آمریکا رزمایش سپاه را تلاش برای 'ارعاب و قلدری' خواند | DW | 28.07.2020

07/05/1399 10:32 ب.ظ

سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا، مانور ایران در خلیج فارس و شلیک موشک به ماکت ناوهواپیمابر این کشور را 'غیرمسئولانه و حساب‌نشده' نامید و آن را محکوم کرد. فرمانده سپاه رزمایش پیامبر اعظم را 'سراسر تهاجمی' توصیف کرده است.

سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا، مانور ایران در خلیج فارس و شلیک موشک به ماکت ناوهواپیمابر این کشور را 'غیرمسئولانه و حساب‌نشده' نامید و آن را محکوم کرد. فرمانده سپاه رزمایش پیامبر اعظم را 'سراسر تهاجمی' توصیف کرده است. آمریکا رزمایش سپاه را تلاش برای"ارعاب و قلدری" خواند سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا، مانور ایران در خلیج فارس و شلیک موشک به ماکت ناوهواپیمابر این کشور را"غیرمسئولانه و حساب‌نشده" نامید و آن را محکوم کرد.

فرمانده سپاه رزمایش پیامبر اعظم را"سراسر تهاجمی" توصیف کرده است.

ربکا ریبریچ، سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا با انتقاد از"بی‌ملاحظی و بی‌مسئولیتی" ایران، به خبرگزاری فرانسه گفته که ایالات متحده اقدام‌های ایران در حوالی آبراه‌های بین‌المللی را زیر نظر دارد و از مانور ایران شامل حمله به بدل یک ناو آمریکایی آگاه است.

خانم ریبریچ افزوده است: «ما مراقب رفتارهای ایران هستیم و این رزمایش موجب اختلال در عملیات ائتلاف در منطقه نمی‌شود و تاثیری بر گردش آزاد تجارت در تنگه هرمز و آب‌های اطراف آن نخواهد گذاشت.» تنگه هرمز، آبراه حیاتی و محل مبادله یک پنجم نفت تولیدی دنیاست. نیروی دریایی آمریکا اقدام ایران را محکوم کرده و آن را تلاش برای"قلدری و ارعاب" خوانده است. headtopics.com

سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا پیش‌تر نیز با ابراز اطمینان از توان نیروی دریایی آمریکا برای دفاع در برابر هر تهدید گفته بود: «ما به دنبال درگیری نیستیم اما برای دفاع از نیروها و منافع ایالات متحده در برابر تهدیدهای دریایی در منطقه آماده‌ایم.»

ادامه مطلب:
dw_persian »

موسوی: به وقت مقتضی پاسخ لازم به اقدام تروریستی اخیر آمریکا را خواهیم دادسخنگوی وزارت خارجه: *به وقت مقتضی پاسخ لازم به اقدام تروریستی اخیر آمریکا را خواهیم داد *بر اساس تماس‌هایی که ما با دوستان‌مان داشتیم، بعید می‌دانم که آمریکایی‌ها به اهداف خود در زمینه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران دست پیدا کنند

ایران: به وقت مقتضی پاسخ لازم به اقدام آمریکا در مورد هواپیما مسافربری را می‌دهیمایران: به وقت مقتضی پاسخ لازم به اقدام آمریکا در مورد هواپیما مسافربری را می‌دهیم

بن‌سلمان می‌خواست با همراهی آمریکا و اسرائیل مقدمات واژگونی حکومت ایران را مهیا کندعلی بیگدلی گفت‌: بن‌سلمان در سیاست‌ خارجی، با حضور آمریکا و اسرائیل، مثلثی تشکیل داد تا مقدمات واژگونی حکومت ایران را مهیا کنند که بر همین اساس حدود 127 شرکت اسرائیلی با نام‌های عربی در خاک عربستان فعالیت دارند. اما این برنامه هم به دلیل بی‌توجهی دونالد ترامپ مغفول ماند.

چین پرچم خود را بر فراز کنسولگری آمریکا در چنگدو به اهتزاز درآوردوزارت خارجه چین پس از صدور دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در چنگدو اعلام کرد که برخی کارکنان این کنسولگری به فعالیت‌‌های خارج از حیطه ماموریت خود مبادرت می‌کنند و بواسطه مداخله در امور داخلی چین امنیت و منافع این کشور را به خطر انداخته‌‌اند.

ایران ماکت یک ناو هواپیمابر آمریکا را به تنگه هرمز برده استتصویرهای ماهواره‌ای که به دست بی‌بی‌سی رسیده نشان می‌دهد ایران در روزهای اخیر ماکت یک ناو هواپیمابر آمریکایی را که قبلا ساخته بود، بازسازی کرده و دیروز آن را به آب‌های تنگه هرمز برده است. این ماکت اسفند ۱۳۹۳ در یک مانور نیروی دریایی سپاه هدف حمله قرار گرفت. سپاه در آن زمان اعلام کرده بود که این ماکت را با ۴ موشک ساحل به دریا و ۴۰۰ راکت منهدم کرده است.

