آن_سوی_خبر

آن_سوی_خبر

اثرانگشت شورای نگهبان روی لایحه حمایت از کودکان

07/10/2019 10:48:00 ق.ظ

دو هفته از آخرین وعده یک نماینده مجلس مبنی بر نهایی شدن تکلیف «لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان» در آینده نزدیک گذشت و هنوز از سرانجام این لایحه ده‌ساله خبری نیست. میلاد پورعیسیmiladpourisa در گفتگو با یک فعال حقوق کودک به این مساله پرداخته👇 آن_سوی_خبر

«پروانه مافی»،نماینده تهران در مجلس، بیست‌وششم شهریور در نشست تخصصی کودکان ایران گفته بود: «ایراد شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از حقوق کودکان برطرف شده است. این لایحه به‌زودی در مجلس به تصویب می‌رسد.»این لایحه‌ای است که یک‌بار هم قبلا در مرداد سال گذشته به صحن علنی مجلس رفته بود تا با تصویب آن گامی برای كاهش خشونت، آسیب، جنایت و رفع خلاهای قانونی در زمینه حقوق كودكان و نوجوانان برداشته شود.

افغانستان و چین کانون مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همتای او در هند خواهد بود تظاهرات در کرج در همبستگی با اعتراضات خوزستان | DW | 27.07.2021 سعید ملایی جودوکار ایرانی برای مغولستان مدال نقره کسب کرد | DW | 27.07.2021

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۹۰ بعد از بررسی در قوه قضاییه و دولت قبل به مجلس نهم رفته ولی از همان سال تا هفت سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۷ در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دست‌نخورده باقی‌مانده بود.قانون مدنی جمهوری اسلامی، بخشی از اقدامات والدین در ارتباط با کودکان را که به‌قصد «تادیب» آن‌ها صورت گرفته باشد جرم نمی‌داند.

در حال حاضر، قانون ۹ ماده‌ای حمایت از کودکان و نوجوانان، مصوب سال ۱۳۸۱ در حال اجراست که ازنظر بسیاری از فعالان حقوق کودک، قانونی غیر شفاف و کلی است.سال گذشته بعد از بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون تخصصی و صحن علنی مجلس، نمایندگان آن را به شورای نگهبان فرستادند. از این به بعد لایحه حمایت از حقوق کودکان بارها میان شورای نگهبان و مجلس پاس داده شد تا امروز که بسیاری از فعالان حقوق کودک معتقدند، لایحه امروز شباهت اندکی به لایحه‌ای دارد که ده سال پیش یعنی در سال ۱۳۸۸ در قوه قضاییه تدوین‌شده و به دولت «محمود احمدی‌نژاد» ارائه شد. headtopics.com

تازه لایحه زمانی هم که دولت محمود احمدی‌نژاد آن را در ۵۴ ماده از قوه قضاییه تحویل گرفت، با حذفیات پنج ماده‌ای روبه‌رو و به لایحه‌ای ۴۹ ماده‌ای تبدیل شد.به نام کودک، به کام شرعدر همه این سال‌ها، شکنجه جسمی، جنسی و روانی و قتل‌های سریالی کودکان در سراسر کشور، بارها شکایت مردم و فعالان حقوق کودک از نبود قانونی جامع در مورد کودکان را به دنبال داشت که پاسخ قابل‌توجهی را از نهادهای مسئول ازجمله نمایندگان مجلس دریافت نمی‌کرد.

به نظر «حامد فرمند»، فعال حقوق کودک ساکن آمریکا، بدترین تغییری که در لایحه حمایت از کودکان اعمال‌شده در بخش مجازات والدینی است که نسبت به کودکان بی‌توجهی و سهل‌انگاری می‌کنند: «یکی از ناامیدکننده‌ترین تغییراتی که مجلس در طرح حقوق کودک اعمال کرده، در مورد مجازات بی‌توجهی و سهل‌انگاری نسبت به کودکان توسط والدین است. این یکی از تغییراتی است که مجلس با نظر شورای نگهبان اعمال کرده و البته با شیطنت برخی رسانه‌های داخلی و بی‌دقتی تعدادی از رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور به‌صورت وارونه انعکاس داده شد. برخلاف آنچه در این رسانه‌ها عنوان‌شده، همان مجازات نرمی هم که برای والدین سهل‌انگار در مجلس در نظر گرفته‌شده بود، با خلاف شرع دانستن آن در شورای نگهبان، در کمیسیون تخصصی مجلس  حذف شد.»

از طرف دیگر، قانون مدنی جمهوری اسلامی، بخشی از اقدامات والدین در ارتباط با کودکان را که به‌قصد «تادیب» آن‌ها صورت گرفته باشد جرم نمی‌داند. به نظر بسیاری از فعالان حقوق کودک این قانون به فرار والدین آزارگر کودکان از مجازات قانونی منجر می‌شود.

به گفته حامد فرمند: «هرچند قانون مدنی جمهوری اسلامی قبلا به تنبیه کودک از سوی والدین پرداخته اما در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان قرار بود به آزارهای عاطفی یا به بیان علمی‌تر، آزارهای روانی که آثار بلندمدت بر او خواهد گذاشت هم اشاره شود. ازجمله این آزارها می‌توان به بی‌توجهی عاطفی والدین نسبت به کودکان اشاره کرد. متاسفانه این مورد به دلیل مردسالاری حاکم بر جمهوری اسلامی و نبود نگاه علمی بعد از طرح ایراد از سوی شورای نگهبان و با رای نمایندگان مجلس حذف شد.» headtopics.com

هورامان، بیست و ششمین میراث جهانی ایران در لیست یونسکو شد | DW | 27.07.2021 سعید مولایی؛ تهدید شد، رفت و نایب قهرمان المپیک شد اسرائیل: برای بازگشت ایران به مذاکرات اولتیماتوم تعیین کنید | DW | 26.07.2021

آزار جنسی کودکان از دیگر موارد حساسی است که در تمام سال‌های گذشته تعریف آن با موانع شرعی روبه‌رو بوده است.اخیرا هم پدر یکدختر بچه کرمانشاهیکه فرزندش مورد آزار جنسی مدیرعامل شرکتی قرار گرفت که او در آن کار می‌کرد، از عدم‌تایید آزار جنسی دخترش در دادگاه باوجود آثار بدنی آن شکایت کرده بود.

از دیگر نکاتی که سال گذشته با نظر شورای نگهبان و موافقت نمایندگان مجلس از لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان حذف شد، همین گسترش موارد آزار جنسی کودکان از برقراری رابطه جنسی کامل به برقراری هرگونه تماس جسمی نامتعارف با آن‌ها بود.در مصوبه مجلس برای «آزار جنسی تماسی» کودکان توسط «محارم» و دیگران، با یا بدون رضایت کودک، مجازات حبس در نظر گرفته‌شده بود.

ضربه دیگری که لایحه حمایت از حقوق کودکان در این ده سال رفت‌وآمد میان دو دولت، دو مجلس و شورای نگهبان خورده، اصلاحات مواد مربوط به جرم عمومی بودن آزار کودکان است.حامد فرمند که این تغییر را هم ناشی از حاکمیت مردسالاری در جمهوری اسلامی می‌داند می‌گوید: «یکی دیگر از نکات عمده‌ای که در طرح فعلی توسط نمایندگان اصلاح شده، مربوط به «جرم عمومی» دانستن آزار کودکان است. با عمومی دانستن این جرم، همه مردم نه‌تنها می‌توانند با اطلاع یافتن از آزار کودکان در هرجایی آن را به مقامات مسئولان گزارش دهند، بلکه نسبت به آن مسئولیت دارند؛ اما با تذکر شورای نگهبان، این بند به شکلی مبهم و قابل تفسیر درآمده است و هر کس می‌تواند با بهانه این‌که با گزارش دادن کودک‌آزاری، خطری برای او پدید می‌آید، از زیر بار این مسئولیت اجتماعی شانه خالی کند.»

نیمه پر لیوان لایحه حمایت از کودکان و نوجوانانبا همه این‌ها، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان نکات مثبتی دارد که تصویب و اجرای آن به نظر فعالان حقوق کودک گامی مهم در راه کاهش نقض حقوق کودکان در ایران به شمار می‌رود.به نظر حامد فرمند، فعال حقوق کودک: «لایحه فعلی که سال‌ها در راهروهای مجلس خاک خورده، با تعریف جامع‌تر از حقوق کودک نسبت به قانونی که در حال حاضر حاکم است و البته اسم آوردن از دستگاه‌های مسئول حقوق کودک، تغییرات مثبتی را تجربه کرده است.» headtopics.com

این فعال حقوق کودک یکی از گام‌های مثبت در این لایحه را توجه به حقوق کودکان کار می‌داند: «هرچند قانون کار فعلی توضیح لازم را درباره منع کار کودک داده و ضمنا جمهوری اسلامی با امضای کنوانسیون حقوق کودک، ملزم به ممنوعیت کار کودکان است امّا تاکید مجدد لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بر این مورد، دست دستگاه قضایی و فعالان مدنی را برای برخورد با کار کودک بازتر می‌کند.»

ماده ۷۹ قانون کار جمهوری اسلامی اشاره‌کرده که به‌ کار گماردن افراد کمتر از ۱۵ سال تمام و به‌کارگیری نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ سال نیز در شغل‌های سخت و زیان‌آور ممنوع است.پیش‌تر، کارشناسان حقوق کودک، مهم‌ترین مواد لایحه حمایت از كودكان و نوجوانان را مواردی می‌دانستند که به نادیده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی كودكان، ممانعت از تحصیل كودكان، هرگونه خریدوفروش كودكان، بهره‎‏كشی و به‌کارگیری از كودكان به‌منظور ارتكاب اعمال خلاف، اشاره کرده است.

