آیا ایران محتاج واردات گاز می‌شود؟ | DW | 18.01.2021

29/10/1399 04:50 ب.ظ

محمد مجابی رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید سرانه مصرف انرژی در ایران بیش از دو برابر شده و اگر رشد مصرف گاز به صورت کنونی ادامه یابد، کشور تا سه سال دیگر محتاج واردات گاز خواهد شد.

سید محمد مجابی رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید سرانه مصرف انرژی در ایران بیش از دو برابر شده و اگر رشد مصرف گاز به صورت کنونی ادامه یابد، کشور تا سه سال دیگر محتاج واردات گاز خواهد شد. مجابی ۲۹ دی ماه، به مناسبت «روز ملی هوای پاک» به خبرگزاری ایسنا گفته است اگر روند مصرف بی‌رویه انرژی در کشور ادامه داشته باشد ما از سال ۱۴۰۳ نیاز خواهیم داشت که گاز وارد کنیم.

وی تنها به روند رشد مصرف گاز اشاره کرده، اما مشکل بزرگتر این است که بر اساس گزارش‌های وزارت نفت ایران و شرکت‌های بین‌المللی انرژی، میدان پارس جنوبی که بیش از سه چهارم گاز کشور را تامین می‌کند، از سال ۱۴۰۳ به آن طرف، با افت چشمگیر فشار مخزن مواجه خواهد شد و هر سال ۱۰ میلیارد متر از ظرفیت تولید این میدان کاسته خواهد شد. اگر تا پایان دهه آینده، چاره‌ای برای جلوگیری از افت فشار مخزن پیدا نشود، کل تولید گاز کشور حداقل ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.

حدود ۴۰ درصد از ذخایر گازی ایران در میدان پارس جنوبی است و چنانچه گفته شد، بیش از سه چهارم گاز کشور از همین میدان مشترک با قطر تامین می‌شود. افت فشار میادین گازی و نفتی موضوع طبیعی است و هرچه میدان پیرتر می‌شود، تولید آن نیز کاهش می‌یابد.

جالب اینکه، قطر در نظر دارد در سال‌های پیش رو تولید گاز از این میدان را بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش دهد. توتال بعد از خروج آمریکا از برجام از این پروژه ۵ میلیارد دلاری خارج شد و شرکت چینی نیز در پی توتال، این پروژه را ترک کرد. تنها چند شرکت غربی قادر به ساخت چنین سکوهایی هستند. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

آیا دردهای «هپکو» درمان می‌شود؟ / هنوز سیاست واردات بر تولید ارجح استبا حل شدن مشکل تهاتر بدهی‌ها، کارگران هپکو اراک انتظار دارند تولید روی غلتک بیفتد و موانع برطرف شود. محاله سیستم فاسده ... مگه اینجا ژاپنه؟

آیا سقط جنین در ایران محدودتر می‌شود؟ - BBC News فارسیاختلاف نظر بر مصوبه جدید مجلس در خصوص دستورالعمل‌های مربوط به 'سقط جنین' در ایران بالا گرفته است. منتقدان می‌گویند می‌گویند طرح جدید مجلس مبنی بر ادغام فقها در کمیسیون تصمیم‌گیری درباره سقط جنین سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد. درودها شماره 8 امروز قراره خواهرم یک نوزاد بنام اهورا بدنیا بیاره

آیا توان مذاکرات هسته‌ای ایران با «حادثه» نطنز کاهش می‌یابد؟محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران صبح امروز به صورت رسمی اسرائیل را عامل خرابکاری در تأسیسات اتمی نطنز معرفی کرد و گفت: «اگر فکر می‌کنند دست ما در مذاکره ضعیف شده است، اتفاقا این عمل زبونانه موضع ما را در مذاکرات قوی‌تر خواهد کرد.»

ایران غنی‌سازی 60 درصدی را آغاز کرد؛ آیا مذاکرات به بن‌بست رسیده است؟هم‌زمان با انتشار خبرهایی از به بن‌بست رسیدن مذاکرات بین ایران و کمسیون مشترک برجام در وین ، تهران روز سه‌شنبه در یکتنش‌افزایی جدید از آغاز غنی‌سازی اورانیوم 60 درصد خبر داد. العربیه_فارسی ترامپ خر رو شناخته بود که اجازهء داشتن شاخ رو بهش نمیداد. اروپا باید مکانیزم ماشه رو فعال کنه. نه_به_جمهوري_اسلامي نه_به_قرارداد_۲۵_ساله

آیا همسرم می‌تواند دختر ۹ ساله‌ام را بدون رضایت من به ایران برگرداند؟