ایران دو گردشگر بازداشتی استرالیایی را آزاد کرد | DW | 05.10.2019

05/10/2019 10:59:00 ق.ظ

یک شهروند استرالیایی و دوست دختر بریتانیایی استرالیایی او که حدود سه ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند آزاد شدند. وزیر خارجه استرالیا می‌گوید آزادی این دو نفر در پی مذاکراتی 'طولانی و حساس' انجام شده است.

دستگیری شهروندان استرالیایی, اتهام جاسوسی

یک شهروند استرالیایی و دوست دختر بریتانیایی استرالیایی او که حدود سه ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند آزاد شدند. وزیر خارجه استرالیا می‌گوید آزادی این دو نفر در پی مذاکراتی 'طولانی و حساس' انجام شده است.

یک شهروند استرالیایی و دوست دختر بریتانیایی استرالیایی او که حدود سه ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند آزاد شدند. وزیر خارجه استرالیا می‌گوید آزادی این دو نفر در پی مذاکراتی 'طولانی و حساس' انجام شده است.

ایران دو گردشگر بازداشتی استرالیایی را آزاد کردیک شهروند استرالیایی و دوست دختر بریتانیایی استرالیایی او که حدود سه ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند آزاد شدند. وزیر خارجه استرالیا می‌گوید آزادی این دو نفر در پی مذاکراتی"طولانی و حساس" انجام شده است.

مارک فیرکین و جولی کینگ، دو گردشگر وبلاگ‌نویس که پس از سه ماه بازداشت در ایران آزاد شدندمارک فیرکین، گردشگر وبلاگ‌نویس استرالیایی و دوست دخترش، جولی کینگ که یک شهروند بریتانیایی استرالیایی است از زندانی در جمهوری اسلامی آزاد شدند و به کشور خود بازگشتند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

از كم و كيف باجى كه دادن، احياناً چيزى نگفتن ؟

زوج استرالیایی بازداشت‌ شده در ایران آزاد شدند جولی کینگ ، شهروند بریتانیایی‌-استرالیایی و دوست پسر استرالیایی‌اش مارک فیرکین که در جریان سفر به ایران بازداشت شده بودند، پس از حدود سه ماه آزاد شدند.

زوج استرالیایی در ایران آزاد شدند، دانشجوی بازداشت شده ایرانی در استرالیا آزاد شدوزیر امور خارجه استرالیا تائید کرده که ایران دو شهروند این کشور را که سه ماه در بازداشت بودند، آزاد کرده است. در همین حال منابع ایرانی از آزادی رضا دهباشی، دانشجوی ایرانی بازداشت شده در استرالیا خبر داده‌اند. مقام‌های ایران و استرالیا در باره آزادی هم‌زمان این افراد هنوز اظهارنظر نکرده‌اند. مبادله با رضا دهباشی فیک نیوز بی ناموس وطن پرستان جهان بزودی شما رو له خواهند کرد ولکام تو امپراطوری کورش بزرگ

اینفوگرافی| فروش هفتگی سینمای ایرانبعد از هفته‌ها بی‌رونقی در فروش گیشه، «ماجرای نیمروز 2:‌ رد خون» توانست در اولین هفته از اکران خود بیش از یک میلیارد تومان فروش کند. «کلوپ همسران» نیم میلیارد و «مردی بدون سایه» هم 334 میلیون تومان فروش داشتند.

نخستین حضور ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب عربی استانبولناشران ایرانی معتقدند که از نخستین حضورشان در پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب عربی در استانبول تجربه خوبی کسب می کنند. - خبرگزاری آناتولی

مرز خسروی ایران و چذابه به دلیل درگیری‌ها در عراق بسته شدفرمانده مرزبانی ناجا ایران از بسته شدن مرز‌های چذابه و خسروی به دلیل درگیری در برخی از شهرهای عراق خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران نتیجه تلاش‌های کیست؟‏برای تماشای بازی تیم ملی فوتبال ایران و کامبوج، چهار هزار بلیت به زنان فروخته شده است. ‏ عباس_ لسانی تنهاحدود ۳۵۰۰تابلیت به زنان فروختن میشه ۳درصد اونم فقط برای بازی های ملی درحالی که فیفاگفته بودبایدبه اندازه تقاضا بلیت فروخته بشه امابی بی سی داره جوری وانمودمیکنه انگارواقعازنان تونستن برن ورزشگاه بی_بی_سی_فیک_نیوز نتیجه تلاشهای تو!

ایران ایران دو گردشگر بازداشتی استرالیایی را آزاد کرد یک شهروند استرالیایی و دوست دختر بریتانیایی استرالیایی او که حدود سه ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند آزاد شدند.سه ماه آزاد شدند.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید Jolie King Image caption گفته شد این زوج توسط سپاه پاسداران در منطقه جاجرود در نزدیکی تهران بازداشت شده بودند وزیر امور خارجه استرالیا تائید کرده که ایران دو شهروند این کشور را که سه ماه در بازداشت بودند، آزاد کرده است..

