آزار جنسی خبرنگاران در ایران؛ چه‌طور و به کجا شکایت کنیم، حق‌مان چیست؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 73 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

اخیرا روزنامه‌نگاران بسیاری تجربه‌های خود را از آزار_جنسی در محل کار به اشتراک گذاشته‌اند؛ تجربه‌هایی که به دلیل نداشتن امید به رسیدگی در دستگاه قضایی مطرح نشده‌اند. نظرات حقوقی دو حقوق‌دان در گزارش kh_ashkan👇اخبار_ایران خبرنگاری_جرم_نیست آن_سوی_خبر

از چند ماه پیش تاکنون موضوعی که همیشه زنان و مردان درباره‌اش به دلیل ترس، خجالت و آبرو سکوت کرده‌اند، به سطح آب آمده و به یک سوژه جدی در صدر خبرهای رسانه‌ها تبدیل شده است. در این مدت، صدها نفر در شبکه‌های مجازی و در گفت‌وگو با رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور از تجربه‌های تلخ خود گفته‌اند؛ تجربه‌هایی که به دلیل نداشتن امید به رسیدگی در دستگاه قضایی، طی دهه‌ها مطرح نشده‌اند.

در این گزارش، دو حقوق‌دان، «محمد اولیایی‌فرد» و «موسی برزین خلیفه‌لو» درباره جزییات حقوقی پرونده‌های تجاوز و آزار جنسی و شیوه پی‌گیری حقوقی شکایت از این آزارها می‌گویند. نظرات حقوقی آن‌ها برای خبرنگاران و هر شهروند دیگری قابل استفاده است.محمد اولیایی‌فرد، حقوق‌دان می‌گوید‌ بنابر آن‌چه در «قانون کار» ایران آمده است، کارفرما درباره آزار جنسی، وظیفه‌ای در قبال کسی که طبق این قانون در مجموعه‌اش فعالیت می‌کند،‌ ندارد.

او تاکید می‌کند از آن‌جایی که ممکن است پزشکی قانونی در همه شهرها و مناطق شعبه نداشته باشند،‌ حضور در کلانتری‌ها نیز می‌تواند موثر باشد: «اما توجه کنید که برای جلوگیری از نابودی شواهد، باید در سریع‌ترین زمان ممکن شکایت را تنظیم کرد.»محمد اولیایی‌فرد مدارکی که باید برای اثبات وقوع جرم ارایه شود را بنا به نوع جرم، ‌متفاوت می‌داند: «اگر تجاوز رخ داده باشد،‌ چون مساله به زنای به عنف مربوط می‌شود، ‌اثبات آن و جمع‌آوری مدارک برای آن پیچیده‌تر است.

قربانی تجاوز یا آزار جنسی طبق شرایط خاصی حق دفاع مشروع دارد. محمد اولیایی‌فرد در این ‌باره می‌گوید: «اگر فرد بتواند در برابر متجاوز از خود دفاع کند اما در عوض او را بکشد، دفاعش مشروع حساب نمی‌شود؛ مثلا یک خانم بزرگ‌سال که می‌تواند به پسربچه ۱۰ ‌ساله‌ای مسلط شود، حق قتل او را ندارد.

محمد اولیایی‌فرد در‌ این ‌باره می‌گوید: «تجربه من در پرونده‌های مربوط به آزار و تجاوز ثابت کرده که وقتی شخصی مورد تجاوز قرار گرفته است، دادگاه به بررسی پرونده تجاوز می‌پردازد و به جزییاتی مثل نوع رابطه یا شرب خمر کاری ندارد.»

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

در پی طرح اتهام آزار جنسی، انجمن جامعه‌شناسی ایران عضویت کامیل احمدی را لغو کرد - BBC News فارسیانجمن جامعه شناسی ایران اعلام کرده که در پی اتهام آزار جنسی مطرح شده علیه یکی از اعضایش به نام کامیل احمدی، عضویت او در این انجمن 'لغو' شده است. کامیل احمدی، مردم‌شناس اجتماعی، این اتهام را به شدت رد می‌کند و می‌گوید اقدام انجمن جامعه‌شناسی و قضاوت و تصمیم‌گیری بدون شنیدن توضیحات او، 'غیرمنصفانه' بوده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

آمریکا ادله و شکایت ایران را در لاهه به چالش می‌کشدانتظار می‌رود که وکلای آمریکا در این جلسات صلاحیت بالاترین دادگاه سازمان ملل متحد را برای رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا که به دنبال اعمال دوباره تحریم‌های واشنگتن علیه تهران ثبت شده است، زیر سؤال ببرند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

در پی طرح اتهام آزار جنسی، انجمن جامعه‌شناسی ایران عضویت کامیل احمدی را لغو کرد - BBC News فارسیانجمن جامعه شناسی ایران اعلام کرده که در پی اتهام آزار جنسی مطرح شده علیه یکی از اعضایش به نام کامیل احمدی، عضویت او در این انجمن 'لغو' شده است. کامیل احمدی، مردم‌شناس اجتماعی، این اتهام را به شدت رد می‌کند و می‌گوید اقدام انجمن جامعه‌شناسی و قضاوت و تصمیم‌گیری بدون شنیدن توضیحات او، 'غیرمنصفانه' بوده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

آمریکا شکایت ایران درباره نقض عهدنامه مودت را ردکرد/ نمایندگان ایران از شکواییه دفاع خواهند کردآمریکا شکایت ایران درباره نقض عهدنامه مودت را ردکرد/ نمایندگان ایران از شکواییه دفاع خواهند کرد نماینده آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری با رد شکایت ایران در خصوص نقض عهدنامه مودت، ایران را تهدیدی برای واشنگتن خواند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

به دولت برای اجرای برنامه هایش در سر و سامان دادن به مسایل اقتصادی و کاهش مشکلات مردم کمک می کنیم
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه ادامه می‌یابدتهران – ایرنا – دیوان بین‌المللی دادگستری خبر داد که در ادامه روند رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا به اتهام نقض پیمان مودت، مخالفت مقدماتی واشنگتن با شکایت یاد شده از فردا (دوشنبه 24 شهریور) بررسی خواهد شد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »