ایران؛ از موضوع‌های اصلی مناظره پنس و هریس | DW | 08.10.2020

08/10/2020 09:35:00 ق.ظ

موضوعاتی چون کرونا، نژادپرستی، تغییرات اقلیمی و رابطه با چین و ایران، مسائل محوری در دومین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بودند. بخشی از مناظره به برجام و قاسم سلیمانی اختصاص داشت.

مناظره تلویزیونی, پنس و هریس

موضوعاتی چون کرونا، نژادپرستی، تغییرات اقلیمی و رابطه با چین و ایران، مسائل محوری در دومین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بودند. بخشی از مناظره به برجام و قاسم سلیمانی اختصاص داشت.

موضوعاتی چون کرونا، نژادپرستی، تغییرات اقلیمی و رابطه با چین و ایران، مسائل محوری در دومین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بودند. بخشی از مناظره به برجام و قاسم سلیمانی اختصاص داشت.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدموضوعاتی چون کرونا، نژادپرستی، تغییرات اقلیمی، رابطه با چین و ایران در این مناظره تلویزیونی مطرح شدند.کامالا هریس در بحث مربوط به کرونا ضمن اشاره به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا، به سیاست‌ دولت ترامپ تاخت و گفت که او نتوانسته با کرونا مقابله و آن را مدیریت کند. پنس در مقابل از سیاست‌های ترامپ دفاع کرد و گفت که رئیس جمهور به موقع مرزها را بست و جلوی سفر از چین را گرفت و مانع گسترش ویروس شد.

معاون جوبایدن، ضمن انتقاد از سیاست خارجی ترامپ گفت ترامپ با سیاست‌های خود آمریکا را به انزوا کشانده و ناامن‌تر کرده است. او تاکید کرد که به دوستان آمریکا خیانت شده و ترامپ با دیکتاتورهای سراسر جهان متحد شده است.کامالا هریس از خروج آمریکا از برجام انتقاد کرد و گفت با این کار، ایران ذخایر هسته‌ای خود را افزایش می‌دهد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

شما اروپاییها هم طرفدار بایدن هستید .به امید انتخاب مجدد ترامپ .کسی که میتونه آخوندیسم را در ایران خفه کنه بر خلاف شما اروپاییها. هریس صد در صد منطقی تر و بهتر بود 👍

زوج استرالیایی یک سال پس از آزادی از ایران: بازجویان گفتند باید از ما تشکر کنید

استفاده از ماسک در پایتخت ایران اجباری شدمعاون وزیر بهداشت ایران از اجباری شدن ماسک از روز شنبه در شهر تهران پایتخت این کشور خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

آیا می‌توان« قره‌باغ» را که با عهدنامه گلستان از ایران جدا شد پس گرفت؟نه،جمهوری عسلامی فقط نگران نوار غزه و بلندی جولانه اینا اگه بتونن هم اقدام نمیکنن، اگه هم پس بگیرن،زیرقیمت میفروشنش به یکی از دو طرف قجرها که پس از ترور سلطان فاتح در واقع به پادوی عثمانی و غلام‌جان نثار دربار انگلستان تبدیل شدند، برای تامین منافع لندن، علیه روسیه اعلام جهاد کردند؛شکست خوردند و ناچار شدند غرامت جنگی بپردازند!

کرونا در ایران: ۲۳۹ نفر قربانی؛ بالاترین آمار از شروع همه‌گیری - BBC News فارسیآمار روزانه مبتلایان به ویروس کرونا در ایران، امروز هم به گفته منابع دولتی بالای ۴ هزار نفر بود.

انتقاد جوزپ بورل از نقض خشن حقوق بشر در ایران | DW | 07.10.2020جوزپ بورل در نشست پارلمان اروپا درباره برجام، لزوم حفظ آن برای اروپا و همچنین نقض حقوق بشر در ایران سخنرانی کرد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سیاست فعال کردن مکانیسم ماشه از سوی آمریکا را از منظر حقوقی رد کرد.

نظر پزشک ترامپ درباره وضعیت سلامتی‌اش پس از خروج از بیمارستانجدیدترین اخبار دانشگاهی،علمی،فن آوری،ورزشی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی ایران و سایر مناطق جهان را در خبرگزاری ایسنا بخوانید | isna.ir, isna.news, isnanews.com, isnanews.ir, isnanews, isna.org.ir, isna news agency گوه نخور، پزشک نظامی مصاحبه نمیکنه حرومزاده اينا همش فيلم بود بفهمين

دومین دور از مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با شرکت معاونان ترامپ و بایدن شامگاه چهارشنبه ۱۶ مهر (۷ اکتبر) در سالت لیک سیتی مرکز ایالت یوتا برگزار شد.«جولی کینگ» و «مارک فیرکین»، زوج استرالیایی جهان‌گرد و وبلاگ‌نویس که سال گذشته در ایران بازداشت شدند، در تاریخ دهم مهر ماه با انتشار ویدیویی درباره بازداشت خود، روزهایشان در انفرادی و رفتار بازجویان‌ خود اطلاع‌رسانی کرده‌اند.معاون وزیر بهداشت ایران از اجباری شدن ماسک از روز شنبه در شهر تهران پایتخت این کشور خبر داد.شده و در بخش‌هایی از آن، یک جمهوری خودمختار اعلام استقلال کرده است که البته هیچ‌یک از دو طرف دعوا آن را به رسمیت نشناخته‌اند.

با این که مناظره تلویزیونی معاونان نامزدهای انتخاباتی در آمریکا مثل مناظره نامزدهای اصلی اهمیت ندارد، اما بعد از ابتلای ترامپ به کرونا این مناظره مهم تلقی شده بود. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید موضوعاتی چون کرونا، نژادپرستی، تغییرات اقلیمی، رابطه با چین و ایران در این مناظره تلویزیونی مطرح شدند. روایت‌های آن‌ها از بازجویی، زندان و حتی درخواست بازجویان برای تشکر به خاطر آزادی، بی‌شباهت به روایت دیگر زندانیان خارجی که تجربه دستگیری در ایران را دارند، نیست. کامالا هریس در بحث مربوط به کرونا ضمن اشاره به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا، به سیاست‌ دولت ترامپ تاخت و گفت که او نتوانسته با کرونا مقابله و آن را مدیریت کند.2020 تهران/ خبرگزاری آناتولی ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران امروز سه‌شنبه اعلام کرد:"اصل اجباری شدن استفاده از ماسک در تهران از روز شنبه اجرایی خواهد شد. پنس در مقابل از سیاست‌های ترامپ دفاع کرد و گفت که رئیس جمهور به موقع مرزها را بست و جلوی سفر از چین را گرفت و مانع گسترش ویروس شد. در ابتدا متهم به جاسوسی و بعدتر متهم به فیلم‌برداری از تاسیسات اتمی شدند و نهایتا در تاریخ پنجم مهر۱۳۹۸ آزاد شدند و به کشور خود بازگشتند. معاون جوبایدن، ضمن انتقاد از سیاست خارجی ترامپ گفت ترامپ با سیاست‌های خود آمریکا را به انزوا کشانده و ناامن‌تر کرده است.  این روزها در شبکه‌های اجتماعی این سوال مطرح می‌شود که حالا و پس از اقدام جمهوری آذربایجان برای پس گرفتن حاکمیت خود بر قره‌باغ، آیا چنین حقی بیشتر از جمهوری آذربایجان برای ایران وجود ندارد که مالکیت سرزمین جداشده خود را مطالبه کند و خواهان پس گرفتن قره‌باغ شود که زیر فشار نظامی با عهدنامه گلستان به روسیه ملحق شد؟ افرادی در شبکه‌های اجتماعی مثال می‌آورند که چه‌طور فلسطین خواهان بازپس‌گیری زمین‌های اشغالی خود از اسرائیل است یا چه‌طور روسیه که شبه‌جزیره کریمه را در زمان اتحاد جماهیر شوروی به اوکراین داده بود، چند سال پیش به زور نظامی و برگزاری رفراندوم بازپس گرفت یا حتی خود ایران در دهه ۱۳۴۰ خورشیدی، حاکمیت خود را مجددا بر جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی اعمال کرد و آن‌ها را در اختیار گرفت؟ آیا برهمین مبنا نمی‌شود قره‌باغ را دوباره به ایران برگرداند؟ مسئله زمین‌های اشغالی فلسطین، جزایر سه‌گانه و حتی شبه‌جزیره کریمه به کلی موضوعاتی متفاوت از منطقه قره‌باغ است.