هیچ اخلالی دربازار را بر نمی‌تابیم/ از راهزنی هوایی آمریکا به راحتی نمی‌گذریمرئیس قوه قضاییه، تهدید هواپیمای مسافربری ماهان توسط جنگنده‌های آمریکایی را مصداق بارز راهزنی هوایی دانست و دادستان کل کشور را مأمور تنظیم شکایت از عاملان این تعرض هوایی کرد.

ایران

آمریکا رزمایش سپاه را تلاش برای"ارعاب و قلدری" خواند

سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا، مانور ایران در خلیج فارس و شلیک موشک به ماکت ناوهواپیمابر این کشور را"غیرمسئولانه و حساب‌نشده" نامید و آن را محکوم کرد. فرمانده سپاه رزمایش پیامبر اعظم را"سراسر تهاجمی" توصیف کرده است.

ربکا ریبریچ، سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا با انتقاد از"بی‌ملاحظی و بی‌مسئولیتی" ایران، به خبرگزاری فرانسه گفته که ایالات متحده اقدام‌های ایران در حوالی آبراه‌های بین‌المللی را زیر نظر دارد و از مانور ایران شامل حمله به بدل یک ناو آمریکایی آگاه است.

خانم ریبریچ افزوده است: «ما مراقب رفتارهای ایران هستیم و این رزمایش موجب اختلال در عملیات ائتلاف در منطقه نمی‌شود و تاثیری بر گردش آزاد تجارت در تنگه هرمز و آب‌های اطراف آن نخواهد گذاشت.»

تنگه هرمز، آبراه حیاتی و محل مبادله یک پنجم نفت تولیدی دنیاست. نیروی دریایی آمریکا اقدام ایران را محکوم کرده و آن را تلاش برای"قلدری و ارعاب" خوانده است.

سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا پیش‌تر نیز با ابراز اطمینان از توان نیروی دریایی آمریکا برای دفاع در برابر هر تهدید گفته بود: «ما به دنبال درگیری نیستیم اما برای دفاع از نیروها و منافع ایالات متحده در برابر تهدیدهای دریایی در منطقه آماده‌ایم.»

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

مانور سپاه پاسداران تحت عنوان"رزمایش پیامبر اعظم ۱۴"در خلیج فارس، روز سه‌شنبه هفتم مرداد شروع شده و تا چهارشنبه ادامه خواهد داشت. تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی نیز صحنه‌هایی از مانور از جمله قایق‌های تندرو، شلیک توپ نیروی زمینی و پرتاب موشک از سوی هلی‌کوپترها را نشان داد اما صحنه اصابت موشک به ماکت را به وضوح پخش نکرد.

یک روز قبل از برگزاری این رزمایش، خبرگزاری‌ها با استناد به تصاویر ماهواره‌ای، از جابجایی ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی از بندرعباس به تنگه هرمز خبر داده بودند. آسوشیتدپرس ناو بدلی را به ناو‌های هواپیمابر کلاس"نیمیتز" تشبیه کرد که یکی از آنها هم‌اکنون در پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین مسقر است.

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این مانور را مرحله نهایی رزمایش بزرگ و مشترک"پیامبر اعظم ۱۴" با مشارکت نیروی دریایی و نیروی هوافضای سپاه، در منطقه عمومی هرمزگان، غرب تنگه هرمز و خلیج فارس معرفی کرده است. اجرای عملیات تهاجمی موشکی، شناوری و پهپادی علیه مواضع دشمن، عملیات مین‌ریزی آفندی و قطع خطوط مواصلاتی شناورهای دشمن فرضی، اجرای عملیات رزم موشکی توسط بالگرد و شلیک‌ موشک‌های ساحل به دریا از مراحل این مانور عنوان شده‌اند.

سپاه پاسداران هم‌چنین گفته که عملیات رصد منطقه رزمایش با استفاده از تصاویر ارسالی ماهواره نور انجام می‌گیرد.

فرمانده کل سپاه پاسداران رزمایش یاد شده را"سراسر تهاجمی" خواند و به صدا و سیمای دولتی جمهوری اسلامی گفت: «فضای عمل ما در سطح راهبردی دفاعی است، اما در سطوح عملیات و تاکتیک سراسر تهاجم هستیم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه و سخنگوی رزمایش یاد شده، به"سپاه نیوز" گفته است: «از برخی از تجهیزات و سلاح‌های غافلگیرکننده استفاده شد، مانند موشک‌های بالستیک دوربرد که قادر به هدف قرار دادن اهداف تهاجمی شناور در فاصله هستند.»

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد این مانور دریایی در اوج تنش بین طرفین و تنها چند روز پس از متهم شدن آمریکا به مزاحمت برای پرواز مسافربری ماهان در حریم هوایی سوریه صورت می‌گیرد. تهران تهدید کرده که موضوع نزدیک شدن دو جنگنده نظامی به هواپیمای ماهان را به شورای امنیت می‌کشاند.

رزمایش نیروی دریایی و هوافضای سپاه در حالی انجام گرفته که آمریکا پیگیرانه در صدد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران است؛ تحریم‌هایی که مهلت آنها بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت در ماه اکتبر سال جاری منقضی می‌شود.

در همین زمینه: