افزایش تنش بین ایران و امارات؛ یک کشتی امارات توقیف شد | DW | 20.08.2020

20/08/2020 04:55:00 ب.ظ

ایران خبر از تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات به چند قایق ایرانی داده است. یک کشتی امارات نیز توقیف شده است. در پی تیراندازی به قایق‌های ماهیگیری ایرانی، دو نفر کشته شده‌اند. تنش بین دو کشور افزایش یافته است.

ایران, امارات متحده عربی

ایران خبر از تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات به چند قایق ایران ی داده است. یک کشتی امارات نیز توقیف شده است. در پی تیراندازی به قایق‌های ماهیگیری ایران ی، دو نفر کشته شده‌اند. تنش بین دو کشور افزایش یافته است.

ایران خبر از تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات به چند قایق ایران ی داده است. یک کشتی امارات نیز توقیف شده است. در پی تیراندازی به قایق‌های ماهیگیری ایران ی، دو نفر کشته شده‌اند. تنش بین دو کشور افزایش یافته است.

موضوع بر سر رویدادهایی است که روز دوشنبه ۲۷ مرداد (۱۷ اوت) به وقوع پیوسته‌اند. ابتدا خبر از تیراندازی گارد ساحلی امارات متحده عربی به چند قایق ماهیگیری ایرانی منتشر شد. پس از آن گفته شد ایران یک کشتی متعلق به امارات را توقیف و سرنشینان آن را بازداشت کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدوزارت خارجه جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ۳۰ مرداد در اطلاعیه‌ای توقیف یک کشتی اماراتی در روز دوشنبه را تایید کرد. وزارت خارجه ایران گفته کشتی اماراتی به دلیل"تردد غیرقانونی در آب‌های ایران" توقیف و خدمه آن را بازداشت شده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

تنش با ترکیه در دریای مدیترانه؛ شورای اروپا: همه گزینه‌ها روی میز استرئیس جمهوری ترکیه پیش‌تر نیز پس از موضع تهدید آمیز اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که کشورش در برابر رایزنی و تحریم‌ها سرخم نخواهد کرد.

افزایش خشونت خانگی در ترکیه؛ کرونا هم مقصر است - BBC News فارسییکی از پیامدهای اعمال محدودیتهای ناشی از کرونا در سراسر جهان، افزایش خشونتهای خانگی بوده است.

عباس: عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل یک فریب و خنجر از پشت به مساله فلسطین استعباس: عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل یک فریب و خنجر از پشت به مساله فلسطین است

ترامپ: امارات خواهان خرید جنگنده‌های «اف-35» استرئیس جمهور آمریکا از تمایل امارات متحده عربی برای خرید جنگنده‌های «اف-35» خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

رییسی: افزایش جمعیت نیازمند اراده جدی همه بخش‌ها استرئیس قوه قضائیه: *افزایش جمعیت نیازمند اراده جدی همه بخش‌ها است *به نظر می‌رسد برخی سیاست‌ها و دیدگاه‌ها مانع از تحقق آن می‌شود *مقام معظم رهبری با حساسیت ویژه به موضوع افزایش جمعیت تأکید دارند *آمار سقط جنین در کشور نگران‌کننده است

اگر دولت قوی باشد، یعنی نظام قوی است و اگر دولت بشکند یعنی نظام شکسته استرئیس جمهور تلاش تازه آمریکا برای بهره گیری از یک سازوکار قطعنامه 2231 جهت ضربه زدن به برجام را از پیش شکست خورده دانست و تاکید کرد: آمریکا اکنون عضو برجام نیست که بخواهد از این سازوکار استفاده کند و همه طرفها نیز پیشاپیش این تلاش آمریکا را محکوم کرده اند.

