افزایش انتقادها به وعده نتانیاهو برای ضمیمه کرانه غربی | DW | 11.09.2019

20/06/1398 03:10 ب.ظ

نتانیاهو وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات حدود یک سوم کرانه غربی را ضمیمه خاک اسرائیل می‌کند. این وعده انتقاد شدید فلسطینیان و کشورهای منطقه را برانگیخته است. عربستان خواستار نشست سازمان همکاری‌ اسلامی شده است.

نتانیاهو وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات حدود یک سوم کرانه غربی را ضمیمه خاک اسرائیل می‌کند. این وعده انتقاد شدید فلسطینیان و کشورهای منطقه را برانگیخته است. عربستان خواستار نشست سازمان همکاری‌ اسلامی شده است. وعده بنیامین نتانیاهو واکنش شدید کشورهای منطقه را برانگیخته است. صائب عریقات، نماینده ویژه فلسطینیان برای مذاکرات صلح با اسرائیل وعده نتانیاهو را"جنایت جنگی" خوانده و گفته است چنین کاری نقض حقوق بین‌الملل است.

فلسطینی‌ها کرانه غربی رود اردن و شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) را که اسرائیل سال ۱۹۶۷ اشغال کرد، بخشی از خاک کشور آینده خود می‌دانند. وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب با انتقاد از وعده انتخاباتی نتانیاهو، آن را مخرب روند صلح میان اسرايیل و فلسطینان دانسته‌اند.

عربستان نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که وعده نتانیاهو"نقض شدید" قوانین سازمان ملل و حقوق فلسطینیان است و می‌تواند موجب"تنشی خطرناک" شود. عربستان خواستار نشست فوری ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری‌های اسلامی شده است. headtopics.com

یک سخنگوی حماس نیز گفته است نتانیاهو برای جلب آرای راست‌های افراطی"توهم اشغال همیشگی سرزمین‌های فلطسنیان" را به آنها وعده داده است. وزیرخارجه اردن نیز هشدار داده که چنین اقدامی می‌تواند "تمام منطقه را به خشونت کشد".

وزیر خارجه ترکیه نیز از تصمیم بنیامین نتانیاهو انتقاد کرده و وعده انتخاباتی او را"تبعیض نژاد حکومتی" خوانده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

وعده نتانیاهو به ضمیمه کردن بخش مهمی از کرانه غربیبنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی یک بخش استراتژیک کرانه غربی رود اردن را به خاک اسرائیل ضمیمه کند. مقامات فلسطینی این اظهارات را محکوم کرده اند.

وعده نتانیاهو برای الحاق شهرک‌های کرانه باختری به اسرائیل

عربستان وعده انتخاباتی نتانیاهو را 'بسیار خطرناک' خواندکشورهای عربی از جمله عربستان طرح انتخاباتی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، برای ضمیمه کردن بخشی مهمی از سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری به خاک اسرائیل را محکوم کرده‌اند. عربستان سعودی این طرح را 'بسیار خطرناک' و 'نقض آشکار منشور سازمان ملل متحد 'خوانده است.

نتانیاهو وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات، دره اردن و منطقه شمال دریای مرده را به اسرائیل ضمیمه کندنتانیاهو وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات، دره اردن و منطقه شمال دریای مرده را به اسرائیل ضمیمه کند نخست وزیر اسرائیل، وعده داده است در صورت پیروزی در انتخابات جدید، او دره اردن و منطقه شمال دریای مرده را بی‌درنگ به اسرائیل ملحق می کند.

وعده نتانیاهو به ضمیمه کردن بخش مهمی از کرانه غربیبنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی یک بخش استراتژیک کرانه غربی رود اردن را به خاک اسرائیل ضمیمه کند. مقامات فلسطینی این اظهارات را محکوم کرده اند.

وعده نتانیاهو برای الحاق شهرک‌های کرانه باختری به اسرائیل

نخست‌وزیر اسرائیل وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی، دره اردن و شمال بحرالمیت را تحت حاکمیت اسرائیل درخواهد آورد. او گفته که این وعده را بلافاصله پس از پیروزی، در پارلمان اجرا خواهد کرد. انتخابات پارلمان اسرائیل سه‌شنبه آینده (۱۷ سپتامبر) برگزار می‌شود.

وعده بنیامین نتانیاهو واکنش شدید کشورهای منطقه را برانگیخته است. صائب عریقات، نماینده ویژه فلسطینیان برای مذاکرات صلح با اسرائیل وعده نتانیاهو را"جنایت جنگی" خوانده و گفته است چنین کاری نقض حقوق بین‌الملل است.

فلسطینی‌ها کرانه غربی رود اردن و شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) را که اسرائیل سال ۱۹۶۷ اشغال کرد، بخشی از خاک کشور آینده خود می‌دانند.

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب با انتقاد از وعده انتخاباتی نتانیاهو، آن را مخرب روند صلح میان اسرايیل و فلسطینان دانسته‌اند.

عربستان نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که وعده نتانیاهو"نقض شدید" قوانین سازمان ملل و حقوق فلسطینیان است و می‌تواند موجب"تنشی خطرناک" شود. عربستان خواستار نشست فوری ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری‌های اسلامی شده است.

یک سخنگوی حماس نیز گفته است نتانیاهو برای جلب آرای راست‌های افراطی"توهم اشغال همیشگی سرزمین‌های فلطسنیان" را به آنها وعده داده است.

وزیرخارجه اردن نیز هشدار داده که چنین اقدامی می‌تواند "تمام منطقه را به خشونت کشد".

وزیر خارجه ترکیه نیز از تصمیم بنیامین نتانیاهو انتقاد کرده و وعده انتخاباتی او را"تبعیض نژاد حکومتی" خوانده است. مولود چاوش‌اوغلو تأکید کرده که ترکیه"از حقوق خواهران و برادران فلسطینی خود تا آخر دفاع خواهد کرد".

دره اردن که هم‌مرز با اردن است حدود ۳۰ درصد مساحت کرانه غرابی رود اردن را تشکیل می‌دهد. در مجموع حدود ۶۰ هزار فلسطینی و پنج هزار یهودی ساکن شهرک‌‌های یهودی‌نشین در این منطقه زندگی می‌کنند. اسرائیل این قسمت از کرانه غربی را بخشی از دیوار دفاعی اسرائیل می‌داند.

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود در آستانه انتخابات پارلمانی با چند اتهام، از جمله پرونده فساد مالی روبرو است. او برای بقاء سیاسی خود نیازمند پیروزی در این انتخابات است.

بر اساس سنجی‌ها آراء حزب راستگرای لیکود و حزب میانه‌رو"آبی و سفید" به رهبری بنی گانتز بسیار به هم نزدیک است. نتانیاهو حال در پی جلب آراء راست‌‌های افراطی است.