اوباما: ترامپ بخواهد هم نمی‌تواند از عهده ریاست جمهوری برآید

30/05/1399 11:22 ق.ظ

انتقاد بی‌سابقه اوباما از ترامپ؛ «بخواهد هم نمی‌تواند از عهده ریاست جمهوری برآید» بیشتر بخوانید🔽

با آنکه آقای اوباما به سنت دیرین رئیس ‌جمهوران ایالات متحده تا مدتها آشکارا از دولت پس از خود انتقاد نکرده بود اما انتقادهای صریح اخیرش به‌گونه‌ای تنظیم شده بود که از سطح نزاع سیاسی دو حزب دموکرات و محافظه‌کار فراتر می‌رفت و به از بین رفتن ارزش‌های بنیادین آمریکا اشاره می‌کرد. رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده که در سومین شب کنگره ملی دموکرات‌ها از فیلادلفیا سخن می‌گفت افزود: «دولت کنونی نشان داده است که برای برنده شدن در انتخابات اگر لازم باشد دموکراسی ما را ویران می‌کند.

» سخنان شب گذشته باراک اوباما یکی از تندترین انتقادهای یک رئيس جمهور پیشین ایالات متحده نسبت به رئیس ‌جمهوری در قدرت این کشور بوده است.

با آنکه آقای اوباما به سنت دیرین رئیس ‌جمهوران ایالات متحده تا مدت‌ها آشکارا از دولت پس از خود انتقاد نکرده بود اما انتقادهای صریح اخیرش به‌گونه‌ای تنظیم شده بود که از سطح نزاع سیاسی دو حزب دموکرات و محافظه‌کار فراتر می‌رفت و به از بین رفتن ارزش‌های بنیادین آمریکا اشاره می‌کرد.

وی گفت که در ابتدا امید داشته که ترامپ به‌مرور از عهدهٔ وظایف رئیس جمهوری برآید، اما دیگر به این نتیجه رسیده که ترامپ نه‌تنها چنین نشده که اصلا «نمی‌تواند از عهده این کار برآید» و از این مقام تنها برای منفعت رفقا و خانواده‌اش بهره برده و بالاترین کرسی یک ملّت را به «یک نمایش‌ واقع‌نمای دیگر، برای جلب توجهی که تشنهٔ آن است، تبدیل کرده است.»آسیوشیتد پرس headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

روحانی: اگر از برجام خارج می‌شدیم آمریکا بی‌هزینه به ما خیانت کرده بودوزارت خارجهٔ‌ آمریکا تصمیم اخیر شورای امنیت را «توجیه‌ ناپذیر» خوانده و تأکید کرده است که به‌رغم مخالفت شورا با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران همچنان به تلاش برای تمدید آنها ادامه خواهد داد.

پروازهای ترکیه به ایران و افغانستان از دو هفته دیگر از سرگرفته می‌شودپروازهای شرکت‌های هواپیمایی ترکیه به ایران و افغانستان از ابتدای سپتامبر(یازدهم شهریور) از سر گرفته می‌شود.

نخست وزیر عراق پیش از ورود به آمریکا: بغداد هنوز به کمک‌های واشنگتن نیاز داردنخست وزیر عراق پیش از ورود به آمریکا: بغداد هنوز به کمک‌های واشنگتن نیاز دارد نخست وزیر عراق قرار است این هفته با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، دیدار کند تا گفتگوهای استراتژیک عراق و آمریکا که از ماه ژوئن در مورد روابط دو کشور آغاز شد، به سرانجام برسد

درخواست زالی از کنکوریها برای خودداری از مسافرت پس از اتمام آزمونفرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، از داوطلبان کنکور خواست که پس از اتمام آزمون از مسافرت به جهت رفع خستگی، خودداری کنند.

انتقاد تند اوباما از ترامپ در گردهمایی انتخاباتی حزب دموکرات - BBC News فارسیباراک اوما در سخنرانی خود در سومین روز گردهمایی ملی حزب دمکرات که در فضای مجازی برگزار می شود دونالد ترامپ را متهم کرده است که با ریاست جمهوری مانند 'یک شو تلویزیونی' برخورد می کند. در مقابل آقای ترامپ گفت او به خاطر 'وضعیت وحشتناکی' که اوباما برای آمریکایی ها به جا گذاشت انتخاب شد.