تنش سیاسی بین ایران و امارات متحده عربی از زمان اعلام توافق صلح بین امارات و اسرائیل افزایش یافته است.Aa شورای اتحادیه اروپا حفاری‌های ترکیه در آب‌های شرق مدیترانه را غیرقانونی می‌داند و برای رفع نگرانی متحدانش و مقابله با شدت گرفتن تنش ها در این منطقه به هر گزینه‌ای متوسل خواهد شد.در ترکیه، میزان خشونت علیه زنان پیش از شیوع ویروس کرونا بالا بود.18.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و همچنین محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران امارات را آشکارا تهدید کرده بودند. اکنون خبر از بروز تنش در آب‌های خلیج فارس منتشر می‌شود. آقای میشل به موضع برخی کشورهای عضو در خصوص اوضاعِ شرق مدیترانه و روابط با ترکیه اشاره کرد و یادآور شد که شورای اروپا به شدت نگران افزایش بحران در این منطقه است و بر ضرورت کاستن از تنش‌ها تاکید می‌کند. موضوع بر سر رویدادهایی است که روز دوشنبه ۲۷ مرداد (۱۷ اوت) به وقوع پیوسته‌اند. کرولاین هاولی گزارش می‌دهد. ابتدا خبر از تیراندازی گارد ساحلی امارات متحده عربی به چند قایق ماهیگیری ایرانی منتشر شد. شارل میشل در پایان یادآور شد که همه گزینه‌ها برای مهار این بحران روی میز خواهد بود. پس از آن گفته شد ایران یک کشتی متعلق به امارات را توقیف و سرنشینان آن را بازداشت کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ۳۰ مرداد در اطلاعیه‌ای توقیف یک کشتی اماراتی در روز دوشنبه را تایید کرد. آقای اردوغان در این خصوص تصریح کرد: ترکیه انتظار دارد که یونان برای آغاز گفتگو‌ها جهت اطمینان از حل مسالمت‌آمیز بحران در شرق مدیترانه گام بردارد. وزارت خارجه ایران گفته کشتی اماراتی به دلیل"تردد غیرقانونی در آب‌های ایران" توقیف و خدمه آن را بازداشت شده است. وزارت امور خارجه ایران در اطلاعیه خود هم‌چنین اعلام کرد: «در پی تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات عربی متحده به چند لنج صیادی ایرانی و توقیف یکی از آنها در عصر روز ۹۹..۵.۲۷ در خلیج فارس که منجر به کشته شدن دو صیاد گردید، رسیدگی فوری و قاطع به این رخداد تلخ در دستور کار مراجع ذیربط قرار گرفت و پس از بررسی دقیق وضعیت میدانی، در اولین ساعات کاری روز بعد کاردار این کشور در تهران توسط مدیرکل حقوقی بین المللی به وزارت امورخارجه احضار شد.

» به گزارش ایرنا، در اطلاعیه  وزارت امورخارجه ضمن محکوم کردن"تعرض گارد ساحلی امارات" علیه شناورهای صیادی ایران،"بر ضرورت آزاد کردن بازداشت شدگان و رفع توقیف از لنج صیادی و تحویل اجساد، خواستار جبران خسارات وارده و اتخاذ اقدامات مقتضی برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی در آینده" تاکید شده است. "عذرخواهی امارات از ایران" خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه ۳۰ مرداد با انتشار گزارشی خبر از"عذرخواهی امارات" از ایران داده و نوشته است که امارات متحده عربی برای جبران خسارت اعلام آمادگی کرده است. در این گزارش آمده است: «با پیگیری‌های سفارت ایران، دولت امارات روز چهارشنبه [۲۹ مرداد] با ارسال یک یادداشت رسمی تاسف عمیق خود را نسبت به بروز حادثه ابراز و آمادگی خود را برای جبران تمامی خسارت وارده اعلام کرد.» به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید همین گزارش حاکی از آن است که سرنشینان شناورهای صیادی ایرانی آزاد شده و"مراحل قانونی تحویل اجساد کشته‌شدگان با سرعت در حال انجام است".  تا لحظه تنظیم  این گزارش خبری از سرنوشت سرنشینان کشتی توقیف شده امارات توسط نیروی دریایی ایران منتشر نشده است.

در همین زمینه: .