«ما در جیب آنها بودیم»؛ بزرگترین عملیات بین المللی علیه باندهای جنایت‌کار چگونه انجام شد؟

20/03/1400 03:05 ب.ظ

«ما در جیب آنها بودیم»؛ بزرگترین عملیات بین المللی علیه باندهای جنایت‌کار چگونه انجام شد؟ این گزارش را بخوانید 🔽

روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) اعلام شد که پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، با همکاری پلیس چند کشور دیگر و تحت حمایت یوروپل، یکی از بزرگ‌ترین عملیات تاریخ مبارزه با جرایم سازمان‌یافته را اجرا کرده‌اند. کارشناسان می‌گویند این موفقیت دستاورد یکی از پیچیده‌ترین کارهای اطلاعاتی پلیس فدرال آمریکا بوده است. در این عملیات، که حاصل یکی از بی‌سابقه‌ترین نفوذهای اطلاعاتی به قلب کارتل‌های غیرقانونی قاچاق بوده است، بیش از ۸۰۰ تن از اعضای گروه‌های تبهکار بازداشت شدند و پلیس چندین تن مواد مخدر را از آنان ضبط کرد.

کارشناسان می‌گویند این موفقیت دستاورد کار پیچیده اطلاعاتی پلیس فدرال آمریکا بوده است که توانسته با رخنه به گروه‌های تبهکاری، موبایل‌هایی آلوده‌ را در اختیار آنان قرار دهد. بنابر اسناد دادگاه که وزارت دادگستری آمریکا منتشر کرده است، ریشه این عملیات به یک شرکت خدمات سرویس‌های رمزگذاری شده به نام «فانتوم سکیور» مستقر در کانادا بازمی‌گردد.

در سال ۲۰۱۸ اف‌بی‌آی با همکاری پلیس کانادا این شرکت را که به باندهای مواد مخدر نظیر سینالوآ در مکزیک موبایل‌های رمزگذاری شده می‌فروخت متلاشی کرد. مدتی بعد اف‌بی‌آی پس از مشاهده خلأ در بازارهای زیرزمینی، به سراغ یک کارمند سابق شرکت فانتوم سکیور رفت که در حال توسعه یک سیستم ارتباطی رمزگذاری‌شده جدید به نام «انوم» (Anom) بود. این فرد قبول کرد با دریافت ۱۲۰ هزار دلار و وعده کاهش مجازات زندان در ازای همکاری، برای اف‌بی‌آی کار کند. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

واکنش پلیس به اظهارات کاندیداها درباره «گشت ارشاد»واکنش پلیس به اظهارات کاندیداها درباره «گشت ارشاد» سردار رحیمی: نامزدها با شئونات جامعه بعنوان یک ابزار برخورد نکنند این رفتار زشتی است ودرست نیست این مسایل نباید برای جمع کردن رای مورد استفاده قرار گیرد نمی‌توان با شئونات اسلامی واخلاقی جامعه،بازی کرد بعد میگن رییس جمهور همه کارس...طرف از سربازی حرف میزنه نظام وظیفه میگه نباید بگید از گشت ارشاد میگن پلیس میگه نباید بگید ، سیاست خارجی و نهادهای حکومتی مذهبی هم که کلا خط قرمز نظامن😂 🤔🤔🤔🤔 👌🏻👌🏻کاملادرست👏👏👏👏

پلیس تهران: ورود نامزدها به موضوع «گشت ارشاد» زشت است

با بررسی‌های جهانی مشخص شد ۱۰ درصد مصرف جهانی برق برای رمزارزها در ایران است/ اگر شبکه عمومی برق کشور در معرض فروپاشی قرار بگیرد، ناچار به خاموشی هستیماردکانیان در جمع خبرنگاران: با بررسی‌های جهانی مشخص شد ۱۰ درصد مصرف جهانی برق برای رمزارزها در ایران است/ اگر شبکه عمومی برق کشور در معرض فروپاشی قرار بگیرد، ناچار به خاموشی هستیم

euronews - اخبار بین المللی در مورد حزب‌الله لبنان🎥حسن نصرالله: تحقیر بس است، به ایران میرویم و بنزین را به بنادر بیروت میآوریم خبرها و گزارش‌ها درباره حزب‌الله لبنان را در صفحه مخصوص وب‌سایت یورونیوز بخوانید: لیتری سه هزار تومان برای ایران ها ورایگان برای غیر ایرانیا… مبارک جیب های گشاد بعضیااااا پولش رو کی میخواد بده ؟ مگه اینجا خونه خاله س ؟ بنزین میخوای؟ باشه لیتری یک دلار میخوای بیا ببر. بسیجی و ارزشی اینجور موقع ها لاله جیکش در نمیاد. رای_بی_رای

در این انتخابات جفاها و ظلم های بسیار بدی شد/با شعور مردم بازی نکنیدروحانی: *در این انتخابات مشخص شد اگر در کشور ایرادی وجود دارد این ایراد فقط مال دستگاه اجرا است! *ان‌شاءالله این دولت هم تغییر می‌کند پس الحمدلله کلا همه چیز خوب می‌شود *در این انتخابات جفاها و ظلم‌های بسیار بدی شد *با شعور مردم بازی نکنید ایراد فقط مال دستگاه اجرا نیست ایراد در همه قسمت های حکومت هست و با تغییر دولت همه چیز خوب نمی شود شما صبر کن صبح جمعه بشه متوجه بشی همچین میگخ با شعور مردم بازی نکنید که خودش قبلا بازی نکرده 😐

دو تروریست دیگر پ.ک.ک در شمال عراق از پای درآمدنددر ادامه عملیات پنجه-رعد و پنجه-صاعقه نیروهای مسلح ترکیه در شمال عراق، 2 تروریست پ.ک.ک از پای درآمدند. - خبرگزاری آناتولی

روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) اعلام شد پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، با همکاری پلیس چند کشور دیگر و تحت حمایت یوروپل یکی از بزرگ‌ترین عملیات تاریخ مبارزه با جرائم سازمان‌یافته را اجرا کرده‌اند.

در این عملیات، که حاصل یکی از بی‌سابقه‌ترین نفوذهای اطلاعاتی به قلب کارتل‌های غیرقانونی قاچاق بوده است، بیش از ۸۰۰ تن از اعضای گروه‌های تبهکار بازداشت شدند و پلیس چندین تن مواد مخدر را از آنان ضبط کرد.

کارشناسان می‌گویند این موفقیت دستاورد کار پیچیده اطلاعاتی پلیس فدرال آمریکا بوده است که توانسته با رخنه به گروه‌های تبهکاری، موبایل‌هایی آلوده‌ را در اختیار آنان قرار دهد.

بنابر اسناد دادگاه که وزارت دادگستری آمریکا منتشر کرده است، ریشه این عملیات به یک شرکت خدمات سرویس‌های رمزگذاری شده به نام «فانتوم سکیور» مستقر در کانادا بازمی‌گردد.

در سال ۲۰۱۸ اف‌بی‌آی با همکاری پلیس کانادا این شرکت را که به باندهای مواد مخدر نظیر سینالوآ در مکزیک موبایل‌های رمزگذاری شده می‌فروخت متلاشی کرد. مدتی بعد اف‌بی‌آی پس از مشاهده خلأ در بازارهای زیرزمینی، به سراغ یک کارمند سابق شرکت فانتوم سکیور رفت که در حال توسعه یک سیستم ارتباطی رمزگذاری‌شده جدید به نام «انوم» (Anom) بود. این فرد قبول کرد با دریافت ۱۲۰ هزار دلار و وعده کاهش مجازات زندان در ازای همکاری، برای اف‌بی‌آی کار کند.

موبایل‌های انوم هیچ‌کدام از کارکردهای تلفن‌های همراه معمولی را نداشتند و تنها برنامه فعال آن‌ها یک پیام‌رسان مخفی بود که پس از وارد کردن کد، کاربران می‌توانستند پیام‌ها و عکس‌هایشان را با رمزگذاری ایمن «انتها به انتها» ارسال کنند.

در این میان اف‌بی‌آی یک «شاه‌ کلید» در مسیر پیام‌گذاری ایجاد کرده بود که به آنان امکان می‌داد پیام‌ها را به کشور ثالث تغییر مسیر داده و آن‌ها را رمزگشایی کنند. با این روش بیش از ۲۷ میلیون پیام رهگیری شد.

خبرچین اف‌بی‌آی کار پخش این دستگاه‌ها را با ارائه آن‌ها به سه توزیع کننده شروع کرد و به گفته یوروپل، در سه سال بیش از ۱۲ هزار دستگاه انوم به بیش از ۳۰۰ واحد جنایی فعال در بیش از ۱۰۰ کشور جهان فروخته شد. قیمت موبایل‌ها بسته به مکان متفاوت بوده است اما اکثرا فروخته شده‌اند و برای مثال در آمریکا یک اشتراک شش ماهه آن‌ها ۱۷۰۰ دلار قیمت داشته‌ است.

اعضای کارتل از طریق موبایل‌های رمزگذاری شده انتقال کوکائین از اکوادور به بلژیک را در قوطی‌های کنسرو ماهی سازماندهی کردند. اعضای این گروه‌ها چنان به امنیت این تلفن‌های همراه اعتماد داشته‌اند که اغلب نقشه‌های خود را نه به صورت رمزی، بلکه به زبان ساده و با ذکر مشخصات دقیق کشتی‌های حامل محموله‌های قاچاق و مراکز تحویل اجناس رد و بدل می‌کرده‌اند.

پیام‌های رمزگذاری شده باند تبهکار شکسته شد؛ کشف اتاق شکنجه در هلند

ماموران اف‌بی‌آی با استراق سمع مکالمات رد و بدل شده میان تبهکاران، نیازهای موردنظر آنان را نیز در دستور کار قرار می‌دادند. به عنوان مثال بعد از اینکه ماموران شنیدند کاربران در مورد تمایل‌شان به موبایل‌های جدید‌تر و کوچک‌تر صحبت می‌کنند، شروع به تهیه آن‌ها کردند.

ریس کرشاو، کمیسر پلیس فدرال استرالیا، در مورد این عملیات تعقیب تبهکاران گفت: «ما درون جیب پشتی جنایتکاران سازمان‌یافته بودیم. آنها درباره همه چیز صحبت می‌کردند، درباره مواد مخدر، خشونت، ضربه زدن به یکدیگر و نیز درباره افراد بی‌گناهی که قرار است به قتل برسند.»

مقامات استرالیایی گفته‌اند که آن‌ها این عملیات را سرانجام روز سه شنبه به دلیل نیاز به مداخله فوری در توطئه‌ای خطرناک و همچنین به دلیل اتمام مهلت قانونی برای استفاده از مراجع قانونی جهت رهگیری ارتباطات فاش کرده‌اند.

بسته حاوی اسکناس به دست آمده از تفتیش خانه متعلق به اعضای گروه تبهکاریتحلیلگران اطلاعاتی می‌گویند عملیات اف‌بی‌آی که با نام رمز «تروجان شیلد» انجام شد، به مدد اجرای قانونی است که در سال‌های اخیر به تصویب رسیده و رخنه دستگاه‌های امنیتی در شبکه‌های تبهکاری با استفاده از فناوری‌های روز را تسهیل کرده است.

هر چند در گذشته کشورهای اروپایی و آمریکایی سیستم‌های عامل رمزگذاری شده را شکسته یا هک کرده اند، مانند نرم‌افزار Encrochat در اروپا که با موفقیت هک شد، با این حال این اولین نمونه شناخته شده‌ای است که در آن مقامات از آغاز یک شبکه کامل رمز‌گذاری شده را کنترل می‌کنند.

یوروپل، آژانس پلیس اروپا، عملیات اخیر را یکی از «بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین عملیات قانونی در مبارزه با فعالیت‌های مجرمانه رمزگذاری شده» توصیف کرده است.

در عملیات ترتیب‌داده شده توسط اف‌بی‌‌آی و کشورهای مشارکت‌کننده، ۸۰۰ متهم بازداشت و ۸ تن کوکائین، ۲ تن آمفتامین و متافتامین و ۲۵۰ قبضه سلاح در جریان تفتیش ۷۰۰ خانه کشف و ضبط شده‌ است.

در حال حاضر ۵۲۵ عنوان اتهامی علیه بازداشت‌شدگان مطرح شده اما مقامات انتظار دارند در هفته‌های آینده موارد بیشتری از اتهامات علیه آنها طرح شود.