آکار: به حمایت از مردم و تمامیت ارضی لیبی ادامه خواهیم دادوزیر دفاع ترکیه بر ادامه حمایت‌های آنکارا از تمامیت ارضی لیبی و رفاه مردم این کشور تاکید کرد. - خبرگزاری آناتولی

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در سخنانی شدیدا انتقادی در کنگره ملی دموکرات‌ها گفت که که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نه‌تنها «شایسته» مقامش نیست که به اصول بنیادین ملت آمریکا نیز «بی‌توجه» است.

رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده که در سومین شب کنگره ملی دموکرات‌ها از فیلادلفیا سخن می‌گفت افزود: «دولت کنونی نشان داده است که برای برنده شدن در انتخابات اگر لازم باشد دموکراسی ما را ویران می‌کند.»

سخنان شب گذشته باراک اوباما یکی از تندترین انتقادهای یک رئيس جمهور پیشین ایالات متحده نسبت به رئیس ‌جمهوری در قدرت این کشور بوده است.

با آنکه آقای اوباما به سنت دیرین رئیس ‌جمهوران ایالات متحده تا مدت‌ها آشکارا از دولت پس از خود انتقاد نکرده بود اما انتقادهای صریح اخیرش به‌گونه‌ای تنظیم شده بود که از سطح نزاع سیاسی دو حزب دموکرات و محافظه‌کار فراتر می‌رفت و به از بین رفتن ارزش‌های بنیادین آمریکا اشاره می‌کرد.

وی گفت که در ابتدا امید داشته که ترامپ به‌مرور از عهدهٔ وظایف رئیس جمهوری برآید، اما دیگر به این نتیجه رسیده که ترامپ نه‌تنها چنین نشده که اصلا «نمی‌تواند از عهده این کار برآید» و از این مقام تنها برای منفعت رفقا و خانواده‌اش بهره برده و بالاترین کرسی یک ملّت را به «یک نمایش‌ واقع‌نمای دیگر، برای جلب توجهی که تشنهٔ آن است، تبدیل کرده است.»آسیوشیتد پرس

دونالد ترامپ که به‌شکل زنده این سخنان را می‌دید در توییترش به‌طعنه نوشت که چرا آقای اوباما «صبر کرده تا انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها تمام شود و بعد از جو بایدن حمایت کند، و یادآوری کرد که اوباما پیشتر تلاش کرده بود تا بایدن نامزد نشود.»

باراک اوباما در ادامه با اشاره به نقش جوانان رنگین‌پوست در اعتراض‌های اخیر به خشنوت پلیس علیه سیاهان اشاره کرد و از این جوانان خواست تا در انتخابات شرکت کنند. وی خطاب به آنان گفت: «شما می‌توانید به دموکراسی ما معنای تازه‌ای بدهید. شما آن عنصر غایبی هستید که تعیین خواهد کرد آیا آمریکا هم‌پای ارزش‌های اصیلش خواهد زیست یا نه.»

رئیس جمهوری پیشین آمریکا گرچه قبلا گفته بود بسیاری از مشکلات سیاسی دنیا مربوط به «پیرها،‌ مخصوصا پیرمردهایی است که از سر راه ]سیاستمداران جوان‌تر[ کنار نمی‌روند» اما حالا برای متحد کردن دموکرات‌ها پا به میدان گذاشته تا از یک پیرمرد سفید پوست یعنی جو بایدن ۷۷ ساله پیشتیبانی کند،‌ با این امید که بتواند اردوگاه دموکرات‌ها را انسجامی نو ببخشد.

باراک و میشل اوباما سخنرانان آغازین دو شب از چهار شب کنگره ملی دموکرات‌ها بودند، امری که به باور کارشناسان نشان‌دهنده اهمیت این زوج در متحد کردن اعضای حزب دموکرات است.