آیا می‌توان« قره‌باغ» را که با عهدنامه گلستان از ایران جدا شد پس گرفت؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 56 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

با رسیدن دامنه جنگ به دهکده گلستان، بحث‌هایی مطرح شده که آیا حالا که آذربایجان درصدد پس گرفتن قره_باغ است، آیا ایران نمیتواند خواهان حق مالکیت قره‌باغ شود که در عهدنامه_گلستان و با فشار روسیه از ایران جدا شده است؟ گزارش فرامرز داور 👇 آن_سوی_خبر

و در بخش‌هایی از آن، یک جمهوری خودمختار اعلام استقلال کرده است که البته هیچ‌یک از دو طرف دعوا آن را به رسمیت نشناخته‌اند.

در جریان عهدنامه گلستان که پس از جنگ‌های ایران و روسیه امضا شد، بخش‌هایی از منطقه قفقاز، از جمله قره‌باغ که امروز بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر آن جنگ است، از ایران جدا و ضمیمه روسیه تزاری شد. جمهوری آذربایجان برای ایران وجود ندارد که مالکیت سرزمین جداشده خود را مطالبه کند و خواهان پس گرفتن قره‌باغ شود که زیر فشار نظامی با عهدنامه گلستان به روسیه ملحق شد؟

اسرائیل با نقض قطع‌نامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اراضی فلسطین و بخش‌هایی از سوریه را به اشغال خود درآورده است. هم دولت فلسطینی و هم سوریه به طور مداوم به اشغال سرزمین‌شان توسط اسرائیل معترض‌اند و این اشغال را قبول ندارند و خواستار بازپس‌گیری سرزمین‌های خود از اشغال اسرائیل هستند.

بازپس‌گیری حاکمیت از جزایر سه‌گانه از سوی ایران هم پس از خروج بریتانیا از منطقه خلیج فارس بود. این جزایر در اثر ناتوانی دولت‌های ایران از اعمال حاکمیت بر آن‌ها آهسته آهسته از سوی اعراب خلیج فارس و انگلیس که قیمومت شیخ‌نشین‌ها را بر عهده داشت، به اشغال درآمده بودند، اما این اشغال به طور مرتب مورد اعتراض ایران بود تا این که در زمان موافقت اعطای استقلال به بحرین، ایران مجددا حاکمیت خود بر این نواحی را پس گرفت.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

تحریف تاریخ و حرفهای به درد نخور این جماعت فاشیست تمامی ندارد.

خارج از سایر مزخرفات این مقاله، قره‌باغ هیچ موقع جزو ارمنستان نبوده حتی امروز هم جزو ارمنستان نیست.

یکم فشار بکشید شاید 😀

به نظرم ايران اين كار رو بكنه😂✋🏻

خودتونه مضحکه عالم وآدم نکنید وزرای کاردان پارسی همینیم که دستشونه ریدن توش

این نوشته هم نتیجه درستی گرفته و هم سعی کرده به توهمات عده ای پاسخ درست و منطقی بده. این اشاره به گذشت به 207 سال از معاهده گلستان هم فکر کنم عامدانه اشاره شده تا این خزعبلات مربوط به 99 ساله بودن ترکمنچای خط بطلانی کشیده شده باشه!

شلوارتو بگیر نیوفته ایران خانوم 🤣

ایران الان مالک شلوارش هم نیست. وطن پرستهای ایرانی اعم از سلطنت طلب ، ملی گرا جمهوریخواه، شیخ پرست، اصلاح طلب ... دست بدست هم بدن شلوار ایران رو بالا نگهدارن که از هر کاری واجب تره، اون دختره خیلی وقت پیش شوهر کرد الان عروس و دوماد داره دیگه وقت گوه خوری زیادی گذشته

آیا مغولستان میتواند ایران را دوباره مالدخود بداند؟ یا اسکندر ؟

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

😂😂😂 دلت خوشه. قیمت تخم مرغ رو کنترل کنن تو کلاهتو بنداز هوا

ولمون کن بابا نمیخوایم که یه عده دیگه رو هم بدبخت کنیم کاش قره باغیا بیان مارو به سرپرستی بگیرن

واقعا شماها چی میزنید؟!، ساقیتون کیه؟!، اصلن شعور و سواد سیاسی و اجتماعی دارید ک رفتید خبرنگار شدید؟.. چرا خودتون رو مضحکه میکنید و دوس دارید بهتون بخندن؟!..

همین که هست را ملا برباد نده گلستان پیشکش

اگر حکومت باعرضه‌ی مردمی داشتیم وضعمون این نبود!

قجرها که پس از ترور سلطان فاتح در واقع به پادوی عثمانی و غلام‌جان نثار دربار انگلستان تبدیل شدند، برای تامین منافع لندن، علیه روسیه اعلام جهاد کردند؛شکست خوردند و ناچار شدند غرامت جنگی بپردازند!

اینا اگه بتونن هم اقدام نمیکنن، اگه هم پس بگیرن،زیرقیمت میفروشنش به یکی از دو طرف

نه،جمهوری عسلامی فقط نگران نوار غزه و بلندی جولانه

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آیا صدور حکم در محاکم قضایی ایران و امریکا علیه یک‌دیگر نتیجه‌ای دارد؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

الیوت آبرامز: بعد از انتخابات آمریکا ایران آماده مذاکره خواهد بودنماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد: ایران بدون درنظر گرفتن اینکه چه کسی پس از نوامبر رئیس جمهور می‌شود، آماده ازسرگیری مذاکراتی جدید خواهد بود، ما به فشار ادامه داده و آن را در روزها و هفته‌های آتی افزایش خواهیم داد چه نگاه احمقانه ای
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

شاخص بورس ارتفاع 1.5 میلیون واحد را دوباره پس گرفت- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimبورس ارتفاع ۱.۵ میلیون واحد را پس گرفت شاخص بورس با ثبت رشد بیش از ۱۸ هزارواحدی تا ساعت ۹:۴۲ امروز ، به عدد ۱ میلیون و ۵۰۹ هزار واحد رسید رشد ۲۴ هزار واحدی شاخص بورس شاخص کل بورس در پایان‌ معاملات امروز با رشد ۲۴ هزار‌واحدی به عدد ۱ میلیون و ۵۲۴ هزار واحد رسید شاخص کل ( هم وزن ): ۵۳۵۳ واحد مثبت ارزش‌معاملات: ۷۸۴۲ میلیارد‌ تومان
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

انتقاد روسیه و سوریه از نقش ترکیه در تشدید مناقشه ناگورنو قره باغبا گذشت ۱۰ روز از آغاز درگیری‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه ناگورنو قره‌باغ، انتقادات برخی از کشورها از نقش ترکیه در تشدید این مناقشه و آوردن شبه‌نظامیان اسلام‌گرا از سوریه به این منطقه در حال افزایش است. با عنایت به ورود اسلام گرایان سوری و تکفیری به جمهوری آذربایجان به نظر می رسد که ادامه سیاست یکی به نعل یکی به میخ از سوی ایران بی منطق شده است باید تعارفات را کنار گذاشت و صراحتا از جمهوری ارمنستان حمایت نمود چرا که مرزهای ایران در خطر است. با باز کردن پای تروریست ها به منطقه، می خواهند سر گربه (ایرانمان) را ببرند؟! هرچی جنگ و خونریزی و جنایت توی دنیا اتفاق می افته غیر ممکنه یا ایران یا ترکیه نقشی در اون نداشته باشن .اگه جنگ هزاران کیلومتر از این دو کشور هم فاصله داشته باشه مطمئنا نقشی در اون دارن حالا چه برسه به قره باغ که بیخ گوششونه.
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

ایران طرحی را برای پایان دادن به درگیری‌های ناگورنو-‌قره‌باغ آماده کرده است«تلاش کردیم بصورت دوجانبه با دو پایتخت ایروان و باکو در ارتباط مستمر باشیم و با کنشگران دیگر منطقه‌ای نیز به همین صورت، امیدواریم در چارچوب طرح ایران که در حال بررسی‌های نهایی است بتوانیم به این جنگ هرچه زودتر پایان دهیم.» غلط کرد ... گر اگر طبیب بودی ، سر خود دوا نمودی .. فعلا برای مشکلات خودت یه راه حلی پیدا کن که ملت ات رو به فنا هستن ، بعد برو ریش سفید بقیه شو ! اسمش قره باغ است...اسم دیگری برایش جعل نکنید... ایران بیل زن بود باغچه خودشو بیل میزد
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

حکم دادگاه آمریکایی علیه ایران در پرونده رابرت لوینسون- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimحکم دادگاه آمریکایی علیه ایران درباره رابرت_لوینسون دادگاهی در آمریکا با این ادعا که لوینسون در خاک ایران گم شده، حکم به پرداخت بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار علیه کشورمان داده است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »