اومیکرون در ایران؛ افزایش جهشی موارد ابتلا، بستری و مرگ | DW | 01.02.2022

12/11/1400 08:30:00 ب.ظ

شتاب گسترش سویه اومیکرون در ایران از بسیاری از پیش‌بینی‌ها شدیدتر شده و تعداد مبتلایان در یک روز به ۳۵ هزار نفر رسید. طی فقط چند روز تعداد شهرهای در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) از صفر به ۴۲ رسیده است.

شتاب گسترش سویه اومیکرون در ایران از بسیاری از پیش‌بینی‌ها شدیدتر شده و تعداد مبتلایان در یک روز به ۳۵ هزار نفر رسید. طی فقط چند روز تعداد شهرهای در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) از صفر به ۴۲ رسیده است. مطابق این آمار از مبتلایان شناسایی شده جدید هزار و ۷۴۰ نفر بستری شده‌اند و طی شبانه‌روز گذشته ۵۰...

مطابق این آمار از مبتلایان شناسایی شده جدید هزار و ۷۴۰ نفر بستری شده‌اند و طی شبانه‌روز گذشته ۵۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. ششم بهمن ماه پس از ۴۷ روز بار دیگر یک شهر ایران در وضعیت قرمز قرار گرفت، تعداد این شهرها دو روز بعد به هفت و روز گذشته به ۱۵ رسید و اکنون نزدیک به سه برابر شده است.

در کمتر از یک هفته گذشته شمار شهرهای در وضعیت آبی (کم‌خطر) نیز از بیش از ۴۰۰ شهر به کمتر از یک دهم (۳۴ شهر) کاهش یافته است. بر همین اساس با وجود افزایش موارد بستری و مرگ در میان مبتلایان به کووید۱۹ جهش آمار در این زمینه هنوز مانند موارد ابتلا شدید نیست؛ گرچه با بالا رفتن شمار مبتلایان موارد بستری و مرگ هم در هر حال افزایش می‌یابد.

در مورد موارد ابتلا اوضاع به شکل محسوسی هشدارآمیزتر است و افزایش شدید این موارد به مرور مراکز درمانی و بیمارستان‌ها را با کمبود تخت مواجه می‌کند که نمونه آن در اوج موج پنجم نیز وجود داشت. در ایران به نسبت جمعیت ۸۵ میلیون نفری ظرفیت آزمایش‌های تشخیص کرونا رضایت‌بخش نیست و به همین دلیل آمار رسمی نمی‌تواند بازگوی واقعیت شیوع کرونا باشد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آیا ما ایرانی‌ها نژادپرست هستیم؟ | آرش نصر اصفهانی

در میان همه مشکلات معیشتی و اجتماعی، چطور می‌توان از جامعه ایران پرسید که آیا می‌دانستید احتمالا برخی از ما نژادپرست هستیم؟ آرش نصر‌اصفهانی، دانش‌آموخته‌ و فارغ‌التحصیل دکترای جامعه‌شناسی و پژوهشگر حوزه مسائل اجتماعی ایران است. مدت‌ها پیش سراغ رفتیم. او یکی از معدود جامعه‌شناسانی است که در این زمینه تحقیق کرده و در رسانه‌ها و فضایی مجازی در‌این‌باره صحبت می‌کند. نصر‌اصفهانی معتقد است آنچه در ایران نسبت به افغانستانی‌ها اتفاق می‌افتد، مصداقی از نژادپرستی است‌. اگرچه این به آن معنا نیست که همه مردم ایران نژادپرست هستند. کما‌اینکه وقتی ما از نژادپرستی‌ در آمریکا یا اروپا حرف می‌زنیم، به این معنی نیست که همه مردم نژادپرست هستند. در این گفت‌وگوی تفصیلی، نصر‌اصفهانی با تشریح مفهوم نژادپرستی در ایران، به بیان تاریخچه و علت این رفتار پرداخته است. او علت وجود این نگاه را در شیوه تفکر ما درباره هویت ایرانی و سیاست دولت از دهه 70 به بعد می‌داند و معتقد است در دنیای امروز که دنیای مهاجرت است، چاره‌ای جز تغییر نداریم. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

گزارش صدای آمریکا از تظاهرات در واشنگتن در اعتراض به طالبان؛ «در کنار زنان افغانستان ایستاده‌ایم »عده‌ای از افغانستانی‌های مقیم ناحیه واشنگتن، پایتخت آمریکا، و فعالان حقوق_زنان، روز یکشنبه ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) طی یک گردهمایی اعتراض‌آمیز خواستار اعاده حقوق زنان در افغانستان شدند. تف تف تف لعنت

دومین روز تحصن معلمان در ایران؛ یک کنشگر صنفی در مریوان بازداشت شدتحصن‌کنندگان در روز دوم با در دست گرفتن پلاکارد، همچمین خواستار آزادی معلمان زندانی شدند. بامداد یکشنبه شعبان محمدی، کنشگر حقوق معلمان در منزلش در مریوان بازداشت شد.

امیکرون در ایران؛ پیش‌بینی ابتلای صد هزار نفر در روز، بازگشایی بخش‌های آی‌سی‌یویک مقام مسئول در وزارت بهداشت ایران با اشاره به این که شیوع کرونا در ایران «در مرحله اپیدمی تصاعدی» قرار دارد پیش‌بینی کرد آمار روزانه ابتلا در ایران تا صد هزار نفر هم برسد.

در پی کناره‌گیری حریری از سیاست، حزب‌الله می‌گوید دلیلی برای تاخیر در انتخابات لبنان وجود ندارد🔺در پی کناره‌گیری حریری از سیاست، حزب‌الله می‌گوید دلیلی برای تاخیر در انتخابات لبنان وجود ندارد ▪️گروه حزب الله که مورد حمایت ایران است، روز یکشنبه اعلام کرد که هیچ دلیلی برای به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی ماه مه وجود ندارد. ⬇️ بیشتر بخوانید:

سیر صعودی مبتلایان به کرونا در ایران؛ ثبت حدود 29 هزار بیمار جدید طی یک روزطی شبانه‌‌روز گذشته 28 هزار و 995 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 30 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

بازداشت دست‌کم ۷ معلم در سومین روز اعتراضات سراسری معلمان