آیا شخص بازداشت شده می‌تواند در بازداشتگاه‌های امنیتی وکیل بگیرد؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 35 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 17%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

⚖️ پرسش: آیا شخص بازداشت شده می‌تواند در بازداشتگاه‌های امنیتی وکیل بگیرد و به او دسترسی داشته باشد؟ پاسخ را در ایران‌وایر بخوانید 👇 سوال_جواب_حقوقی اطلاع_رسانی

پاسخ: بله؛ دسترسی به وکیل از حقوق متهم است. بر اساس قوانین ایران، هر متهمی در هر مرحله از دادرسی می‌تواند به وکیل دسترسی داشته باشد. اما این حق بر اساس «قانون آیین دادرسی کیفری»، کمی محدود شده است. به این نحو که در جرایم علیه امنیت، متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی باید از میان وکلایی که رییس قوه قضاییه تعیین می‌کند، وکیل انتخاب کند؛ به عبارتی، در مرحله تحقیقات مقدماتی، متهم به جرایم علیه امنیت نمی‌تواند وکیل دل‌خواه خود را برگزیند.

در ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری آمده است: «با شروع تحت نظر قرار گرفتن، متهم می‌تواند تقاضای حضور وکیل نماید. وکیل باید با رعایت و توجه به محرمانه بودن تحقیقات و مذاکرات، با شخص تحت نظر ملاقات نماید و وکیل می‌تواند در پایان ملاقات با متهم که نباید بیش از یک‌ساعت باشد، ملاحظات کتبی خود را برای درج در پرونده ارایه دهد.»

تبصره این ماده تاکید می‌کند: «در جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی و هم‌چنین جرایم سازمان یافته که مجازات آن‌ها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون است، در مرحله تحقیقات مقدماتی، طرفین دعوی، وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رییس قوه قضاییه باشد، انتخاب می‌نمایند. اسامی وکلای مزبور توسط رییس قوه قضاییه اعلام می‌گردد.»

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نظرسنجی از مردم آلمان: آیا فرایند وحدت شرق و غرب موفق بود؟ | DW | 01.10.2020سی سال از یکپارچگی آلمان گذشته و هنوز دوسوم آلمانی‌ها معتقد هستند که وحدت به درستی تحقق نیافته است. در غرب آلمان ۶۴درصد و در شرق ۸۳ درصد از مردم عقیده دارند که میان دو قسمت کشور همچنان دره‌ای عمیق وجود دارد. اثرات مصیبت بار کمونیستا، حالا حالا ها پاک نمیشه.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

آیا واقعا ۳۵۰۰ خانه ورزش در ایران راه‌اندازی شده‌اند؟ | DW | 01.10.2020مسعود ‌سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان ایران با اعلام افتتاح ۲۲۰ خانه ورزشی روستایی، از وجود ۳۵۰۰ خانه ورزش در کشور خبر داده است. آیا این آمار قابل تائید است؟ 👎 روده راست اگر توی بدنش باشد، حرفش هم راست است خیر فقط کلنگ زنی یاد گرفتند
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

واکسن‌های آنفلوانزا کجاست؟ / آیا وعده تامین 16 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا عملی می‌شود؟حالا کمتر از 20 روز زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزا فرصت باقی است و فارغ از دعواهای سیاسی و جناحی باید منتظر ماند و دید آیا وعده تامین 16 میلیون دوز و واکسینه شدن رایگان گروه‌های پرخطر محقق می‌شود یا خیر؟
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

آمیب مغزخوار در آب لوله کشی شهری در تگزاس جان یک کودک را گرفتحرکت این موجود تک‌یاخته‌ای در بدن موجب بروز التهاب حاد پرده‌های مغز و نخاع شده و در ۹۵ درصد موارد، ظرف چند روز منجر به مرگ می‌گردد. این خبرا و نزنید فردا آخوندا یاد میگیرن آبها رو آلوده میکنن ما که تو خونمون دستگاه تسفیه آب داریم که ویروس‌ها رو نابود میکنه معلوم نیست تا به حال چند نفر تو مناطق محروم کشور خودمون از این آمیب فوت کرده باشن؟
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

انفجار در ولایت هلمند افغانستان 9 کشته به جا گذاشتدر حمله با یک خودروی بمب‌گذاری شده به پاسگاه نیروهای امنیتی در منطقه وزیر ولایت هلمند در جنوب افغانستان 9 تن از جمله 4 غیرنظامی و 5 نیروی امنیتی جان باختند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شواهدی تازه از راستگرایی افراطی در صفوف نیروهای امنیتی آلمان | DW | 01.10.2020شواهدی از گرایش راست افراطی در میان نیروهای امنیتی آلمان، در اختیار اداره حفاظت از قانون اساسی (ارگان امنیتی) قرار گرفته است. پلیس برلین گرایش راست افراطی در صفوف پلیس را به شدت محکوم کرده و خواهان برخورد شدید شده است. گرایش چپ افراطی خوب است؟
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »