یک سرهنگ ارتش مالی خود را زمامدار این کشور خواند

20/08/2020 04:45:00 ب.ظ

یک سرهنگ ارتش مالی خود را زمامدار این کشور خواند جزئیات بیشتر🔽

کودتا, آفریقا

یک سرهنگ ارتش مالی خود را زمامدار این کشور خواند جزئیات بیشتر🔽

«ما با مدخلهٔ خود کشور را در اولویت گذاشتیم. اکنون مالی در بحرانی سیاسی-اجتماعی است و دیگر جایی برای اشتباه نیست.»

آسیمی گویتا، سرهنگ ارتش مالی روز سه‌شنبه اعلام کرد که رهبر نظامیان شورشی این کشور بوده و اکنون ادارهٔ امور را بر عهده گرفته است.سرهنگ گویتا یکی از پنج افسر ارشدی است که خبر کودتا را در این کشور غرب آفریقا اعلام کردند. وی طی سخنانی گفت: «ما با مداخلهٔ خود کشور را در اولویت گذاشتیم.» و افزود: «مالی در بحرانی سیاسی-اجتماعی است و دیگر جایی برای اشتباه نیست.»

در روزهای گذشته سربازان شورشی ارتش ابراهیم ابوبکر کیتا، رئيس جمهوری و بوبو سیسه،‌ نخست‌وزیر را بازداشت کردند. رئیس جمهوری این کشور پس از ساعاتی در تلویزیون ملّی این کشور اعلام کرد که کلّیه اختیارات خود را واگذار می‌کند.از سوی دیگر این نظامیان شورشی روز گذشته اعلام کردند که قصد دارند با برگزاری انتخابات در «زمانی مناسب» قدرت را «به‌شکل مدنی» منتقل کنند و همچنین از اعضای جامعه مدنی و جنبش‌های سیاسی-اجتماعی این کشور خواستند تا به آنان بپیوندند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

رئیس جمهوری مالی پس از بازداشت شدن توسط نظامیان از سمت خود کناره‌گیری کردرئیس جمهوری مالی پس از بازداشت شدن توسط نظامیان از سمت خود کناره‌گیری کرد به گزارش رویترز، رئیس جمهوری مالی ، در یک سخنرانی کوتاه که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، از سمت خود استعفا کرد. او همچنین پارلمان این کشور را نیز منحل کرده است.

نخست‌وزیر مالی نظامیان کودتاگر را به مذاکره فراخواند

نظامیان شورشی رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر مالی را بازداشت کردندیک منبع رسمی تائید کرد که رئيس‌جمهوری و نخست‌وزیر مالی تحت نظر گروهی از «سربازان طغیان‌گر» به سر می‌برند.

سربازان شورشی رئیس جمهور مالی را دستگیر کردند - BBC News فارسییک سخنگوی دولت مالی در گفت و گو با بی بی سی تایید کرده است که سربازان شورشی ارتش ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهور این کشور، را دستگیر کرده اند.

مایک پمپئو: آمریکا شورش در مالی را به شدت محکوم می‌کندمایک پمپئو: آمریکا شورش در مالی را به شدت محکوم می‌کند

سازمان ملل کودتا در مالی را محکوم کرد

Aa آسیمی گویتا، سرهنگ ارتش مالی روز سه‌شنبه اعلام کرد که رهبر نظامیان شورشی این کشور بوده و اکنون ادارهٔ امور را بر عهده گرفته است.ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهور مستعفی مالی ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهوری کشور مالی در غرب آفریقا، ساعاتی پس از بازداشت‌ شدن توسط نظامیان آن کشور از سمت خود کناره‌گیری کرد.نخست‌وزیر مالی خطاب به کودتاگران در این کشور گفت هیچ مشکلی نیست که نتوانیم از طریق گفت‌وگو حل کنیم.Aa یکی از رهبران نظامیان شورشی در مالی روز سه شنبه اعلام کرد که ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس جمهوری و بوبو سیسه، نخست وزیر این کشور بازداشت شده اند.

سرهنگ گویتا یکی از پنج افسر ارشدی است که خبر کودتا را در این کشور غرب آفریقا اعلام کردند. وی طی سخنانی گفت: «ما با مداخلهٔ خود کشور را در اولویت گذاشتیم. او همچنین پارلمان این کشور را نیز منحل کرده است.» و افزود: «مالی در بحرانی سیاسی-اجتماعی است و دیگر جایی برای اشتباه نیست.2020 داکار/ فاطمه اسما آرصلان/ خبرگزاری آناتولی بوبو سیسه، نخست‌وزیر مالی با انتشار بیانیه‌ای در فیسبوک در ارتباط با کودتای نظامی در پادگان سونجاتا واقع در 15 کیلومتری باماکو، پایتخت این کشور اظهار داشت: هیچ مشکلی نیست که نتوانیم از طریق گفت‌وگو حل کنیم.» در روزهای گذشته سربازان شورشی ارتش ابراهیم ابوبکر کیتا، رئيس جمهوری و بوبو سیسه،‌ نخست‌وزیر را بازداشت کردند.» تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که ابراهیم ابوبکر کیتا و بوبو سیسه، نخست وزیر مالی، توسط سربازان مسلح محاصره شده‌اند. رئیس جمهوری این کشور پس از ساعاتی در تلویزیون ملّی این کشور اعلام کرد که کلّیه اختیارات خود را واگذار می‌کند. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید مالی پیش از این در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز شاهد کودتای نظامیان بود.

از سوی دیگر این نظامیان شورشی روز گذشته اعلام کردند که قصد دارند با برگزاری انتخابات در «زمانی مناسب» قدرت را «به‌شکل مدنی» منتقل کنند و همچنین از اعضای جامعه مدنی و جنبش‌های سیاسی-اجتماعی این کشور خواستند تا به آنان بپیوندند. پیش از این کشور مالی شاهد اعتراضاتی علیه فساد و وخیم شدن وضعیت امنیت کشور با توجه به فعالیت شبه نظامیان اسلامگرا بوده است. ارتش مالی به دو گروه تقسیم شده و در حالی که شماری از نظامیان این کشور از سرهنگ سعدیو جامارا تبعیت می‌کنند، تعدادی دیگر نیز حامی ابراهیم ابوبکر کیتا، رئیس‌جمهور هستند. همسایگان آفریقایی مالی و بسیاری از دیگر کشورهای جهان کودتای هفتهٔ جاری در مالی را به‌شدت محکوم کرده‌‌اند و خواستار آزادی بی‌درنگ رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور از سوی نظامیان شده‌اند. . خبرهای دیگر .