اثرانگشت شورای نگهبان روی لایحه حمایت از کودکان

07/10/2019 10:48:00 ق.ظ

آن_سوی_خبر

دو هفته از آخرین وعده یک نماینده مجلس مبنی بر نهایی شدن تکلیف «لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان» در آینده نزدیک گذشت و هنوز از سرانجام این لایحه ده‌ساله خبری نیست. میلاد پورعیسیmiladpourisa در گفتگو با یک فعال حقوق کودک به این مساله پرداخته👇 آن_سوی_خبر

، بیست‌وششم شهریور در نشست تخصصی کودکان ایران گفته بود: «ایراد شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از حقوق کودکان برطرف شده است. این لایحه به‌زودی در مجلس به تصویب می‌رسد.»قانون مدنی جمهوری اسلامی، بخشی از اقدامات والدین در ارتباط با کودکان را که به‌قصد «تادیب» آن‌ها صورت گرفته باشد جرم نمی‌داند.

تازه لایحه زمانی هم که دولت محمود احمدی‌نژاد آن را در ۵۴ ماده از قوه قضاییه تحویل گرفت، با حذفیات پنج ماده‌ای روبه‌رو و به لایحه‌ای ۴۹ ماده‌ای تبدیل شد.به نظر «حامد فرمند»، فعال حقوق کودک ساکن آمریکا، بدترین تغییری که در لایحه حمایت از کودکان اعمال‌شده در بخش مجازات والدینی است که نسبت به کودکان بی‌توجهی و سهل‌انگاری می‌کنند: «یکی از ناامیدکننده‌ترین تغییراتی که مجلس در طرح حقوق کودک اعمال کرده، در مورد مجازات بی‌توجهی و سهل‌انگاری نسبت به کودکان توسط والدین است. این یکی از تغییراتی است که مجلس با نظر شورای نگهبان اعمال کرده و البته با شیطنت برخی رسانه‌های داخلی و بی‌دقتی تعدادی از رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور به‌صورت وارونه انعکاس داده شد. برخلاف آنچه در این رسانه‌ها عنوان‌شده، همان مجازات نرمی هم که برای والدین سهل‌انگار در مجلس در نظر گرفته‌شده بود، با خلاف شرع دانستن آن در شورای نگهبان، در کمیسیون تخصصی مجلس  حذف شد.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

ورود هفت زن اماراتی به شورای ملی فدرال این کشوردر اتفاقی نادر، رای‌دهندگان اماراتی در جریان انتخابات مربوط به تعیین اعضای شورای ملی فدرال این کشور باعث راهیابی هفت زن به این شورا شدند.

جهانگیری: شورای اقتصادی سران قوا برای شرایط اضطرار بود/ وضعیت اقتصادی روند مثبتی در پیش گرفتهجهانگیری: باید با کسانی که در شرایط حساس کنونی سوء استفاده کرده و با برخورداری از رانت به کشور و منافع ملی ضربه زدند به شدت برخورد شود، نباید مبارزه با فساد گسترده را با مبارزه با چند مفسد اشتباه گرفت. دولت هیچ زاویه‌ای با بخش خصوصی سالم و پابه کار ندارد پفیوز تو خودت با اون دلار جهانگیری عامل فساد بودی. میلیاردها دلار 4200 تومنی گرفتن و خوردن و بردن. مهدی_جهانگیری اقای جهانگیری نمک گندیده نمک!!!!!!

ناآرامی و تشنج در لردگان؛ جلسه مقامات در شورای‌ تامین استان | DW | 05.10.2019اهالی چنارمحمود خواهان روشن شدن دلیل ابتلا به ایدز هستند. معترضان تابلوی فرمانداری و اداره بهداشت لردگان را پایین کشیدند و ماشین و دفتر امام جمعه را آتش زدند. استاندار چهارمحال می‌گوید یک 'خرده جریان' دنبال اهدافش بود. روستاییی که بیشترشون معتاد هستند مشخصه از چه طریقی ایدز گرفتن .یکی نیست بگه مسخره ها کسی که ایدز میگیره چند ماه طول می کشه مشخص بشه ایدز دارن و یک شبه نمیشه فهمید به جز ازمایشات فوق پیشرفته خورده خودت با اون....

