آمریکا: ایران بازرسان آژانس را به مجتمع تسا راه دهد وگرنه پاسخ متناسب می‌دهیم

05/07/1400 10:07:00 ب.ظ

آمریکا: ایران بازرسان آژانس را به مجتمع تسا راه دهد وگرنه پاسخ متناسب می‌دهیم

برنامه هسته‌ای ایران, آژانس بین‌المللی انرژی

آمریکا: ایران بازرسان آژانس را به مجتمع تسا راه دهد وگرنه پاسخ متناسب می‌دهیم

ایران می‌گوید دسترسی بازرسان آژانس به مجتمع کرج فراتر از توافق اخیر تهران با آژانس است.

ایران روز ۲۳ ژوئن با تائید خبر حمله یک پهپاد به مجتمع هسا در کرج گفته بود خسارات این حمله بسیار ناچیز بوده است. بعدها مشخص شد در جریان این «عملیات خرابکارانه غیرمعمول» یکی از دوربین‌های نظارتی آژانس از بین رفته و یک دوربین دیگر به شدت صدمه دیده است. این حمله پهپادی تا امروز، آخرین عملیات علیه تاسیسات هسته‌ای ایران بود که از تابستان سال گذشته آغاز شد. ایران اسرائیل را عامل این حملات معرفی می‌کند. اسرائیل در برابر این اتهام سکوت می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یکشنبه ۲۶ سپتامبر در گزارشی اعلام کرد که ایران در ۱۲ سپتامبر اجازه تعویض کارت حافظه دوربین‌های این آژانس در بسیاری از تاسیسات هسته‌ای خود را داده اما اینک مانع تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران در کرج شده است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

باشه. زااااااااااااارت با این کارا فقط مردم گرفتار میشن و بس هیچ گهی نمیخورن... خیالتون راحت هیچ گهی نمی توانید بخورید مگر گه اخوندارا کونشون بزار 😂😂😂باز آژانس شکر خورد هیچ گوهی نمیخورید

ایران مانع ورود بازرسان آژانس به تاسیسات اتمی کرج شدپس از این که ایران مانع ورود کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات اتمی کرج شد، این آژانس اعلام کرد که تهران از اجرای توافق اخیر مبنی بر ورود

درخواست اتحادیه اروپا برای دسترسی فوری به مجتمع تسای کرج؛ ایران: گزارش آژانس دقیق نیستسفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین امروز دوشنبه ۲۷ سپتامبر گفت که گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد دوربین‌های مجتمع تسای کرج دقیق نبوده و فراتر از تفاهمات حاصله در بیانیه مشترک ۱۲ سپتامبر است. همین روزها منتظر خبر اولین آزمایش اتمی ملایان به رهبری مخفیانهُ روسها باشید! علی برکت الله! و اما، دم زدن حکومت اسلامی ایران در مورد آزادی و عدالت دروغ است و جنایات حکومت اسلامی دقیق است.

واکنش نماینده ایران به اظهارات نمایندگان سه کشور اروپایی و آمریکا در آژانسنماینده ایران در آژانس پس از اظهارات امروز نمایندگان آمریکا و سه کشور اروپایی گفت: آژانس، آمریکا و سه کشور اروپایی بدانند نمی‌توانید هم در برابر اقدامات تروریستی رژیم اسرائیل سکوت کنید و جلوی آن را نگیرید و هم خواهان تداوم نظارت و حضور دوربین‌های آژانس در تأسیسات تحت خرابکاری تروریستی باشید. قرار بود نگین اسراییل زده :))))

لاوروف در توجیه تاخیر ایران برای بازگشت به مذاکرات: دولت رئیسی «به تازگی» شکل گرفته استدر حالی که آمریکا طی ماه‌های گذشته بارها از ایران خواسته است به نقض تعهدات هسته‌ای خود پایان دهد و برای احیای توافق برجام به میز مذاکرات برگردد، وزیر خارجه روسیه از دولت ایالات متحده خواست رویکرد «فعالانه‌تری» را برای حل اختلاف‌ها با جمهوری اسلامی در پیش بگیرد. مگه شما برجام رو پاره نکردید؟ آخه بی پدرها! مگر این ترامپ صد پدر نبود که از برجام خارج شد؟ وقاحت هم حدی داره! امریکا اول تعهداتش رو انجام بده بعد ادعای برادری کنه هرگوهی ک بهت میدن نخور بخاطر خایه مالیه امریکاییا

واکنش جمهوری اسلامی به گزارش آژانس انرژی اتمی درباره مجتمع کرج | DW | 27.09.2021سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را 'نادقیق' خواند. رافائل گروسی در گزارش اخیر خود به مجتمع تولید قطعات سانتریفیوژهای پیشرفته در کرج اشاره کرده بود. ایران نمیخواهد مستعمره بماند. در یک کشور مستقل نهادهای بین المللی حق دخالت در سیاستهای داخلی و دفاعی یک کشور مستقل را ندارند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی، اسرائیل را کنترل کند. راست میگه، اونقدرها هم دقت نکردن... برجام خامنه‌ای_جنایتکار هر چیزی که بر علیه حکومت استبدادی جمهوری اسلامی باشد نادرست و نادقیق است.گزارش درست و دقیق می خواهید رجوع کنید به کارنامه فوق درخشان جمهوری اسلامی. مثلا گزارش صحیح و دقیق علت سقوط هواپیمای اوکراینی، کشته شدگان آبان ۹۸، عاملان اسید پاشی به دختران در اصفهان، اعدام های سال ۶۷ و …

آژانس: ایران به تعهد اخیر خود در رابطه با «تجهیزات نظارتی»‌ به طور کامل عمل نکرده استبه گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازوی نظارتی سازمان ملل روز یکشنبه اعلام کرد که ایران به شرایط توافقی که دو هفته پیش با این نهاد در خصوص تعمیر تجهیزات مربوط به نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران امضا کرده بود، به طور کامل عمل نکرده است.

درخواست اتحادیه اروپا برای دسترسی فوری به مجتمع تسای کرج؛ ایران: گزارش آژانس دقیق نیست ایران روز ۲۳ ژوئن با تائید خبر حمله یک پهپاد به مجتمع هسا در کرج گفته بود خسارات این حمله بسیار ناچیز بوده است.کارشناسان آژانس برای تبدیل حافظه دوربین‌های مراقبتی سر باز زده است.Aa استفان کلمنت، سفیر و رئیس نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در وین از ایران خواست تا به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دسترسی به مجتمع تسای کرج «اجازه فوری» دهد.به گزارش ایسنا، کاظم غریب‌آبادی افزود: هنگامی که تجهیزات نظارتی آژانس توسط رژیم صهیونیستی از کار می‌افتد، از ایران انتظار نداشته باشید مجددا آن را بدون هزینه‌ای برای این رژیم و بدون هیچ اقدامی از سوی آژانس و کشورهای مدعی بازنصب نماید.

بعدها مشخص شد در جریان این «عملیات خرابکارانه غیرمعمول» یکی از دوربین‌های نظارتی آژانس از بین رفته و یک دوربین دیگر به شدت صدمه دیده است. این حمله پهپادی تا امروز، آخرین عملیات علیه تاسیسات هسته‌ای ایران بود که از تابستان سال گذشته آغاز شد. Advertisement آژانس به نقل از رافائل گروسی، مدیر این نهاد بین‌المللی بیان کرد که ممانعت ایران از ورود کارشناسان به تاسیسات اتمی کرج، ناقض توافق مشترک اخیر در 12 سپتامبر است. ایران اسرائیل را عامل این حملات معرفی می‌کند. حمایت استفان کلمنت، سفیر و رئیس نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در وین از گزارش آژانس به گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) در گزارشی اعلام کرد که ایران در ۱۲ سپتامبر اجازه تعویض کارت حافظه دوربین‌های این آژانس در بسیاری از تاسیسات هسته‌ای خود را داده اما اینک مانع تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران در کرج شده است. اسرائیل در برابر این اتهام سکوت می‌کند.» او همچنین گفت که حکومت ایران توضیحات کافی دریاره کشف آثار اورانیوم غنی‌شده در برخی تاسیسات اتمی خود نداده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یکشنبه ۲۶ سپتامبر در گزارشی اعلام کرد که ایران در ۱۲ سپتامبر اجازه تعویض کارت حافظه دوربین‌های این آژانس در بسیاری از تاسیسات هسته‌ای خود را داده اما اینک مانع تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران در کرج شده است.

نماینده ایران در آژانس در واکنش به گزارش رافائل گروسی در حساب توییتر خود نوشت: «در طول گفت‌وگوها در تهران و اخیرا در وین نیز به روشنی تاکید شد از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند. گروسی اشاره کرد که موضع دولت جدید ایران در رابطه با برنامه اتمی رادیکال است اما سیستم نظارتی کنونی در ایران تا حدودی امکان دسترسی به اطلاعات را برای آژانس فراهم می‌کند.» پیشتر برخی خبرها از «حمله خرابکارانه» به تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران، «تسا» حکایت داشتند.» آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای براساس برجام نقش ناظر بر اجرای تعهدات هسته‌ای ایران را بر عهده دارد. ایران یک سال پس از خروج یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای، تعهدات برجامی خود را کاهش داد و سرانجام با مصوبه مجلس شورای اسلامی، دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای را محدود کرد.. اگرچه این محدودیت‌ها دو بار و با سفرهای مدیرکل آژانس به ایران موقتا مرتفع شده است. در هر حال به گزارش برخی منابع خبری، قرار است که موضوع همکاری نکردن ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج در جلسه روز دوشنبه شورای حکام مطرح شود. درخواست روسیه از آمریکا برای اتخاذ رویکرد فعال‌تر در احیای توافق هسته‌ای با ایران مذاکرات وین میان ایران و ۵ طرف برجام برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از اواخر بهار سال گذشته و پس از شش دور گفت‌وگو متوقف شده است.

ایالات متحده به طور غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد. باوجود ابراز امیدواری واشنگتن به از سرگیری گفت‌وگوها در ماه اوت، ایران هنوز به فراخوان‌های تروئیکای اروپایی و ایالات متحده برای بازگشت به میز مذاکرات پاسخ دقیقی نداده است. هم‌رسانی این مطلب: .