یونسکو: افغانستان با خطر فاجعه نسلی در زمینه آموزش مواجه است

19/06/1400 10:58 ب.ظ

یونسکو روز جمعه با انتشار بیانیه ای، پیش بینی کرد که با افزایش تعداد آوارگان افغان، خطر تشدید موانع آموزشی در مقابل کودکان و رخ دادن «فاجعه نسلی» وجود دارد، به گونه‌ای که «این فاجعه می‌تواند بر توسعه پایدار افغانستان در سال‌های آینده تأثیر منفی بگذارد.»

یونسکو روز جمعه با انتشار بیانیه ای، پیش بینی کرد که با افزایش تعداد آوارگان افغان، خطر تشدید موانع آموزشی در مقابل کودکان و رخ دادن «فاجعه نسلی» وجود دارد، به گونه‌ای که «این فاجعه می‌تواند بر توسعه پایدار افغانستان در سال‌های آینده تأثیر منفی بگذارد.» به گزارش یونسکو، حدود ۱۰ میلیون کودک و نوجوان افغان در مدرسه‌های این کشور ثبت نام کرده‌اند که این تعداد در سال ۲۰۰۱ یک میلیون نفر بوده است.

نیروهای آمریکایی پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، اولین حکومت طالبان در افغانستان را که از سال ۱۹۹۶ بر این کشور حکومت می‌کرد، سرنگون کردند.

آنجلینا جولی از وضعیت دختران و زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرد براساس گزارش یونسکو همچنین تعداد دانش آموزان دختر در افغانستان از «تقریباً صفر» در سال ۲۰۰۱ به ۲.۵ میلیون نفر رسیده است. این نهاد بین‌المللی با اشاره به اینکه سواد زنان در افغانستان از ۱۷ درصد به حدود ۳۰ درصد افزایش یافته، خبر داده است که در حال حاضر از هر ۱۰ دانش‌آموز در کلاس‌های ابتدایی، چهار نفر دختر هستند.

در حال حاضر طالبان که پس از تسلط بر کابل، اداره کشور افغانستان را برعهده گرفته، دستور داده است که دانشجویان دختر در دانشگاه‌های خصوصی که در سال‌های گذشته رشد داشته‌اند باید از دانشجویان پسر جدا شوند. همچنین بر اساس دستور طالبان، دانش آموزان دختر باید حجاب کامل مورد تأیید آن‌ها را داشته باشند. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

از ابتدا معلوم بود

با کمبود نیروی انسانی در اتوبوسرانی روبرو هستیم/ پیش بینی بازنشستگی ۷۰۰ نفر در سال جاریمدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی درباره افزایش سرقت دستگاه‌های کارت خوان در ایستگاه‌های بی. آر. تی اظهار کرد: سرقت در ایستگاه‌های اتوبوس اخیرا شایع شده است و متاسفانه هرچیزی که به دست برسد از پیچ و مهره گاردریل گرفته تا تابلو و در داخل اتوبوس، پشت سری صندلی‌ها و قطعات فلزی درون اتوبوس به سرقت می‌رود.

لاپید در مسکو: اسرائیل از خود در برابر ایران در سوریه دفاع می‌کندیائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل که برای دیدار وگفتگو با سرگئی لاوروف، همتای روس خود به مسکو سفر کرده است، گفت که تل آویو به دفاع از خود در برابر اقدامات ایران در سوریه ادامه می‌دهد.

سازمان ملل: افغانستان با خطر فقر همه‌گیر و گسترش گرسنگی رو به‌رو استآژانس برنامه توسعه ملل متحد در گزارشی در خصوص وضعیت افغانستان هشدار داد که تمام دست‌آوردهای ۲۰ سال اخیر در این کشور با خطر نابودی رو‌به رو است و سناریوهای نگران‌کننده‌ای برای آینده افتصاد افغانستان پیش‌بینی می‌شود. راست اس درزمان حکومت غنی دزد هم همینطور بود حال اوضاع از بد بدترشده مامورین پائین رتبه دولت همه خانه نشین وبیکار اس باید به این طبقه هم فکری شود ! این سازمان فقط اظهار کردن و بیانیه دادن بلداست مشکل کشورفلسطین را که حل نتوانست پس از کشور افغانستان را که هیچ نمی تواند سازپان ملل گوه خورد،بهش بگو یه گوشه بشین و ابراز تاسف کن

چین می‌گوید ارتباطش با دولت جدید افغانستان را حفظ می‌کندچین می‌گوید ارتباطش با دولت جدید افغانستان را حفظ می‌کند چین چهارشنبه از آمادگی خود برای ارتباط با رهبران دولت جدید طالبان خبر داد و استقرار این دولت را «گامی ضروری» برای بازسازی افغانستان خواند. ⬇️ بیشتر بخوانید: معلومه که میگه و میخاد، چینِ جهانخواره دیگه. چشم‌ بایدن و کاملا هریس و هم حزبیاشون روشن. الان طالبان قدرت گرفته، داعش داره قدرت میگیره. افغانستان حیاط خلوت تمام کشورهای حامی تروریست مثل چین و ایران و ترکیه و پاکستان و .. خواهد شد، این وسط باز مردم افانستان بدبخت تر میشن وقتی چین و امریکا که با هم مشکل دارن با طالبان مشکل ندارن یعنی یه مشکلی هست تو دنیا

ده‌ها شهروند غربی با یک پرواز تجاری افغانستان را ترک کردندده‌ها شهروند غربی با یک پرواز تجاری افغانستان را ترک کردند خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید ده‌ها آمریکایی و اتباع کشورهای غربی روز پنجشنبه با یک پرواز تجاری هواپیمایی قطر، افغانستان را ترک کردند. ⬇️ بیشتر بخوانید:

نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد خواستار تشدید تحریم‌ها علیه طالبان شدغلام اسحاق‌زی می‌گوید تظاهرات اخیر در افغانستان نشان داد مردم نظام استبدادی طالبان را نمی‌پذیرند. DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban DoNotRecognizeTaliban افغانستان فعلآ نماینده ندارد او نماینده فرانسه اسرائیل . امریکاه است