به کارشناسان شورای شعر و ترانه و موسیقی تاختند/ شعر دیگری جایگزین می‌شود تا جلوی آسیب‌های احتمالی را بگیردمدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد درباره وضعیت فعلی آخرین آلبوم محسن چاووشی که اغلب قطعات آن سروده مولانا و سعدی است و هنوز موفق به اخذ مجوز نشده، گفت: گفته بودند از عوامل تولید خواسته شده کلمه مشخصی را از شعر حذف کنند! آنهم از اثری متعلق به شاعری کلاسیک! مطمئنا هیچ شورایی تحت هیچ شرایطی همچین کاری نمی‌کند و چنین رای‌ صادر نمی‌کند. در نهایت این پیشنهاد مطرح شد که شعری دیگر جایگزین اثر مورد نظر شود.

جمعی از نمایندگان خواستار تهیه گزارشی از حوادث لردگان شدندجمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار تهیه گزارش جامعی از حوادث لردگان در مجلس شدند.

خشونت در هنگ کنگ؛ پلیس برای نخستین بار معترضان نقابدار را بازداشت کردمأموران برخی دیگر از افراد نقابدار را هم پس از آن که به صورت‌شان گاز فلفل پاشیدند، به حالت سجده روی زمین نشانده و دست‌های آنها را از پست با کابل بستند.

دو هفته هم از آخرین وعده یک نماینده مجلس مبنی بر نهایی شدن تکلیف «لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان» در آینده نزدیک گذشت و هنوز از سرانجام این لایحه ده‌ساله خبری نیست.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کمیسیون انتخابات امارات متحده عربی اعلام کرد در جریان انتخابات روز شنبه تعیین اعضای شورای ملی فدرال این کشور متشکل از 40 عضو که بزرگترین فرآیند انتخاباتی برگزار شده تا کنون در این کشور محسوب می‌شود، هفت زن به این شورا راه یافتند.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری عصر شنبه در نشست روسای اتاق‌های بازرگانی کشور و هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران که در ساختمان شهید بهشتی ریاست جمهوری برگزار شد، با بیان اینکه اتاق‌های بازرگانی چکیده و نماینده بخش خصوصی هستند، اظهار کرد: نشست با فعالان بخش خصوصی و پیشکسوتان صنعت و تجارت کشور فرصتی مغتنم برای هم فکری و برنامه ریزی بهتر از سوی دولت است.ایران ناآرامی و تشنج در لردگان؛ جلسه مقامات در شورای‌ تامین استان اهالی چنارمحمود خواهان روشن شدن دلیل ابتلا به ایدز هستند.

«پروانه مافی»، نماینده تهران در مجلس ، بیست‌وششم شهریور در نشست تخصصی کودکان ایران گفته بود: «ایراد شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از حقوق کودکان برطرف شده است. این لایحه به‌زودی در مجلس به تصویب می‌رسد. در مجموع تعداد 337 هزار و 738 تن از اماراتی‌های واجد شرایط رای‌ دادن در این انتخابات بودند که از میان آنها 117 هزار و 592 تن در آن شرکت کردند.» این لایحه‌ای است که یک‌بار هم قبلا در مرداد سال گذشته به صحن علنی مجلس رفته بود تا با تصویب آن گامی برای كاهش خشونت، آسیب، جنایت و رفع خلاهای قانونی در زمینه حقوق كودكان و نوجوانان برداشته شود. معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه فعالیت در بخش خصوصی کاری دشوار است، خاطر نشان کرد: بخش خصوصی باید به عنوان موتور اصلی حرکت اقتصادی کشور مورد توجه قرار بگیرند چراکه آنها قادرند کشور را به توسعه برسانند. لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۹۰ بعد از بررسی در قوه قضاییه و دولت قبل به مجلس نهم رفته ولی از همان سال تا هفت سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۷ در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دست‌نخورده باقی‌مانده بود. این در حالی‌است که این 117 و 592 شرکت‌کننده معادل 34. قانون مدنی جمهوری اسلامی، بخشی از اقدامات والدین در ارتباط با کودکان را که به‌قصد «تادیب» آن‌ها صورت گرفته باشد جرم نمی‌داند. روز شنبه ۱۳ مهر، گروهی از معترضان در برابر فرمانداری و شبکه بهداشت لردگان جمع شدند.

در حال حاضر، قانون ۹ ماده‌ای حمایت از کودکان و نوجوانان، مصوب سال ۱۳۸۱ در حال اجراست که ازنظر بسیاری از فعالان حقوق کودک، قانونی غیر شفاف و کلی است. در سال 2015، تنها یک زن توانسته بود به این شورا راه پیدا کند. معاون اول رییس جمهور  با اشاره به دغدغه برخی از فعالان بخش خصوصی درخصوص وجود محدودیت هایی در تجارت و جابجایی ارز و مشکلات پیش آمده در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: بحث فساد گسترده و مبارزه با فساد ممکن است دغدغه ای برای فعالان اقتصادی ایجاد کند اما من از بخش خصوصی خواهش می‌کنم نگذارند این دغدغه در میان بخش خصوصی کشور شکل بگیرد. سال گذشته بعد از بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون تخصصی و صحن علنی مجلس، نمایندگان آن را به شورای نگهبان فرستادند. از این به بعد لایحه حمایت از حقوق کودکان بارها میان شورای نگهبان و مجلس پاس داده شد تا امروز که بسیاری از فعالان حقوق کودک معتقدند، لایحه امروز شباهت اندکی به لایحه‌ای دارد که ده سال پیش یعنی در سال ۱۳۸۸ در قوه قضاییه تدوین‌شده و به دولت «محمود احمدی‌نژاد» ارائه شد. انتهای پیام. تازه لایحه زمانی هم که دولت محمود احمدی‌نژاد آن را در ۵۴ ماده از قوه قضاییه تحویل گرفت، با حذفیات پنج ماده‌ای روبه‌رو و به لایحه‌ای ۴۹ ماده‌ای تبدیل شد. استقرار دولت الکترونیک از جمله ملزومات تحقق مبارزه با فساد است. به نام کودک، به کام شرع در همه این سال‌ها، شکنجه جسمی، جنسی و روانی و قتل‌های سریالی کودکان در سراسر کشور، بارها شکایت مردم و فعالان حقوق کودک از نبود قانونی جامع در مورد کودکان را به دنبال داشت که پاسخ قابل‌توجهی را از نهادهای مسئول ازجمله نمایندگان مجلس دریافت نمی‌کرد. طبق اخبار فضای مجازی، نیروهای امنیتی به معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرده‌‌اند.

