز با انتقاد از تصمیم ترکیه برای خروج از کنوانسیون منع خشونت علیه زنان، این کار آنکارا را «بسیار ناامیدکننده» خواندند. حالا هی به ترکیه بگم اینا آدم نمیشن... کیه گوش بده ؟ اولا اول خود شما به کنوانسیون عمل کنید بعد به دیگران دیکته کنید.. شما عمدا افرادی رو برای آزار زنان منصوب می کنید.در ازای ایمپنلت دندان 😂🤣حالم از ریاکاری هاتون به هم میخوره ! آلمان ها از زیر یوغ آمریکا نمیخوایید بیایید بیرون؟

پایان دیدار سران اتحادیه و اردوغان؛ اروپا: «رعایت حقوق بشر» شرط بهبود رابطه با ترکیه استپایان دیدار سران اتحادیه و اردوغان؛ اروپا: «رعایت حقوق بشر» شرط بهبود رابطه با ترکیه است جزئیات بیشتر🔽 جهت دریافت تازه ترین اخبار و اطلاعات نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان با ما بپیوندید. AfgGuardians

ترکیه جان باختن ده‌ها نفر بر اثر ازدحام در اسرائیل را تسلیت گفتوزارت امور خارجه ترکیه با انتشار پیامی جان باختن 44 نفر در پی ازدحام در جشنی در اسرائیل را تسلیت گفت. - خبرگزاری آناتولی

دولت ترکیه فشار بر سومین حزب بزرگ اپوزیسیون این کشور را افزایش می‌دهد. روز جمعه ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) نیروهای امنینی ده‌ها تن از اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) را دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، شماری از سیاستمداران بلندپایه این حزب طرفدار كردها هم در میان دستگیرشدگان هستند.

اوزترک ترک‌دوغان، رئیس سازمانان حقوق بشر ترکیه (IHD) نیز بازداشت شده است.

ترک‌دوغان پیش‌تر حمله نیروهای مسلح ترکیه به منطقه کوهستانی گاره را"در حد جنایت جنگی" خوانده و از دولت خواسته بود، در این زمینه شفاف‌سازی کند.یلنا بیوم از سازمان عفو بین‌الملل در رابطه با دستگیری این فعال حقوق بشر توئیت کرد: «جوهر برنامه عملیاتی حقوق بشر هنوز خشک نشده است.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ابتدای ماه مارس"برای بهبود اوضاع حقوق بشر" و"تقویت حاکمیت قانون" در این کشور یک"برنامه عملیاتی" اعلام کرده بود.

تلاش دادگاه قانون اساسی برای ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها

دادستان عمومی آنکارا روز چهارشنبه ۱۷مارس کیفرخواستی برای ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها ارائه کرده بود.

در پی آن زهو ارسلان، رئیس دادگاه قانون اساسی ترکیه روز جمعه ۱۹ مارس یک"گزارشگر" را برای بررسی کیفرخواست منصوب کرد. چنین اقدامی به معنای نخستین گام برای روند ممنوعیت به‌شمار می‌رود.

دادستانی گفته است که حزب دموکراتیک خلق‌ها با بیانیه‌ها و اقدامات خود قصد تضعیف یکپارچگی حکومت را دارند.

علاوه بر این، حزب دموکراتیک خلق‌ها به همکاری با حزب کارگر کردستان (پ کا کا) و"فعالیت‌های تروریستی" متهم شده است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها ضمن رد ادعای دادستان، اقدام برای ممنوعیت این حزب را"کودتای سیاسی" توصیف کرد. رهبران حزب تاکید کرده‌اند که در برابر تلاش‌ها برای ممنوعیت حزب مقاومت خواهند کرد و از همه نیروهای دموکراتیک برای مبارزه با این"کودتای سیاسی" کمک خواسته‌اند.تلاش برای ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها موجی از انتقادها را برانگیخته است. علاوه بر سازمان‌های مدافع حقوق بشر اروپا، پارلمان اروپا هم به دولت ترکیه انتقاد کرد.

ناچو سانچز آمور، گزارشگر پارلمان اروپا در امور ترکیه گفت، چنین اقدامی به معنای"پایان کثرتگرایی" در ترکیه است.دولت آلمان هم از تلاش دولت اردوغان برای ممنوعیت این حزب ابراز ناخرسندی کرد.

پیش‌تر وزارت امور خارجه آمریکا موضع‌گیری کرده و گفته بود، اگر اقدام دادستان ترکیه برای ممنوعیت این حزب موفقیت‌آمیز باشد، دموکراسی در ترکیه"بیشتر تضعیف می‌شود".

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک پیام توییتری نوشت، واشنگتن رویدادهای ترکیه را رصد می‌کند و نگران تلاش برای ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها است.