او تاکید کرد که به دوستان آمریکا خیانت شده و ترامپ با دیکتاتورهای سراسر جهان متحد شده است. مارک در ابتدای حرف‌هایش می‌گوید، می‌خواهند یک سال پس از آزادی به سوال‌هایی مانند «چرا ما آن‌جا بودیم و چه کار می‌کردیم؟» پاسخ دهند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران، وی با بیان اینکه"پیش نویس مصوبه ای مبنی بر مجازات افراد کرونایی که اطلاع دارند به کرونا مبتلا هستند، اما در جامعه تردد می‌کنند، نیز تهیه شد تا مجازات‌های قابل توجهی نیز برای آنها وضع شود" ادامه داد:" مصوبه محدودیت‌های فعلی تا شنبه ادامه دارد و این مصوبه قابل تمدید است و در هفت استان اجرا می شود، برای برخی استان‌ها نیز تقاضا شده تا اجرایی شود". کامالا هریس از خروج آمریکا از برجام انتقاد کرد و گفت با این کار، ایران ذخایر هسته‌ای خود را افزایش می‌دهد. معاون ترامپ گفت ایران"بزرگترین حامی تروریسم" است. مارک درباره علت حضورشان در ایران می‌گوید، آن‌ها در مسیر سفر از استرالیا به اروپا وارد ایران شدند و چهار روز را در این کشور به عنوان توریست گذراندند. ینس با مقایسه رابطه آمریکا با ایران در دوره اوباما و ترامپ، عنوان کرد که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و معاونش جو بایدن، به چنین کشوری پول داده شده اما در دوره ترامپ قاسم سلیمانی کشته شده است.. به گفته پنس قاسم سلیمانی در حالی کشته شد که به منظور کشتن شهروندان آمریکایی به بغداد سفر کرده بود. مارک می‌گوید آن‌ها در آخرین شب در پارک چادر زده بودند که نیمه‌شب ۳۰ تا ۵۰ مامور مسلح، ولی بدون یونیفرم پلیس، سراغ‌شان می‌روند. اوکراین، اتحادیه اروپا، و سایر مجامع جهانی این کشورگشایی روسیه را تایید نکردند و الحاق کریمه را به رسمیت نشناختند.

کامالا هریس در پاسخ پنس، به حملات موشکی ایران اشاره کرد و گفت در آن حملات تعدادی از نیروهای آمریکایی دچار ضربه مغزی شدند اما ترامپ این حادثه را کم اهمیت نشان داده و آن را"سردرد" خواند. دونالد ترامپ درباره مناظره معاون خود توییتی منتشر نکرد، اما ستاد تبلیغاتی جو بایدن، از نشستن مگسی بر سر مایک پنس در جریان مناظره سوژه ساخت. تلاش‌مان را هم کردیم که بگویم چه کار می‌کنیم. حریرچی درخصوص وضعیت فعلی بیمارستان‌ها در خدمت رسانی به بیماران مبتلا به کرونا، اظهار کرد:"در حال حاضر، اکثر استان‌های کشور در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارد. این ستاد با انتشار تصویری از بایدن با یک مگس‌کش، خواهان کمک مالی به کارزار او شد.  کامالا هریس، سناتور ۵۵ ساله، نخستین زن آمریکایی غیر سفیدپوست است که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان معاون یک نامزد اصلی در این انتخابات حضور دارد. اما آن‌ها باور نکردند ما کسانی هستیم که داریم برایشان توضیح می‌دهیم. این حقوقدان پیش از این دادستان سانفرانسیسکو و دادستان کل ایالت کالیفرنیا بوده است. عهدنامه گلستان در واقع قرارداد صلح ایران و روسیه پس از جنگ اول دو کشور بود.

مادر کامالا هریس هندی و پدرش اهل جامائیکا است. بعد با دستبند ما را به بازداشتگاه بردند. او دومین زن سیاهپوست در تاریخ آمریکاست که به نمایندگی مجلس سنا رسید. مایک پِنس ۶۱ ساله هم حقوق‌دان است. فقط یک مرد بود که گفت منتظر باشید. او قبلا از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ به عنوان  فرماندار ایندیانا مشغول به کار بوده است. در همین زمینه: . «قاضی به ما گفت اتهام‌مان جاسوسی است. وانگهی ایران در طول ۲۰۷ سال گذشته هرگز مدعی بازپس‌گیری این مناطق و اشغال آن از سوی روسیه نبوده است و بنابراین، حقی برای برای تصرف مجدد آن متصور نیست.