به نظر «حامد فرمند»، فعال حقوق کودک ساکن آمریکا، بدترین تغییری که در لایحه حمایت از کودکان اعمال‌شده در بخش مجازات والدینی است که نسبت به کودکان بی‌توجهی و سهل‌انگاری می‌کنند: «یکی از ناامیدکننده‌ترین تغییراتی که مجلس در طرح حقوق کودک اعمال کرده، در مورد مجازات بی‌توجهی و سهل‌انگاری نسبت به کودکان توسط والدین است. این یکی از تغییراتی است که مجلس با نظر شورای نگهبان اعمال کرده و البته با شیطنت برخی رسانه‌های داخلی و بی‌دقتی تعدادی از رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور به‌صورت وارونه انعکاس داده شد. جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این که دولت برای پیشبرد امور به بخش خصوصی کشور نیاز دارد، تصریح کرد: بیش از 23 میلیون فرصت شغلی کشور مربوط به بخش خصوصی است و بخش مهمی از بار اشتغال کشور بر دوش بخش خصوصی و فعالان اقتصادی قرار دارد. برخلاف آنچه در این رسانه‌ها عنوان‌شده، همان مجازات نرمی هم که برای والدین سهل‌انگار در مجلس در نظر گرفته‌شده بود، با خلاف شرع دانستن آن در شورای نگهبان، در کمیسیون تخصصی مجلس  حذف شد.» از طرف دیگر، قانون مدنی جمهوری اسلامی، بخشی از اقدامات والدین در ارتباط با کودکان را که به‌قصد «تادیب» آن‌ها صورت گرفته باشد جرم نمی‌داند. به نظر بسیاری از فعالان حقوق کودک این قانون به فرار والدین آزارگر کودکان از مجازات قانونی منجر می‌شود. معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه روند رو به رشد اقتصاد و بهبود شاخص های صادرات غیرنفتی و اشتغالزایی کشور در حقیقت ناشی از عملکرد مثبت بخش خصوصی کشور است، افزود: افزایش صادرات غیرنفتی اقدام بزرگ و مثبتی است که مرهون تلاش و همت بخش خصوصی است که باعث شده در سه ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 300 هزار فرصت شغلی جدید توسط بخش خصوصی ایجاد شود. خبرگزاری فارس خبر متشنج بودن اوضاع در لردگان را در قالب "تحریک مردم از سوی برخی افراد" پوشش داد.

به گفته حامد فرمند: «هرچند قانون مدنی جمهوری اسلامی قبلا به تنبیه کودک از سوی والدین پرداخته اما در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان قرار بود به آزارهای عاطفی یا به بیان علمی‌تر، آزارهای روانی که آثار بلندمدت بر او خواهد گذاشت هم اشاره شود. ازجمله این آزارها می‌توان به بی‌توجهی عاطفی والدین نسبت به کودکان اشاره کرد. متاسفانه این مورد به دلیل مردسالاری حاکم بر جمهوری اسلامی و نبود نگاه علمی بعد از طرح ایراد از سوی شورای نگهبان و با رای نمایندگان مجلس حذف شد. بودجه مصوب سال 98 که 445 هزار میلیارد تومان بود در جلسه سران قوا به 386 هزار میلیارد تومان کاهش یافت و این در حالی است که کاهش 20 درصدی هزینه ها برای دولت کار ساده ای نیست.» آزار جنسی کودکان از دیگر موارد حساسی است که در تمام سال‌های گذشته تعریف آن با موانع شرعی روبه‌رو بوده است. اخیرا هم پدر یک دختر بچه کرمانشاهی که فرزندش مورد آزار جنسی مدیرعامل شرکتی قرار گرفت که او در آن کار می‌کرد، از عدم‌تایید آزار جنسی دخترش در دادگاه باوجود آثار بدنی آن شکایت کرده بود. وزیر بهداشت روز شنبه ۱۳ مهر اعلام کرد که سرنگ آلوده عامل شیوع ایدز در چنار محمودی نبوده است.