وزیر خارجه استرالیا می‌گوید آزادی این دو نفر در پی مذاکراتی"طولانی و حساس" انجام شده است. مارک فیرکین و جولی کینگ، دو گردشگر وبلاگ‌نویس که پس از سه ماه بازداشت در ایران آزاد شدند مارک فیرکین، گردشگر وبلاگ‌نویس استرالیایی و دوست دخترش، جولی کینگ که یک شهروند بریتانیایی استرالیایی است از زندانی در جمهوری اسلامی آزاد شدند و به کشور خود بازگشتند.» وزیر خارجه استرالیا همچنین در ادامه گفت: «برای آزادی این دو، مذاکرات طولانی و حساسی میان دولت استرالیا و ایران انجام شد. مریس پین، وزیر خارجه استرالیا، شنبه پنجم اکتبر (۱۳ مهر) این خبر را تائید کرد و در جمع خبرنگاران گفت مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی برای آزادی یک استرالیایی دیگر که به اتهام جاسوسی بازداشت شده ادامه دارد. آقای دهباشی سال پیش و به دنبال تلاش برای ارسال تجهیزات نظامی آمریکایی به ایران بازداشت شد. جولی کینگ و مارک فیرکین از دو سال پیش سفر خود به کشورهای آسیایی را آغاز کرده و گزارش و تصویرهای خود از این سفرها، از جمله عکس‌ها و فیلم‌هایی که با کمک پهپاد تهیه شده را در اینترنت منتشر می‌کردند. آن‌ها حدود سه ماه پیش در سفر به ایران بازداشت شدند. انتشار این گزارش‌ها حدود سه ماه پیش و پس از سفر این دو گردشگر به پاکستان متوقف شد و مدتی بعد خبر بازداشت آنها در ایران انتشار یافت.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری ۲۷ شهریور ماه خود در مورد بازداشت شدگان استرالیایی گفت: «در یک پرونده دو نفر مبادرت به عکسبرداری از مناطق نظامی و ممنوعه کرده‌اند که این عکس‌ها در حافظه دوربین کشف شده و وجود دارد. علاوه بر این دو، کایلی مور‌گیلبرت یک شهروند دیگر استرالیایی که دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج است و در این دانشگاه تدریس می‌کرد نیز در پرونده‌ای مجزا در ایران بازداشت شد. زوج استرالیایی آزاد شده، وبلاگ‌نویس هستند و تجربه‌های سفرهای خود در آسیا و خاورمیانه را در شبکه های اجتماعی و اینترنت می‌نویسند اما سه ماه پیش پس از سفر قزاقستان و پاکستان هیچ خبری از آنها نشد.» ادامه بازداشت یک شهروند بریتانیایی استرالیایی منابع خبری، از جمله شبکه استرالیایی"ای‌بی‌سی" به نقل از مریس پین گزارش داده‌اند که پرونده این دو شهروند استرالیایی که در زندان اوین بازداشت بوده‌اند مختومه اعلام شده است. کایلی مور‌گیلبرت، استاد دانشگاه ملبورن و کارشناس مسائل سیاسی کشورهای حوزه خلیج فارس، استرالیایی دیگری است که چند ماه پیش از دو گردشگر آزاد شده بازداشت و به اتهام"جاسوسی برای یک کشور دیگر" محاکمه و محکوم شده است. او گفت که مور‌گیلبرت در بازداشت است، در سیستم قضایی ایران محاکمه و محکوم شده است اما گفت: «اتهامات وارد شده به او را قبول نداریم و به گفت‌وگوهای خود با دولت ایران را ادامه می‌دهیم و به‌دنبال بازگرداندن او به استرالیا هستیم. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید وزیر خارجه استرالیا پرونده این زندانی را بسیار پیچیده توصیف کرده و می‌گوید تلاش و مذاکره برای آزادی او همچنان ادامه دارد. مریس آن پین، وزیر امور خارجه استرالیا امروز شنبه ۵ اکتبر گفت"به دنبال مذاکرات بسیار حساس" با مقام‌های ایران در تهران، این زوج آزاد شده‌اند. فرستنده"ای‌بی‌سی" پیش از این گزارش داده بود خانم مورگیلبرت، که او نیز شهروند بریتانیایی استرالیایی است پاپیز ۱۳۹۷ بازداشت و به ده سال زندان محکوم شده است. این وزارتخانه در بیانیه‌ خود بدون اشاره به هویت و دلایل بازداشت این افراد، اعلام کرد: «وزارت امور خارجه و تجارت در حال ارائه کمک کنسولی به خانواده‌های سه استرالیایی بازداشت‌شده در ایران است.

بازداشت این سه شهروند استرالیایی همچون بازداشت اغلب خارجیان و شهروندان دو تابعیتی در جمهوری اسلامی توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران انجام شده است. عده‌ای این بازداشت‌ها را گروگانگیری می‌خوانند و هدف آن را امتیازگیری از کشورهای غربی عنوان می‌کنند.» خبر بازداشت این سه شهروند استرالیایی در ایران ابتدا به نقل بدون ذکر نام‌شان در روزنامه بریتانیایی تایمز منتشر شده بود." این دو نفر ظاهرا به خاطر استفاده از پهپاد بدون دریافت مجوز بازداشت شده بودند. در همین زمینه: .