هشدار فرانسه؛ ایران مذاکرات احیای برجام را به خطر می‌اندازد | DW | 27.07.2021 ​​​​​​​هشدار نسبت به اعمال خشونت علیه مطالبات مردم خوزستان | DW | 26.07.2021 آشتی دو کره؛ سئول و پیونگ یانگ کانال‌های ارتباطی میان یکدیگر را احیا کردند

حامد فرمند، برخورد با عاملان محرومیت کودک از امکانات بهداشتی، روانی و آموزشی را از نکات مثبت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان می‌داند که همچنان در این لایحه باقی مانده است: «این لایحه در اختیار قرار ندادن امکانات لازم کودکان که از مدرسه تا خانواده و شهر اتفاق می‌افتد را جرم‌انگاری کرده است. هرچند همچنان بار زیادی را بر دوش خانواده‌هایی که به دلیل عوامل به هم تنیده‌ای مانند فقر از تامین نیازهای کودکانشان محروم‌اند می‌گذارد، اما به‌طور مشخص از دستگاه‌های مسئول هم نام می‌برد و آن‌ها را هم موظف به حمایت از کودک می‌کند.»

چطور پیگیری کنیم؟برای پیگیری تغییرات اعمال‌شده در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان و همچنین اطلاع یافتن از زمان بررسی نهایی آن در مجلس، ما پیشنهاد می‌کنیم به‌طور مستقیم با نمایندگان مجلس در ارتباط باشید.نمایندگان عضو فراکسیون زنان مجلس به‌طور عمده از دست‌اندرکاران تدوین لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بودند. از میان این نمایندگان می‌توانید با «فاطمه حسینی»، با شماره تلفن ۹۱۲۲۹۷۹۴۹۱، «پروانه مافی» با شماره تلفن ۹۱۲۲۴۶۲۲، «طیبه سیاوشی»، ۹۱۲۸۷۱۶۵۸۸ و «پروانه سلحشوری» با شماره تلفن ۹۱۲۶۴۰۸۰۵۰ تماس بگیرید.

ادامه مطلب: ایران وایر »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

ورود هفت زن اماراتی به شورای ملی فدرال این کشوردر اتفاقی نادر، رای‌دهندگان اماراتی در جریان انتخابات مربوط به تعیین اعضای شورای ملی فدرال این کشور باعث راهیابی هفت زن به این شورا شدند.

جهانگیری: شورای اقتصادی سران قوا برای شرایط اضطرار بود/ وضعیت اقتصادی روند مثبتی در پیش گرفتهجهانگیری: باید با کسانی که در شرایط حساس کنونی سوء استفاده کرده و با برخورداری از رانت به کشور و منافع ملی ضربه زدند به شدت برخورد شود، نباید مبارزه با فساد گسترده را با مبارزه با چند مفسد اشتباه گرفت. دولت هیچ زاویه‌ای با بخش خصوصی سالم و پابه کار ندارد پفیوز تو خودت با اون دلار جهانگیری عامل فساد بودی. میلیاردها دلار 4200 تومنی گرفتن و خوردن و بردن. مهدی_جهانگیری اقای جهانگیری نمک گندیده نمک!!!!!!

ناآرامی و تشنج در لردگان؛ جلسه مقامات در شورای‌ تامین استان | DW | 05.10.2019اهالی چنارمحمود خواهان روشن شدن دلیل ابتلا به ایدز هستند. معترضان تابلوی فرمانداری و اداره بهداشت لردگان را پایین کشیدند و ماشین و دفتر امام جمعه را آتش زدند. استاندار چهارمحال می‌گوید یک 'خرده جریان' دنبال اهدافش بود. روستاییی که بیشترشون معتاد هستند مشخصه از چه طریقی ایدز گرفتن .یکی نیست بگه مسخره ها کسی که ایدز میگیره چند ماه طول می کشه مشخص بشه ایدز دارن و یک شبه نمیشه فهمید به جز ازمایشات فوق پیشرفته خورده خودت با اون....

به کارشناسان شورای شعر و ترانه و موسیقی تاختند/ شعر دیگری جایگزین می‌شود تا جلوی آسیب‌های احتمالی را بگیردمدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد درباره وضعیت فعلی آخرین آلبوم محسن چاووشی که اغلب قطعات آن سروده مولانا و سعدی است و هنوز موفق به اخذ مجوز نشده، گفت: گفته بودند از عوامل تولید خواسته شده کلمه مشخصی را از شعر حذف کنند! آنهم از اثری متعلق به شاعری کلاسیک! مطمئنا هیچ شورایی تحت هیچ شرایطی همچین کاری نمی‌کند و چنین رای‌ صادر نمی‌کند. در نهایت این پیشنهاد مطرح شد که شعری دیگر جایگزین اثر مورد نظر شود.

جمعی از نمایندگان خواستار تهیه گزارشی از حوادث لردگان شدندجمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار تهیه گزارش جامعی از حوادث لردگان در مجلس شدند.

خشونت در هنگ کنگ؛ پلیس برای نخستین بار معترضان نقابدار را بازداشت کردمأموران برخی دیگر از افراد نقابدار را هم پس از آن که به صورت‌شان گاز فلفل پاشیدند، به حالت سجده روی زمین نشانده و دست‌های آنها را از پست با کابل بستند.