از دیگر نکاتی که سال گذشته با نظر شورای نگهبان و موافقت نمایندگان مجلس از لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان حذف شد، همین گسترش موارد آزار جنسی کودکان از برقراری رابطه جنسی کامل به برقراری هرگونه تماس جسمی نامتعارف با آن‌ها بود. جهانگیری همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم توجه به ابعاد مختلف یک تصمیم‌گیری اقتصادی اظهار کرد: اگر به هنگام سیاستگذاری و اتخاذ تصمیمات اقتصادی، همه جوانب و پیامدهای آن را مدنظر قرار ندهیم، دچار تبعات و مشکلات دیگر خواهیم شد؛ گاهی اوقات پیشنهاداتی از سوی بخش خصوصی یا افراد دیگری درباره حذف ارز 4200 تومانی یا حذف یارانه‌های پنهان مطرح می‌شود که این پیشنهادات ممکن است به جهت اقتصادی پیشنهاد صحیحی باشد، اما وقتی قرار است تصمیمی اتخاذ شود، باید مسئولان امنیتی و همچنین مسئولان اقتصادی بخش‌های دیگر نیز درباره آن اظهارنظرکنند و بگویند که نتیجه این تصمیمات در زندگی اقشار ضعیف جامعه چیست. در مصوبه مجلس برای «آزار جنسی تماسی» کودکان توسط «محارم» و دیگران، با یا بدون رضایت کودک، مجازات حبس در نظر گرفته‌شده بود. ضربه دیگری که لایحه حمایت از حقوق کودکان در این ده سال رفت‌وآمد میان دو دولت، دو مجلس و شورای نگهبان خورده، اصلاحات مواد مربوط به جرم عمومی بودن آزار کودکان است. حامد فرمند که این تغییر را هم ناشی از حاکمیت مردسالاری در جمهوری اسلامی می‌داند می‌گوید: «یکی دیگر از نکات عمده‌ای که در طرح فعلی توسط نمایندگان اصلاح شده، مربوط به «جرم عمومی» دانستن آزار کودکان است. معاون اول رییس جمهور با اشاره به کسری بودجه و محدودیت منابع دولت گفت: برای جبران کسری بودجه باید به دنبال راهکارهای مختلف باشیم اما دولت در این مسیر مصمم است که برای جبران کسری بودجه به سمت منابع بانک مرکزی نرود چرا که این اقدام به معنای این است که دست خود را در جیب مردم کرده ایم و با تبعاتی نظیر تورم بالا و شوک اقتصادی جدید مواجه خواهیم شد. با عمومی دانستن این جرم، همه مردم نه‌تنها می‌توانند با اطلاع یافتن از آزار کودکان در هرجایی آن را به مقامات مسئولان گزارش دهند، بلکه نسبت به آن مسئولیت دارند؛ اما با تذکر شورای نگهبان، این بند به شکلی مبهم و قابل تفسیر درآمده است و هر کس می‌تواند با بهانه این‌که با گزارش دادن کودک‌آزاری، خطری برای او پدید می‌آید، از زیر بار این مسئولیت اجتماعی شانه خالی کند. کاربران می‌نویسند با تفنگ ساچمه‌ای به مردم شلیک می‌شود.

» نیمه پر لیوان لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان با همه این‌ها، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان نکات مثبتی دارد که تصویب و اجرای آن به نظر فعالان حقوق کودک گامی مهم در راه کاهش نقض حقوق کودکان در ایران به شمار می‌رود. به نظر حامد فرمند، فعال حقوق کودک: «لایحه فعلی که سال‌ها در راهروهای مجلس خاک خورده، با تعریف جامع‌تر از حقوق کودک نسبت به قانونی که در حال حاضر حاکم است و البته اسم آوردن از دستگاه‌های مسئول حقوق کودک، تغییرات مثبتی را تجربه کرده است. وی با بیان اینکه باید هر چه سریعتر به حالت عادی بازگردیم، افزود: بخش خصوصی می‌خواهد مطمئن باشد که شرایط باثباتی در اقتصاد کشور حاکم است و سیستم قانون‌گذاری سیستمی منظم است و برخی قوانین که مرتبط با این بخش هستند در یک اتاق دربسته تصویب نمی‌شوند.» این فعال حقوق کودک یکی از گام‌های مثبت در این لایحه را توجه به حقوق کودکان کار می‌داند: «هرچند قانون کار فعلی توضیح لازم را درباره منع کار کودک داده و ضمنا جمهوری اسلامی با امضای کنوانسیون حقوق کودک، ملزم به ممنوعیت کار کودکان است امّا تاکید مجدد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بر این مورد، دست دستگاه قضایی و فعالان مدنی را برای برخورد با کار کودک بازتر می‌کند.» ماده ۷۹ قانون کار جمهوری اسلامی اشاره‌کرده که به‌ کار گماردن افراد کمتر از ۱۵ سال تمام و به‌کارگیری نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ سال نیز در شغل‌های سخت و زیان‌آور ممنوع است. پیش‌تر، کارشناسان حقوق کودک، مهم‌ترین مواد لایحه حمایت از كودكان و نوجوانان را مواردی می‌دانستند که به نادیده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی كودكان، ممانعت از تحصیل كودكان، هرگونه خریدوفروش كودكان، بهره‎‏كشی و به‌کارگیری از كودكان به‌منظور ارتكاب اعمال خلاف، اشاره کرده است. جهانگیری همچنین با اشاره به ماده 12 قانون بهبود فضای کسب و کار در خصوص حذف مقررات دست و پا گیر پیش روی بخش تولید خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و اتاق اصناف بهتر از هر دستگاه دیگری می توانند قوانین و مقرراتی که مزاحم و مخل تولید هستند را شناسایی و در کمیسیون مربوطه که دو نفر از هر یک از قوا در آن عضویت دارند مطرح کنند و اطمینان می دهم که اکثر مواردی که در این کمیسیون نهایی شود در دولت نیز تأیید خواهد شد. شهرام رفیع‌زاده، روزنامه‌نگار می‌نویسد: «مامور یگان ویژه از پشت بلندگو به مردم می‌گوید تجمع شما غیرقانونی است؛ اشتباه نکنید.

حامد فرمند، برخورد با عاملان محرومیت کودک از امکانات بهداشتی، روانی و آموزشی را از نکات مثبت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان می‌داند که همچنان در این لایحه باقی مانده است: «این لایحه در اختیار قرار ندادن امکانات لازم کودکان که از مدرسه تا خانواده و شهر اتفاق می‌افتد را جرم‌انگاری کرده است. هرچند همچنان بار زیادی را بر دوش خانواده‌هایی که به دلیل عوامل به هم تنیده‌ای مانند فقر از تامین نیازهای کودکانشان محروم‌اند می‌گذارد، اما به‌طور مشخص از دستگاه‌های مسئول هم نام می‌برد و آن‌ها را هم موظف به حمایت از کودک می‌کند.» چطور پیگیری کنیم؟ برای پیگیری تغییرات اعمال‌شده در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان و همچنین اطلاع یافتن از زمان بررسی نهایی آن در مجلس، ما پیشنهاد می‌کنیم به‌طور مستقیم با نمایندگان مجلس در ارتباط باشید. معاون اول رییس جمهور خطاب به روسای اتاق های بازرگانی کشور گفت: شما بار سنگینی بر دوش دارید و نگاه بخش خصوصی و فعالان اقتصادی به شما دوخته شده و اگر دست به دست هم دهیم می توانیم مشکلات را پشت سر گذاشته و مسایل را مرتفع سازیم. نمایندگان عضو فراکسیون زنان مجلس به‌طور عمده از دست‌اندرکاران تدوین لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بودند. از میان این نمایندگان می‌توانید با «فاطمه حسینی»، با شماره تلفن ۹۱۲۲۹۷۹۴۹۱، «پروانه مافی» با شماره تلفن ۹۱۲۲۴۶۲۲، «طیبه سیاوشی»، ۹۱۲۸۷۱۶۵۸۸ و «پروانه سلحشوری» با شماره تلفن ۹۱۲۶۴۰۸۰۵۰ تماس بگیرید. ا هیچ کاری در برابر کنترلش نخواهد کرد.

لطفاً نتیجه پیگیری خود را برای ما به نشانی . بر اساس این گزارش، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت مطرح شدن مسایل اتاق ها در جلسات شورای گفتگو آمادگی وزارتخانه متبوعش را برای پیگیری مشکلات مطرح شده در خصوص مجوزها و وحدت رویه بانکی اعلام کرد و گفت: تقویت مناسبات در شورای گفتگو می تواند منجر به برنامه ریزی و تصمیم گیری صحیح تر برای تولید و صادرات کشور شود.